Google Asistan SEO İnceleme Sonuçları ve Tavsiyeleri

Gogole asistan seo incelemesi

Google asistan, 30 dan fazla dili destekleyen bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Google Play üzerinden indirebileceğiniz uygulama şuanlık android telefonlar üzerinde çalışmakta. Çok yakında ios “iphone” lar içinde aktif hale gelecek. Google tarafından geliştirilen asistan uygulaması, bu güne kadar görülmüş en ciddi yapay zeka örneği diyebiliriz. 2019 ve 2020 yılında Google asistanın yeni bir güç olacağına kesin gözü ile bakabiliriz.

Google Asistan neden çok popüler olacak ve neleri değiştirecek?

Google 20 yıllık bir süreçte nerede ise dünyadaki her noktaya erişmiş ve aklınıza gelecek her şey için dataya sahip bir arama motorudur. Google ile ilgili okuduğum kitapların birinde suyun giremeyeceği yere Google girer ifadesi gerçekten çok heyecan verici bir tecrübe olmuştu. Google destek ekibinde yer aldığım süreçlerde Google’ın yenilikleri ve uygulamaları hakkında çok önceden haberimiz oluyor ve bir çoğunu kullanıma sunulmadan önce test etme imkanım bulunuyordu. Sıkı bir Google takipçisi olarak, Google Asistanın çıkmasını en yakından takip edenler arasında oldum. İlk olarak yabancı dillerde kullanma imkanım oldu ve çok heyecanlandığımı saklamayacağım sizlerden. Bugün itibari ile artık Google Asistan kullanılabilir duruma geldi.

Google dijital platformun devidir, bunu kabullenmek ve bilmemek gerçekten çok çocuksu olurdu. Diğer sesli arama ve yapay arama teknolojilerinden başarılı olacağı kaçınılmaz. Hali hazırda tüm yapay zekalar Google verilerinden yararlanarak cevap veriyorlar. Google elinde olan gücü sonuna kadar kullanacaktır. Yani bu durumda diğer yapay zekaların açıkçası fişini çekmek anlamına geliyor. Elon Musk bir röportajında  Sergey Brin ve Larry Page’in şuanda sanal bir ordu kurduğunu tahmin ettiğini bildirmişti. İlk olarak RankBrain yapay zekası ile Google büyük bir hamle yaparak daha alakalı ve ilişkilendirilmiş aranma sonuçlarını ziyaretçilere sunmaya başladı.

Google doğru hamleleri yapıyor, her geçen gün değişen arama teknolojisine ayak uydurmak için şimdide sesli arama ile yapay zeka birleşiyor. Google’da yapılan aramaların %25’i daha önce hiç aranmamış terimleri içeriyor. 2019 yılında bu oranın %35 lere çıkacağı aşikardı. Akıllı telefonların kendi aralarında açtığı savaş sonucunda aslında sesli arama teknolojisi zorunlu hale geldi. 2020 yılında klavye kullanarak arama yapanların kalmayacağını tahmin ediyorum. Çok düşük bir oran olacaktır %10 veya %15 leri geçmeyeceğini düşünüyorum.

Google Asistan SEO Gündemini Nasıl Değiştirecek!

Google arama motoru her gün bir algoritma güncellemesi yaparak ilerliyor. Sesli arama teknolojisinin, Google Asistan ile birleştirilmesi sonucunda çok farklı aranma sonuçlarına ulaşacağız. Yaptığım testler sonucunda işletmeleri zor günler bekliyor diyebilirim. Asistan ile yapılan aramaların bazılarını sizler ile paylaşıp yorumladım. Eğer seo’ya hakim değilseniz, seo sayfamızdan genel terimlere ulaşın.

Bir Adres ve Hizmet için Aranma Sonuçları

Google chrome ile yaptığınız aranma sonuçlarından çok farklı bu senaryoda işletmelerin Google MyBusiness yani benim işletmemi çok iyi optimize etmeleri gerektiğini gösteriyor.

Şimdi İstanbul’da yer alan bir alışveriş merkezi için bir arama yapalım;

google asistan adres arama

Aranma sonucunda sadece aradığımız işletme ile ilgili bir sonuç geliyor, bu durum neleri değiştirecek. Chrome üzerinde aynı aramayı gerçekleştirdiğiniz de ilk sayfada farklı 10 arama sonucu 3 farklı işletme adresi görebilirsiniz. Artık aramayı yapan ziyaretçiler tam olarak net bir adres ile karşılaşacaklar. Yani diğer işletmelerin net arama terimleri ile çıkma şansı yok.

Aramayı bir hizmet için gerçekleştirelim;

işletme arama

Yapılan arama sonucunda sadece işletmelerin Business hesaplarının geldiğini görebilirsiniz, yani bu bölümde de yine alt alanda farklı siteler için tavsiye sunmuyor. Sadece benim işletmem hesapları olan sonuçları getiriyor. Genellikle bilinir terimler için işletme sonuçlarını getirmeyi uygun görüyor asistan. İşletme hesaplarını da sunarken dikkat ediniz, anahtar kelime ile başlayan işletme hesaplarını getirmektedir. Yani benim işletmem de anahtar kelime yerleşimi yapabilir, etiket kullanabilir, firmanız hakkında daha detaylı bilgiler verebilirsiniz. Google+ Marka hesabınızı kullanarak sık sık işletmeniz ile ilgili kampanya ve haber paylaşımları yapabilirsiniz.

Merak ettiğimiz bir şeyler için arama yapalım;

Örneğin bu aralar kilo ile biraz problem yaşıyorum, 20 kilo verdim bu arada.

asistan kelime arama

Çıkan arama sonuçlarında farklı bir gösterim kullanılıyor, yine 10 adet aranma sonucu çıkıyor. Lakin dikkat ediniz 11. arama sonucu yok. Bu durumda ilk sayfaya yer almaz iseniz, artık yok olacağınız anlamına geliyor. Rekabet giderek zorlaşacak, 2019 ve 2020 yılında sadece bu işi bilenler kalacak diyebilirim. Bildiğiniz bir çok eski seo tekniğini unutmanız gerekiyor. Ayakta kalmak ve aranma sonuçlarında yer almak için daha önce düzenlemiş olduğum en iyi 15 seo tekniği içeriğime mutlaka göz atın, ayrıca 2 saatlik bir eğitim videosu da sizi bekliyor.

Haberler için yapılan arama sonuçları;

Google chrom’ı cep telefonunuzdan açtığınızda ilk olarak size arama kutucukları altında trend haberleri sunuyordu Google, şimdi bu aramayı haberler olarak yapalım ve çıkan sonuçlara bakalım.

haberler

Haber sitelerinin de artık işi çok zor diyebilirim, daha önceden widgetleri sola sürükleyerek cep telefonunda diğer farklı habere geçiş yapılarak 40 dan fazla sonuç gösteriliyordu. Şimdi news kayıtlı sitelerden sadece 10 adet gösteriliyor. Büyük haber siteleri haricindeki diğer haber sitelerini zor günler bekliyor diye tahmin ediyorum. Yaptığım tüm aramalar genel terimler üzerinden yapılmaktadır. Yani son dakika bir haberi aradığımız da yine 10 haber ile karşılaşacağız ve farklı haber siteleri de çıkacak. Lakin sadece güçlü olanlar bu pastadan faydalanabilecekler.

Video Arama Sonuçları ve Bilinir Kişiler

Merak ettiğim bir sanatçının klibi ile ilgili arama yaptığımda, farklı bir sanatçının veya benzer bir klip sonucunun getirilmemesi.

asistan video arama

Youtube kanalı olanların daha dikkatli olması gerekiyor, anahtar kelime yerleşimleri, etiketler ve title’a biraz daha yoğunlaşmak gerekecek. Ama Google Asistan resmi kanalları daha çok tarcih edecektir.Örnekte de gördüğünüz gibi, tek klip farklı bir kanal yok.

Şimdide sanatçı ile ilgili bir arama yapalım;

asistan kişi arama

Arama sonucunda karşımıza çıkan tablo wiki, yani en güvenilir kaynak. Açıkçası cevabı net olarak bilinen terimler için farklı sonuçlar sunmaktansa, net cevaba ait güvenilir en iyi kaynağı sunmayı tercih ediyor.

Google asistan seo gündemini çok etkileyecek diyebilirim, yaptığım analizler sonucunda asistanın şuan biraz daha gelişme aşamasında hatta beta yolunda olunduğu aşikar. Bir çok arama terimi için henüz çok iyi diyeceğimiz sonuçlar sunamıyor. Türkçe dilinde yapılan aramaların nerede ise %80’inde başarılı bazı terimler için yapılan aramalarda yine masa üstü sürümündeki gibi sonuçlar sunmayı tercih ediyor. Her geçen gün dahada şekillenecektir, cep telefonunuzdan sık yaptığınız aramaları, ilgi alanlarınızı yakında anlayacak ve siz bir arama gerçekleştirmek istediğinizde kusursuz sonuçlar sunacak.

Bilinen tüm seo teknikleri tarih mi olacak? Tabi ki hayır, arama sonuçlarında sitenizin otoriter güncel bir site olduğunu kanıtladığınız sürece bir problem yaşamayacaksınız. Asıl dikkat edilmesi gereken konu Mobil uyumluluk burada. Google hıza çok önem veren bir arama motoru hatta hız konusunda takıntıları var diyebilirim. Siteniz ne kadar hızlı ve UX deneyimine sahip ise, mobil sürümde hata yapmıyor iseniz, o kadar iyi sonuç alırsınız.

Net Terimler Kullanmanın önemi

Google asistan ile ilgili yapmış olduğum analizlerin bazılarını sizlerle paylaştım, net terim kullanan sitelerin arama sonuçlarında daha iyi konumlarda geldiğini gözlemledim. Yani harika bir başlık yazdığınızı düşünebilirsiniz. Lakin neye ve kime göre sorusunu kendinize sormadığınız sürece, arama sonuçlar iyi bir konum elde etmeniz zor olacaktır. Bir içerik içerisinde geçen anahtar kelimelerin anlaşılır olması çok önemli, başlıkların anlaşılır ve arama terimindeki ifadeleri barındırıyor olması çok önemli hale geliyor.

Google asistan ile ilgili yakında bir canlı yayın olacak, yayın tarihi sizlere sosyal medya hesaplarımızdan bildirilecek.

Google asistan, heyecan verici güncellemeler ile gündemde yerini almaya devam edecektir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.