SEO Puanı Nedir? SEO Puanı Kaç Olmalıdır?

seo puanı nedir

SEO konusunda bilgisi az olanlar veya yeni başlayanlardan sıkça duyarız “Nedir bu SEO puanı” öncelikle şunu belirtelim çokta önemli bir şey değildir çünkü Google sitelerinize herhangi bir SEO puanı veya değeri vermez. Karşılaştığınız SEO puanlamaları aslında bizler gibi birilerinin geçip kodlamalarla sitenizin belli bölümlerini kontrol edip bazı kriterlere uyup uymadığınıza bakarak verdikleri puanlardır. Yani kalite yönergeleri, bilinen seo teknikleri, domain yaşı, kullanılan IP adresi gibi belirli faktörler incelenerek sitenize puan vermektedir. Peki bunlar Google için bir anlam ifade ediyor mu? Hem evet, hem hayır.

SEO Puanı Kaç Olmalı?

Puanınız 50’de olabilir 100’de olabilir bunun çokta bir değeri yoktur. Bazı webmaster ile karşılaşıyoruz ve duyduğumuz şey “100 SEO puanım var ama sıralamalarda yokum” normal bu puanı size Google vermiyor sıradan bir kontrol aracı ona eklenen kriterlere göre veriyor orada yüksek puana sahip olmak Google için doğrudan bir anlam ifade etmiyor ancak bu puanlamaların yapıldığı bazı (hepsi değil) kriterler sıralamanızın yükselmesinde önemli etkenler olduğu için sitenizin bu kriterlere uyması önem arz ediyor.

SEO Puanı Nasıl Yükseltilir?

Başta ifade ettiğimiz gibi SEO puanı ölçümü yapan sitelerin kesinliği bulunmuyor. Onlar için değerli olan bir kriter Google için zararlıda olabiliyor. Çoğu sitenin eski olduğunu ve Google’ın sürekli algoritma yenilediğini göz önünde bulundurursak bu sitelere itibar ederek puan yükseltmeye çalışmanızın hiçbir değeri yok eğer tam anlamıyla SEO kriterlerine uygun bir şekilde ilerlemek istiyorum diyorsanız Google Web Yöneticisi Yönergeleri‘ni inceleyerek ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

En büyük SEO Puanının kullanıcı deneyimi olduğunu unutmamanızda fayda var, yani kullanıcılara bilgi sunamayan bir sitenin tüm teknik detayları kusursuz olsa dahi Google ve ziyaretçiler için iyi bir site olacağı anlamına gelmez. Bilginin ve içeriklerin çok önemli olduğunu unutmamanız gerekiyor. Mutlu ziyaretçiler, mutlu geri dönüşüm ve trafik demektir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.