En İyi Youtube İçerik Yöneticisi Araçları

youtube seo araçları

Youtube SEO araçları nelerdir? En iyi Youtube pazarlama araçları hangileridir? Youtube Küçük Resim oluşturma nasıl yapılır? Youtube Müzik, Canlı Yayın, Ekipmanlar, Video Düzenleme ve SEM çalışmaları nasıl yapılır? Bizler hangi ekipmanlar ile canlı yayın yapıyoruz?

YouTube, dünyanın en büyük arama motorlarından birisidir. Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motoru olduğunu söylemek mümkündür.

Youtube, 1 yıl içerisinde yaklaşık olarak 15 milyar dolar kazanmaktadır. Tabi ki bu gelirin hepsini kendine saklamıyor. Gelirin %45’lik kısmını kendine ayırırken geriye kalan %55’lik kısmını içerik sağlayıcılara dağıtıyor.

Yani yaklaşık 8,5 milyar dolayı sadece içerik oluşturuculara dağıtıyor. Bu rakam internetten para kazanmak isteyenler için kesinlikle altın bir fırsat. Rakamların yüksek olması yatırımcıların Youtube içerik üretimine yatırım yapmasını cazip kılıyor.

Bu makalede Youtube kanalınız için ihtiyacınız olan ve trafiğinizle birlikte kazançlarınızı, video kalitenizi, ses kalitenizi ve daha fazlasını artırmanıza yardımcı olacak tüm araçları bulacaksınız.

Her arama motoru gibi Youtube da belli bir algoritmaya göre sıralama yapmaktadır. Her arama motorunda olduğu gibi kaliteli içerik en önemli sıralama faktörüdür. SEO uyumlu Youtube içerikleri oluşturmak için vereceğimiz Youtube SEO araçları, size kaliteli içerik oluşturma konusunda yardımcı olacak.

İçindekiler:

En İyi Youtube Pazarlama Araçları

Youtube pazarlama araçları

Ne kadar iyi içerik üretirseniz üretin, bunları pazarlayamadıktan sonra hiçbir anlamı yoktur. Youtube platformunda yer alan içeriklerinizi pazarlamanıza yardımcı olacak çeşitli araçlar vardır. Kısa sürede yüksek organik trafik elde etmek için bu araçlar kullanılmalıdır.

 • Tubebuddy: Youtube kanallarını zaman kaybetmeden optimize etmek için tasarlanmıştır. Sıralama izleme ve tüm videoları toplu işleme özellikleri sayesinde Youtube kanalınızı kısa sürede SEO uyumlu hale getirmenize yardımcı olacaktır.
 • Vidiq: Youtube rakip analizi konusunda en iddialı araçtır. Rakiplerinizin hangi etiketleri kullandığını bu araç sayesinde öğrenebilirsiniz. Sistem size ayrıca başlık ve etiket düzenleme konusunda da uyarılar yapacaktır. Bu uyarıları dikkate alarak SEO uyumlu başlıklar ve etiketler oluşturabilirsiniz.
 • Keyword Tool: Hazırlanan içerikler alakalı en önemli uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için kullanılır. Özellikle sesli arama her geçen gün ön plana çıktığı için uzun kuyruklu anahtar kelimeler de önem kazanıyor. Gelecekte SEO anlamında sorun yaşamamak için bu aracı kullanın.
 • Vidooly: Çevrimiçi video analiz aracıdır. Kitle analizleri, video sıralamaları, marka güvenilirliği gibi birçok konuda bilgi almaya yardımcı olmaktadır.
 • Headliner: Video içeriklerinizi tanıtmak için kısa videolar oluşturmanız gerekiyorsa bu araç tam size göre.
 • SocialBlade: Kanalınızla alakalı istatistikleri takip etmenize yardımcı olur. Birçok kişinin tanıdığı Youtuberların kullandığı bir araçtır.
 • BuzzSumo: Yüksek trafiğe ulaşmak için trend içerikler oluşturmak gerekir. Bu araç sizlere sektörünüzle alakalı trend içerikleri bulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Youtube Studio: Youtube bünyesinde yer alan ücretsiz bir araçtır. İçerisinde yüklenen videolarla alakalı analitik araç setleri bulunmaktadır. SEO sonuçlarının yansımasını kontrol etmek adına mutlaka kullanılmalıdır.

Her zaman dediğimiz gibi içerik kraldır. SEO’nun temelleri doğru içerik stratejileri oluşturarak atılır. Henüz Youtube dünyasına yeni giriyorsanız, bu Youtube araçlarının tamamını kullanmanız sizin yararınıza olacak.

YouTube Küçük Resim Oluşturma Araçları

Youtube küçük resim

Videoda yer alan küçük resim, en az video kadar önemlidir. Çünkü eklenen küçük resim videonun neyle alakalı olduğunu ifade eder. Hazırlanan küçük resimler ne kadar iyi olursa mevcut video o derecede daha fazla görüntülenir.

Küçük resim oluşturmak kimi zaman baş belası haline gelebiliyor. Üzülmeyin! Bu konuda geliştirilmiş olan çok sayıda araç var. Aşağıdaki listede yer alan Youtube küçük resim araçları, size etkileyici görseller oluşturma konusunda yardımcı olacak.

 • Canva: Sürükle bırak şeklinde çalışan bir sisteme sahip olduğu için resim düzenleme konusunda hiç tecrübesi olmayanlar bile harika görseller oluşturabilir. İçerisinde çok sayıda şablon vardır. Size uygun olan şablonu seçerek küçük resimler oluşturabilirsiniz.
 • Fotor: İçerisinde çok sayıda şablon vardır. En hızlı şekilde küçük resim oluşturmanıza yardımcı olur.
 • Tubebuddy: Bu aracı kullanarak sıfırdan küçük resim oluşturabileceğiniz gibi videodan bir kare seçip bunu düzenleyerek küçük resim oluşturabilirsiniz.

Hazırlanan küçük resimleri tıklamaya teşvik edici nitelikte olmalıdır. İlgi çekici görseller sayesinde en basit içerikler bile yüksek görüntüleme sayısına ulaşabilir. İçeriklerinize gösterdiğiniz özveriyi kesinlikle küçük resimlere de gösterin.

YouTube Müzik Araçları

Youtube müzik araçları

Yaptığımız analizlere göre özellikle video içeriklerde kullanılan müzikler, video izlenim süresi üstünde büyük etkiye sahip. Kullanıcıların kulağını tırmalayıcı nitelikte arka plan müziği olan içerikler daha az izlenirken, ruha hitap edecek türden arka plan müziğine sahip olan içerikler daha fazla izleniyor. Keza içerikte yer alan kısa videolar da aynı etkiye sahip.

Aşağıda yer alan araçlar telif hakkı sorunu yaşamadan müzik ve video bulmanıza yardımcı olacak.

 • AudioMicro: Ücretli bir araçtır. Kitaplığı o kadar geniştir ki bu sizi hayrete düşürebilir. Birçok dizi müziği, çizgi film müziği kitaplık içerisinde yer almaktadır. Ayrıca size çok yardımcı olacak türden ses efektleri de sistemde yer alıyor. Telif hakkına girmeyeceğiniz birçok ünlü resme de buradan ulaşabilirsiniz.
 • PremiumBeat: Telif engeline takılmadan birçok türden müziğe ulaşabileceğiniz bir müzik sitesidir. Kitaplıkta binlerce parça yer almaktadır.
 • YouTube Studio Müzik Kitaplığı: Youtube, müzik ve videolara bütçe ayıramayanlar için ücretsiz ses kitaplığı oluşturdu. Youtube Studio aracı üstünden arka plan müziklerine ve çeşitli ses efektlerine ulaşabilirsiniz.
 • NoCopyrightSounds: Telif hakkına maruz kalmadan kullanabileceğiniz çeşitli müzikleri içeren Youtube kanalıdır.

YouTube Canlı Yayın Araçları

Youtube canlı yayın araçları

Youtube canlı yayın özelliği, takipçilerinizle yakından iletişim kurabilmeniz için muhteşem bir özelliktir. Canlı yayın yaparken ekstra olarak yardımcı araçlara ihtiyacınız vardır. Aşağıdaki listede yer alan araçları, kusursuz bir şekilde canlı yayın yapmak için kullanabilirsiniz.

 • Ecamm: Mac bilgisayarınız varsa Ecamm canlı yayın aracını kullanabilirsiniz. Bu araç sayesinde canlı yayınlarınız profesyonel düzeyde olacak.
 • OBS: En çok kullanılan Youtube canlı yayın aracıdır. Windows, Mac ve Linux sistemlerinde sorunsuz çalışan video kaydı ve canlı yayın için ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır
 • Restream: YouTube, Twitch, Facebook gibi platformlarda aynı anca canlı yayın yapmak için geliştirilmiş bir araçtır. Eğer birden fazla platformda canlı yayın yapmanız gerekiyorsa tercihiniz Restream olmalı.
 • StreamYard: Büyük sosyal medya platformlarının neredeyse tamamında canlı yayın yapmaya olanak sağlayan bir araçtır. Dilediğiniz yerde ve zamanda bu aracı kullanarak canlı yayın yapabilirsiniz.
 • OneStream.live: Bulut tabanlı olarak çalışmaktadır. Bu aracı kullanarak önceden hazırladığınız videoları canlı yayın şeklinde Youtube ortamında paylaşabilirsiniz.

Takipçilerinizle ne kadar fazla etkileşimde olursanız o oranda video içerikleriniz ilgi görür. Etkileşim kurmanın en etkin yolu da şüphesiz canlı yayınlardır.

Youtube Ekran Video Kaydı Araçları

Özellikle eğitim kategorisinde yer alan Youtube kanalları, sürekli olarak ekranda yaptıklarını paylaşmak zorunda kalıyor. Ekran hareketlerini kaydetmek bu yüzden önemli hale geliyor. Sizin de bu tarz kayıtlar tutmanız gerekiyorsa aşağıdaki listeden Youtube ekran video kaydı araçlarına ulaşabilirsiniz.

 • Camtasia: Mouse ve ekran hareketlerini kaydetmek için geliştirilen harika bir araçtır. Kullanıcıların büyük bölümü ekran video kaydı için bu aracı kullanmaktadır.
 • Loom: Mac, Windows, Chrome ve iOS’ta kullanılabilecek nitelikte ekran video kaydı aracıdır. Ara yüzünün iyi tasarlanmış olması kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

YouTube Video Düzenleme Araçları

Video düzenleme araçları

Youtube için içerik oluştururken en çok zorlanılan kısım video düzenlemedir. Kişiye uygun yazılımlar seçilmeyecek olursa video düzenlemek eziyet haline gelebilir. Bunu göz önünde bulundurup size uygun olan en iyi aracı seçmelisiniz.

 • Camtasia: Video düzenlemenin yanı sıra ekran kaydetme özelliği de vardır. Bu özelliğinden dolayı Youtuberlar tarafından en çok tercih edilen video düzenleme aracıdır. Render alırken ve video düzenlerken sorun yaşamamak için güçlü ekran kartına ve yüksek ram sistemine ihtiyaç vardır.
 • Wondershare Filmora: En uygun fiyata sahip video düzenleme araçlarından birisidir. Ara yüzü basittir. Eğer Youtube sektöründe ilk defa yer alacaksanız başlangıç aşaması için bu video düzenleme aracını tercih edebilirsiniz.
 • Final Cut Pro X: En gelişmiş video düzenleme araçlarından birisidir. Ara yüzü gelişmiş olsa da kesinlikle bu yazılımı kullanmak için eğitim almak şarttır.
 • Adobe Premiere Pro: Hem Windows hem de Mac sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalışır. Bize göre en iyi video düzenleme yazılımıdır. Birçok araçta göremeyeceğiniz ekstra özelliklere bu video düzenleme aracında rastlayacağınızdan şüphemiz yok.

YouTube SEM Araçları

Youtube sem araçları

İçeriklerin oluşturulması kadar pazarlanması da önemlidir. Bu yüzden içeriklerinizi doğru pazarlama stratejisine göre oluşturmanıza yardımcı olacak SEM araçlarına ihtiyacınız vardır. En popüler Youtube SEM araçları şu şekildedir.

 • Ahrefs: Sektörünüzle alakalı anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur. Anahtar kelimelerin aylık ve yıllık bazda ne kadar aranıp ne kadar tıklama aldıkları Ahrefs sayesinde öğrenilebilir. Bu araçlar ilk defa ilk defa karşılaşıyorsanız 1 haftalık deneme sürümüne bakmalısınız. Bir defa kullandıktan sonra bağımlısı olacağınıza şüpheniz olmasın.
 • AccuRanker: Youtube kanalınızın sıralamasını izlemek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Bu aracı kullanarak video içeriklerinizin performansını görebilirsiniz.
 • TubeBuddy: Youtube için en iyi içerik pazarlama aracıdır. Ayrıca nişinizle alakalı yeni içerikler bulma konusunda da size yardımcı olacaktır. Size birçok anahtar kelimesi sunacak olan bu araç ayrıca içerik sıralama takibi yapmanızı da sağlamaktadır.
 • Google Hot Trends: Neredeyse herkes tarafından bilinen bir araçtır. Ücretsiz olması tercih edilmesinde etkilidir. Bunun yanı sıra size bol trafik getirecek konuları Google trends kullanarak bulmanız mümkündür.

Diğer YouTube Araçları

Youtube içerisinde kullanabileceğiniz daha çok sayıda araç vardır. Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm bazı araçları aşağıdaki listede ele aldım.

 • Geni.us: Youtube içerik açıklama kısmında kullanılan kuruluş bağlantılarını kısaltarak daha ilgi çekici hale getirmenizi sağlayan bir araçtır.
 • Rebrandly: Özel alan adı kullanarak oluşturduğunuz kısa URL’leri markalamak ve izlemek için kullanabilirsiniz.
 • YouTube İçerik Oluşturucu Akademisi: YouTube İçerik Oluşturucu Akademisi, yeni YouTube kullanıcılarının daha iyi videolar oluşturmasına ve kanal performansını artırmasına yardımcı olan bir dizi çevrimiçi kurstur. Başarılı işlere imza atmak isteyen herkesin bu kurstan yararlanması tavsiyemizdir.

YouTube Ekipmanları

Youtube ekipman

Youtube, rekabetin her geçen gün daha fazla artığı bir platformdur. Bu yüzden kaliteli içerik oluşturmak adına kullanılan ekipmanlar da önemlidir.

Youtube popüler olmaya başladığı yıllarda cep telefonu kamerasını kullanarak içerik oluşturmak mümkündü. Ancak sektör o kadar gelişti ki artık telefon kamerasıyla oluşturulan içerikler kalitesiz bulunuyor ve ilgi görmüyor. Artık Youtuberlar tarafından kullanılan ekipmanlar profesyonel hale gelmiş durumda.

Hatta milyonlarca takipçisi olan Youtuberların içerik oluştururken kullandıkları ekipmanla sinema filmi dahi çekmek mümkün.

Tabi ki bizler bu kadar fazla yatırım yapamayacak durumdayız. Bunu hesaba katarak Youtube içerikleri oluşturacak kişilere ekonomik açıdan uygun, performansı yüksek ekipman önerisinde bulunmak istiyoruz.

 • BM 800 Mikrofon: Fiyat performans açısından çok memnun kalacağınız bir üründür. En ucuza alabileceğiniz kondenser mikrofondur.
 • Logitech C310: Kamera denildiği zaman akla ilk gelen marka Logitech’tir. Üst segment ürünleri pahallı olsa da yeni başlayan kişiler için uygun ürünleri de vardır. Bunlardan birisi de Logitech C310 marka kameradır. HD 720p kalitesinde çekimleri bu kamerayı kullanarak yapabilirsiniz.
 • Snopy Rampage SN-R10: Oyun ile alakalı video içerik üreten kişilerin olmazsa olması kulaklıklardır. Yaklaşık olarak 100 TL gibi bir ödeme yapıp Snopy Rampage SN-R10 marka kulaklığa sahip olabilirsiniz. Üstünde yer alan led ışıklara hayran olacağınıza eminim.

Bizler Youtube üzerinde gerçekleştirdiğimiz yayınlarda hangi araçları kullanıyoruz?

Öncelikle bir çok ekipman denedik, hatta yayınları İphone 11 Pro ile yapmaya çalıştık diyebilirim. Yayınları Macbook’a vermek için telefonu Macbook’a bağlamak gerekiyordu. Bunun için ilk olarak Epoccam uygulamasını kullandık, USB bağlantısı ile yayını laptop’a aktarabiliyorduk lakin, sürekli bağlantı kopuyordu.

Videoları İphone’den 4K formatında kayıt etmek için FilmicPro uygulaması ve FilmicPro Remote uygulamasını kullandık. Kesinlikle bir sinema filmi dahi çekmeyi sağlayacak kadar kaliteli bir uygulamadır. Lakin canlı yayınlarda kullanma imkanınız maalesef yok.

Ayrıca ses sorunuda çözememiştik. Görüntüyü İphone’den alıp, sesi almak içinde Boya-By M1 yaka mikrofonu aldık evet ses sorunumuz çözülmüştü lakin görüntü istediğimiz formatta değildi. Yayın yaparken genelde çift mikrofon kullanıyoruz. RODE NT mikrofon ile yedek kayıt alırken, BOYA-By M1 (Yeni Versiyonu ile) yaka mikrofonu ilede sesin doğru ve net aktarılmasını sağlıyoruz.

Eğer pahalı bir mikrofon alma imkanınız yok ve orta seviyede bir kayıt yapmak istiyor iseniz, Midex Mx-1010 mikrofonunu kullanabilirsiniz. Bir kaç yayınımızda kullandık ses performansı orta düzey üzerinde diyebiliriz.

Bu süreçler içerisinde rahatlıkla 20 den fazla ekipman almak zorunda kaldık. Harici bir aygıt ile yayın yapmak istiyorsanız mutlaka HDMI capture kart gerekiyor diyebiliriz. Ek olarak ışık sorunu için kesin çözüm bulmanız adına softbox sabit ışık seti almanız gerekiyor. 1 adetle çözmeniz çok zor sağınıza ve solunuza en az 1 adet kullanmanız gerektiğinden 2 adet zorunlu diyebilirim.

Görüntünüzü bizler gibi canlı yayından sonra işlemek için ek kayıt almak isterseniz GooPro kullanabilirsiniz. Aynı anda 2 kayıt birden alıyoruz. Hem ses, hemde görüntü çift kayıt alındığı için eğitim setlerimizi istediğimiz gibi sonradan işleme imkanımız oluyor.

Arka planlarınızı akustik bir ortam katmak istiyorsanız mutlaka led ışık şeridi almanız gerekiyor. Macbook’a dijital cihazınızı bağlamak için Macbook TypeC, HDMI çevirici, Lightning uzatma kablosu gerekmektedir.

20’den fazla cihaz ve ekipman aldıktan sonra sonuç sizi tek bir yere çıkaracaktır. Bir V-logger Kit sahibi olmak zorundasınız diyebiliriz. Canon M50 v-logger kit almanız sorunu tamamen çözmenizi sağlayacaktır. İyi standartlarda bir yayın yapmak istiyorsanız son canlı yayınlarımızda kullandığımız görüntüler gibi bir kalite istiyorsanız, ortalama maliyetiniz 20K civarında olacaktır diyebilirim.

Unutmayın üyem artsın iyi bir ekipman alırım diye düşünmeyin. Ne kadar kaliteli yayın yaparsanız o kadar hedefinize ulaşma süreniz kısalacaktır. İmkanlarınız doğrultusunda en iyi ekipmanlar ile başlamanızı tavsiye ederiz.

Sizlere yaklaşık 30 adet Youtube aracı hakkında bilgi verdik. Artık Youtube için içerik oluştururken bu araçları kullanarak zaman kazanabilirsiniz. Ayrıca çalışmalarınız SEO açısından daha da kaliteli hale gelecektir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • İçerik güzel ama iş gelip youtube vlogger sete dayanıyor, önerdiğiniz Canon M50 v-logger kit hepsi burada 6500 civarında satılıyor, ben sonny handy cam almıştım yarı fiyatına üstelik içerisinde harika bir gimball özelliği de var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.