Pagerank ve Trustrank Ne İşe Yarar?

Pagerank ve Trustrank Ne İşe Yarar

Pagerank 0 ile 10’a kadar değer aralığı bulunan pagerank algoritma sonucu sahip olduğunuz web sitesinin değer içeriğini gösteren uygulamalar arasında öncülüğünü korumak olarak adlandırılmaktadır.

Pagerank kısa zaman zarfını hedef alıp özgün içeriği ile bilinen pagerank bağlantılar aracılığı ile desteklenmektedir. Web sitesinin vermiş olduğu bağlantı siteye göre farklılıklar göstermektedir.

Google vasıtasıyla arama sonuçlarının tamamlanmasını ve tarayıcının kontrol etme aralığını etkileyen pagerank uygulaması ilk olarak Sergen Brin tarafından kurulmuştur. Pagerank tekniği ile geliştirilen arama sonuçların sitenin yapısına uygun olarak sayfa değerini gösterir.

Sayfa değerine göre Google arama motoru sonuçlarında en üstte çıkmayı başarmış olan web siteleri önem sırasının da artmasını sağlamaktadır. Pagerank birçok önemli kriterin birleşimidir. Bu nedenle pagerank aracılığıyla sitenizdeki ziyaretçi potansiyelini arttırıp web sitenizi Google arama motorunun en üstünde görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

İnternet üzerinden iş yapmak isteyen web sitesi sahiplerinin vazgeçilmezi  olan pegarenk uygulaması aynı zamanda Google unvanının kazanılmasında da önemli bir yere sahip olan kriterler arasında yer almaktadır.

Pagerank Nasıl Kullanılmaktadır?

Pagerank uygulaması sayesinde aranan en iyi sonuçlar dile getirilmektedir. Pagerank teknolojisi sayesinde siteye reyting verilmesi adına önemli adımlar bulunmaktadır. Sitede yapılacak olan puanlama ve verilecek olan değerler tablosu önceden  Google arama motoru sonuçlarında bulunana anahtar kelimeler vasıtasıyla verilmekteydi.

Ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte pegarenk reyting değeri hesaplaması yapılırken Google web sitesine verilen link sayısı önemli hale gelmiştir. Link veren web siteleri göz önünde  bulundurulup pagerank değeri Google tarafından hesaplanmaktadır. Google bu uygulamalar neticesinde reyting değerini başarılı bir şekilde ölçümlemektedir.

Reyting değerini başarılı bir şekilde ölçtükten sonra ise web sitesinin arama sonuçlarında üst sırada bulunmasını sağlamaktadır. Bilgisayar içeriği olan ve pagerank değer artışı üst seviyede gerçekleşen siteler güvenilir kullanıcı olarak tanımlanmaktadır.

Güvenilir kullanıcılar başka bir web sitesine link dağıtarak güvenilirlik seviyesini üst sınıfa çıkarabilmektedir. Pagerank sistemi reytingi en fazla olan sayfaları sıralayıp sonuçları kullanıcılarına sunmaktadır. Pagerank yöntemi sayesinde Google’da aranan kelimeler yerine reyting düzeyini ölçerek bir sıralama yapılması söz konusudur.

Trustrank Nedir?

Trustrank kavramı spam ile mücadele eden adı verilen bir kavramdır. Yahoo ile tanımlanan trustankın spam uygulaması ise webmasterlar aracılığı ile sürdürülmektedir.  Farklı ticari sebepler nedeniyle trustrank  uygulaması webmasterlar Google optimizasyonunda en üst seviyede bulunabilmek amacıyla  spam tekniklerini işleme alırlar.

Kullanılan spam teknikleri neticesinde sık sık kullanılan trustrank tekniğinin ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Güvenilir site ile editör işaretlemesinin yapıldığı trustrank uygulaması sayesinde işaretlenmiş olan web siteleri kök olarak tanımlanmaktadır.

Kök site aracılığı ile işleme alınmış olan web siteleri güvenilirlik kavramını destekler. Güvenilirlik kavramının desteklenmesiyle birlikte puan seviyesinde atma görülmektedir. Kök aracılığı ile kurulmuş olan bir sitenin birincil çıkışı 100 puan değerine sahiptir. Ancak daha sonra ayrılma halinde hali hazırda bulunan 100 puan ise 90 puan değerine düşerek sitenin puan durumunu ortaya koymaktadır.

Trustrank Ne İşe Yarar?

Trusturank uygulaması iyi web sitelerine iyi derecede link vererek faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu sistemde kötü web sitelerine kötü derecede link uygulaması verilerek işleme alınmaktadır. Trusturank uygulamasının temel mantığı uygulamaya alınan işlemler ile verilen linklerin web sitesinin sahip olduğu linklerle doğru orantılı olması önemli bir yere sahiptir.

Bu uygulamadan olumlu sonuçlar alınabilmesi için web sitesinin sahip olduğu linklerle doğru orantılı linkler olması gerekmektedir. Trustrank uygulamasının puanlama platformunda dikkat edilmesi gereken huşuların başında trustrank uygulamasının spam tekniği ile tanındığı gelmektedir.

Link site çıkışı sonunda o sitenin almış olduğu puandan az bir değere sahip olan puan ile çıkış yapılmaktadır.  Durumu bir örnekle açıklayacak olursak; A sitesinin puan değerine 10 diyelim. A aracılığı ile verilmiş olan link B web sitesinin Trustrank değeri ise 9 olması gerekmektedir.

Trustrank Uygulamasının Tercih Edilme Sebepleri

Google uygulamasında ilk sıralarda web sitesinin görülmesini isteyen kullanıcılar spam tekniği sayesinde trustrank işlemini uygulamaktadır. Editörler trustrank uygulamasını güvenilir siteler arasında ön sırada görmektedir. Trustrank yöntemi sayesinde güvenilirlik değeri arttırılabilmektedir.

Bu uygulama sadece marka sahibi olan sitelerden alınan backlinklere göre değerlendirilmez. Trustrank algoritması sayesinde web sitesinin sahip olduğu kayıt tarihi, yazılım standartlarının durumu ile kodlama sistemini de kapsamaktadır.

Google optimizasyonu Trustrank algoritmasının deneylerini paylaşmaz. Bu nedenle kullanıcılar bu algoritmanın sonuçları hakkında net bir bilgi edinememektedir. Google arama motoru için büyük bir öneme sahip olan Trustrank uygulaması Seo için spama karşı bazı koruma önlemleri almaktadır.

Spam uygulamasına karşı müdahale edilen uygulamalar içerisinde bulunan trustrank uygulaması ile web sitesinin sahip olduğu puanlama değeri öğrenebilmektedir. Yapılan puanlama değeri neticesinde iyi veya kötü web sitesi tanımı yapılabilmektedir. Trustrank uygulaması sayesinde güvenilir siteleri editörler aracılığı ile işaretleyebilir ve ana siteden çıkışlar yapıp güvenilirlik puanlarını destekleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.