WordPress Sürüm Numarası Nasıl Kaldırılır? (Adım Adım)

wordpress versiyon kaldırma

WordPress sürüm numaralarını kaldırmanın bir çok nedeni bulunmaktadır. Siz de wordpress sürüm numarasını kaldırmak istiyor iseniz yapmanız gerekenleri adım adım anlattığımız içeriğimize göz atın.

Bazı durumlarda sürüm numaralarını kaldırmak, güvenlik açıklarını da önlemeyi sağlamaktadır. Bir çok wordpress site sahibi sürüm numarasını bu yüzden kaldırmak ister. Kaynak kodunuzdan wordpress sürümünü kaldırmanız bazı çevrim içi saldırılardan korunmak içinde önemlidir.

Sizlere wordpress sürümünü en kolay yollar ile doğru şekilde kaldırmayı anlatacağız.

WordPress Sürümünü Neden Kaldırmanız Gerekiyor?

WordPress dünyada en çok kullanılan web yazılımlarından biri olduğu için, doğal olarak en çok açığı aranan web yazılımı olma ünvanını taşımaktadır. Kaynak kodları otomatik tarayan yazılımlar bulunmaktadır. Şimdi kaynak kodunuzda wordpress sürümünün nasıl göründüğüne bakalım;

wordpress sürümü

Kolaylıkla wordpress sürümü tespit edilebilmektedir. Şimdi asıl soruna gelecek olursak, özel tema yazdıranlar veya farklı özel eklentiler yazdıranlar wordpress sürümünü güncellediklerinde eklentileri veya siteleri çalışmayabilir. Bu tarz durumlarda wordpress sürümünü hiç güncelleyemezler. Bu durumda güvenlik açıklarına davetiye çıkarmaktadır. Eski wordpress sürümünün görünmesi sitenizin bir hedef haline gelmesini sağlayacaktır.

Bizler wordpress site sahiplerine son sürümün kullanılmasını öneriyoruz. Her güncel sürümde bir güvenlik açığı kapatılmaktadır.

Şimdi wordpress sürümünüzün kolayca kaldırılması için gerekli adımlara başlayalım. Bunun için 2 farklı yöntem kullanacağız.

1 . Yöntem Sucuri Security Eklentisini Kullanmak

sucuri eklentiKodlarla uğraşmadan en basit yoldan bir eklenti yardımı ile kaldırmanızı sağlayacaktır. Bu yöntemi tüm kullanıcılar için öneriyoruz. Tamamen risksiz ve kolay bir yöntemdir.

Sırası ile öncelikle Suciri Eklentisini indiriyorsunuz veya eklentiler bölümüne Suciri yazarak eklentiyi yüklemeniz gerekiyor. Eklentinin tam adı Sucuri Security – Auditing, Malware Scanner and Security Hardening dır.

Eklentiler bölümünden, yeni ekleyi tıklayın ve arama bölümüne Sucuri Security yazın.

sucuri kurulum

Şimdi kur butonuna basın ve eklentinin yüklenmesini bekleyin. Arkasından etkinleştiri tıklayın. Sonrasında Sucuri Security eklentisinden > Setting yazan butonu tıklayın.

sucuri ayarları

Hardeding bölümünü tıkladıktan sonra. Eklentiyi kurduğunuz an otomatik olarak Remove WordPress Version yazan bölümde de göreceğiniz gibi versiyonunuzu kaldıracaktır. Settings bölümünden başka ayar yapmak isterseniz yapabilirsiniz.

2 . Yöntem WordPress Üzerinden Manuel Olarak Kaldırmak

İkinci yöntemi kod yardımı ile yapabiliyoruz. Header . php dosyası içerisine bir kod eklemeniz çözüm olmayacaktır. Bunun yerine temanın işlev dosyası içerisine bir kod eklemeniz gerekiyor. Kullanmış olduğunuz aktif temanın function.php dosyası içerisine bir kod eklemeniz sürümü kaldırmanızı sağlayacaktır.

Bunu yapmak için Görümüne gelin ve arkasından tema düzenleyiciyi seçin. Eğer ftp ye erişim hakkınız var ise direk ftp üzerinden yapmanız daha sağlıklıdır.

function kodu

Function.php tıkladıktan sonra en alt satıra aşağıda yer alan kodu eklemeniz gerekiyor.

remove_action('wp_head', 'wp_generator');

Kodu ekledikten sonra kaynak kodunuzu kontrol ettiğinizde artık wordpress sürümünü göremeyeceksiniz. Lakin işimiz henüz bitmedi yapmış olduğumuz işlem sadece kaynak kodları içerisinden wordpress sürümünüzün kaldırılmasını sağlamaktadır. Lakin sitenizin RSS beslemelerinde halen sürümünüz görünmeye devam edecektir.

WordPress sürümünü hem temanızdan yani sitenizden hemde RSS’den kaldırmak istiyorsanız. Function.php dosyanızın en alt satırına aşağıdaki kodu eklemeniz gerekiyor.

function wpbeginner_remove_version() {
return '';
}
add_filter('the_generator', 'wpbeginner_remove_version');

Kodları ekledikten sonra hem RSS hemde site genelinden kaldırmış olursunuz. Takıldığınız noktalar olursa yorumlar alanından bizlere iletebilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.