RankBrain Nedir ve SEO Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

RankBrain Nedir

Arama seçenekleri için Google sürekli yeni algoritmalar geliştirmektedir ve hız kesmeden algoritmalarına her gün yeni özelikler ekliyor. Yapılan aramalar çok fonksiyonlu aramalar olduğu için en doğru sonucu vermek adına, algoritmaların insan gibi düşünmesi gerekiyor. Bunun için geliştirilen RankBrain meta açıklamalarını,title,resim,video,müzik aramalarında en doğru sonuçları sergilemeye çalışıyor. En büyük özelliği ise anlamsız kelimelerin doğru karşılıklarını bulmak.

Rank Brain

Google’da bir kelime aratıldığı zaman saniyenin yarısı kadar sürede 200 algoritma değerlendirmesi ile sizlere sonuçları verdiğini biliyor muydunuz. Bu kadar kısa sürede her şeyin kusursuz çalışması için geliştirilen RankBrain meyvelerini vermeye başladı.

RankBrain Nedir?

yapay zeka

Rank Brain ilk çıktığından Pagerank değerlendirilmesi olarak algılandı. Aslında pagerank değerlendirmesi yapmamaktadır. Arama sonuçlarında iyileştirmeler yapmak adına üretilen yapay zeka algoritmasıdır. Arama sonuçlarında eşleştirme için kusursuz olarak çalışması planlanan ve en doğru veriyi süzmesi hedeflenen harika bir algoritmadır.

Spam kelimeler ile yükselme hedefleyen kullanıcıları geri plana alarak, kelimenin en doğru kullanıldığı ve en kaliteli içeriğin bulunduğu sayfaya yönlendiren bir algoritmadır. Kelimeler arasında bağlantılar kurarak, bir kelimenin başka bir kelime ile eşleşme durumunuda değerlendirmektedir. Algoritma mantığı “kara” kelimesi aratıldığında “siyah” kelimesi ilede bir bağlantı kurarak iki kelime arasında en kaliteli içeriğe yönlendirme yapmaktadır. Algoritma bir site içerisinde daha önce kullanılmamış bir kelime tespit ettiği zaman çalışma işlemini başlatır, önceden kullanılmamış bu kelimenin karşılığını aramaya başlar, karşılıkları bulunduktan sonra kara=siyah örneğinde olduğu gibi eşleştirme işlemini tamamlar. Bu sayede en doğru sonuçlar kullanıcılara aktarılmış olur.

Rank Brain’de hayran kalacağınız özellikler bulunmaktadır. Bir çorba aradığınızı düşünün ve mercimek çorbası yazdığınız zaman içerisinde kullanılacak, malzemeler ile ilgili bir arşivde sizlere sunmaktadır.

Rank Brain Neleri Çözecek , Asıl Görevi Nedir ?

rank brain seo

RankBrain matematiksel algoritmaları çözmek ve değerlendirmek için üretilmiş bir algoritma değildir. Rank Brain yapılan arama sonuçlarında değerlendirme yapmaktadır. En güzel özelliği ise ilerleyen yıllarda, tarih alanında bir arama yapıldığını düşünürseniz, eski tarih verilerinden yararlanarak, yaptığınız yeni tarih aramalarında kullanıcılara bunumu aramak istediniz diye tavsiye veriler sunabilecektir. Yani en doğru veriye yönlendirmek için çalışacak bir algoritmadır.

Google arama mühendisleri tarafından geliştirilen algoritma, yapılan arama sonuçlarının %80 lik bölümünü artık doğru tahmin etmektedir. Bu algoritma aslında Wikipedia arşivleri gibi en doğru ve en kaliteli içeriği sunmak için üretilmiştir.

RankBrain’in SEO açısından etkileri nasıl olacak?

google rank brain

RankBrain haksız rekabeti ve yanıltıcı içeriklerle kullanıcılara yanlış bilgileri sunan siteleri geri planlara atarak, SERP en doğru ve en iyi içeriği giren siteleri haketmiş oldukları yerlere bırakacak. Anahtar kelimeler ile süslenmiş ve anlamsız kelimeler ile kurulmuş metinler geçtiğimiz yıllarda ön planlarda çıkarken, Rank Brain sayesinde her anlamsız kelime anlamlı bir kelime ile bağdaştırılıp arama sonuçlarında gösterilecektir. Bu sayede yanıltıcı içerikler önemini kaybedecektir. Arama etkilerindeki önemi , örneğin bir mobilyacısınız ve mobilya yazıldığında mobilya ile alakalı olmayan bir çok sitenin en planda çıkması işlerinizi çok etkileyecektir, Rank Brain en doğru sonucu vermek için bir filtreleme yaparak , doğru verileri sunacak ve iş hacminiz aranma trafiğiniz artacaktır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.