Google Analytics, markaların trafik kaynaklarını göstererek web sitelerini optimize ederek ürünlerini pazarlamalarına yardımcı oluyor. Arama konsolu ise web sitelerin teknik sorunlarının görüntülenmesine ve yapılandırmalarına yardımcı olurken gelen trafiğin web, mobil, görsel kaynakları üzerinden hangi kelimeler kullanılarak web sitelerine giriş yapıldığını gösteriyor.

Arama konsolu Google analytics’e entegre edildi

Yeni yapılan entegrasyonda ise artık iki rapor tek bir sayfa üzerinden görüntülenebilecek. Yıllardır, Search Console ve Google Analytics iki farklı araç olarak kullanılıyordu. Bunun başlıca nedeni Search Console’un raporları birkaç gün gecikmeli olarak sunmasından kaynaklanıyordu. Yeni yapılan güncellemeler ve konsolların yeni bir sistem içine dahil olması artık gelen ziyaretçi kaynağını daha kolay raporluyor.

Yapılan bu güncellemeyle beraber Search Console raporlarını artık Google Analytics üzerinden görebileceksiniz. Güncelleme Mayıs ayının sonuna kadar yapılması planlanıyor. Güncellemeyle beraber raporlar artık iki konsoldan aldığı verilerle karşılaştırmalı olarak görüntülenebilecek.

Yeni Trendler

Yeni raporlama sistemi site trafiğini baştan sona analiz ederek çıkışta ve düşüşte olan içeriklerin yer aldığı detaylı bir liste sunuyor. Bu sayede hangi sıralamada ne kadar ziyaretçi aldığınızı sıra değişmeleri, gelen ziyaretçilerin davranışları gibi bilgilerle geliştirmeler yapmanıza yardımcı olmayı hedefliyor.

Ek bilgi
Her iki raporun sunduğu organik trafik, giriş yapılan sayfa, ülkeler ve cihazlar bilgileri yeni raporda da görüntülenebilecek. Ancak bu rapor Search Console‘da bulunan veriler kullanılarak aktarılacaktır. Başlangıçta paralel olarak veriler yansıtılamayacak konsol analizleri eğer gerideyse ortak raporda sadece mevcut verilerin analizleri sunulacaktır.