Backlinkler SEO’nun En Önemli Parçası Mı?

backlinkler önemlimi

Google arama motoru sonuçları, birçok harika SEO taktiğine ihtiyaç duyacak şekilde baskındır. Bunlardan biri güçlü bir geri bağlantı stratejisidir. Geçmişte, geri bağlantıların arama motoru sıralamalarınızı önemli ölçüde etkilediği söylenirdi.

Bir çok SEO uzmanı geri bağlantıların SEO performansınızın önemli bir parçası olduğuna inandıklarını söylüyor. Ancak yalnızca geri bağlantı almak için çaba göstermeniz mi gerekiyor? Geri bağlantılar, arama motoru sıralamalarınızı iyileştirebilirken, bir geri bağlantı stratejisi, SEO kampanya yönetimindeki tek araç olmamalıdır. Ayrıca, spam sitelerinden gelen geri bağlantılar, hiç bağlantı olmamasından daha kötü olabilir.

Backlinkler sıralama için önemli mi? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Backlinkler Neden Önemlidir?

Backlinkler SEO kampanyanızda çok önemli bir rol oynuyor mu? Önemli SEO stratejileri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni, geri bağlantıların Google’a gerçek bir içerik kaynağı olduğunuzu söylemesidir.

Google botları web sayfalarını taradığında, sayfada farklı bağlantılar arar. İçeriğiniz ne kadar çok bağlantıya sahipse, arama motoru sonuçlarında o kadar üst sıralarda yer alırsınız. Ayrıca hem sayfanızın otoritesini hem de konuyla alaka düzeyini artırmaya yardımcı olur.

Alan adınızın otoritesi, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında, özellikle Google gibi büyük arama motorlarında ne kadar iyi sıralandığıdır. Sayfa yetkisi, bir web sitesindeki belirli bir sayfanın belirli anahtar kelimeler veya kelime öbekleri için iyi sıralanma yeteneğini ifade eder. Geri bağlantılar, yalnızca bağlantı verilen sayfanın yetkisini artırmada değil, aynı zamanda genel alan adı yetkinizi de geliştirmede faydalıdır.

Bağlantıları kullanmanın birçok faydası vardır. Örneğin, sitenize trafik çekmenize yardımcı olabilirler. Bir okuyucu bir blog okuyorsa ve blogun web sitenize bir bağlantısı varsa, o okuyucu web sitenizi ziyaret etmek için bu bağlantıya tıklayabilir.

Backlinkler SEO’nun En Önemli Faktörü Müdür?

Bağlantı kurma, SEO performansınıza fayda sağlayabilir. Ancak SEO stratejinizdeki en önemli araçlar bunlar mı? Pek değil. Birçok faktör vardır. Bunlar, yüksek kaliteli içeriğin yanı sıra mükemmel bir web sitesini içerir. Ek olarak, bu faktörler, geri bağlantı için daha fazla fırsat elde etmek için sitelerinize bağlantılar sağlayarak SEO sıralamalarınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Farklı SEO tekniklerinin işinize nasıl yardımcı olabileceğini görmenin zamanı geldi.

Yüksek Kalite Kusursuz İçerikler

Bu strateji basit görünse de, harika içerik oluşturmak, bağlantı kurma başarınıza ulaşmanın en büyük anahtarıdır. Web siteleri eğitici ve ilginç içerik sağlamak isteyecektir. Sektörünüzde büyük bir isim olmasanız bile, başkalarının sahip olmadığı benzersiz içerikler yayınlamak onların dikkatini çekecek ve içeriğinizi bulacaktır.

Google botlarının her geçen gün daha iyi performans gösterdiğini unutmayın. Anahtar kelimeleri spam yapan veya diğer kötü SEO taktiklerini kullanan kişiler tarafından işletilen siteleri belirleyebilirler. Bu nedenle, SEO hedeflerinizi gerçekleştirmek için bir SEO uzmanı ile çalışmanız gerekebilir. Bunun yerine, hedef kitlenize hitap edecek doğal içerik oluşturmaya odaklanın.

Videoları, resimleri ve çizelgeleri kullanmak, içeriğinizi daha ilginç ve ilgi çekici hale getirebilir. Özellikle videolar çok popüler, bunları blog gönderilerine eklemenizi tavsiye ederim.

Etki yaratacak bir konu seçtiniz ve en iyi sonuçları kaliteli içerik yayınladığınızda göreceksiniz. Buna ayrıntılı incelemeler yazmak, marka liderleriyle röportaj yapmak, vaka çalışmaları yapmak veya herhangi bir marka olayını veya sözleşmesini kapsamak dahildir. Konunuz hedef kitlenizle ilgili olduğu sürece, hızla bir marka lideri olarak tanınırsınız.

SEO Temellerini Uygulama

Teknik SEO, herhangi bir iyi SEO stratejisinin bel kemiğidir. Google, bozuk bağlantılar veya açılır reklamlar gibi teknik sorunlar nedeniyle web sayfalarını cezalandırabilir. Arama motoru ayrıca sitenizi daha iyi sıralamak için sitenizin başlıklarını, meta açıklamalarını ve başlıklarını kolayca tarayabilir.

UX & Mobil Uyumluluk

Günümüzde Google, bir web sitesinin tasarımına, kullanılabilirliğine ve performansına daha fazla önem vermektedir. Tüm web trafiğinin yarısı mobil cihazlardan geldiği için Google, mobil web sitelerine öncelik vermek için bir algoritma da geliştirmiştir.

Bir web sitesinin performansı, özellikle sayfa yükleme hızı olmak üzere sıralamada önemli bir faktördür. İşte kullandığım birkaç araç: Google PageSpeed, WebPageTest ve GTMetrix . Sayfanızın yüklenmesi çok uzun sürerse, kullanıcılar web sitenizden ayrılacaktır. En iyi sonucu almak için web sitenizin yüklenmesini 3 saniyenin altında tuttuğunuzdan emin olun.

Düşük Kalite ve Spam Bağlantılar Neden Sitenize Zarar Verir?

İşletmeler, içeriğin ve web sitesi performansının önemini fark etse de, birçok şirket Spam SEO’ya yatırım yapmaya devam ediyor. Spam içerikli web sitelerindeki bağlantılar SEO performansını olumsuz etkileyebilir.

Yüksek oranda kötü geri bağlantı, web sitenizin arama sonuçlarından tamamen kaldırılmasına neden olur. Google ayrıca spam geri bağlantıları ve diğer kötü niyetli SEO stratejilerini yakalamak için algoritmasını sık sık günceller.

Ayrıca arama motorları, kötü web sitelerini manuel olarak cezalandırmak için bir inceleme birimi kullanmaktadır. Bunu yaparsanız, spam içeriği bulmanıza ve bunlardan kaçınmanıza yardımcı olacak bir SEO ajansına ihtiyacınız olacaktır.

Zararlı backlinkleri belirlemek düşündüğünden çok daha karmaşıktır. İlk olarak, bir web sitesiniz çok düşük bir alan otoritesine veya sayfa otoritesine sahip olacaktır. Ancak bu, doğal olmayan bir bağlantının tek işareti değildir. Diğer işaretler arasında, aynı içeriğe doğal olmayan bağlantılarla bağlantı veren birkaç web sitesi, geçmişte ceza almış siteler ve kötü yerleşimli ve kopya içeriğe sahip sayfalar yer alır.

Genellikle web sitenize yönlendiren spam içerikli geri bağlantılar olup olmadığını öğrenmek için Google Search Console , SEMRush, Moz ve Ahrefs araçlarının bir kombinasyonunu kullanmanız gerekir.

Dikkat Etmeniz Gereken Backlink Türleri

Geri bağlantılar SEO için hala önemli olsa da, geri bağlantı başarısı, sahip olduğunuz geri bağlantıların sayısından ve nereden geldiklerinden daha fazlasına bağlıdır. İşte akılda tutulması gereken bazı unsurlar.

Sitenize Gelen Backlinklerin Adedi

Yüksek bağlantı yoğunluğu her zaman çok sayıda geri bağlantıya ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez, ancak kullandığınız anahtar kelime öbeklerine bağlıdır. Bazı anahtar kelimeler çok rekabetçidir ve daha fazla bağlantı gerektirirken, bazı niş anahtar kelimelerin daha az bağlantı ile sıralanması daha kolay olacaktır.

Web sitenize bağlantı veren yalnızca birkaç yüksek kaliteli web siteniz varsa, SEO’nuzun performansı, alakasız web sitelerinden yüzlerce zararlı bağlantıya sahip olmanızdan daha iyi olacaktır. “Takip edilmeyen” sitelerden geri bağlantı almak yerine, “takip edilen” sitelerden geri bağlantı almalısınız.

Backlink Yapmadan Sıralamanızı Nasıl Arttırabilirsiniz

Geri bağlantıların herhangi bir SEO kampanyasında önemli bir faktör olmaya devam edeceğine ve web sitenizin daha iyi sıralanmasına yardımcı olacağına şüphe yok. Geri bağlantılar genellikle iyi SEO sıralaması elde etmenin en iyi yolu olarak lanse edilir.

Güvenilir kaynaklardan gelen yüksek kaliteli geri bağlantılar, arama motoru sıralamalarınızı iyileştirebilirken, spam içerikli geri bağlantılar yalnızca SEO performansınıza zarar verebilir ve hatta arama motorları tarafından kara listeye alınmanıza neden olabilir.

Backlink yapmak istemiyorsanız ne yapmalısınız? Yüksek kaliteli geri bağlantılar almak harika olsa da, harika içerik oluşturmaya ve iyi oluşturulmuş bir web sitesine sahip olmaya odaklanın. Organik bir siteye işaret eden birkaç iyi hazırlanmış, yüksek kaliteli bağlantı, daha düşük kaliteli bir siteye işaret eden yüzlerce zehirli bağlantıdan daha iyidir.

Arama motoru optimizasyonunuzdan iyi sonuçlar elde etmek için mücadele mi ediyorsunuz? Yardımcı olabiliriz. İstediğiniz kelimelerde SEO’nuzun ne kadar süreceğini bilmek ister misiniz?

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.