Sesli Arama Sonuçları için SEO Optimizasyonu İpuçları

sesli seo ipuçları

Sesli arama hayatımızın her anına girmeye başlıyor. Özellikle İngilizce dilinde gelişen bu sesli aramalar yakın gelecekte diğer diller içinde kusursuz çalışmaya başlayacaktır. Şu anki performansında bile çok iyi sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz. Amazon’un Alexası, Apple’ın Siri, Microsft’un Cortana’sı veya Google‘ın isimsiz asistanları düşünüldüğünde dev teknoloji şirketlerininde yakın gelecekte popüler olacak bu sektöre yatırım yaptığını görüyoruz.

Sesli Arama Nedir?

Web’de arama yapmak için sesimizi kullanırız. Geçmişte bu teknoloji anlatıldığında insanların geneli güldü, çünkü geçmişte yavaştı ve söyleneni anlamakta zorluk çekiyor hatalı cevaplar verebiliyordu. Ancak bu alanda yapılan çalışmalarla artık sesli komutlarla bilet alıp, arabada yol tarifi alabiliyoruz hatta akıllı arabalarda gideceğimiz yeri söyleyip arabayı asistanın kullanmasına bırakıyoruz. Sesli aramalar yeni nesillerin benimsediği bir teknoloji olarak hayatımızda daha fazla yer alıyor.

Peki neden ses? Birincisi, hızlıdır; İnsanlar yazdıklarından daha hızlı konuşabilirler. Elverişsiz bir şekilde çalışırken ses ile komutlar vermek daha kolaydır. Hareket halindeyken sesli eylemlerde bulunabilir. Yazı yazmak kadar dikkat gerektirirken, ses komutları vermek daha basit ve rahattır. Sesimizi kullanmanın getirdiği avantajı ön plana çıkarmak için bu alana büyük yatırımlar yapılmaktadır.

Ses aramalarında en önemli adımlar mobilde ve akıllı cihazlarda yapıldı. Amazon, milyonlarca Alexa özellikli cihaz sattı. Google Home cihazıyla evleri akıllı hale getirdi artık ses komutlarıyla ışıkları açıp kapatabiliyoruz, dolabın ayarlarını değiştirip içinde neler olduğunu dahi sorabiliyoruz, asistanımız ile konuşup hava durumu, trafik durumu, günlük programlar, müzik listelerimiz, günün önemli haberleri ve benzeri birçok bilgiye artık sesimizle ulaşabildiğimiz bir dönemde yaşıyoruz.

Verileri inceleyelim

Ünlü eğitmen Mary Meeker’in hazırladığı verilere göz atarak daha açık bir şekilde sesli aramaların geldiği noktalara bakalım. 2013 yılında sesli asistanlara sahip insanların %30’u, 2014 yılında %56, 2015 yılında %65’i sesli arama yaptığı görülüyor. 2008 yılından 2016 yılına kadar 35 kat oranların arttığını ifade eden Meeker, Android cihazlarda yapılan her 5 aramadan 1 tanesinin sesli olarak yapıldığını söylüyor.

Yapılan başka bir araştırmada ise insanların sesli aramalardan ne kadar memnun kaldıklarını araştırdı ve insanların %70 civarı yeterli ve faydalı bulduğunu, %30 gibi bir oranda ise alınan cevapların yetersiz olduğunu ifade etti.

İnsanlar neden ve nasıl sesli arama kullanıyor?

insanların sesli arama kullanıyor olması aslında bir sürpriz olmamalı. Bazen ellerimiz yazı yazmak için müsait olmuyor, ayrıca daha hızlı olduğu için tercih ediliyor, bununla beraber arabada veya ev asistanlarında sıkça kullanılıyor. İş yerlerinde müsait olunmayan dönemlerde sıkça kullanılan sesli aramalar hala insanların ön yargısını, psikolojik anlamda yıkamamış olsa da hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor. Özellikle klavye kullanmayı bilmeyen veya sevmeyen yaşlı insanlar ve çocuklar tarafından sıkça tercih ediliyor.

Sesli aramalarda soruları cevaplama

Ses asistanları, tek bir sorunun cevabını almak için sohbet konuşması sorguları kullanır. Verilen yanıt da bir bütün cümle halinde aktarılır. Bu içerik SEO stratejinizi belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken bir faktördür. Örneğin, “Bugün İstanbul’da hava durumu nasıl?” sorusuna cevap olarak, “Bugün biraz bulutlu, hafif yağmur ihtimali var. Maksimum sıcaklık 16C’dir.” cevabını alabilirsiniz. Eğer ekran özelliğine sahip bir cihazdan arama yaptıysanız bu sonucu görsel olarak da alırsınız.

Google Hummingbird

Google Hummingbird

2013 yılında gelen Google Hummingbird güncellemesi soruların cevaplandığı bir içerikleri ön plana çıkartan bir kriter getirdi. Bunun temelinde sesli aramalarda elde edilen başarının artırılması hedeflendi. Artık Google içeriklerde kullanılan her kelime ve cümlenin ne anlama geldiğini algılayarak dizin yerleştirmeleri yapmaya başladı. 2017 yılına kadar bu algoritmasında ve yapay zekasında önemli değişiklikler yaparak elde edilen verileri verimli şekilde işlediler. Arık sizin ne yazdığınızı yapay zekada okuyup anlıyor desek abartmış olmayız. Bu kriter göz önünde bulundurulduğunda metinlerinizin hatasız şekilde yazılmış olması gerektiğini belirtelim.

5WS Kalıbına Uymak

5WS Kalıbına Uymak

Cümleleri soru haline getiren İngilizcenin 5W’si (who, what, when, where, why) yani kim, ne, ne zaman, nerede ve neden, bunlara örnek olarak;

  • Kim sesli arama yapar?
  • Sesli aramada ne aranır?
  • Ne zaman arama yaparlar?
  • Nerede arama yaparlar?
  • Neden arama yaparlar?

Gördüğünüz gibi bu soru cümleleri günlük hayatta kullanılan soru kalıplarıdır. İnsanlar aramalarını yaparken bu dil yapısını kullanır. Bu cümleler anahtar kelime değildir. Kendileri bir bütün halinde anahtar cümledir. Sıralamalarda üst sıralarda yer almak istiyorsanız hem bu sorulara anlamlı şekilde hemde cevaplarına yer vermeniz gerekmektedir.

Teknoloji daha akıllılaşıyor

İlk günlerde, sesinizle arama yapmış ancak hatalı sonuçlar veya sesinizin yanlış anlaşılmasıyla hayal kırıklıkları yaşamıştınız. Ancak günümüzde öğrenebilen yapay zekalar sayesinde sesle çalışan akıllı teknolojiler hızlı bir şekilde gelişti. Sesiniz artık ilk algılandığı andan itibaren insanların yaptığı diğer aramalarla eşleştiriliyor. Siz sadece birkaç kelime söyleseniz de tamamlama özellikleri ve daha önce en fazla yapılan aramalarla karşılaştırılıp olası sonuçlar yazı olarak gösteriliyor.

Sesli asistanlar kendi içinde birer yapay zeka oldukları için kullanıcısının yaptığı hareketleri öğreniyor ve kendisini geliştiriyor. Örneğin işe gitmek için her gün yola çıktığınızda trafik durumunu soruyorsanız bir süre sonra siz sormadan sonuçları hazırlıyor. Sürekli olarak yaptığınız aramaları ön bellek olarak hazırda tutuyor. Bu konuda yaşanacak çok daha fazla gelişme yakın zamanda hayatımıza girecektir.

Şimdi neler olacak?

Üstte sıraladığımız birçok nedenden dolayı kendimizi sesli aramalara hazırlamalıyız. Hali hazırda önemli bir kitle sesli arama kullanıyorken bu rakam gün geçtikçe artıyor. Bu noktada ilk bakılması gereken içerikleriniz olmasıdır. Doğal dille yazıldığına emin olmalısınız. İnsanların arama yaptığı metin aralıklarına sahip misiniz? Aranan soruların detaylı, yeterli cevabına sahip misiniz? Botların sitenizi kolay anlaması ve taraması için içeriğinizde H tagları ve alt başlıklar kullanıldı mı? bu soruları sorarak içerikleri yeniden göz atmanız gerekmektedir.

Kullanıcıların neye ihtiyaç duyduklarını bulmak için sohbet sorgularına uzunca göz atmalısınız. Hatta kendiniz sesli arama yaparak konunuzun daha önce sesli aramalarda nasıl arandığını, Google tamamlayıcısının hangi cümle ile içeriği tamamladığını tespit etmelisiniz. Tespit ettiğiniz bu metinleri içeriği düzgün şekilde entegre edin. Mümkün olduğunca tekil, H tagı içeren başlık olarak eklemeye özen gösterin.

Uzun anahtar kelimelere odaklanın

Uzun anahtar kelimelere odaklanın

Sesli aramalar daha basit olduğu için insanlar aradıkları şeyi tam halinde söyler. Yazı aramalarında bu birkaç kelime ile yapılırken sesli aramalarda sıklıkla beş-yedi civarına yükselmektedir. Aslında bu büyük fırsatları beraberinde getiren bir farktır. Tekil veya iki kelimeli sonuçlarda ilk sıralarda yer almak zordur ancak uzun anahtar kelimelerde bu iş çok daha basittir. İlk tercihiniz hedef içeriği anlatan ve daha önce aranmış en uzun başlığı bulmak olmalıdır.

İnsanlara sorduğu soruları cevaplamanın bir diğer iyi yolu, sitenize bir SSS “Sıkça Sorulan Sorular” eklemeniz olacaktır. Zaten sahipseniz sesli sonuçlara uygun olacak şekilde optimize etmelisiniz.  Sorulan soruları toparladıktan sonra kısa ve net bilgiler şeklinde paragraf veya numaralı maddeler şeklinde ekleyin. Arama motorları bu tarz bilgileri doğrudan kullanabilmektedir.

Sayfanızı mobil kullanım için optimize edin

Sesli aramaların genellikle akıllı cihazlarda yapıldığını vurguladık, peki kullanıcılar mobil işletim sistemlerine sahipken siteniz bu işletim sistemlerinde çalışmaya yeterli mi? Android ve ios gibi işletim sistemlerinden sitenizi kontrol edin mobilde kusursuz çalıştığından emin olun. Schema.org’da sitenizin kategorisinde kullanılması tavsiye edilen veri yapılandırmaları yaparak ilgili bölümleri arama motorları için işaretleyin.

Sonuç Olarak;

Sesli aramalar birçok web geliştiricisi tarafından göz ardı edilir aslında bu bilinçli hareket eden kesim için bir avantajı ortaya çıkartır. Rekabetin düşük olması bu işi uygulayan kişilerin daha hızlı başarı elde etmesini sağlar. Sesli aramalar günümüzde göz ardı edemeyeceğiniz kadar çok kullanılmaktadır. Gelecekte ise normal yapılan aramalardan daha fazla arama yapılacağından şüpheniz olmasın. Sesli aramalar için SEO optimizasyonları uygulamayı bir an önce düşünmenizde fayda var. Bu alanı ne kadar erken tanırsanız ve kendinizi geliştirirseniz fırsatı yakalayan ilk insanlar arasında yer alırsınız.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • 2018 yılında çok sık yapacağımız bir optimizasyon olacak. Yazınız eminim zamanı geldiğinde değeri anlaşılacaktır.

  • Bana görede ileride sesli arama seo optimizasyonu en popüler teknikler arasında olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.