SEO

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu bir web sitesinin arama motorlarında görünürlüğünü arttırmak adına yapılan teknik, analitik çalışmaları kapsamaktadır. Arama motoru optimizasyonu sitenize daha fazla organik trafik kazandırmaktadır. SEO çalışmaları süreçleri Google web yöneticisi yönergelerine göre yapılmaktadır.
dijital pazarlama stratejileri
Search Engine Optimization

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO Açılımı: Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Her arama motoru farklı sıralama ve kalite sinyalleri kullanmaktadır. SEO bir web sitesinin arama motorlarında görünürlüğünü arttırmak için teknik, analitik ve yaratıcı çalışmaların bütünüdür.

SEO internet sitelerinin ücretsiz SERP (Search Engine Results Page, Arama Motoru Sonuç Sayfaları “AMSS” ) arama sonuçlarında daha iyi bir konumda çıkması sağlar. Bir SEO firması ile çalışmak sitenizin daha hızlı gelişmesini ve zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

SEO, Web sitenizde yer alan anahtar kelimelerin Google arama sonuçlarında daha iyi sıralar elde etmesi için yapılan teknik optimizasyon çalışmalarını kapsamaktadır. Web sitenizin arama motorlarına uyumlu hale getirilmeside SEO çalışmaları içerisinde yer almaktadır. Ziyaretçileriniz ve arama motorları tarafından anlaşılır bir web sitesi sahibi olmanız önemlidir.

Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi

SEO öğrenmek isteyenler için adım adım uygulamalı rehberler. Kapsamlı rehberlerimiz ile öğrenmeye hemen başlayın.

roi
Profesyonel SEO Danışmanlığı

Arama Motoru Optimizasyonu Neden İşletmeniz İçin Önemli?

Google’da yapılan bir aramalarda karşınıza çıkan sonuçlar içerisinden en iyi konumlara sahip siteler daha fazla trafik elde ederler. Sitenizin arama sonuçlarında iyi sıralarda çıkması durumunda daha fazla gelir ve trafik elde edersiniz.

Arama motorlarına uyumlu bir web sitesi sahibi olmak ve sitenizin arama motorları kalite, sıralama, ux, web, mobil, hız, içerik, web yöneticisi yönergelerine optimize edilmesi sıralamanızı etkilemektedir.

En iyi Google SEO çözümlerini üretiyoruz. Firmanızın Google arama motorlarında görünür olmasını sağlayalım.

SEO Çalışmaları Neden Google Arama Motoruna Göre Yapılır?

Dünya genelinde 4,9 milyardan fazla arama motoru kullanıcı bulunmaktadır. Kullanıcı sayıları düzenli olarak artmaktadır. 4,9 milyar kullanıcının %85’i Google arama motorunu kullanmayı tercih ediyor. Google arama motoru sonuçları içerisinde yer almanız çok önemlidir.

ROI şemamız ile sıralamalara göre elde edeceğiniz trafik ve kazanç oranını hesaplayabilirsiniz.

 

Google SEO Nedir?

Web sitelerinin Google arama motoruna uyumlu olarak optimize edilmesidir. Google Kalite yönergeleri ve sıralama sinyalleri faktörlerine göre yapılan teknik çalışmalardır. Sitenizin taranabilir ve oluşturulabilir olması, Google Analytics, Search Console, Google My Business kayıdı ve site haritanızın Google’a gönderilmesi ile ilk adımları atılmaktadır.

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için, çalışmalar Google arama motoru yönergelerine uyumlu olarak yapılmaktadır. Google SERP arama sonuçları içerisinde iyi konumlarda çıkmanız durumunda sitenize daha fazla trafik ve müşteri kazandırmış olursunuz.

Google Nasıl Çalışır?

Google’ın çalışma prensibini iki dala ayırabiliriz.

 • Tarama ve indexleme aşaması
 • Sıralama algoritmaları

Tarama ve indexleme aşaması;

Google örümceklerinin kök URL’lerden başlayarak, web üzerinde bulduğu tüm siteleri ve alt sayfaları taraması ile gerçekleşir. Tarama işleminden sonra Google botları taramış oldukları sayfaları Google sunucularına taşırlar. Taşıma işlemi bittikten sonra aramayı gerçekleştirenler indexlenen sayfaları görmeye başlarlar.

Sıralama Algoritmaları;

Google’ın indexlediği her sayfa doğru bilgiler içermiyor ve yanıltıcı içerikler olabilir. Bu yüzden Google bir sıralama algoritması kullanarak en doğru ve alakalı sonuçları arama yapan insanlara göstermeye çalışır. Google doğru sonuçları sunmak içinde yüzlerce sıralama sinyali ve 500 üzerinde farklı algoritma kullanmaktadır. En alakalı arama sonuçları için Google yılda 700’den fazla güncelleme yapıyor diyebiliriz. Google sıralama sinyalleri ve algoritmaları hakkında tüm bilgileri arama motoru optimizasyonu yapan kişilere sunmamaktadır. Sadece her web sitesinin standart yapması gereken Google web yöneticisi yönergeleri hakkında bir kılavuz sunmaktadır.

Yüzlerce sıralama sinyali içerisinden en öne çıkan sinyaller;

Sıralamayı yüzlerce sinyal etkilemektedir. Sıralamayı etkileyen faktörler arasında en bilinir ve önemli olan faktörler;

 • Baclink (Farklı sitelerin sitenizi referans olarak sunan bağlantılar vermesi)
 • Arama Amacı (Aramanın tam olarak hangi kelimeler ile gerçekleştiğini anlamak, buna göre alakalı sayfa ve içeriği sunmak.)
 • İçerik (Aramayı gerçekleştiren ziyaretçilerin için en alakalı içeriği sunmak, teknik içerikler için derin bilgiler sunma. Kısaca aramayı gerçekleştiren ziyaretçiye en iyi cevabı vermek olarak değerlendirebiliriz.)
 • Sayfa hızı (Sitenizin hızlı açılan bir site olması)
 • Mobil uyumluluk (Web sitenizin mobil, tablet, responsive tasarıma sahip olması)
 • Title ve Meta açıklamaları (Sayfa başlıkları ve description meta açıklamaları)
 • URL yapısı (Sitenizin SEO dostu URL yapısına sahip olması)
 • Resim optimizasyonu (Resimlerin KB değerlerinin düşürülmesi ve alt açıklamalarının girilmesi)
 • HTTPS (SSL sertifikası)
Mutlu Müşterilerimizden Bazıları
İşletmenizin öngörülebilir büyüme elde etmesine yardımcı olacağız

SEO Çalışması Süreçleri

Web sitenizi iyileştirmek, yüksek performanslı bir web sitesi oluşturmak ve üst sıralarda yer almak için yaptığımız SEO çalışmaları ve süreçleri hakkında genel bilgiler.

01. Sektörel Anahtar Kelime Araştırması

Sektörel SEO araştırmaları her zaman SEO’nun başlangıcıdır. Yapılan araştırmalar ve analizler, müşterilerinizin ne aradıklarını, ihtiyaçlarını, alışveriş eğilimlerini hedeflemektedir. Anahtar kelime araştırmaları ve site denetimleri trafiği arttıran en önemli unsurlardır.

02. Teknik Site Optimizasyonu

Teknik arama motoru optimizasyonu sayfa içi düzenlemeleri kapsamaktadır. Sitenizin kodlarının düzenlenmesi, sayfa & içerik metin yerleşimleri, resimlerin optimize edilmesi, medya dosyalarının optimizasyonu web sitenizi görünürlüğünü arttırmaktadır. Çevrim içi görünürlüğünü arttırmak için site içi düzenlemeler önemlidir.

03. İçerik Optimizasyonları ve Geliştirme

İçerik oluşturma ve geliştirme web sitenizin trafik elde etmesi ve sıralama yakalaması açısından kritik önem taşımaktadır. İçerik uzunlukları, alaka düzeyi, yapısal veri hataları, medyaların ve görsellerin optimize edilmesi sıralamayı etkileyen sinyaller arasında yer alır. En iyi sıralamalar için anahtar kelime yerleşimlerini LSI teknikleri ile düzenlemek önemlidir.

04. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO)

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara göre optimizasyon yapmanız geri dönüşüm oranını etkileyen en önemli faktördür. CRO optimizasyonu bir SEO çalışmasının temelleri arasında yer alır. Ziyaretçilerinizi anlamak, eğilimlerine göre düzenlemeler yapmak gelirlerinizi ve trafiğinizi doğrudan etkilemektedir.

05. Sürdürülebilir SEO Çalışmaları

Arama motorlarının sıralamalarında yer almanız için yaptığınız SEO çalışmalarının sürdürülebilir olması gerekmektedir. Rekabet değiştikçe ve arttıkça siteniz için yapılan düzenlemelerin devamlılığı kritik önem taşımaya devam eder. Artan rekabet oranı site dışı SEO çalışmalarını da tetiklemektedir. Sürdürülebilir ve düzenli çalışmalar görünürlüğünüz açısından önemlidir.

06. SEO Analizi ve Raporlama

Düzenli aralıklar ile gelişiminizi takip etmek başarıya giden yol haritaları içerisinde yer almaktadır. Rakip analizleri, organik anahtar kelime gelişimleri, sıralamalar, cro, ux, uı, crawl analiz ve raporlamalarının daha fazla trafiğe ulaşmanızda önemli bir rolü bulunmaktadır. 20’den fazla analiz programı ile sitenizi test ediyoruz.
Profesyonel SEO Hizmetleri

SEO Danışmanlığı

UPGO SEO hizmetleri ile trafiğinizi gelire çevirin. İşletmenizin büyümesini mi istiyorsunuz? SEO işletmenizin büyümesine büyük ölçüde imkan sağlamaktadır. Neden SEO bu kadar etkili? SEO size potansiyel müşterileri getirmektedir.

Site içi SEO, Anahtar kelime optimizasyonu, Site dışı SEO çalışmalarını hedefleyerek teknik çalışmalar yaparız. Bu sayede yapılan ilgili arama terimleri ile sitenize daha fazla trafik ve müşteri gelmesini gelmesini sağlarız. Arama Motoru dostu bir web sitesine sahip olmanız için gerekli optimizasyon çalışmaları.

SEO Uzmanı Nedir? Neler Yapar?

SEO Uzmanı bir web sitesinin arama motorlarında görünürlüğünü arttırmak adına teknik ve stratejik çalışmaları yürüten kişidir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uzmanı Neler Yapar?

Arama motoru optimizasyonu süreçleri bir çok teknik adımdan oluşmaktadır. Başlıca SEO uzmanının sorumluluk alanları;

 • Tarama ve oluşturma sorunlarının giderilmesi. JS, CSS, HTML kod düzenlemeleri, site hız optimizasyonun yapılması.
 • Site iç mimarisinin oluşturulması ve SEO uyumlu hale getirilmesi.
 • İçerik optimizasyonları ve anahtar kelimelerin araştırılması.
 • Google ADS ve diğer reklam kanallarının yönetilmesini sağlar. Tüm dijital pazarlama süreçlerinden sorumludur.
 • Rakip analizi yaparak, rakiplerden bir adım daha önde olmanızı sağlar.
 • Kullanıcı deneyiminin (UX) artması için optimizasyonlar yapar.
 • Arama motorları yakından takip ederek, sitenin düzenli periyotlarda arama motorlarına uyumlu olmasını sağlar.
 • İç ve Dış SEO çalışmalarını yürütür.
 • Akılcı ve analitik düşünme yetkisine sahip olarak problemleri hızlıca çözüme kavuşturmayı sağlar.
arama motoru optimizasyonu uzmanı

Sıkça Sorulan Sorular

Site İçi SEO Nedir?

Web sitenizin iyi bir performans sergilemesi, site içi seo optimizasyonuna bağlıdır. Anahtar kelime optimizasyonu, sayfa hız optimizasyonu, title, meta, resim, video, tarama oluşturma haları, yapısal veri testleri, crawl analizleri, içerik geliştirme, kategori yapıları, sayfa optimizasyonlarını kapsamaktadır. Google analytics, Google Search console kaydının yapılması ve düzenli takibi site içi seo optimizasyonlarını tamamlayan çalışmalardır.

Site Dışı SEO Nedir?

Site kalite puanınızın yükseltilmesi adına yapılan çalışmalardır. Web sitenize gelen geri bağlantıların “backlink” siteniz ile alakalı referans bağlantılar olması gerekmektedir. Sitenize gelen tüm bağlantıların, kontrol altında olması sitenizin arama motoru sonuçlarında daha iyi konumlarda yer almasını sağlamaktadır. Sitenizin organik yöntemler kullanılarak tanıtılması için yapılan teknik çalışmaları kapsamaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları sonrasında sıra garantisi veriliyor mu?

Google resmi yönergelerinde geçen ibareye kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederiz. Sizlere garanti ve süre veren firmalardan uzak durmalısınız. SEO çalışmaları genellikle uzun vadeli çalışmalardır ve web sitenizin tüm anahtar kelimelerine odaklanarak yapılmaktadır. Sadece belirli kelimeler için yapılan SEO Optimizasyonları genellikle amatör çalışmalardır. En az 6 ay ile 1 yıl arasında bir çalışma yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Ne kadar Süre SEO Yaptırmalıyım?

SEO süreklilik gerektirmektedir. Belirleyici unsurlar arasında rekabet analizi en önemli etkendir. Yani rakipleriniz optimizasyon çalışmalarına devam ettiği sürece çalışmalara devam etmelisiniz. Bizler genellikle 1 yıllık anlaşmalar yapmaktayız.

SEO Danışmanlığı Sürecinde Neler Yapılmaktadır?

Anlaşma şartlarına göre çalışma kapsamı belirlenmektedir. Genellikle tüm siteler için site içi seo çalışmaları yapılmaktadır. Danışmanlık süresince tüm anahtar kelimeleriniz için rakip analizi, düzenli raporlama, yazılım analizi desteği verilmektedir.

Kullandığınız SEO Araçları Nelerdir?

Projenin büyüklüğüne göre kullandığımız seo araçları değişkenlik göstermektedir. Tüm müşterilerimiz için standart olarak; search console, analytics, ahrefs, moz araçlarını kullanırız. Kapsamlı çalışmalar için ekstra majestic, seoprofiller, semrush, deepcrawl, ryte, screaming frog, similar web, keywords planner kullanmaktayız.

Sitem SEO Uyumlumu?

Web sitenizin seo uyumlu olması bir sıralama kriteridir. Kullandığımız gelişmiş araçlar ve analizler ile web sitenizin seo uyumlu olmasını sağlarız. Sitenizin arama motorlarına uyumlu olup, olmadığını anlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SEO Yaparken Yazılımcınız Olmalı mı?

Google bir siteyi dizinlerine eklerken sorunsuz taraması ve oluşturması gerekmektedir. Sitenizde oluşan yazılım hatalarının giderilmesi, seo’nun temelleri arasındadır. Bu yüzden çalışma süresinde bir yazılımcı desteği almanız gerekmektedir.

Neden SEO Yaptırmalısınız?

Web sitenizin daha fazla trafik çekmesi SEO çalışmalarına bağlıdır. Yapılan teknik düzenlemeler anahtar kelimelerinizin, arama motorlarında daha fazla görünürlük elde etmesini sağlar.

SEO Fiyatları Nasıl ve Neye Göre Belirleniyor?

Fiyatların belirlenmesin deki ilk unsur müşteri talepleridir. Çalışmanın kapsamı, günlük site için ayrılacak süre, uzman sayısı, yazılım desteği ve dijital pazarlama unsurlarını kapsamaktadır. Ayrıca çalışma yapılacak olan web sitenin içerik, sayfa, ürün sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

SEO Ajansı seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Web sitenizi güvenilir ellere teslim etmeniz sürdürülebilirliğiniz açısından çok önemlidir. SEO Ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli unsurlar; Sektörde kaç yıl hizmet verdiği, bir seo kitabının olup olmadığı, destek ve eğitim videoları, referansları en önemli unsurlar arasındadır.

SEO Çalışmaları Sürecinde Raporlama Sıklığı Nedir?

Tüm çalışmalarda düzenli olarak raporlamalar sunmaktayız. Anlaşma şartlarına göre haftalık, 2 haftalık ve aylık olarak raporlamalar yapılmaktadır. Detaylı seo analiz raporlarını her ay sunmaktayız.

SEO Çalışmalarının Etkisini Ne Kadar Sürede Görebilirim?

Çalışmaların etkisi tamamen rekabet analizine ve site teknik düzenleme sıklığına bağlıdır. Ajansımızın yazılım departmanınıza ilettiği sorunların giderilmesi süreci kısaltan unsurlar arasında yer almaktadır. Genellikle ilk 6 ay ve 12 aylık süreçte etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

E-Ticaret Sitelerine SEO Çalışması Yapıyor musunuz?

E-Ticaret siteleri uzmanlık alanlarımız arasındadır. Müşteri potansiyelimizin %99’lık bölümünü e-ticaret siteleri kapsamaktadır.

Sadece Türkiye için mi hizmet veriyorsunuz?

Türkiye lokasyonunda bulunan ve site dili Türkçe olan sitelere hizmet vermekteyiz. Genellikle İstanbul, Ankara, Antalya lokasyonlarında bulunan işletmeler için seo ve dijital pazarlama çözümleri sunmaktayız.

SEO Google İçin mi yapılıyor?

SEO uzmanlarımız bir çok arama motoru için optimizasyon yapabilmektedir. Lakin dünyanın en çok tercih edilen arama motoru Google olduğu için SEO çalışmaları sadece Google arama motorlarına uyumlu yapılmaktadır. Diğer arama motorlarında sıralama ve kalite sinyalleri yok denecek kadar düşüktür.

SEO Terimleri Nelerdir?

Yeni başladığınızda bilmeniz gereken bir çok terim bulunmaktadır. Sıklıkla karşınıza çıkarak terimler ve anlamları.

 • SEO: Arama Motoru Optimizasyonu
 • Onpage SEO: Site içi anahtar kelimeler üzerinden yapılan düzenlemelerdir.
 • Trustrank: Arama motorlarının sitenize vermiş olduğu güvenilirlik puanıdır.
 • SEF: Search Engine Friendly sayfaların linkleri anahtar kelimeler ile oluşturma işlemidir.
 • SMO: Sosyal Media Optimization ( Sosyal Medya Optimizasyonu) dur.
 • SEM: “Search Engine Marketing” Pazarlama yöntemleri ile yapılan stratejik SEO.
 • CMO: Chief Marketing Officer, Pazarlama yönetimi.
 • LSI: İçerikleri doğru ve hedefine uygun hazırlama tekniğidir.
 • Holistik: Tüm, bütünsel SEO anlamına gelmektedir.
 • Local SEO: Yerel lokasyon harita ve mekan seçimlerinde yapılan çalışma.
 • Backlink: Dış referans bağlantıları. Diğer siteler üzerinden sitenize verilen dış bağlantılar.
 • Metatag: Kullanılan içerik ve sayfaların alt açıklama alanları, Google tarafından algılanan özet açıklama alanı.
 • Pagerank: Aram motorlarının sitelere verdiği değerlendirme puanıdır, PR değeri olarakta adlandırılmaktadır.
 • SERP: Arama motorlarının sonuç sayfalarına verilen isim.
 • Outlink: Siteniz üzerinden başka sayfalara vermiş olduğunuz link çeşidi.
 • Dofollow: Arama motorları tarafından takip edilen link anlamına gelmektedir.
 • Nofollow: Arama motorları tarafından takibi yapılmayan link çeşididir.
 • Google Dance: Google tarafından yapılan güncellemeler sonrasında Google arama motoru üzerinde yaşanan geçici dalgalanma süreci.
 • Google Penaltı: Google yasal olmayan yollarla çalışma yapan siteleri cezalandırır, geçici ve kalıcı olarak vermiş olduğu ceza yöntemidir.
 • Adwords: Google reklam uygulaması, arama ve görüntülü olarak iki çeşitte verilen reklam.
 • Adsense: Web site sahiplerinin Google reklamlarını yayımlamasıdır.

Search Engine Optimization Nedir?

Search Engine Optimization, SEO teriminin kısaltması olup arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.