2015 Aralık ayı gibi çıkması beklenen Google Penguin 4 güncellemesine az bir süre kaldı. Google yöneticilerinden Gary Illyes yeni sürümün 2016’dan önce çıkacağını onaylamıştı. Hazırlıklarınızı tamamlamanız için son zamanlar diyebiliriz. 2016 Güncellemeleri için bu güne kadar hazırlık yapmadı iseniz hemen başlamanızda fayda var.

2014 yılından bugüne kadar devam eden güncellemeler ile bir çok site ceza aldı ve almaya devam ediyor. Yeni Penguin güncellemesi ile daha sert şartlar web sayfası sahiplerini bekliyor.

Google Penguin 4

Yeni Google Penguin 4 Güncellemesi ile bir çok sitenin ciddi derecede gerilediği göreceğiz. Google spam bağlantıları tespitinden sonra sitelere anlık cezalar verecek diye tahmin ediyoruz. Yeni güncellemenin tam zamanlı çalışması gerekiyor, peki neden ? Yeni çıkacak güncelleme ile Google anlık cezalar vereceği için, spam tespitinde linkin zararlı sitelerden veya spam yapılan siteden kaldırılması durumunda siteye eski değerini vermeye çalışacak. Bu özellik ile anlık penaltılar alan siteler gerileme yaşayacak. Zararlı backlinkin kaldırılması ile tekrar yeniden anlık değerlendirme ile yeni sırasına oturacaktır.

Eski penguin güncellemelerin de her şeyin tam anlamı ile yerine oturduğu söylenemez, bir çok site tarihe karışırken yine aynı oranda bir çok sitenin de yıldızı parladı. Lakin backlinklerini spam cezası almamış sitelerden yine ücretli olarak çalışan sitelerin daha üst sıralarda çıktığını biliyoruz. Yeni güncelleme ile bu haksız rekabet ortamına bir son verecektir diye tahmin ediyoruz. Bu süreç içerisinde boş durmayıp, çalışmalarınızı şimdiden başlatmanız gerektiğini savunuyoruz.

Yeni güncellemede anchor text ile link verilen bağlantılar tehlikede. Burada belirli anahtar kelimeler ile bir ya da iki kelime ile verilmiş ya da doğrudan url yazılmış bağlantılar büyük sıkıntı çekebilir.

Anchor textleri uzun açıklayıcı yazılara link verirseniz, cezalardan korunmak için yaralı bir önlem olacaktır.

Bu süreçte hangi siteler takibe alınacak ?

Çok kısa süre içerisinde birden yıldızı parlayan siteler üzerine yoğunlaşılacak. Kısa süre içerisinde trafik artışı sağlayan sitelerin backlink ve spam çalışmaları yaptığı düşüncesi ile ilk takip bu siteler üzerinde gerçekleşecektir. İçeriği kalitesiz ve az olmasına rağmen spam seo çalışmaları ile on binlerce backlink ile ilk sıralarda kalmaya çalışan sitelerin backlinklerini nasıl temizleyeceği merak konusu.

Google’ın bağlantı reddetme aracı ile bazı linkler reddedilse bile gerçek zamanlı çalışacak yeni Google Penguen 4.0 algoritmasında bağlantı reddetme işlemi, spam linklerinizi el ile kaldırma girişimleriniz değerlendirilmesine göre işleme alınabilir. Yani backlinklerinizin belli bir kısmını kaldırmadan yapacağınız bağlantı reddetme işlemleri geçersiz olabilir. Spam bağlantılarınızı bağlantı reddetme aracı ile güncellemeden önce reddetme durumunuzda ise yeni güncellemelerden daha az etkilenme durumu olabileceğini düşünüyoruz.