SEO

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO, arama motorlarında yapılacak bir aramaya karşılık, sıralanan sonuçlar arasında yer almak adına yapılan optimizasyonları kapsamaktadır. SEO çalışmaları ile sitenize sürekli organik ücretsiz trafik sağlayabilirsiniz. Bir SEO’ya ihtiyacınız mı var?

SEO nedir?

SEO bir web sitesinin arama motorlarında görünürlüğünü arttırmak için teknik, analitik ve yaratıcı çalışmaların bütünüdür. SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Her arama motoru farklı sıralama ve kalite sinyalleri kullanmaktadır. SEO internet sitelerinin ücretsiz SERP (Search Engine Results Page, Arama Motoru Sonuç Sayfaları “AMSS” ) arama sonuçlarında daha iyi bir konumda çıkması sağlar. Bir SEO firması ile çalışmak sitenizin daha hızlı gelişmesini ve zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

SEO Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi

Bu içerikte 13 Adımda SEO nasıl yapılır? Web siteniz hiçbir ücret ödemeden arama sonuçlarında nasıl üst sıralara çıkar? Tüm bu aşamaları sizlerle paylaşıyor olacağız.

SEO’ya nereden, nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Ücretsiz kapsamlı SEO Rehberimiz ile öğrenmeye hemen başlayın. Örnekli, Uygulamalı kılavuzlarımız ile SEO yapmayı öğrenin!

SEO Neden Önemlidir? Neden Gereklidir?

Google’da her gün milyarlarca arama yapılıyor. Yapılan arama sonuçları içerisinde olmamanız durumunda sitenize trafik kazandıramazsınız. Türkiye’de yapılan aramalarda reklamları tıklayanların sadece %3 olduğunu biliyor musunuz? Organik arama sonuçlarında iyi konumlarda çıkmanız web site varlığını sürdürebilmeniz açısından çok önemlidir. İlk 10 sonuç içerisinde çıkarak sitenize daha fazla trafik kazandırabilirsiniz. Web sitenizde yer alan içeriklerin iyi konumlarda çıkması için bir seo’ya ihtiyacınız bulunmaktadır.

Google SEO

Web sitelerinin Google arama motoruna uyumlu olarak optimize edilmesidir. Google Kalite yönergeleri ve sıralama sinyalleri faktörlerine göre yapılan teknik çalışmalardır. Sitenizin taranabilir ve oluşturulabilir olması, Google Analytics, Search Console, Google My Business kayıdı ve site haritanızın Google’a gönderilmesi ile ilk adımları atılmaktadır.

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için, çalışmalar Google arama motoru yönergelerine uyumlu olarak yapılmaktadır. Google SERP arama sonuçları içerisinde iyi konumlarda çıkmanız durumunda sitenize daha fazla trafik ve müşteri kazandırmış olursunuz.

SEO Çözümleri

Online iş büyümesi, marka görünürlüğü, yerel pazarlama stratejileri ve web trafiğinin artması için 12 yılı aşkın süredir hizmet veren bir arama motoru optimizasyonu şirketiyiz. En iyi SEO çözümlerini üretmek için çalışkan bir ekibe sahibiz. Kapsamlı araştırma, veri analizleri, web site iyileştirme, dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) ile gelirlerinizi arttırmak için çalışmalar yapıyoruz. UPGO ile rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz. En iyi SEO hizmetini alacağınızı görmek için bizimle çalışın.

SEO’ya Yaklaşımımız

Arama Motoru dostu bir web sitesine sahip olmanız için gerekli optimizasyon çalışmaları.

Web sitenizi iyileştirmek, yüksek performanslı bir web sitesi oluşturmak ve üst sıralarda yer almak için yaptığımız seo çalışmaları ve süreçleri hakkında genel bilgiler.
01
Sektörel Anahtar Kelime Araştırması
Sektörel SEO araştırmaları her zaman SEO’nun başlangıcıdır. Yapılan araştırmalar ve analizler, müşterilerinizin ne aradıklarını, ihtiyaçlarını, alışveriş eğilimlerini hedeflemektedir. Anahtar kelime araştırmaları ve site denetimleri trafiği arttıran en önemli unsurlardır.
02
Teknik Site Optimizasyonu
Teknik arama motoru optimizasyonu sayfa içi düzenlemeleri kapsamaktadır. Sitenizin kodlarının düzenlenmesi, sayfa & içerik metin yerleşimleri, resimlerin optimize edilmesi, medya dosyalarının optimizasyonu web sitenizi görünürlüğünü arttırmaktadır. Çevrim içi görünürlüğünü arttırmak için site içi düzenlemeler önemlidir.
03
İçerik Optimizasyonları ve Geliştirme
İçerik oluşturma ve geliştirme web sitenizin trafik elde etmesi ve sıralama yakalaması açısından kritik önem taşımaktadır. İçerik uzunlukları, alaka düzeyi, yapısal veri hataları, medyaların ve görsellerin optimize edilmesi sıralamayı etkileyen sinyaller arasında yer alır. En iyi sıralamalar için anahtar kelime yerleşimlerini LSI teknikleri ile düzenlemek önemlidir.
04
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO)
Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara göre optimizasyon yapmanız geri dönüşüm oranını etkileyen en önemli faktördür. CRO optimizasyonu bir SEO çalışmasının temelleri arasında yer alır. Ziyaretçilerinizi anlamak, eğilimlerine göre düzenlemeler yapmak gelirlerinizi ve trafiğinizi doğrudan etkilemektedir.
05
Sürdürülebilir SEO Çalışmaları
Arama motorlarının sıralamalarında yer almanız için yaptığınız SEO çalışmalarının sürdürülebilir olması gerekmektedir. Rekabet değiştikçe ve arttıkça siteniz için yapılan düzenlemelerin devamlılığı kritik önem taşımaya devam eder. Artan rekabet oranı site dışı SEO çalışmalarını da tetiklemektedir. Sürdürülebilir ve düzenli çalışmalar görünürlüğünüz açısından önemlidir.
06
SEO Analizi ve Raporlama
Düzenli aralıklar ile gelişiminizi takip etmek başarıya giden yol haritaları içerisinde yer almaktadır. Rakip analizleri, organik anahtar kelime gelişimleri, sıralamalar, cro, ux, uı, crawl analiz ve raporlamalarının daha fazla trafiğe ulaşmanızda önemli bir rolü bulunmaktadır. 20’den fazla analiz programı ile sitenizi test ediyoruz.

SEO Sıkça Sorulan Sorular?

Bir seo danışmanlığı hizmeti almadan önce aklınıza takılan konular olabilir. 12 yıllık süreçte seo konusunda tarafımıza yöneltilmiş sorulara mutlaka bakınız. SEO hakkında en çok merak edilen sorular ve cevapları.

SEO çalışmalarında sıra garantisi veriliyor mu?
Google resmi yönergelerinde geçen ibareye kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederiz. Sizlere garanti ve süre veren firmalardan uzak durmalısınız. SEO çalışmaları genellikle uzun vadeli çalışmalardır ve web sitenizin tüm anahtar kelimelerine odaklanarak yapılmaktadır. Sadece belirli kelimeler için yapılan SEO Optimizasyonları genellikle amatör çalışmalardır. En az 6 ay ile 1 yıl arasında bir çalışma yaptırmanızı tavsiye ederiz.
SEO nasıl geliştirilir?
Bir sayfanın arama motoru optimizasyonunda yüzlerce faktör vardır. Tüm bu faktörleri derinlemesine analiz etmeli ve her birini optimize etmeliyiz.
Ne kadar Süre SEO Yaptırmalıyım?
SEO süreklilik gerektirmektedir. Belirleyici unsurlar arasında rekabet analizi en önemli etkendir. Yani rakipleriniz optimizasyon çalışmalarına devam ettiği sürece çalışmalara devam etmelisiniz. Bizler genellikle 1 yıllık anlaşmalar yapmaktayız.
SEO Açılımı Nedir?
SEO Açılımı, Search Engine Optimization demektir. Arama Motorları için optimizasyon çalışmalarına verilen genel kısaltmadır. Türkçe açılımı ise Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.
Site İçi SEO Nedir?
Web sitenizin iyi bir performans sergilemesi, site içi seo optimizasyonuna bağlıdır. Anahtar kelime optimizasyonu, sayfa hız optimizasyonu, title, meta, resim, video, tarama oluşturma haları, yapısal veri testleri, crawl analizleri, içerik geliştirme, kategori yapıları, sayfa optimizasyonlarını kapsamaktadır. Google analytics, Google Search console kaydının yapılması ve düzenli takibi site içi seo optimizasyonlarını tamamlayan çalışmalardır.
SEO Danışmanlığı Sürecinde Neler Yapılmaktadır?
Anlaşma şartlarına göre çalışma kapsamı belirlenmektedir. Genellikle tüm siteler için site içi seo çalışmaları yapılmaktadır. Danışmanlık süresince tüm anahtar kelimeleriniz için rakip analizi, düzenli raporlama, yazılım analizi desteği verilmektedir.
Kullandığınız SEO Araçları Nelerdir?
Projenin büyüklüğüne göre kullandığımız seo araçları değişkenlik göstermektedir. Tüm müşterilerimiz için standart olarak; search console, analytics, ahrefs, moz araçlarını kullanırız. Kapsamlı çalışmalar için ekstra majestic, seoprofiller, semrush, deepcrawl, ryte, screaming frog, similar web, keywords planner kullanmaktayız.
Sitem SEO Uyumlumu?
Web sitenizin seo uyumlu olması bir sıralama kriteridir. Kullandığımız gelişmiş araçlar ve analizler ile web sitenizin seo uyumlu olmasını sağlarız. Sitenizin arama motorlarına uyumlu olup, olmadığını anlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
SEO Yaparken Yazılımcınız Olmalı mı?
Google bir siteyi dizinlerine eklerken sorunsuz taraması ve oluşturması gerekmektedir. Sitenizde oluşan yazılım hatalarının giderilmesi, seo’nun temelleri arasındadır. Bu yüzden çalışma süresinde bir yazılımcı desteği almanız gerekmektedir.
2020 SEO Trendleri Nelerdir?
Mobil site hızı, AMP, UX “Kullanıcı Deneyimi”, Faydalı ve sürdürülebilir zengin içerikler. Yapısal veri hataları ve çözümleri 2020 yılında en çok rastlayacağımız iyileştirmeler arasında olacaktır.
Neden SEO Yaptırmalısınız?
Web sitenizin daha fazla trafik çekmesi SEO çalışmalarına bağlıdır. Yapılan teknik düzenlemeler anahtar kelimelerinizin, arama motorlarında daha fazla görünürlük elde etmesini sağlar.
SEO'da başarıya nasıl ulaşırsınız?
Google’da bir web sitesinin SEO sıralamasını iyileştirmek için, sıralamak istediğimiz sayfaların, arama motorunun web yöneticileri için her zaman yönergeleri izleyerek belirli arama terimleri için mümkün olan en iyi sonuç olmasını sağlamalısınız.
SEO Fiyatları Nasıl ve Neye Göre Belirleniyor?
Fiyatların belirlenmesin deki ilk unsur müşteri talepleridir. Çalışmanın kapsamı, günlük site için ayrılacak süre, uzman sayısı, yazılım desteği ve dijital pazarlama unsurlarını kapsamaktadır. Ayrıca çalışma yapılacak olan web sitenin içerik, sayfa, ürün sayısına göre değişkenlik göstermektedir.
SEO Ajansı seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?
Web sitenizi güvenilir ellere teslim etmeniz sürdürülebilirliğiniz açısından çok önemlidir. SEO Ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli unsurlar; Sektörde kaç yıl hizmet verdiği, bir seo kitabının olup olmadığı, destek ve eğitim videoları, referansları en önemli unsurlar arasındadır.
Site Dışı SEO Nedir?
Site kalite puanınızın yükseltilmesi adına yapılan çalışmalardır. Web sitenize gelen geri bağlantıların “backlink” siteniz ile alakalı referans bağlantılar olması gerekmektedir. Sitenize gelen tüm bağlantıların, kontrol altında olması sitenizin arama motoru sonuçlarında daha iyi konumlarda yer almasını sağlamaktadır. Sitenizin organik yöntemler kullanılarak tanıtılması için yapılan teknik çalışmaları kapsamaktadır.
SEO Çalışmaları Sürecinde Raporlama Sıklığı Nedir?
Tüm çalışmalarda düzenli olarak raporlamalar sunmaktayız. Anlaşma şartlarına göre haftalık, 2 haftalık ve aylık olarak raporlamalar yapılmaktadır. Detaylı seo analiz raporlarını her ay sunmaktayız.
SEO'nun Etkisini Ne Kadar Sürede Görebilirim?
Çalışmaların etkisi tamamen rekabet analizine ve site teknik düzenleme sıklığına bağlıdır. Ajansımızın yazılım departmanınıza ilettiği sorunların giderilmesi süreci kısaltan unsurlar arasında yer almaktadır. Genellikle ilk 6 ay ve 12 aylık süreçte etkilerini gözlemleyebilirsiniz.
E-Ticaret Sitelerine SEO Çalışması Yapıyor musunuz?
E-Ticaret siteleri uzmanlık alanlarımız arasındadır. Müşteri potansiyelimizin %99’luk bölümünü e-ticaret siteleri kapsamaktadır.
Sadece Türkiye için mi hizmet veriyorsunuz?
Türkiye lokasyonunda bulunan ve site dili Türkçe olan sitelere hizmet vermekteyiz. Genellikle İstanbul, Ankara, Antalya lokasyonlarında bulunan işletmeler için seo ve dijital pazarlama çözümleri sunmaktayız.
SEO Google İçin mi yapılıyor?
SEO uzmanlarımız bir çok arama motoru için optimizasyon yapabilmektedir. Lakin dünyanın en çok tercih edilen arama motoru Google olduğu için SEO çalışmaları sadece Google arama motorlarına uyumlu yapılmaktadır. Diğer arama motorlarında sıralama ve kalite sinyalleri yok denecek kadar düşüktür.
Search Engine Optimization Nedir?
Search Engine Optimization, SEO teriminin kısaltması olup arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.
SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir?
SEO ücretsiz SERP (Search Engine Results Page) arama sonuçlarında çıkmak için yapılan teknik optimizasyonlardır. SEM yani dijital pazarlama ise ücretli reklamları kapsamaktadır. SEM; Göz önünde bulunanların mutfaktakilerden daha çok kazanması yani aşçının yemeği yapıp, garsonun bahşiş alması gibi bir durumdur.