En İyi WordPress Eklentileri

WordPress kurulum ve kullanım kolaylığı, açık kod yapısı, sürekli geliştirilmesi, altyapısının uzman yazılım mühendisleri tarafından hazırlanıp güncellenmesi gibi sayısız nedenden dolayı dünyanın en iyi site kurma aracı olmaya devam ediyor. Milyonlarca internet sitesinin kullandığı WordPress’in en büyük avantajlarından bir tanesi de bünyesinde barındırdığı eklentiler. Eklentiler sayesinde karşılaştığınız tüm sorunları çözebilir ve sitenizi daha iyi şekilde geliştirebilirsiniz. Bu işlemleri özel bir yazılımcıya özel bir script üzerinden yaptırmak istediğinizde binlerce lira harcamanız gerekirken, WordPress eklentileriyle çok düşük ücretlere sitenize başarılı özellikler eklemenize yardımcı oluyor. Sizin için geniş bir araştırma yaparak en iyi WordPress eklentilerini bir araya getirdik;

WordPress SEO by Yoast – SEO eklentisi

Yıllar geçse de Yoast, SEO alanında en iyi eklenti olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Dünya genelinde en çok kullanılan SEO eklentisi olan Yoast kısa sürede büyüyerek kendi ekibini alanında en iyilerden bir tanesi haline getirmiştir. Sürekli olarak arama motorlarını takip etmeleri, güncel algoritmaları eklentilerine uyarlayarak kendilerini geliştirmeleri Yoast’u vazgeçilmez bir eklenti haline getirmiştir. Ayrıca site içerisnde bulunan meta taglarını hızlı düzenleme, makale oluştururken yazarlara yol göstermesi, kendi site haritası bulunması gibi birçok özellikle ön plana çıkmaktadır.

BackupBuddy – Yedekleme Eklentisi

Teknik bilgiler hakkında çok bilginiz yoksa, yeni başlayan biriyseniz backuobuddy sizin için site yedeklerinizi alıp bulut sisteminde saklıyor. Sitenizin çökmesi durumunda yedek dosyalarınızla istediğiniz tarihi yeniden yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca otomatik yedekleme özelliğini kullanarak siz bilgisayar başında olmasanız da istediğiniz tarihlerde yedek almanıza yardımcı oluyor.

W3 Total Cache – Önbellekleme

Arama motorları üzerinde önemli olan bir faktör olan hız optimizasyonu yazılım alanında uzman olmayan kişilerin yapması oldukça zordur. W3 Total Cache eklentisi hiç bir yazılım bilgisine sahip olmanızı gerektirmeden sitenizi optimize edip daha hızlı çalışmasına yardımcı oluyor. Türkçe dil desteği de büyük bir avantaj sağlayacaktır.

WPForms – Formlar

Yeni başlayanların en önemli kurtarıcılarından bir tanesi olan WPForms sürekle bırak özelliği ile oldukça kolay bir kullanıma sahip, iletişim formları, e-posta abonelik formları, sipariş formları, ödeme ve istek forumları gibi birçok özelliğide bünyesinde barındırıyor.

OptinMonster – E-posta Abonelik Eklentisi

E-mail pazarlamacılığı dijital dünyanın eskimeyen en etkili yollarından bir tanesidir. Kendi kitlenize hitap edebileceğiz e-posta listenizi oluşturup neden mail reklamcılığına başlayamıyorsunuz. OptinMonster eklentisi bu alanda kendini sürekli geliştiren firmalardan bir tanesi, gelişmiş teknikleriyle %600 oranında e-posta abonelerini artırmaya yardımcı oluyor.

Soliloquy – Resimler için Slider

Slider hazırlamak diğer eklentilerle oldukça kolaydır ancak birçoğu masa üstü versiyonlar için slider hazırlar. Mobil üzerinde SEO konusunda sorunlar yaşamanıza neden olur ve mobil görünümleri kullanışsız kalabilir. Soliloquy eklentisi mobil temele alınarak kullanışlı ve temiz kod yapısına slider hazırlamanıza yardımcı olur.

Sucuri – Güvenlik

Benim siteme bir şey olmaz demeyin başınıza neler geleceğini ön göremezsiniz. Sitelerin güvenliği ilk günlerinden sağlanmalıdır. Yükselmeye başlayıp rakipleriniz tarafından fark edildiğinizde olası saldırılara maruz kalırsınız. Bu durumlarda kendinizi korumak için Sucuri eklentisini kullanmanızı öneririz. Performans olarak çok fazla sunucuları yormayan bu eklenti olası saldırıları takip ederek güvenlik önlemleri almanıza yardım eder. Siz fark etmeseniz bile 24 saat sitenizi izleyerek olası saldırıların kayıtlarını tutar.

AdSanity – Reklam ekleme

Yüzlerce kod satırı ve sayfalarla uğraşmadan sadece reklam kodlarınızı ekleyip alanları seçerek reklam eklemenizi sağlayan AdSanity sürekli güncel tutulan başarılı eklentilerden bir tanesidir. En iyi özelliği ise kendi sayacının olmasıdır. Reklamlarınız kaç defa gösterildi, kaç kişi tıkladı gibi detayları görebilirsiniz. Ayrıca zamanlama seçeneği ile reklamların ne zaman gösterileceğini ne zaman kaldırılacağını ayarlayabilirsiniz.

Term Management Tools – Etiket ve Kategori Düzenleme

Yeni başlayanlar, sitelere ve SEO kavramına aşina olmayanlar başlangıçta kategori ve etiketler konusunda birçok hata yapıyor daha sonra bu kategorileri etikete, etiketi kategorilere çevirmek için birçok yönlendirme, url hataları ile karşılaşıyorsunuz. Etiket ve kategorileri değiştirmek aralarında geçişler yapmak için hazırlanmış olan Term Management tools sitenizde hatalar oluşmadan değişiklikler yapmanızı sağlar.

Display Widgets – Özelleştirilebilir Bileşen Alanları

Sayfa bileşenleri ayarlandığında her sayfada gözükür ancak bazı sayfalarda gizlemeniz veya başka bir bileşen eklemeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda Display Widgets kullanarak sayfalara göre özelleştirilebilir bileşenler ekleyebilirsiniz. Eğer sitenizde üyelik sistemi mevcutsa üye girişi yapan kullanıcılara özel alanlar tanımlayabilirsiniz.

Affiliate Links Management – Satış Ortaklığı Sistemi

Satış ortaklığı programı kurarak internet gelirlerinizi paylaşıp daha fazla satış elde edebilirsiniz. Bunu yapmak için iş ortaklarınızın işlemlerini takip edebilecek bir alt yapıya ihtiyacınız vardır. Sistemi sıfırdan oluşturmak oldukça zor ve masraflıyken Affiliate Links Management eklentisi birkaç kurulum ve ayarla satış ortaklığı programı kurmanıza yardımcı olur. Linklerin takibini yaparak hatalı URL bildirir. Ortaklarınızın verilerini takip etmesini sağlar.

Real3D FlipBook – Sanal Dergi

Sitenizde hazırladığınız içerikleri haftalık, aylık olarak bir dergi içinde yayınlamak ister misiniz? Real3D eklentisi siteniz üzerinde 3 boyutlu dergi oluşturmanıza ve yayınlamanıza yardımcı oluyor. İçeriklerinizi bir araya getirip takipçilerin ilgisini çekebilecek sanal dergiler oluşturabilirsiniz.

Slider Revolution Responsive – Gelişmiş Slider Yapıcı

Tartışmasız en iyi slider eklentisi olan slider revolution bünyesinde birçok farklı kod yapısını ve şablonu barındırmaktadır. Detaylı ayarlar yaparak hayalinizdeki slider’ı oluşturmanıza yardım eder. Tüm slider versiyonları mobil uyumludur. En büyük dejavantajı kullanımı yeni başlayanlar için biraz zor olabilir.

Facebook Live Chat for WordPress – Canlı Destek

Ziyaretçileriniz, müşterileriniz ile facebook üzerinden iletişim kurun, sohbet eklentisi olarak hazırlanan FLC ziyaretçilerinizin sayfanıza siteniz üzerinden mesaj atmasına olanak sağlıyor. Sizde mesajın gönderildiği anlarda online olursanız müşterileriniz ile Facebook üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Google Drive plugin for WordPress

Google drive hesabınızı ziyaretçilerinize açmanıza yardımcı olan bu eklenti. Genellikle arkadaş toplulukları, iş yerleri ve şirketler düşünülerek hazırlanmıştır. Drive üzerinde sakladığınız dosyaları siteniz üzerinden insanlara açmanızı sağlamaktadır. Drive hesabınızda bulunan resimleri, müzikleri, dosyaları, iş dosyalarınızı ve filmlerinizi sitenizi ziyaret eden insanlara göstermenize yardımcı olur. En önemli özelliği ise siteniz üzerinden drive dosya ekleme imkanı sunmasıdır.

Hide My WP – WordPress Bilgileri Gizleme

Mükemmel bir tema buldunuz veya kendiniz yaptınız ancak rakiplerinizin sitenizin wordpress olduğunu bilmesini istemiyor musunuz? WordPress bilgilerini kod yapılarından temizleyen Hide My WP eklentisi size yardım edecektir. Eklentiler dahil olmak üzere tüm dosya uzantılarını gizlemektedir.

UserPro – WordPress Üyelik Sistemi

Sitenize özel bir üyelik sistemi hazırlatmadan sadece bir eklenti ile insanları etkileşime sokabilecek sosyal bir platform haline getirebilirsiniz. Neredeyse tüm temalarla uyumlu olarak çalışan userpro kısa kodları sayesinde üyelik sayfalarını sitenizin istediğiniz bölümüne yerleştirmenize izin veriyor. Üye profil sayfaları ise oldukça gelişmiş kişiselleştirilebilir özelliklere sahiptir.

Divi – Sürükle-Bırak Sayfa Oluşturucu

WordPress temaları arasında istediğinizi bulamadınız veya köklü değişiklikler yapıp yeni özellikler mi eklemek istiyorsunuz. Divi eklentisi oldukça gelişmiş bir tema düzenleme aracıdır. Herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan sürükle bırak özelliklerini kullanarak site sayfaları oluşturup düzenlemeler yapmanıza imkan sunar.

 

WordPress eklentilerini sadece ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanmanızı tavsiye ederiz. Sitenizde çok fazla eklenti bulunması sorgu sayınızın artmasına ve sitenizin yavaşlamasına neden olmaktadır. Kullanmadığınız eklentileri pasif hale getirmenizi öneririz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.