SEO İçin En İyi İçerik Yönetim Sistemleri (CMS)

içerik yönetim

Dijital çağın etkilerini daha çok hissettiğimiz bu günlerde neredeyse herkesin web sitesi vardır. İnsanların web sitenizin farkına varması için web sitenizin çekici ve ulaşılabilir olması gerekir. Web site oluşturmak ve içerikleri yönetmek için geliştirilen sistemlere CMS denilmektedir. İçerik yönetimi sistemi seçilirken SEO değerleri göz önünde bulundurulmalıdır. İyi bir içerik yönetim sistemi arama sonuçlarında iyi sıralama almaya etki etmektedir.

Bugüne kadar geliştirişmiş olan çok sayıda içerik yönetim sistemi (CMS) vardır. Bu sistemlerin bazıları arama motorlarının içerikleri listelemesini kısmen ya da tamamen engeller. Hem küçük hem de büyük işletmelerin emeklerinin ziyan olmaması için CMS seçimi önemlidir. SEO değerleri iyi olan içerik yönetim sistemlerini ele alarak en iyi CMS seçimini yapmanızı hedefliyoruz.

CMS Seçimi Nasıl Yapılır?

CMS seçimi yapılırken çoğu kişi SEO faktörüne odaklanır. Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. CMS seçimi sırasında SEO dışında önemli olan diğer faktörlere de odaklanılması gerekmektedir.

İçerik yönetim sistemi seçimi yapılırken kullanım kolaylığına dikkat edilmelidir. Sistem, herhangi bir eğitim almanızı gerektirmeden içerik oluşturmanızı sağlayacak şekilde olmalıdır. Buna ek olarak içeriklerin sonradan düzenlenmesine de olanak tanımalıdır. Düzenleme işlemlerinin en az içerik oluşturmak kadar kolay olması gerekmektedir.

İçerik yönetim sistemlerinde yer alan kodlamalar web sitenizi bozabilir. Bu durumdan dolayı CMS seçimi yapılırken kesinlikle temiz kodlama olmasına dikkat edilmelidir. Yükleme hızının bir SEO kriteri haline geldi. Bu yüzden CMS yükleme hızının yüksek olması da bir gerekliliktir.

İçerik yönetim sistemleri web sitenizin mobil sürümünü sunabilmelidir. Her türlü mobil entegrasyonlara açık olmalıdır. Ayrıca sosyal paylaşım sistemlerini de içerisinde barındırmalıdır.

Tüm bunlara ek olarak SEO isteklerine cevap verebilmelidir. Web sitenizin SEO çalışmasını iyileştirmek için gerekli olan eklentileri içerisinde barındırmalıdır. Yeterli eklentiye sahip olmayan CMS sistemleri tercih edilmemelidir.

SEO İçin En İyi İçerik Yönetim Araçları

Çok sayıda içerik yönetim sisteminin olması doğru CMS sistemini belirlerken zorlanmamıza neden olur. İçerik yönetim sistemlerinin her birini denemeyenlere yardımcı olmak için bu sistemleri ele alacağız. Özellikle SEO için en iyi içerik yönetim sistemleri maddeler halinde sizlerle olacak.

1. Textpattern

Textpattern

Textpattern, SEO uzmanlarının en çok tercih ettiği içerik yönetim sistemidir. İlk olarak 2003 yılında kullanıcılara sunulmuştur. Zaman içerisinde geliştirilerek günümüzdeki halini almıştır.

Textpattern sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için en az PHP4 gerekmektedir. Yüklemesi en kolay CMS sistemlerindendir. Bu sistemin tek kusuru metin editörünün yetersiz olmasıdır. Birçoğumuzun sıklıkla kullandığı bold ve italik gibi özellikler metin editöründe yer almaz. SEO çalışmaları için gerekli olan birçok eklentiyi de içerisinde barındırmaktadır.

Kullanıcı dostu olan bu sistem ayrıca SEO dostudur. Sistem aslında SEO çalışmaları için gerekli olan birçok özelliği içerisinde barındırmaktadır. Bu özelliğinden dolayı çoğu zaman ekstra bir eklentiye gereksinim duyulmaz. SEO’nuzu geliştirmek için ekstra olarak sunulan iletişim formu ve site haritası eklentilerini kullanabilirsiniz.

2. dotCMS

dotCMS

dotCMS, kullanıcı deneyimlerini baz alarak geliştirilen bir sistemdir. Geliştirmeler kullanıcı odaklı yapıldığı için en iyi CMS sistemleri listesinde yer almaktadır. Sistem içerisinde kontrol panelini ve web sitenizi kişiselleştirmeye yardımcı özellikle vardır.

dotCMS, sisteminde özel olarak geliştirilmiş önbellekleme vardır. Bu sorgu sayısının azalmasında etkilidir. Sorgu sayısının azalması yüksek trafiklerde bile web sitenizin kapanmayacağı anlamına gelir. Bu özelliği kesinlikle SEO çalışmalarında size avantaj sağlayacaktır.

dotCMS sistemine uzaktan erişim mümkündür. Yani illa sistem kurulumunu yaptığınız bilgisayarda olmanız gerekmemektedir. Tabi ki bunun için dotCMS aboneliğinizin olması gerekiyor.

3. Contao

Contao

Contao, kullanıcı dostu ara yüzü ve sunduğu özelliklerle ön plana çıkmaktadır. 2006 yılında ilk defa kullanıcılarla bulmuştur. Kullanıcı paneli tüm işlemleri rahat bir şekilde yapmak için tasarlanmıştır. Buna rağmen sistemi kendinize göre de özelleştirmeniz mümkündür.

Sistemle alakalı sorun yaşanması durumunda tüm Contao ekibi tam destek vermektedir. Bu da yaşayacağınız sorunları kısa süre içerisinde çözüme kavuşturabileceğiniz anlamına gelir.

RankingCoach, bünyesinde SEO çalışmalarınızı geliştirmek için hazırlanan harika SEO eğitimleri vardır. Contao, arama motorları tarafından okunması kolay bir alt yapıya sahiptir. Buna ek olarak SEO çalışmalarınızı geliştirmek için gerekli olan ek özellikleri de barındırmaktadır.

Contao, web sitelerin mobil uyumlu versiyonlarını da sunmaktadır. Mobil öncelikli indexleme SEO kriteri haline geldiği için bu özellik aşırı derecede önemlidir.

4. CushyCMS

CushyCMS

CushyCMS, kurulum gerektirmeyen bir sistemdir. Yapılması gereken tek şey bir hesap oluşturup etki alanını eklemektir. Ücretsiz sürümünde çeşitli kısıtlamalar vardır. Pro sürümünü kullanmanız durumunda birden fazla site oluşturabilirsiniz. Bunun yanında markanızı kişiselleştirmek için ekstra özelliklere de ulaşabilirsiniz.

Birçok özelliği içerisinde barındırsa da meta etiketlere müdahale edilmesi kısıtlıdır. Bunun yanında SEO dostu URL yapısı kullanmaktadır. Ayrıca sistemin içerisinde özel olarak tasarlanan bir site haritası da vardır.

CushyCMS içerisinde SEO çalışmalarınızı geliştirmek için yeterli eklenti yoktur. Bu yüzden pro sürümü kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Sistemi çok merak ediyorsanız pro sürümü yerine ücretsiz olan sürümü kullanmanızı tavsiye ederiz.

5. SilverStripe

SilverStripe

SilverStripe, açık kaynak kodlu CMS sistemlerindendir. Kullanıcı dostu ara yüze sahiptir ve kurulumu kolaydır. Ücretsiz olması en çok tercih edilen CMS sistemlerinden birisi olmasını sağlamıştır.

SilverStripe sisteminde eklentilerin yüklenmesi zordur. Eklentiler içerik yönetiminden ayrı tutulmaktadır. Bu durum sıklıkla veritabanı temizliği yapılmasını gerektirmektedir. Tabi ki bu durum gözünüzü korkutmasın. İlgili işlemleri yapmak gayet basittir.

SilverStripe hesabınızda içerik yönetim paneline ip adresi kısıtlaması koyabilirsiniz. Bu sayede panele sadece belirlediğiniz ip adreslerinden giriş yapılabilir. Bu özelliği saldırılara karşı en güvenli sistemlerden birisi olmasını sağlamaktadır.

SilverStripe, SEO konusunda en gelişmiş sistemlerden birisidir. Başlıkların ve meta açıklamaların her makaleye özel olarak girilmesi mümkündür. Hatta SilverStripe yapımcıları, kullanıcılarına SEO konusunda da destek vermektedir. Bu CMS sisteminde kullanmaya karar verdiyseniz pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz.

6. Synapse Publisher

Synapse Publisher

Synapse Publisher kullanabilmeniz için iData hesabınızın olması gerekmektedir. Yapılandırılması kolay olan bir CMS sistemidir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda kendi şablonlarınızı oluşturmanız mümkündür.

Synapse Publisher, Windows tabanlıdır. Bu sistem kullanılarak kullanıcı dostu içerikler oluşturulabilir. Kullanımı en kolay içerik yönetim sistemlerindendir.

SEO çalışmalarınızı geliştirmek için birçok özelliği içerisinde barındırır. İçeriklere zaman eklenmesi mümkündür. Yani taslaklara kaydedilen içeriklere zaman ataması yapılabilir. Bu sayede içeriklerin otomatik yüklenmesi sağlanır. Ayrıca bazı içeriklerin belirli bir zaman girerek yayından otomatik olarak kaldırılması da mümkündür.

Başlıkların, içeriklerin ve meta açıklamaların SEO dostu olması için sistem öneriler sunar. Bu sayede içeriklerinizi daha kolay bir şekilde SEO uyumlu hale getirebilirsiniz.

7. PrestaShop

PrestaShop

PrestaShop, e-ticaret siteleri için üretilmiştir. Web sitelerin indirilmesi ücretsizdir. Sistem her ne kadar ücretsiz olsa da eklentilerin neredeyse tamamı ücretlidir. Bu yüzden aslında sistemin ücretsiz olduğunu söylemek pek doğru değildir.

PrestaShop sisteminde ürün sayfalarının oluşturulması kolaydır. Her için SEO dostu URL girilebilir. Ayrıca başlıkların ve meta açıklamaların isteğinize göre düzenlenmesi mümkündür.

8. Magento

Magento

Magento, e-ticaret siteleri için geliştirilmiş olan içerik yönetim sistemidir. Katalog yönetimi ve 50 farklı ödeme seçeneği sunabilen bir CMS’dir. Magento içerisinde 3 farklı seçenek vardır. Bu seçenekler küçük, orta ve büyük işletmeler için hazırlanmıştır. Küçük bir işletme sahibiyseniz ücretsiz olarak sunulan topluluk sürümünü kullanabilirsiniz.

Sistemde dinamik site haritaları, meta veri düzenleme, özel karakter içermeyen URL’ler gibi özellikler vardır. Bu özellikleri de SEO dostu bir CMS olmasını sağlamaktadır. Bu özelliklerin yanı sıra SEO çalışmalarınızı geliştirmek için gerekli olan eklentileri de bulunmaktadır.

9. Blogger

Blogger

Blogger, 1999 yılında Pyra Labs tarafından geliştirilip piyasaya sokulmuştur. 2003 yılında Google tarafından devralındı. Akabinde geliştirilerek günümüzdeki halini aldı.

Blogger, işletme web sitesi kurmak yerine kişisel blog oluşturmak için uygun olan bir sistemdir. Eklentilerle uğraşmak istemediğiniz bir sisteme ihtiyacınız varsa blogger işinizi görebilir.

Blogger, SEO dostu CMS sistemlerindendir. SEO çalışmalarınızı geliştirmek için çok sayıda temaya ve eklentiye ulaşmanız mümkündür. Web sitelerin mobil sürümünü de sunmaktadır. Bu özelliği blogger tabanlı web sitelerin her cihazda sorunsuz görüntülenmesini sağlar.

Blogger bir Google hizmeti olduğu için bu kadar popüler hale gelmiştir. Ayrıca ücretsiz olması neredeyse herkesin bir blog hesabı açmasını sağlamıştır.

10. MODx

MODx

MODx, SEO odaklı en iyi içerik yönetim sistemleri arasında yer almaktadır. Kurulumu kolay ve hızlı olduğu gibi içerik yönetim paneli kullanıcı dostudur. HTML tabanlı olması tüm ara yüzün kolay bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

MODx sisteminde SEO odaklı URL oluşturmak mümkündür. Bu da SEO çalışmalarında ön plana çıkmayı sağlayan bir özelliktir. Sistem içerisinde çok sayıda tema ve eklenti vardır. Bu sayede bir web siteyi kurmak sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

11. Concrete5

Concrete5

Concrete5, en gelişmiş CMS sistemlerinden birisidir. CMS alanında lider sayılan birçok firmaya rakip olmuş durumdadır. Sitelerin kurulumu ve yönetilmesi bu sistem sayesinde aşırı derecede kolay hale gelmiştir.

Concrete5, kullanıcı dostu ara yüze sahiptir. Bu özelliği sayesinde hem uzmanların hem de yeni başlayanların tercih ettiği içerik yönetim sistemlerinden birisi olmuştur.

Dünya genelinde en çok kullanılan CMS WordPress sistemidir. Eğer bu sistemi bırakıp farklı bir sisteme geçmek istiyorsanız Concrete5 tercihiniz olabilir. WordPress kullanan kişiler zorlanmadan Concrete5 CMS sistemini de kullanabilir.

Concrete5, özel olarak tasarlanan SEO yönetim sistemine sahiptir. Sadece 15 dolar ödeme yaparak bu SEO sisteminden yararlanabilirsiniz. Vereceğiniz bu düşük ücret karşılığını kat ve kat verecektir.

12. Joomla

Joomla

Joomla, en popüler 3 içerik yönetim sisteminden birisidir. WordPress ve Drupal arasında bir sistem olduğu söylenebilir. Hem küçük hem de orta ölçekli işletmelerin kullanması için uygundur.

Joomla, SEO çalışmalarınızı geliştirmek için çok sayıda eklentiyi içerisinde bulundurur. Buna rağmen tüm sistemin ve eklentilerin ayarlanması ciddi anlamda zaman ayırmanızı gerektirir.

SEO ile iç içe olan kişilerin Joomla’yu tercih etmesi daha doğru olacaktır. Çünkü sistemdeki tüm ayarları bireysel olarak yapmanız gerekmektedir. Ayrıca SEO çalışmalarını güncel tutmak için sistem güncellemelerini de takip etmelisiniz.

13. Drupal

Drupal

Drupal, en eski ve köklü içerik yönetim sistemlerindedir. Günümüzde en popüler üçüncü içerik yönetim sistemidir. Drupal, arama motoru dostu olarak tasarlanmıştır. Çok sayıda içerik sayfası bu sistemler kolay bir şekilde kontrol edilebilir.

Özellikle büyük işletmeler için tavsiye edilir. Bunca özelliğinin yanı sıra en karmaşık CMS sistemlerinden birisi olduğu söylenebilir. Tam verimli bir şekilde kullanılması kesinlikle uzmanlık gerektirir. Drupal sistemine geçiş yapmayı düşünenler kesinlikle bir uzmanla çalışmak zorunda kalabilir. Ayrıca Drupal konusunda uzman olan kişi sayısı bir hayli azdır. Bu durum ciddi sıkıntılar çekmenize neden olabilir.

Drupal, bu kadar karışık olmasına rağmen SEO konusunda iddialıdır. Bu durum Drupal’ın en popüler CMS sistemlerinden birisi olmasını sağlamıştır. SEO çalışmalarınızı geliştirmek için en ideal içerik yönetim sistemlerinden birisidir. İçerinde çok sayıda tema ve eklenti bulunmaktadır. Bu durum işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

14. WordPress

WordPress

WordPress, gelmiş geçmiş en iyi içerik yönetim sistemidir. İçerik yönetimini yapmak az çaba gerektirir. Drupal SEO konusunda daha balarılı olsa da yönetiminin kolay olması WordPress’i lider yapmıştır.

WordPress, içerisinde barındırdığı ücretsiz temalar ve eklentilerle ön plana çıkıyor. Bu tema ve eklentiler SEO çalışmalarında zirveye ulaşmayı sağlıyor. Sürekli olarak geliştirilmesi günümüz teknolojisine ayak uydurmasını da sağlamaktadır.

Her yönüyle hem SEO hem de kullanıcı dostu olan WordPress, yeni güncellemelerle desteklenmektedir. Bu sayede içerik yönetimi sistemleri arasında lider konumda kalmaya devam edecektir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Seo alanında en sağlam içerikleri sizin sayenizde takip ediyoruz. 4 yıldan uzun süredir sizleri büyük bir dikkat ile takip ediyorum gerçekten harika işler yapıyor, öğretmeyi seviyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.