Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler ile SEO’da Başarıyı Yakalayın

Uzunkuyruk Anahtar Kelimeler ile SEO'da Başarıyı Yakalayın

Uzun kuyruk anahtar kelimeler “Long Tail Key words“, anahtar kelimeler için sık arananlar, spesifik olan ve kısa kelimelere eklenmiş alternatif kelimelerle oluşturulan uzun cümle başlıklardır. Uzun kuyruk anahtar kelimelerin arama trafiği daha azdır, ancak daha düşük rekabetli olduklarından genellikle dönüşüm değeri daha yüksek olur.

Uzun kuyruk anahtar kelimelerine odaklanarak strateji kurmak ve kazanç elde etmek istiyorsanız, sitenizin, şirketinizin net bir vizyona sahip olması gerekir. Yazımızda uzun kuyruk anahtar kelimelerle nasıl başarı elde edildiği ve bu anahtar kelimeleri nasıl oluşturmanız gerektiğini anlatacağız.

Hedefiniz nedir?

hedef belirlemek

Bir şey satmak istiyorsanız öncelikle ne sattığınızı kendiniz bilmek zorundasınız. Ürününüzün detayları, faydaları, hangi kitle tarafından kullanıldığı, ürünü nasıl öğrendikleri ve ürünü nasıl aradıkları gibi tüm bilgelere hakim olmanız gerekmektedir. Eğer bu bilgilere sahip olursanız müşterilerinizi daha iyi tanır, ürünü pazarlama ve ürünü insanlara göstermeniz daha kolay olur. Öncelikle kendinize biraz zaman ayırarak ürün hakkında araştırmalar yapıp kitlenizi ölçün, sitenizi ziyaret eden insanları veya satış yapan sitelerin hedefe nasıl ulaştığı üzerinde düşünerek derinlemesine analizler yapın. Bilgilere hakim olduktan sonra yapmanız gereken iki şey vardır. İlk olarak ürünü insanların nasıl arayacağını düşünerek notlar alın. Ardından daha önce kimsenin kullanmadığı bir tarayıcıdan (Google Chrome gizli sekmesi veya yeni kullanıcı ekleyerek) çıkardığınız kelimeleri Google tamamlama özelliğinde izleyin. Bu alanda insanların en fazla yaptığı aramalar gösterilir. Karşınıza çıkan hedef kelimeleri barındıran, ürünü tanıtan en uzun kelimelerle yapılmış aramaları kolayca tespit edin.

Rekabet oranın düşük olması

Ticari sitelerde rekabeti analiz etmek, başarı elde etmek gerçekten zordur. Bazı pazarlarda büyük şirketler arama sonuçlarına hükmetmektedir. Bu sitelerin arasından sıyrılarak üst sıralara çıkmak çok zordur ama bu satış yapamayacağınız anlamına gelmez. Doğru pazarlama ve SEO stratejisi oluşturarak pazardan pay alabilirsiniz.

Bu stratejiyi kurarken dikkat etmeniz en önemli noktalardan biri uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanmaktır. Büyük şirketler en büyük payı almak için en popüler kelimeleri kendilerine hedef alır ancak siz daha derin kelime öbekleri seçerek rekabeti düşürüp pazara giriş yapabilirsiniz.

Uzun kuyruk anahtar kelimeler (Long Tail Key Words SEO) ve sıralama

uzun kelimelerde sıralama

Uzun kuyruk anahtar kelimelerde sıralama almak, anahtar kelimelerde sıralama almaktan çok daha kolaydır. Uzun kuyruk anahtar kelimelerin üzerinde yoğunlaşarak neredeyse her içeriğinizde üst sıralarda yer alıp sitenizin otoritesini yükseltip, organik ziyaretçiler alırsınız. Yüksek rekabetli kelimelerle vakit kaybederken ziyaretçi de kazanamaz yükselme umuduyla çalışmaya devam edersiniz ancak uzun anahtar kelime hedefleriniz de kısa sürede ziyaretçiler kazanarak büyümeye başlarsınız.

Arama terimleri ne kadar uzun ve daha spesifik, dönüşüm olasılığı o kadar fazladır. Örneğin tatile çıkacaklar için “Tatil Antalya” kelimesi oldukça popülerdir. İnsanlar bu aramayı yaparak fikir veya hizmet alır bu kelimede rekabet ise oldukça yüksektir. Özellikle düşük bütçeli bir ticari firma bu kelimede varlık dahi gösteremez ancak rekabeti düşürerek hedef müşterilere ulaşmak istiyorsanız yaratıcı olup uzun kuyruk anahtar kelimeler seçebilirsiniz. Örneğin, hedefi daraltmak için Antalya tatil için fazla tercih edilen bölgelere odaklanın, insanların nasıl bir tatil istediğini düşünün, bu hedefe düşük rekabette ulaşmak için alternatifler üretin örneğin; “Tatil Alanya deniz kenarında apart”, “Alanya sahile yakın her şey dahil otel”, ” Alanya denize sıfır her şey dahil ucuz oteller” gibi sitenizin gücüne bağlı hedefler seçebilirsiniz. Eğer bu kelimeler içinde siteniz yetersiz ise daha uzun aranması olabilecek uzun kuyruk anahtar kelimeler üretebilirsiniz.

İçeriğinizi anlatan uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanın

Bazı aramalarda hedef kelime dahi içermeyen veya başlığın alaka düzeyi düşük ancak sıralamalarda üst sıralarda yer alan sitelerle karşılaşırsınız bunun nedeni kullanılan uzun kuyruk anlamlı görenlerin dikkatini çeken, tıklama alan ve kullanıcı deneyimi yüksek olan siteler olmasıdır. Yani hedef kelimelerin tamamını yazmak sıralama alacağınız anlamına gelmez, hedef kitlenize ulaşmak daha iyi sıralama alacağınız anlamına gelir. İnsanları sitenize yönlendirecek, anlamlı, ilgi çekici uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanırsanız daha fazla ziyaretçi kazanarak sitenizin yükselmesine büyük katkı sağlarsınız. Son canlı yayınlarımızda en çok yapılan SEO hataları ve anahtar kelimeler ile ilgili harika tavsiyelerde bulunduk, izlemenizi tavsiye ederiz.

Son Adım

Sektör, kitle, rekabet analizlerini yaptınız. Yukarıda belirtiğimiz püf noktaları takip ettiniz ve en ideal başlığı belirlediniz. Tabi ki bu kadarı yeterli değil! Son adım olarak mükemmel bir içeriğe sahip olmanız gerekmektedir. Uzun kuyruk anahtar kelimelerle sitenize çektiğiniz ziyaretçi kalitedir ve onları memnun etmeden sitenizden ayrılırlarsa uzun vadeli başarılar beklemeyin ancak kaliteli içerikler sunarsanız ve ziyaretçiler istedikleri bilgilerle sitenizden ayrılsa kısa ve uzun vadede yüksek rekabetli sektörlerde rakiplerinizi zorlayan doğal yöntemlerle gelişmiş bir internet siteniz olur.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Kalitenizi konuşturmuşsunuz. Gercekten takip edilecek tek seo sitesi her konu birbirinden sağlam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.