SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır

Yer aldığınız sektörde ilk sıralarda olmak için rakiplerinizin yaptığı tüm hareketleri incelemeniz gerekmektedir. İlk sırada olsanız dahi yerinizi korumak için sürekli rakiplerinizi takip ederek onlardan bir adım daha ileride olmanız gerekmektedir.

İçerik Analizi

Rakiplerinizin kullanıcılara sunduğu içerikleri takip edin mümkün olduğunca faydalı içerikleri yayınlayan ilk site siz olmayı deneyin, rakiplerinizin en çok hit aldığı içerikleri takip ederek onlardan daha faydalı ve kapsamlı içerikler oluşturarak daha üst sıralarda yer almayı deneyin, rakiplerinizin hitlerini düşürerek hedef aldıkları kelimelerde sizin üst sıralara çıkmanız biraz zorlu olacaktır. Hedef içeriği ilk onların yayınlaması, içerikleri tavsiye eden linkler almaları gibi etkenler rakiplerinizi geçmenizi engelleyebilir. Ancak doğru SEO çalışması ve zaman faktörüyle rakiplerinizi geçmek o kadarda zor değildir.

Rakip analizi yaparak daha üst sırada yer almak için neler gereklidir?

  • Rakibin sahip olduğu içeriğin hit aldığı anahtar kelimelerini belirleyin
  • Sizin yayımlayacağınız içeriği rakibin sahip olduğu anahtar kelimeler artı alternatif kelimelerle beraber daha kapsamlı ve içerikle bağlantılı olarak hazırlayın (Kelime önerici kullanarak anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz)
  • Yayınladığınız içeriği sitenizde (sidebar, anasayfa) gibi ziyaretçilerin en çok görüntülediği alanlarda olduğundan emin olun
  • Yayımlama işleminin ardından içeriğinizi hit alacak şekilde sosyal medya sitelerinde paylaşın ( Yayımlanan içeriği yaklaşık 1-2 saat sonra (index almasıyla) sosyal medyada paylaşın ancak bu içerikler kullanıcılar tarafından ziyaret edilmelidir. Öne çıkar yaparak reklam veya beğeni sayısı yüksek bir sayfadan paylaşım yaparak içeriğinizin ziyaretçi almasını sağlayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz rekabet oranına bağlı olarak yayınlandığı gün içeriğin iki bin kişi tarafından okunması yönündedir.)
  • Arama motorlarına göre ziyaretçi alan içerik faydalıysa paylaşılır. Şuana kadar SEO uyumlu ve kapsamlı içeriğinizi hazırlayıp sosyal medya aracılığı ile yeterli sayıda ziyaretçi aldığınızı düşünüyoruz. Son işlem içeriğinizin faydalı olduğunu gösteren paylaşımlar yapmaktır. Birkaç forum sitesinde içeriğinizin bağlantılı olduğu kategoride alıntı yaparak tüm içeriğinizi paylaşın ve sonuna kaynak olarak herhangi bir kelime bağlantısı yapmadan içerik linkini ekleyin, aynı işlemi otoritesi sizden daha yüksek olan sitelerde tanıtım yazısı olarak yayımlatmanız ekstra fayda sağlayacaktır.

Anlattığımız teknikle beraber içeriğinizi ilk sıraya kadar çıkartabilirsiniz. SEO uyumlu ve faydalı bir içerikte hazırladıysanız kısa sürede yükselerek ilk sıraya kadar gelecektir. (Domain otoriteniz ne kadar yüksekse tekniğin faydası o kadar fazla olur.)

Anahtar kelime analizi

Rakiplerinizin sahip olduğu anahtar kelimeleri analiz ederek eksiksiz bilgi sunun, rakibin kullandığı doğrudan hedef odaklı kategori, içerik, ana sayfa kelimelerini Anahtar Kelime Planlayıcı kullanarak aranma hacmi, rekabet oranı gibi seçenekleri analiz ederek rekabet oranı düşük ancak aranma hacmi yüksek kelimeleri kullanarak üst sıralarda yer almayı deneyin.

Ana Sayfa anahtar kelimeleri, rakibinizi geçmek için doğru anahtar kelimeleri belirlemeniz gerekmektedir. Mevcut kelimede zaten üst sırada ise doğrudan o kelime ile rakibinizi geçmeniz oldukça zor olacaktır. Daha basit bir hale getirmek için anahtar kelime artı rekabet oranı düşük anahtar kelimeler kullanın ilk hedefiniz alternatif kelimelerde üst sırada yer almak olsun, bu noktadaki mantık alternatif kelimelerde organik hit alarak doğal yöntemlerle hedefte yükselmek olacaktır.

Kategoriler, rakip sitelerin sunduğu bilgiler artı alternatif kategoriler oluşturun aynı veya benzer içeriklere, anahtar kelimelere sahip olmak işleri zorlaştırırken alternatifler ve farklı seçeneklerle daha kolay rakiplerinizin önüne geçin.

Link analizi

Rakiplerinizi tavsiye eden linkleri aherfs, moz gibi araçları kullanarak analiz edin, bu siteler arasında otoriter olanlardan sizde tavsiye olarak link almayı deneyin ancak alacağınız linklerin aynı olması yeterli olmayacaktır. Rakiplerinizin sahip olmadığı otoriter sitelerden link alarak domain otoritenizi güçlendirin.

İçerik kaynakları

Rakiplerinizin içeriklerini nerelerden elde ettiğini tespit edin, en hızlı şekilde bilgileri kullanıcılara sunmak rekabetçi olmanın ilk kuralıdır.

Rakiplerin SEO ile uyumu

Rakip sitelerin iç SEO alında çalışmalarını takip ederek onlardan daha başarılı hale gelmeye deneyin, kullanımı kolay tasarımlar tercih edin, sitenizin rakiplerinize göre daha hızlı olduğundan emin olun.

Her şeyden önce ilk hedefiniz marka olmaktır. Sektörünüz ile bağdaşan bir site haline gelirseniz rakipleriniz asla sizi yakalayamaz özellikle kullanıcıların geri dönerek sitenizi sık sık ziyaret etmelerini sağlayacak özellikler eklemeniz gerekmektedir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.