Rakiplerinizin Kullandığı 5 SEO Yöntemi

seo yöntemi rakipler için

Rakiplerim nasıl benden daha üst sıralarda yer alıyor? Onlar neler yapıyor da benden daha üst sıralardalar? bunları hiç düşündünüz mü?

Sıralamalarda yer almak, üst sıralarda kalmak oldukça zor bir iştir. Özellikle rekabetçi bir sektöre sahipseniz önceliğiniz rakiplerinizi tanımak olmalıdır. Onların neler yaptığını tespit edip onların yaptığı SEO stratejilerini uygulamalı ve onların önüne geçmek içinde kendi stratejinizi kurmanız gerekiyor.

Alt sıralarda yer almak kesinlikle moralinizi ve motivasyonunuzu bozmasın. Üst sıralarda yer almak şans değildir tamamen çalışma sonrası elde edilen başarıdır. Kendinizi şanssız hissedip pes etmeyin!

Unutmayın ki rakipleriniz her zaman üst sıralarda değildi. Yaptıkları çalışmalar sonrası üst sıraları elde ettiler sizde onların olduğu yere çıkmak istiyorsanız zaman ve bütçe ayırmalısınız.

Rakipleriniz zamanında ayırdıkları bütçe ve SEO testleriyle sektörünüzde en iyi yöntemleri bulmuşlardır sizde kısa yoldan sektörünüzün en iyi SEO stratejilerini öğrenmek istiyorsanız rakibinizi takibe alıp neler yaptıklarını tespit edin.

Her sektörde farklı yöntemler uygulanır. Ancak sizin için 5 temel yöntemi sıraladık ve sizler tarafından sorulan SEO Sorularını cevapladık;

1- Markalarını takipçilere tanıtarak arama trafiği oluşturmak

Kurduğunuz sitenin en temel amacı insanlara sürekli veya ihtiyaç anında kullanabilecekleri bir site kurmak olmalıdır. Birbirinden bağımsız, çoklu kategorilerden oluşan, toplama bir site ile başarı elde etmeniz oldukça zordur. Eğer kalıcı başarı istiyorsanız, hedef kitlenize daimi hizmet verecek bir marka oluşturmak olmalıdır.

Rakiplerinizi incelediğinizde özellikle ilk sırada olan sitelerin isim olarak marka olduğunu görebilirsiniz. Bu siteler SEO stratejilerini kelime hedeflemek yerine kendi isimlerini insanlara öğreterek kendi isim aramalarında ziyaretçi almayı hedefler.

Bir alışveriş sitesi hayal edin sadece bilgisayar parçaları satıyor ve ürünleri oldukça kaliteli ve fiyatları diğer sitelere göre daha uygun, kullanım arayüzü kolay, tasarımı şık bir site. Size sosyal medya’dan, ücretli reklamlardan veya derinleme arama yaptığınızda alt sıralardan siteye ulaştınız. Markanın yeni olmasına rağmen sunduğu kaliteli hizmet markanın aklınızda kalmasını sağladı. Bir sonraki bilgisayar parçası araması yapmadan önce “marka” arayarak o siteyi kontrol ettiniz.

Sizin gibi yüzlerce, binlerce insan bu şekilde markayı öğrenip, kendi adında arama yaparak siteyi ziyaret eder. Google gibi arama motorlarında yeni ortaya çıkan bir kelimenin kısa sürede aranma hacminin artması ve insanların bir hedefi ziyaret etmesi önemlidir. Siz organik şekilde markanıza ziyaretçi alırken sitenizin otoritesi ve arama motorlarının güveni artar. Sizin otoriteniz arttıkça da alt sayfalarınızın sıralamaları otomatik olarak yükselmeye başlar.

Kısaca, her proje için bunu söyleyemeyiz ama ilk hedef marka oluşturmak olmalıdır. Bu yöntemin birçok avantajı bulunurken, marka olmanızın hiçbir dezavantajı yoktur!

2- Paylaşıma uygun içerikler

Paylaşıma uygun içerikler

Hazırladığınız içeriklerde görsel öğeler kullanmaya özen gösterin, amacınız içeriği arama motorlarına beğendirmek olmasın, asıl amacınız içeriği kitlenize beğendirmek olsun.

İçeriğiniz gerçek anlamda kaliteli ise insanlar bunun hakkında konuşur veya paylaşım yapar. Paylaşımlarla gelen ziyaretçiler hayal edebileceğinizin üzerindedir. Kimsede olmayan eğlenceli içerikler, güncel haberler…paylaşıma uygun içeriklerdir. Eğer ziyaretçiler bu içeriği beğenirse arkadaşlarına göstermek için sosyal hesaplarında, kullandıkları forum veya sözlük gibi sitelerde paylaşır.

Çoğu rakibinizde bu stratejiyi uygulamaktadır çünkü paylaşıma uygun içerikler çok sayıda ziyaretçi edilmesini sağlar bunun yanında doğal olarak site linki paylaşılır.  İnsanlar haber ve içerik hakkında konuşur merak eden diğer insanlar arama yaparak içeriğe ulaşır. Organik olarak ziyaretçi alırsınız yani doğal yöntemlerle birçok SEO stratejisini uygulamış olursunuz!

3- Trafik Optimizasyonu

İnsanlar sitenizi ziyaret ediyor peki sonra ne yapıyor ? Birçok rakibinizin analytics kullanarak trafik optimizasyonu yapıyor. Sitenize gelen insanları yönlendirmek tamamen sizin elinizdedir. İnsanlar sadece tek sayfa ziyaret edip sitenizi terk edebilir veya doğru stratejilerle sitenize gelen insanlara farklı içerikler sunarak daha fazla sizinle zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Google analytics detaylı verilerini kullanarak trafik hareketlerini takip edin. Özellikle e-ticaret sitesileri bu iş için özel personeller çalıştırmaktadır. Hatta Google analytics hakkında bilgi sahibi değilseniz, Google kurslarına katılarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz hatta partner olarak sertifika alabilirsiniz.

Bu iş size basit bir şey gibi gelebilir ancak kullanıcı deneyimini artırmak yapılabilecek en iyi SEO stratejilerinden bir tanesidir.

4. Beklemekten vazgeçin

Beklemekten vazgeçin

Yeni kuruldunuz veya sitenizin doğal yollarla hitlenmesini bekliyorsunuz. Bu fikirle uzun süre beklemeye devam edersiniz. Siz sitenizin ziyaretçi sayısını artıracak çalışmalar yapmasanız doğal olarak onlar yükselmez! 0’dan bir ayda 100 bin ziyaretçi almak oldukça kolaydır.

Kulağa çok basit gelebilir ama çekiliş yapmak iyi bir stratejidir. Sosyal medya’da daha fazla insana ulaşmanızı ve sitenizin tanınmasını sağlar. Yapılan çekilişleri takip etmek için insanlar sitenizin adını öğrenir buda markalaşmada en hızlı yöntemlerden biri olabilir.

Çekiliş sayfalarında yapılan optimizasyon çalışmalarıyla yükselmesini istediğiniz içeriklere ziyaretçi kazanabilirsiniz. Birçok sitenin çekilişler ve yarışmalar yaptığına şahit olmuşsunuzdur. Bunu eğlence için yapmıyorlar, doğrudan ve dolaylı yollarla sitenizin ziyaretçi sayısını artıracaktır.

5. Profesyonel destek alın

İlk sıralarda yer alan siteler, marka olan siteler genellikle bir SEO danışmanına sahiptir. Bu hizmeti doğrudan alıp işin sorumluluğundan kurtulabilirsiniz veya danışmanlık hizmeti olarak alıp bilgiler doğrultusunda kendi SEO çalışmalarınızı kendiniz yapabilirsiniz.

Algoritmalar sürekli güncellenir sizin yöntemleriniz artık işe yaramazken SEO danışmanlığı veren firmalar güncel olarak sektörü takip edip testler yapar. Sizin haberiniz bile olmayan yöntemlerle sitenizi kısa sürede üst sıralara çıkarabilecekken sizde zamandan kazanarak sitenizin diğer işlerini yapıp rakiplerinize meydan okuyabilirsiniz. Eğer bizlerden destek isterseniz UPGO olarak sizlere hizmet vermekten mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Kendinizi rakiplerle kıyaslamak umutsuzluğa neden olabilir ancak ön yargılı olmayın rakiplerinizde şuan ki yerlerine çalışarak gelmişlerdir. Çalışmadan onları geçemezsiniz sizinde akıllıca davranıp onlardan daha iyisini yapmanız gerekmektedir. Yapılan en büyük hata bir insanın bir sitenin tüm işlerini yapmaya çalışmasıdır. İş yükünü ajanslara veya part time çalışan kişilere paylaştırarak daha iyi işler ortaya çıkarabilirsiniz. Tüm işleri nasıl yetiştireceğinizle uğraşmak yerine sitenizi nasıl daha iyi yerlere getirebileceğinizi düşünecek vaktiniz olur. Rakiplerinizi daha kolay analiz edip onları takip edebilirsiniz. Kısaca ihtiyacınız olan tek şey sistematik çalışmadır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Sorulan sorular çok güzel, bir okadar verilen cevap da harika. Blogunuzu yeni kesseffettim takip edeceğim artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.