WordPress Teknik SEO Hataları ve Çözümleri

WordPress SEO Hataları ve çözümleri: WordPress SEO Optimizasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar, püf noktaları ve uzmanlarımız tarafından tavsiyeler.

WordPress dünya üzerinde en popüler CMS platformu olma unvanını korumaktadır. Sizin için WordPress’de görülen teknik SEO hatalarını ve çözümlerini sunduk.

En çok rastlanan hataları 3 gruba ayırabiliriz:

 • Taranabilirlik
 • Teknik SEO
 • Sayfa İçi SEO

Taranabirlik Sorunu

 • WWW etki alanı hatalı yapılandırmak

WWW sürümüne ve WWW olmayan sürümü ile sitenizi açmak istediğiniz tek URL’e yönlendirmeden ikisinde de farklı farklı açıyorsa bir sorununuz vardır. Bir içeriği iki farklı URL ile sıralaması yinelenen içerik hatası almanıza neden olabilir.

 • Nasıl Çözülür?

Eğer iki yapıda da tek bir URL’e yönlenirse herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek siteniz doğru yapılandırılmıştır ancak iki farkla URL varsa WordPress yönetim panelinden ayarlar > genel bölümüne gelerek WordPress Adresi (URL) ve Site Adresi (URL) bölümlerine kullanmak istediğiniz yapıyı yazarak kaydet yapmanız yeterli olacaktır.

 • Yönlendirici Zincirler & Döngüler

Bir yönlendirme zinciri, ilk URL ile gerçek URL arasına birden fazla yönlendirme oluşturuyor olabilir. Arama motoru motorları hedefe ulaşırken veya hedefi dizinlere eklerken hata verir buda SEO için bir problemdir.

Çözüm:

Webmaster tools‘da veya başka araçlarda tespit ettiğiniz yönlendirme zincir hatalarını bularak yeni geçerli URL’ler ile değiştirmelisiniz.

 • Kırık İç Bağlantılar

Web sitenizde kullandığınız iç ve dış bağlantıların kırık olması, kullanıcı deneyimini düşürür ayrıca Google botları sayfalarınızı düzgün tarayıp site içinde gezemez buda sitenizin kalite puanı kaybetmesine neden olur.

Çözüm:

Sorunun çözümü için farklı yöntemler uygulayabilirsiniz ancak en kolayı Broken Link Checker eklentisidir. Eklenti kurulumu tamamlandıktan sonra Ayarlar > Bağlantı denetleyicisi gelerek site geneli tarama yapmanız yeterli olacaktır. Site genelinde kullanılan ancak hata veren URL’lere ulaşarak çalışan adreslerle değiştirmeniz gerekmektedir.

Eklentinin en iyi özelliklerinden biride kırık bağlantıları kendi arayüzünde değiştirme veya kaldırma imkanı sunmasıdır. Ancak eklenti çok fazla kaynak tüketmektedir bu nedenle kullandıktan sonra sitenizi yormaması için pasif hale getirmenizi tavsiye ederiz.

 • Eksik XML Site Haritası

Web sitenizin tüm önemli sayfalarını listeleyen bir dosya. Site haritaları, Google botlarına yol gösteren bir yol haritası görevi görür. Amaç, web sitenizde bulunan dahili bağlantıları barındıran bir dosya ile sitenizin tamamının taranmasını sağlamaktır. Google botları burada yer alan URL’leri tarayıp indexler.

Çözüm:

Yeni başlayan site yöneticileri, haritalarının önemini bilmezler bu nedenle site haritası eklemez. WordPress kullanıcıları site haritası eklentisi ile bu sorunu çözebilirler ancak Yoast site haritasını kullanmanızı tavsiye ederiz. Farklı bir kurup sistemi yormak yerine mevcut bir eklentinin özelliğini aktif etmek avantaj sağlayacaktır.

Resimdeki alana tıkladıktan sonra etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Etkinleştirme butonuna bastığınızda otomatik olarak dosyalar oluşur.

 • Eksik Robots.TXT

Robots.txt dosyası aslında web robotları için bir dizi yönergedir. Bu dosyada, web sitesinin hangi sayfaları veya alanları seçtiğinizi belirleyip, taramasını sağlayabilir veya engelleyebilirsiniz.

Çözüm:

Sitenizin tamamen taranması, botları yormaktadır. Botların sitenizi taramak için ayırdığı süreyi ve limiti hızlı bir şekilde doldurmamak için Robots dosyası ile sitenizin ilgili bölümlerini işaretlemeniz gerekmektedir. Yoast ayarlarından, araçlar bölümüne gelerek düzenlemeleri yapabilirsiniz.

 • SEO Dostu Olmayan URL Yapısı

SEO dostu URL, kolay okunabilen, açık link yapılarıdır. Ne kadar kısa olursa o kadar iyi olur. Mümkünse, dinamik URL’lerin uzun dizilim yapmasına engel olun kısa anlamlı URL oluşturmayı deneyin.

Çözüm:

WordPress’de bu ayarı yapmak oldukça kolaydır. Ayarlar > Kalıcı bağlantılar’ı tıklayarak aşağıdaki sayfayı görüntüleyebilirsiniz.

En ideal kullanım siteadresi.com /%postname%/ kullanımıdır. Diğer öneriler SEO dostu olmadığı için kullanılması önerilmez ancak site yapınıza uygunsa diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

 • ON-PAGE Optimizasyonu

Yinelenen içerik, aynı içeriğin kopyasının sitenin bir başka bölümünde gösterilmesiyle ortaya çıkar. Sayfalarda kopya içerik bulunduğu için sayfa değeri düşebilmektedir. Sıralamaların etkilenmemesi için yinelenen sayfa içerik optimizasyonlarını yapmanız gerekmektedir.

İnce içerik, az veya hiçbir özgünlük içermeyen sayfalardır. Eşsiz bir şeye sahip olmadığınız için Google sizi ödüllendirmez.

Çözüm:

Tema ayarlarından sayfalarda gösterilen içeriği optimize edebilirsiniz. İçerikler ana sayfa ve kategorilerde gösterilirken görsel ve linkleri gözükecek şekilde ayarlamanızı tavsiye ederiz. Metinlerin bir kısmının gösterilmesi ana sayfa ve ilgili içeriklerin sıralamasına zarar verebilir.

 • Yinelenen ve Kayıp Meta Açıklamaları

Web sitenizdeki her sayfada bir meta açıklaması olmalıdır ve hepsinin benzersiz açıklamalara sahip olması gerekir. Meta açıklamanın amacı, sayfa hakkında özet ön bilgi vermektir.

Çözüm:

Yoast eklentisi kurduğunuzda yazı ekleme sayfalarının altında meta açıklama kutucuğu çıkar. Bu alana konuyu özetleyen, okunabilir, kısa açıklamalar ekleyin.

 • Kayıp, aynı ve uzun başlıklar

Web sitenizdeki her sayfada bir başlık etiketi kullanmanız gerekir. Başlık etiketinin amacı, sayfa içeriği hakkında yönlendirici bilgi vermektir. Anahtar kelimelerin Optimize edilmesiyle SEO’nun önemli bir yönlendiricisidir.

Çözüm:

Eğer Yoast SEO Eklentisine sahipseniz meta açıklamasının olduğu bölümün ilk satırında, başlık etiketini görebilirsiniz. Başlık etiketi otomatik olarak oluşturulur ancak düzenlemeler yaparak Google üzerinde çıkmasını istediğiniz şekilde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Uzun başlık etiketi oluşturmamak için 60 karakter sınırına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Başlığınız çok uzunsa sadece etiket kısmından botlar için 60 karakterlik düzenlemeler yapabilirsiniz. Daha önce kullandığınız başlıkları kullanmayın, eşsiz başlıklar kullanmaya özen gösterin.

 • Eksik veya çoklu H1 tagı

H1 etiketleri aslında bir tür HTML başlığıdır. Google botlarına sayfada en önemli anahtar kelimenin yani başlığın sinyalini verir. Arama motorları ise sıralama verirken önemli olarak işaretlenen kelimeleri daha fazla dikkate alır. Bir sayfada en fazla bir kez H1 etiketi kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. John Muller yaptığı açıklamada dengeleri her ne kadar değiştirmiş olsa da yanlış anlaşılmamasında fayda var. Ana sayfa yapılandırma adımlarında kullanılabilir, birden fazla hizmet sunuyor olabilirsiniz ve her iki başlığa da dikkat çekmek isteyebilirsiniz. Bu durumda kullanmanızda her hangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Çözüm:

Öncelikle temanın kaynak kodunu inceleyin, eğer başlıkları otomatik olarak h1 etiketi içinde gösteriyorsa herhangi bir ekstra işlem yapmanıza gerek yoktur. Ancak sayfalarda h1 etiketi yoksa wordpress içerik oluşturma bölümünden ilgili bölümü seçerek h1 işaretlemeniz gerekmektedir.

Eğer sayfanızda H1 etiketi varsa diğer alt başlıkları h2 ve h3 etiketlerini kullanarak içeriğinizi şekillendirmelisiniz.

 • Çalışmayan görseller

Sitenizde çalışmayan linklerin öneminden bahsetmiştik, çalışmayan görseller yani görsel linkleri de sıralamaların gerilemesine neden olabilir. Özellikle içeriklerde açılmayan görseller sayfanın kalite puanını düşürür.

Çözüm:

Görseli aynı link ile tekrar yüklemeniz gerekecektir veya içerikte bulunan görseli kaldırarak yeni bir görsel ekleyebilirsiniz. Google bir sonraki sayfa taramasında sorunun düzeltildiğini görecektir.

TEKNİK SEO

 • Yavaş Sayfa Hızları

Sayfa hızı, SEO ve kullanıcı deneyimi için son derece önemli bir kriterdir. Bir sayfa ne kadar yavaş yüklenirse o kadar hızlı ziyaretçi ve sıra kaybedersiniz.

Bir web sitesi için sayfa hızlandırma gelişmelerinin birçok yöntemi vardır. Çeşitli yöntemler uygulayarak istediğiniz hızlara ulaşmayı deneyebilirsiniz. Tavsiye ettiğimiz 3 temel adımı uygulayarak hızınızı artırabilirsiniz.

 • W3 Total Cache: Google Pagespeed Insights’da görünen ve sayfa sıkıştırması yapmanıza yardımcı olan, tarayıcı önbellek özelliğini kullanmanızı sağlar.
 • Autoptimize: CSS, HTML ve JavaScript dosyalarını küçültür. Oluşturma, engelleme komutlarının daha hızlı çalışmasını sağlar.
 • EWWW Image Optimization: sitenizde kullanılan görselleri sıkıştırır ve daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Yukarıda bahsettiklerimiz yaygın görülen sorunlardır. Bu işlemleri yapmak sitenizin daha ve stabil çalışmasını sağlayacaktır. Eğer bunlar yeterli olmazsa sunucu planınızda değişiklik yapmayı düşünebilirsiniz.

 • Mobil Dostu

Google botları mobil’de daha hızlı çalıştığı için artık indexler mobil görünüme göre alınmaya başlandı. Artık sitenizi hazırlarken mobile versiyonu göz önünde tutarak çalışmalar yapmanız gerekiyor. Eğer mobil uyumlu bir siteniz yoksa sıralama alamamak veya sitenizin gerilemesi gibi sorunlarla karşılaşırsınız.

Çözüm:

Tema seçimi yaparken responsive olmasına dikkat etmeniz öncelikli seçenekler arasında olmalıdır. Eğer mobil uyumlu bir tasarım kullanırsanız sorunlar minimum seviyede kalır. Eğer bunun için geç kaldıysanız mobile özel ekstra bir tema satın almanız gerekir.

WordPress mağazalarında çok sayıda mobil tema bulabilirsiniz bunları inceleyerek size en uygunu seçebilirsiniz veya yazılımcı kiralayarak size özel mobil versiyon tasarımı yaptırabilirsiniz.

Mobil dostu olmak önemli ancak yeterli olmadığı durumlarla karşılaşılabiliyor. Uyumlu mobil versiyonunda yanında AMP kullanmanızı tavsiye ederiz.

En çok yapılan SEO Hataları ve Çözümleri Eğitim Videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz. En iyi wordpress temaları ve en iyi wordpress eklentileri konularımız size kılavuzluk edecektir.

Bizlerle wordpress hakkında düşüncelerinizi paylaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • Merhaba, Öncelikle yazı için teşekkürler. Aklıma şu konu takıldı: “SEO Dostu Olmayan URL Yapısı” maddesi ile ilgili olarak, daha evvelden kullanılan bir yapının, belli bir zaman sonra değiştirilmesi önerilir mi?

  • Kullandığınız yapı eğer standart yani basit URL yapısını içermiyor ise değiştirmenizde fayda var. Eski URL lerinizi yeni URL’lere yönlendirmeyi unutmamanız gerekiyor. İçerik sayınız yüksek ise geçici bir süre için hit ve sıra kaybı yaşayacağınızı da unutmamanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.