Trustrank nedir?

trustrank nedir

Web sayfası sahipleri spam teknikler kullanarak Google arama motorunda üst sıralara çıkmaya çalışıyordu bunlara karşı olarak Trustrank tekniği geliştirildi. Spam teknikler eski güncellemelerden önce yapılmaktaydı ve spam teknikler sayesinde bir çok site istediği sıralamaya yerleşebiliyordu fakat Google bunun üzerine giderek spam olaylarını azaltmayı başardı, şuan ki sistemde spam yapılsa dahi Google kısa bir süre içinde fark edip siteyi cezalandırmaktadır. Sitenizin trustrank değeri ne kadar iyi olursa bir okadar Google tarafından sevilirsiniz, Google’ın gözüne girmek için birden fazla seo tekniği geliştirilmiştir fakat Trustrank gibi Google’ın önemli bir yapı taşını pas geçmemeniz gerekmektedir.

Trustrank Puanlaması Nasıl Yapılmaktadır ?

trustrank

Web sayfaları için değerlendirmenin hangi algoritmalardan geçtiğini inceleyecek olursak;

  • Trustrank’ın kötü mantıklarından biri olsada bu uygulama halen devam etmektedir, trust rank iyi sitelere iyi link verir, kötü sitelere kötü link verir düz mantığı ile işlemektedir.
  • Trustrank puanlamasının mantıklı ve iyi yönlerinden birisi ise link alan sitenin link veren siteden düşük bir trustrank puanı almasıdır. Örneğin bir site farklı bir siteye link çıkışı yaptığında, link veren sitenin puanı 5 ise link alan sitenin trustranktan alacağı puan 4 dür. Bu şekilde trustrank puanlama mantığı yürümektedir.
  • Trustrank puanlama sisteminde bir diğer önemli nokta ise içerik kalitesidir, içeriğiniz ne kadar özgün olursa o kadar trustrank puanınız artar. İçeriklerinizin kaliteli olmasına ve özgün olmasına özen gösterin hiç bir zaman özgün olmayan içerikleri tavsiye etmeyin sizi Google gözünde yükseltecek olan en önemli kavramlardan biridir.
  • Hosting, sitenizin yaşı, domain yaşı gibi önemli unsurlar da trustrank puanlamasında büyük rol oynamaktadır. Domain yaşları sitelerden alacağınız backlinkler ile size trustrank değeri katabilir bu yüzden domain yaşı yüksek sitelerden backlink almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Kendi siteniz ile de ne kadar çok özgün bir şekilde ilgilenirseniz, yaşını büyütürseniz zamanı geldiğinde gelir kaynağınızı oluşturabilirsiniz.

Özet olarak içerik kaliteniz iyi olmalıdır ve link yönlendirmelerinde spam sitelerden kaçınmanız gerekmektedir. Haksız rekabet ortamına son vermek adına yapılan uygulama başarılı sonuçlar vermeye devam ediyor.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.