Google Site Kit WordPress Eklentisi Nedir? Nasıl Kurulur?

Google Site Kit

WordPress, Google yeniliklerine en kısa sürede uyum sağlayan CMS sistemidir. Bu özelliğinden dolayı SEO uzmanları genellikle WordPress altyapısını tercih eder.

Google yetkilileri, WordPress sistemiyle olan etkileşimi arttırmak için sizin de bildiğiniz gibi harekete geçti. Web site performansını en iyi şekilde izlemek ve analiz etmek için bir eklenti geliştirildi. Sizleri Google SEO Kit ismiyle bildiği eklentiden bahsediyorum.

Web site sahiplerinin web sitelerindeki sorunu daha kısa sürede görmesi adına Google Site Kit eklentisini yayımladı. Beta sürümü yayında olsa da bu eklenti SEO analizlerinizi büyük ölçüde hızlandıracak.

Google Site Kit Nedir?

google site kit nedir

Google Site Kit; Google analytics, Google Search Console gibi daha birçok hizmete WordPress sisteminden ulaşmayı sağlayan eklentidir.

Kullanıcılar bu Google hizmetlerine elbette eklenti kullanmadan da ulaşabilir. Ancak Google Site Kit eklentisi, birçok veriye daha kısa süre içerisinde ulaşmayı sağlar. Sadece bu özelliği bile kullanılması için geçerli bir neden sayılabilir.

Google Site Kit WordPress Eklentisi Nasıl Yüklenir?

Google Site Kit WordPress eklentisinin özellikleri kadar nasıl kurulduğu da merak edilmektedir. Şimdi adım adım bu eklentiyi nasıl kuracağınızı öğreneceksiniz.

google site kit kurulum

WordPress panelinizden eklentiler – yeni ekle – eklentilerde ara – “Google Site Kit” yazıp eklentiyi sistemde arayın. Ardından hemen yükle butonuna basın. Yükleme tamamlandıktan sonra eklentiyi etkinleştirin.

Google Site Kit Yapılandırma

Google Site Kit eklentisini kullanabilmeniz için öncelikli olarak eklentiyi yapılandırmanız gerekmektedir. Eklentiyi etkinleştirdiğiniz zaman size yapılandırma yapmanız için bir uyarı ekranı gelecek. Bu uyarı ekranını takip ederek tüm yapılandırmaları yapabilirsiniz.

google site kit yapılandırma

 

WordPress sisteminde Google hizmetleri açılacağı için çeşitli izinleri onaylamanız gerekiyor. Eklenti yapılandırmasının temel nedeni de bu izinlerin verilmesini sağlamaktır.

google site kit search console

Yapılandırma sırasında verdiğiniz izinler sayesinde web site mülkünüzün tanımlı olduğu Google Search Console hesabı eklentide aktif olacaktır.

Not: Eğer Google Search Console hesabınız yoksa bu hizmetten yararlanmak için web site mülkünü Google Search Console hesabı açarak ekleyin.

google site kit özellikleri

Google Site Kit WordPress eklentisinin diğer özelliklerinden yararlanmak için Google hizmetlerini eklentiye bağlamaya devam etmelisiniz. Bunun için eklentinin setting (ayarlar) kısmından Connect More Services bölümüne geçin. Bu kısımda henüz eklentiyle ilişkilendirmediğiniz özellikler yer alıyor.

google site kit sayfa hızı

Web site hızı bir sıralama kriteri haline geldi. Bu yüzden ilk olarak pagespeed insights özelliğini aktif edelim. Ayarlar bölümünden Connect More Services kısmında yer alan pagespeed insights butonuna bastığınız zaman sistem otomatik olarak sayfa hızı analizi yapıp size bu konuda bilgi sunacak.

google site kit diğer özellikleri

Adsense, Google Analytics, Optimize ve Tag Manager gibi özellikleri de aynı yolu izleyerek aktif edebilirsiniz.

google site kit adsense

Örneğin site kit – setting yolunu izleyip Adsense hesabınızı Google Site Kit eklentisiyle eşleştirecek olursanız yukarıdaki gibi bir bilgi ekranı WordPress panelinizde belirecektir. Bu sayede Adsense paneline girmeden WordPress üstünden günlük kazançlarınızı takip edebilirsiniz.

google site kit analytics

Site kit – setting adımlarını izleyip analytics hesabınızı eklentiyle bağlayın. Google analytics hesabınızı Site Kit eklentisiyle bağladıysanız yukarıdaki görselde olduğu gibi kullanıcı verileri karşınıza çıkacaktır.

Tüm bu eklemeler sonrasında artık Google tarafından sunulan birçok hizmeti WordPress paneliniz üstünde kullanabilirsiniz.

Zaman her şeyden değerlidir. Google Site Kit eklentisi sayesinde zamandan çok kar edeceğinize emin olabilirsiniz. Tüm özellikler tek panelde yer aldığı için verileri karşılaştırmanız da büyük ölçüde kolaylaşacak.