SEO İçin En İyi 29 Anahtar Kelime Sıralama Aracı

anahtar kelime sıra araçları

Arama motoru optimizasyonu “SEO” yapan herkes anahtar kelimelerin SEO’nun temel parçası olduğunu bilmektedir. Ziyaretçiler arama motorlarını kullanarak kelime ya da kelime öbeği şeklinde aramalar yapar. Aramalarda kullanılan kelime ve kelime gruplarına anahtar kelime denilmektedir.

Anahtar kelimeleri iyi optimize edilen web siteler üst sıralarda listelenir. Bu durumda anahtar kelimelerin kullanıcılarla bağlantı kurmayı sağladığını göstermektedir. Anahtar kelime izleme araçlarını kullanarak web sitenizin performansını takip etmelisiniz. Ayırca seo çalışmaları için kritik önem taşımaktadır.

Anahtar Kelimeleri Neden Takip Etmeliyiz?

Hizmet ve ürünlerin daha büyük kitlelere pazarlanması için çevrimiçi varlıklara sahip olmanız gerekir. Anahtar kelime sıralamanızı takip etmeniz, tüketicilerin neleri görmek istediğini anlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca kullanıcı eğilimlerini “UX” tespit etmenize yardımcı olacaktır.

Anahtar kelime takibi yapmanız hangi stratejilerinin başarılı, hangilerinin başarısız olduğunu anlamanızı da sağlar. Yapacağınız gözlemler sonucunda gerekli iyileştirmeleri daha iyi tespit edebilirsiniz.

Hangi anahtar kelimelerin iyi sıralama almadığını, anahtar kelimeleri takip ederek belirleyebilirsiniz. Yayınlarınızda iyileştirmeler yaparak bunların daha iyi sıralamalar elde etmesini sağlamanız mümkündür. Anahtar kelimeleri takip ederek hangi anahtar kelimelerin popüler olduğunu öğrenebilirsiniz. İlgili anahtar kelimelere daha fazla odaklanıp 2. Sayfada yer alan ürün sayfanızı 1. Sayfaya  taşımanız mümkün olacaktır. Doğru tespitler başarıyı yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Anahtar kelime takip araçlarını kullanmadan anahtar kelimeleri takip etmek zaman kaybıdır. Günümüzde zaman en değerli şeydir. Zamanınızı akıllı kullanmak ve doğru adımlar atmak için anahtar kelime takip araçlarını kullanmalısınız. Anahtar kelimelerinizi takip etmeyi kolaylaştıracak çok sayıda araç vardır. Şimdi bu araçları özellikleriyle birlikte ele alarak size uygun olanı tespit etmeye çalışalım.

1. DYNO Mapper

DYNO Mapper

DYNO Mapper, site haritasından içeriklerinizdeki tüm anahtar kelimeleri otomatik çeker. Belirli bir anahtar kelimeyi, arama motoruna ya da yapılan arama yerine göre izleme seçeneğiniz vardır. DYNO Mapper; ayrıca Google Analytics, dahili bağlantı bilgileri ve içerik envanterleri gibi şeylerin denetimini tek bir araç üstünden yapmayı sağlar. DYNO Mapper sayesinde zayıf içeriklerinizi belirleyip iyileştirmeler yapabilirsiniz. Bu araç sayesinde yüksek sıralamada olan anahtar kelimelerinizi de takip etmeniz mümkündür.

DYNO Mapper, aracıyla rakiplerinizi takip edip rakiplerinize ayak uydurabilirsiniz. Ayrıca bu araç sayesinde rakiplerinize üstünlük kurmanız da mümkündür. DYNO Mapper aracı; günlük anahtar kelime sıralaması, aylık veya haftalık olarak içerik takibi yapmayı da sağlar. Bu konuda sizlere sürekli olarak bildirim gönderir.

2. SEO Profiler

SEO Profiler

SEO Profiler, anahtar kelime takibi için en çok tercih ettiğimiz araçlardan birisidir. Bunun temel sebebi anahtar kelime takibi dışında daha birçok işlevi içerisinde barındırmasıdır. SEO Profiler aracını, Google Analytics ile kolay bağlantı sağladığı için tercih edebilirsiniz. Diğer birçok araca göre kullanılabilirlik düzeyi de iyidir.

SEO Profiler, anahtar kelimeleri takip etmeyi sağlamasının yanı sıra anahtar kelime önerileri sunar. Bu anahtar kelimeler sayesinde sıralamanızı iyileştirebilirsiniz. Ayrıca daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızda size yardımcı olacaktır. Anahtar kelimelerin popülerliğini bilmek rakiplerinizden avantajlı olmanızı sağlayacaktır. Önerilen anahtar kelimeleri kullanarak sıralamanızı ve trafiğinizi arttırabilirsiniz.

3. SEMrush

SEMrush

SEMrush, rakip site ayrımı yapmaksızın tüm sitelerin anahtar kelimelerini izlemeye olanak tanımaktadır. SEO Profiler gibi anahtar kelime takip araçları çeşitli kelime önerileri sunar. Bunun için SEMrush aracına göre daha fazla tercih edilir.

SEMrush, kullanımı en kolay kelime takip araçlarından birisidir. Arama çubuğuna sadece URL girerek Google ve Bing sıralama sonuçlarını isteyebilirsiniz. URL’deki anahtar kelimeleri belirletip kelime seçin. Seçilen bu kelimede rakiplerinizin sonuçlarda nasıl sıralandığını görüp karşılaştırabilirsiniz.

SEMrush aracında, URL analizinden sonra her anahtar kelimenin ayrı seçilmesi gerekmektedir. Bu da ciddi zaman kaybına neden oluyor. Zaman sizin için önemliyse anahtar kelime takibi için diğer araçlarını seçmenizde fayda var.

4. SEObook Anahtar Kelime Araştırma Aracı

SEObook

Bu araç rekabet düzeyi yüksek olan anahtar kelimeleri araştırmak için kullanılır. Bu özelliğinden dolayı tam bir anahtar kelime takip aracı değildir. Siteme bir URL girerek bu URL’de yer alan rekabet düzeyi yüksek anahtar kelimelerin belirlenmesi mümkündür.

SEObook’tan rekabeti yüksek kelimeleri alıp kelime takip araçlarında izleyebilirsiniz. Bu özelliğinden dolayı rakiplerle karşılaştırma yapmak isteyen kişiler için mükemmel bir araç olduğu söylenebilir. SEObook diğer anahtar kelime takip araçlarıyla bağlanabilmektedir. Bu aracın en önemli özelliği budur.

5. Google Keyword Planner ( Google Anahtar Kelime Planlama Aracı )

Google Keyword Planner

Google Anahtar Kelime Planlama Aracı, anahtar kelimeleri ve eğilimlerini araştırmayı sağlar.

İçerik oluşturmak için en iyi anahtar kelimeleri Google Keyword Planner’dan bulabilirsiniz. Bu araç sizlere sadece anahtar kelime önerisi vermez. Ayrıca aranma hacminin ne olduğu hakkında da bilgi verir. Bu araç ilgili anahtar kelimelerin ne sıklıkla arandığı ve ne kadar iyi performans gösterdiği hakkında rapor da sunmaktadır.

Google Keyword Planner aracını kullanarak anahtar kelimelere göre sıranızı kontrol etmeniz mümkündür. Bu veriler sadece Google referans alınarak sunulmaktadır. Bu yüzden Bing ve Yahoo gibi arama motorlarına dair verileri gözden kaçırabilirsiniz. Bing ve Yahoo üstünden gelen çok sayıda kullanıcınız varsa diğer kelime takip araçlarına da odaklanmalısınız.

6. WooRank

WooRank

Woorank, sizlere web siteniz hakkında teknik bilgiler verir. Ayrıca rakip site URL’lerini eklemenize olanak tanır. Bu sayede web sitenizi rakiplerinizin siteleriyle karşılaştırıp ne kadar iyi ya da ne kadar kötü olduğunu görebilirsiniz.

Web sitenizin tamamını gözden geçirmeniz, hangi alanlarda iyileştirme yapılmasının gerektiğini görmenizi sağlar. Woorank bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Sadece anahtar kelime gözlemlemesi olmayıp size çok sayıda teknik konuda öneri sunacaktır. Önerileri uyguladıkça web sitenizin serpteki değişimini rapor olarak sizlere sunacaktır.

Woorank içeriğinizle alakalı anahtar kelimeleri otomatik olarak alır. Ayrıca size kullanabileceğiniz anahtar kelime önerilerinde bulunur. Eğer sistem anahtar kelimenizi otomatik olarak belirlerse üzülmeyin. Woorank aracına anahtar kelimelerinizi manüel olarak da girebilirsiniz.

7. Ahrefs

Ahrefs

SEMRush kullanan SEO uzmanlarının tamamı buna ek olarak Ahrefs’i tavsiye etmektedir. Hem backlink hem de anahtar kelime analizi konusunda gelişmiş bir araçtır. Ahrefs, rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerden bağlantı aldığı hakkında bilgi verecektir. Ahrefs müşterilerine sürekli olarak hizmet sunar. Bu aracı kullanmakla alakalı sorunlarınız varsa yetkililer bu konuda yardımcı olacaklardır.

Ahrefs içerisinde SEO ile alakalı çok sayıda araç bulunmaktadır. Kelime takip aracı olarak da kullanılabilir. URL girişi yaptığınız zaman sistem anahtar kelimeleri otomatik olarak çeker. Bu anahtar kelimelerin hangi ülke referans alınarak sıralanmasını istediğinizi belirtmeniz de mümkündür.

8. Advanced Web Ranking

Advanced Web Ranking

Advanced Web Ranking, anahtar kelime sıralaması için hem masaüstü hem de bulut tabanlı olarak çalışmaktadır. Bu aracı kullanarak sınırsız sayıda web sitenin takibini gerçekleştirebilirsiniz.

Advanced Web Ranking aracından anahtar kelime sıralama değişim raporunu almanız mümkündür. Ayrıca rapor oluşturma işlemini belirli bir plana göre oluşturmanız da mümkündür. Gerektiğinde anahtar kelimeler arasına manüel ekleme yaparak raporunuzu genişletmeniz de mümkündür.

9. SEO Centro

SEO Centro

SEO Centro, içerisinde çok sayıda özelliği bulunduran bir SEO aracıdır. Sayfa hızı analizi, anahtar kelime öneri aracı, sayfa anahtar kelime çözümleyici, sayfa sıra kontrol aracı, anahtar kelime yoğunluğu aracı, mobil sayfa analizi, anahtar kelime konum takibi gibi çok sayıda SEO aracını içerisinde barındırır.

Çok sayıda SEO aracını barındırması onu cazip kılan bir özelliktir. Bu saydığımız araçlara tek bir ekrandan ulaşmanız mümkün değildir. İlgili analizleri yapmak için her bir aracı ayrı ekranca açmanız gerekmektedir. Bu ciddi anlamda zaman kaybı yaşamanıza neden olabilir. SEO Centro aracı bir anahtar kelimenin arama motorlarındaki sıralamasını öğrenmek için kullanılır. Detayları barındırmadığından dolayı çok fazla tercih edilmediği de biliniyor.

10. SimilarWeb

SimilarWeb

SimilarWeb, herhangi bir web sitenin trafiği hakkında bilgi almak için harika bir araçtır. Arama kutusuna sadece web siteyi girip taratmanız yeterlidir. İlgili web siteyi çeşitli kategorilere ayırarak sizlere sıralama hakkında bilgi sunacaktır.

SimilarWeb, anahtar kelime takip aracı olmasa da trafiğinizle alakalı detaylı bilgi verecektir. Anahtar kelime takip araçlarıyla birlikte kullanılarak rakiplerin daha iyi yaptıkları görülebilir. SimilarWeb; web sitenizin sosyal medya üstünden, arama motoru aramalarından, yönlendirmelerden ve reklamlardan kaç görüntüleme aldığı hakkında size bilgi verecektir.

SimilarWeb hesabınıza rakip siteleri ekleyebilirsiniz. Rakip sitelere göre size öneriler sunacaktır. Sunulan önerilere göre optimizasyon yaparak daha iyi sıralama alabilirsiniz.

11. Authority Labs

Authority Labs

Authority Labs, anahtar kelime takibinin kolay olması için tasarlanmıştır. Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında anahtar kelimenin sırası hakkında bilgi verir. Ayrıca anahtar kelimenin rakiplerinizle karşılaştırılmasını da sağlar.

Authority Labs, aracılığıyla sunulan raporun PDF formatında dışa aktarılması mümkündür. Bu aracı kullanarak anahtar kelimenizi önceki hafta, ay hatta yıl sıralamasına göre kıyaslayabilirsiniz.

Authority Labs ayrıca resim, video ve alışveriş sonuçlarına göre anahtar kelime takibi yapılmasını da sağlamaktadır. Authority Labs 30 günlük deneme sürümü sunmaktadır. Anahtar kelime takibinin nasıl gerçekleştiğini deneme sürümünü kullanarak test edebilirsiniz.

12. RankWatch

RankWatch

RankWatch, anahtar kelime takibi yapmaktan daha fazla özelliği içerisinde barındırır. Bulut tanlı yazılıma sahiptir. Anahtar kelime takip araçları içerisindeki en pahallı araçlardan birisidir. Ücretsiz sürümü sınırlı özelliği içerisinde barındırır. Bu yüzden ücretli sürümünün kullanılması gerekmektedir.

RankWatch, full sürümü kullanıldığı zaman rakiplerinize fark atabilirsiniz. Sistem sislere anahtar kelime önerileri, backlink analizi gibi konularda öneriler sunacaktır. Ayrıca anahtar kelime takibi yaparken anahtar kelimenizi rakiplerinizle de kıyaslayabilirsiniz.

13. Moz Rank Tracker

Moz Rank Tracker

Moz Rank Tracker, bilinen SEO şirketlerinden birisi olsa da anahtar kelime takibinde yetersizdir. Diğer anahtar kelime takip araçlarına göre standartların altında kaldığı söylenebilir. Moz Pro, anahtar kelimelerinizi Google, Yahoo ve Bing arama motorlarına göre analiz eder. Mevcut sıralamalar hakkında e-posta yoluyla rapor gönderir. Ayrıca anahtar kelime sıralamalarına yer aramalar için de bakılabilir. Yerel aramalardan kastımız şehir hatta mahalle bazlı olarak yapılan aramalardır.

Moz Rank Tracker aracını kullanarak mobil ve masaüstü sürümler için rakiplerinizle karşılaştırma yapabilirsiniz. Yapılan karşılaştırmaya göre web sitenizi optimize edebilirsiniz. Sistemin 30 günlük deneme sürümü vardır. Sistem işleyişini anlamak için deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

14. Microsite Master

Microsite Master

Microsite Master; Google, Yahoo, Bing ve bazı arama motorları için günlük anahtar kelime sıralama takibi yapmanızı sağlar. Bu sayede web sitenizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda sizleri yönlendirir.

Ayrıca aynı anahtar kelime için rakiplerinizin nasıl sıralandığını da raporlar. Bu sayede çalışmalarınızı rakiplerinizle kıyaslamanız mümkündür. İncelemeleri kolay yapmanız için sadece bir sayfada genel bakış raporu da sunmaktadır.

Microsite Master aracına Google Analytics entegre edilebilmektedir. Bu sayede web sitenizin trafiğinin en çok nereden olduğunu görmeniz mümkündür. Mevcut raporlamalar sayesinde bağlantılarınızın içeriklerinize olan katkısını da izlemeniz mümkündür. Ücretsiz sürümünde 10 anahtar kelime takibi yapılabilmektedir. Daha fazla anahtar kelime takibi için ücretli sürümünün kullanılması gerekmektedir.

15. SEO Book Rank Checker

SEO Book Rank Checker

SEO Book Rank Checker, Firefox ile birlikte çalışmaktadır. Google Chrome üstünden kullanılmasını bazı kullanıcılar şüpheci bulmaktadır. Bu yüzden geliştiriciler sadece Firefox ile uyumlu çalışacak şekilde tasarlamıştır.

SEO Book Rank Checker eklentisi, anahtar kelime takibi yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca zaman içerisinde ilerlemesini bu araçla izleyebilirsiniz.

SEO Book Rank Checker aracının bir dezavantajı vardır. Çok fazla anahtar kelime isteği olması durumunda Google ip adresinizi engelleyecektir. SEO Book Rank Checker yapımcıları, ip adresinin engellenmemesi için bu aracı geliştirdiler. Bu sayede ip adresi engellenmeden anahtar kelime takibi yapılabilmektedir.

16. SERP’s Keyword Rank Checker

SERP’s Keyword Rank Checker

SERP’s Keyword Rank Checker, anahtar kelimenizi hem global hem de belirli lokasyona göre sıralar. Anahtar kelime takibi yapmanız için bir anahtar kelime ve URL seçmeniz istenecek. Bunları sisteme girerek anahtar kelime takibini gerçekleştirebilirsiniz.

URL kısmını boş bırakarak ilgili anahtar kelimeyle alakalı 250 farklı sonucu da görebilirsiniz. İkinci kısımda belirli bir şehri ya da mahalleyi bu anahtar kelime araması için belirleyebilirsiniz. Yerel aramalarda anahtar kelime takibi yapmak için bu size avantaj sağlayacaktır.

SERP’s Keyword Rank Checker aracıyla ayrıca masaüstü ya da mobil aramalara göre anahtar kelime takibi yapılabilir.

17. Wincher

Wincher

Wincher, anahtar kelime takibi için tasarlanmış en iyi araçlardan birisidir. Wincher çok sayıda alan adı ve anahtar kelime eklemenize imkan tanır. Bu da rakiplerinizle kıyaslama yapabilmenizi sağlar.

Anahtar kelime sıralamanızda bir düşüş ya da artış meydana gelirse sistem size bildiğim gönderir. Sizler bu doğrultuda inceleme yaparak sorun tespiti yapabilirsiniz. Sorunların erkenden tespit edilmesi daha iyi sıralama almak ve sıralamayı korumak için önemlidir.

Wincher aracından günlük, haftalık ve aylık olarak PDF formatında rapor alabilirsiniz. Bu rapor sayesinde geçen zaman dilimine göre anahtar kelimenizin sıralamasındaki değişimi görebilirsiniz. WordPress altyapısına sahip siteler, Wincher eklentisini kurarak takibi daha kolay yapabilir. Wincher sadece Google üstünden anahtar kelime takibi yapmaktadır. Diğer arama motorları için böyle bir hizmeti yoktur.

18. Small SEO Tools

Small SEO Tools

Small SEO Tools ücretsiz arama motoru optimizasyonu araçlarındandır. Sistemde sadece anahtar kelime takibi yoktur. Small SEO Tools, içerisinde çok sayıda SEO aracını bulunduran bir sistemdir.

Small SEO Tools içerisinde anahtar kelime yoğunluğu denetleyicisi, yazım denetleyicisi, backlink analizi, dilbilgisi denetleyicisi, anahtar kelime takibi gibi çok sayıda SEO aracı vardır.

Small SEO Tools aracını kullanarak tek seferde 10 anahtar kelimenin sırasını görebilirsiniz. Anahtar kelime sayısına göre sistem sizi kısmen bekletecektir. Bir süre beklemenin ardından serp sıralamanız hakkında karşınıza bir rapor çıkacaktır.

19. Google Rank Checker

Google Rank Checker

Google Rank Checker, kullanımı ücretsiz olan anahtar kelime takip araçlarındadır. Anahtar kelimelerinizin konumunu bu ücretsiz araç sayesinde takip edebilirsiniz.

Google Rank Checker ülkelere göre anahtar kelime sıralaması takibi yapmayı sağlar. Google üstünden sıralama takibi yapmaktadır. Hedef kitlenizin konumuna göre arama yaparak anahtar kelime sıralamanızı inceleyebilirsiniz.

Google Rank Checker aracından sadece kendi web siteniz için yararlanmayın. Bu aracı rakiplerinizi analiz etmek için de kullanabilirsiniz. Bu sistemin tek kusuru her anahtar kelime için manüel giriş yapılmasıdır. Ayrıca sadece bir alan adı için sonuç verir. Bu yüzden sistem rakiplerle karşılaştırma yapamaz. Karşılaştırmaları sizin manüel olarak yapmanız gerekmektedir.

20. SEO SERP Workbench

SEO SERP Workbench

SEO SERP Workbench, anahtar kelime takibi yapabileceğiniz ücretsiz Google Chrome eklentisidir. Bu Google Chrome eklentisini kullanarak anahtar kelime sıralamanızı takip edebilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin ilgili anahtar kelimedeki konumuna bakarak karşılaştırmalar yapmanız da mümkündür.

SEO SERP Workbench, diğer SEO araçlarıyla birlikte kullanıldığı zaman daha verimli sonuçlar alınmaktadır. Tabi ki anahtar kelime takibi yapmak için tek başına da kullanılabilir.

SEO SERP Workbench üstünden alacağınız verileri Google Dokümanlarına kaydedebilirsiniz. Ayrıca raporları Excel dosyası olarak da almanız mümkündür.

SEO SERP Workbench aracı çevrimdışı da çalışır. Bu özelliği sayesinde internet bağlantınız kesilse dahi veri kaybı yaşamazsınız. Sadece Google arama motoruna göre sonuç verir. Diğer arama motorları için hizmet içermemektedir.

21. Free Monitor for Google by Cleverstats

Free Monitor for Google by Cleverstats

Cleverstats, hem açık kaynak hem de Premium olarak SEO araçları sunmaktadır. Bu araç ücretsiz olarak anahtar kelime takibi yapmanıza olanak tanımaktadır. Cleverstats kullanarak web sitenizin popüler anahtar kelimelerinin takibini gerçekleştirebilirsiniz.

Cleverstats ile anahtar kelime takibi yaparak hem güçlü hem de zayıf yönlerinizi görebilirsiniz. Zayıf yönlerinizde iyileştirmeler yaparak daha iyi sıralama almanız mümkündür.

Cleverstats, anahtar kelime takibi yaparken elde edilen verileri kaydetmektedir. Ayrıca bu veriler CSV olarak sizlere sunulmaktadır. Premium sürümü içerisinde SEO çalışmalarına yardımcı olacak çok sayıda araç bulunmaktadır.

22. Tiny Rocket Lab

Tiny Rocket Lab

Tiny Rocket Lab, anahtar kelime takibi konusundaki en iyi araçlardan birisidir. Bu aracı kullanarak toplamda 10 anahtar kelimenizin takibini yapmanız mümkündür. Sadece 10 anahtar kelimeyle sınırlı tutulsanız da kısa süre içerisinde rapor sunması size avantaj sağlayacaktır.

Tiny Rocket Lab kullanarak Google, Yahoo ve Bing sıranızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizle karşılaştırma yapmanız da mümkündür. Yaptığınız karşılaştırmalar size hangi optimizasyonları yapmanız gerektiği konusunda yol gösterici olacaktır.

23. WhiteSpark

WhiteSpark

WhiteSpark, özellikle yerel aramalar için anahtar kelime takibi yapma konusunda başarılıdır. Global şirket değilseniz WhiteSpark üstünden global anahtar kelime sıralası hakkında bilgi alamazsınız.

WhiteSpark anahtar kelime takibi yapmanın yanı sıra kullanıcıların sizi nasıl bulduğu hakkında da bilgi verir. Anahtar kelimenizi rakiplerinizle kıyaslar. Bu sayede sizlere anahtar kelime ve bağlantı fırsatları sunar.

24. Traffic Travis

Traffic Travis

Traffic Travis, anahtar kelime takibi için geliştirilen bu araç masaüstü olarak kullanılmaktadır. Tek seferlik alım yapılarak sürekli kullanılması mümkündür.

Traffic Travis, sayfalara göre anahtar kelimelerinizi takip etmeyi sağlar. Ayrıca rakiplerinizle kıyaslama yaparak size rapor sunar. Bu araç sizlere sıralaması kötü olan hatta sıralanmayan anahtar kelimeler ve sayfalarınız için uyarı da verecektir.

Traffic Travis ücretsiz sürümü 500 anahtar kelime ve 5 alan adı takibi yapmayı sağlamaktadır. Şüphesiz bu özelliğinden dolayı ücretsiz anahtar kelime takip araçları içerisindeki en iyi araçtır. Bu aracın tek kusuru ip adresinizin engellemesine neden olabilir. Tek seferde birden fazla anahtar kelime analizi yapılırsa Google botları ip adresinizi engelleyecektir.

25. GEO Ranker

GEO Ranker

GEO Ranker, yerel aramalar için anahtar kelime takibi yapmayı sağlamaktadır. Bu özelliğinden dolayı yerel hizmet veren işletmelerin kullanması önemlidir. Bu araç sizlere ayrıca yerel kaynaklardan backlink bulmanız için size öneriler sunmaktadır.

Youtube, Bing, Yahoo ve Google gibi arama motorları üstünden veriler toplar. Sizlere PDF formatında anahtar kelime takibiyle alakalı rapor sunar. Yazılım uzmanları tarafından yapılan incelemeler sonucunda güvenilir oy almış olan bir anahtar kelime takip aracıdır.

26. The Search Monitor

The Search Monitor

The Search Monitor, diğer anahtar kelime takip araçları kadar popüler değildir. Sahip olduğu özellikler nedeniyle ele alınması gereken bir araçtır. Bu araç sadece rakiplerinizin anahtar kelimelerini takip etmek için kullanılır. Kendi web sitenizi takip etmek için ilgili sitenin size ait olduğunu yazılıma hissettirmemelisiniz.

Bu aracı özellikle sizlere ilham vermesi adına kullanmalısınız. Rakiplerinizin markalaşma yolunda attığı adımları gözlemleyerek ilham alabilirsiniz.

The Search Monitor sizlere Google, Baidu, Yahoo, Youtube VE Bing gibi arama motorlarından sonuçlar sunacaktır. Popüler olmamasının en büyük nedeni bu kadar az hizmete çok para istenmesidir. Emsallerine oranla pahallı bir araç olduğu söylenebilir.

27. iSpionage

iSpionage

iSpionage, sadece rakip siteleri analiz etmek için tasarlanmıştır. Google ve Yahoo arama motorlarındaki anahtar kelime performansı hakkında bilgi verir. Diğer arama motorlarıyla alakalı bilgi almanız mümkün değildir. Bu araç ayrıca sıralamanızı arttırmak için rakiplerinizin ne kadar harcama yaptığı hakkında da bilgi vermektedir. Kısacası anahtar kelime rekabeti hakkında bilgi verdiği söylenebilir.

iSpionage, raporlamayı grafik şeklinde yapmaktadır. Bu sayede anahtar kelimenizi rakiplerinizle daha rahat kıyaslayabilirsiniz. Bu araç ayrıca rakiplerinizin hangi reklam türlerinden ve içeriklerinden iyi performans aldığı hakkında da bilgi vermektedir. Sizler de bu doğrultuda içeriklerinizi ve reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

28. Moonsy Position Checker

Moonsy Position Checker

Moonsy Position Checker, Google konumunuzu referans alarak anahtar kelime sıranızı belirler. Aldığınız veriler rakiplerinizle kıyaslama yapabilmenizi sağlar.

Diğer anahtar kelime takip araçlarına göre sınırlı özellikleri vardır. Anahtar kelime sıralaması tespitinde verimli olsa da özellikleri sınırlı olduğu için diğer araçlar daha fazla tercih edilir. Bu araçla tek seferde sadece1 anahtar kelimenin sıralamasına bakabilirsiniz. Zaman içerisinde geliştiricilerin daha fazla anahtar kelimeyi analiz etmek için bu aracı geliştireceğini düşünüyoruz. Moonsy Position Checker, şuan sadece 100 sonuç arasındaki sıralamanızı sizlere sunmaktadır.

29. Alexa Rank Checker

Alexa Rank Checker

Alexa Rank Checker aracıyla web sitenize ne tür trafiklerin geldiğini görebilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimeleri hakkında istatistik analizleri de sizlere sunmaktadır. İyi sıralama almak için öncelikli olarak şu anki konumunuzu bilmelisiniz. Şu anki konumuzdan yola çıkıp rakiplerinizin yaptıklarını daha iyi yaparak iyi sıralamalar almanız mümkündür.

Alexa Rank Checker, hangi anahtar kelimelerinizin iyi konumda olduğunu belirtir. Ayrıca hangilerinin iyileştirilmesi gerektiğini belirtecektir. Bu konuda sizlere rapor sunacaktır. Alexa Rank Checker sizlere popüler olan anahtar kelimeler hakkında bilgi verecektir. Bu trafiğinizi sürekli olarak arttırmanızı sağlayacaktır.

SONUÇ

Yukarıda liste halinde sunduğumuz araçlar tavsiyemizdir. Sizler anahtar kelime takibi için bu listeyi kılavuz olarak kabul edebilirsiniz. Her bir aracın kendisine has özellikleri vardır. Önemli olan size neyin lazım olduğudur. İhtiyaçlarınızı doğru bir şekilde belirledikten sonra bu araçlardan birini seçebilirsiniz. Bu araçlar SEO çalışmalarında zaman tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Bu kadar araç olduğunu bilmiyordum içerik cok fazla bilgilendirici hemen sık kullanılanlara ekliyorum. Ya gerçekten çok sağlam bilgiler sunuyorsunuz. Teşekkür ederim.

  • Vay be anahtar kelime takibi için bu kadar araç varmıydı. Birkaç araçla kendimizi sınırlamışız. Değerli bilgiler için teşekkürler.

  • Süper liste yapmışınız. Sira bulucu konusunda sıkıntı yaşıyordum. Bu makale çok işime yarayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.