Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanımı

Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanımı

Google Adwords hizmetine bağlı olan Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanarak Google üzerinde yapılan arama sonuçları hakkında detaylara ulaşabiliriz. Google Adwords üzerinden reklam vermek, anahtar kelime belirlemek ve kelime bazlı SEO çalışması yapmadan önce mutlaka Keyword Planner aracını kullanmalısınız. Aksi takdirde yüksek ücretlere reklam verebilir veya aranma hacmi ve kazancı çok düşük olan bir kelime için gereğinden fazla SEO çalışması yapabilirsiniz. Sonuç olarak buda emeklerinizin boşa gitmesine ve hayallerinizin yıkılmasına neden olacaktır. Öncelikle Anahtar Kelime Planlayıcısından kullanacağımız kavramları inceleyelim ve sonrasında aracımızın kullanımına geçelim.

planlayici-giris

 • Ürününüz veya hizmetiniz: Kısacası anahtar kelimemiz (örnek: nakliyat)
 • Açılış sayfanız: Site adresiniz (İsteğe bağlı olarak doldurabilirsiniz)
 • Ürün kategorimiz: Anahtar kelimemiz ile ilgili kategori (İsteğe bağlı olarak seçebilirsiniz)
 • Hedefleme: Arama sonuçlarında bulunan yer ve dil seçenekleri (Bu kısma tekrar değineceğiz)
 • Aramanızı özelleştirin: Reklam gelirleri ve giderleri ile ilgili bölüm
 • Ortalama aylık aranma sayısı: Anahtar kelimenin arama motoru üzerinde bir ayda aranma miktarı
 • Rekabet: Reklam ve sıralamalar için üst sıralarda bulunma zorluğu
 • Önerilen teklif: Eğer reklam verecekseniz önerilen tıklama başı maliyet teklifi

Adım 1: Kelime Planlayıcı’ya giriş

anahtar-kelime-araci

Öncelikle Keyword Planner aracına ulaşıyoruz. Sonrasında ise Google hesabınız açık değilse giriş yapın ve devam edin. Sonrasında anahtar kelime planlayıcı aracına ulaşmış olacaksınız.

Bundan sonrasında örneklendirmek için bir anahtar kelime seçmemiz gerekiyor. Bizim seçtiğimiz kelime “nakliyat” olacak.

Ürününüz ve hizmetiniz kısmına anahtar kelimenizi girin ve yukarıda vermiş olduğumuz bilgilere dayanarak kategori ve site adresi eklemesi yapabilirsiniz.

Hedefleme:

 • Tüm yerler: Bu kısımdan bölgesel sonuçlara ulaşabilirsiniz. Örneğin bir şehir yada ülke ismi yazabilirsiniz. Eğer sadece Türkiye aramalarına ulaşmak istiyorsanız Türkiye olarak seçebilirsiniz. Örneğin “Antalya nakliyat” gibi bir kelime ile çalışacaksanız yer olarak Antalyayı seçmeniz daha mantıklı olacaktır.
 • Türkçe: Dil seçimini bu kısımdan yapabilirsiniz. Yabancı kelimeler ile uğraşmıyorsanız değişiklik yapmanıza gerek yoktur.
 • Google: Eğer ikinci seçenek olan Google ve iş ortakları kısmını işaretlerseniz Google’ın sunmuş olduğu özel arama sistemlerine dahil olursunuz. Eğer daha başarılı bir sonuca ulaşmak istiyorsanız sadece Google’ı seçmenizi tavsiye ediyoruz.
 • Negatif anahtar kelimeler: Listele meler içinde görmek istemediğiniz anahtar kelimeleri bu alana girebilirsiniz.

yerel-arama

Aramanızı Özelleştirin:

 • Anahtar kelime filtreleri: Eğer reklam vermek istiyorsanız buradan tıklama başı maliyet için alt ve üst limitleri belirleyebilirsiniz.
 • Anahtar kelime seçenekleri: Burada herhangi bir oynama yapmanıza gerek yoktur.
 • Dahil edilecek anahtar kelimeler: Sadece belirli anahtar kelimeleri görmek istiyorsanız bu alanı doldurabilirsiniz fakat daha fazla sonuca ulaşmak için burayı boş bırakın.

Bu kısımları doğru bir şekilde doldurduktan sonra fikir al butonuna tıklayabilirsiniz.

Adım 2: Kelime Analizi

analiz

Eğer yanlış bir işlem yapmadıysanız karşınıza resimdeki gibi bir liste çıkması gerekiyor. Bu liste üzerinden önerilen anahtar kelimeyi, aranma hacmini, rekabeti ve reklam maliyetini öğrenebilirsiniz.

En üst bölümde aradığınız asıl anahtar kelimeye ait bilgiler ve hemen altına önerilen diğer anahtar kelimeler gösterilmektedir.

Sol kısımda bulunan Tarih aralığı özelliğini kullanarak daha kısıtlı bir aranma hacmi raporu elde edebilirsiniz.

Not: İsteğinize bağlı olarak sağ üst kısımda bulunan indir düğmesini kullanarak raporu bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Tavsiye: Eğer az tıklama ile çok fazla kazanmak istiyorsanız rekabet oranı düşük olan ve önerilen teklifi yüksek olan kelimelere yoğunlaşabilirsiniz.

Tavsiye: Google Adwords üzerinden reklam vermek istiyorsanız rekabet oranı düşük veya orta ve aynı zamanda reklam maliyeti düşük olan kelimeler üzerinden reklam vererek daha az harcama ile daha fazla ziyaretçi elde edebilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • Emeğinize sağlık. Seo konusunda youtube de yer alan videolarınızı da takip ediyorum. Ama sitede okuyup konuyu idrak etmek daha farklı. Kolaylıklar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.