Kanıtlanmış En iyi 15 SEO Tekniği

en iyi seo teknikleri

SEO Tekniklerini Öğrenmeye Başlayın!

Anlatılacak olan teknikler, 10 yılı aşkın süredir test edilmiştir. Aralarında güncelliğini yitiren tekniklere yer verilmemektedir. Google güncellemelerin den sonra halen etkili olan tekniklere yer verilmiştir. Üstelik 2 saat süren video eğitimi seni bekliyor. Tamamen ücretsiz eğitimi aşağıdan izleyebilirsin;

 1. Dofollow Linkleri Kontrollü Kullanın

Sitenize sürekli aynı sitelerden gelen bağlantılar gerilemenize neden olmaktadır. Farklı sitelerden aldığınız site altı ve site yanından linkler zamanla sitenizin gerilemesine neden olmaktadır.

Evet ilk aldığınız muhteşem bir şekilde ilerlersiniz, lakin sizin kontrolünüzde değilse linklerin her an kalkma riskinden dolayı gerilemeniz an meselesidir. Diğer dikkat etmeniz gereken konu ise sitenize a sitesinden gelen bağlantı adetidir.

Dofollow link alımı yaparken çok fazla içeriğe sahip sitelerden link alımı yapmamalısınız. Güncellemelerden sonra en riskli bağlantılar arasında dofollow linkler yer almaktadır.

Search console üzerinde sitenize bağlantılar alanında a sitesinden gelen bağlantı adedinin 5000’i geçmemesine dikkat etmelisiniz. Farklı bir alım örneği illaki dofollow link almak istiyorsanız, sadece ana sayfadan alım yapabilirsiniz. Diğer sayfalarda görünmeyecek şekilde linkinizin ekletilmesini sağlamanız mümkündür.

 1. Nofollow Linklerin Önemi

Seni heyecanlandıracak bir fikir ile karşındayız. Bir sitenin sizin sitenizi referans olarak sunabilmesi için öncelikle o alanda iyi olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.Popüler bir sitede yer alan linkiniz sizce ne kadar doğal duracak! cevap hazır değil mi? tabi ki hiç doğal durmayacaktır. Yapay sistematik çalışmalardan uzak durmalısınız.

Popüler sitelerden alacağınız dofollow linkler sadece zaman aralığında gerilemenizi sağlayacak bağlantı türleri arasında yer almaktadır. Büyük bir sitede linkiniz yer alıyor ise tek nedeni vardır. Kendinizi tanıtmak istemeniz, bu yüzden bu içerik artık bir sponsorlu içeriğe dönüşmek zorundadır. Sponsorlu olan bir içerikte nofollow olmak zorundadır.

Neden? bir afiş reklamını dahi cadde, işlek mekan ve semtler de dağıtırsınız. Yani reklam vermenin amacı geri dönüşüm almak demektir. Linkinizin popüler bir sitede yer alması tanınmak istemeniz anlamına gelir ve buradan sitenize trafik almanız gerekir. Trafik alınamayan bir bağlantı sadece gereksiz bir bağlantıdır.

Sponsorlu içeriklere ağırlık verin ve tıklanabilir nofollow bağlantıları sitenize kazandırın. Trafik alamayacağınız yerlerde basın bülteni yayınlatmak için zaman kaybetmeyin.

 1. Paravan Sistemlerde Yatan Riskler

Paravan site genellikle rekabet düzeyi yüksek olan sektör için hazırlanan sistemdir. Kalıcı bağlantılara sahip olmak son derece önemlidir ve bir o kadarda risk taşır!Anahtar kelime zorluk düzeylerine göre paravan sistemler kullanmaya karar verdiniz! Peki, dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz?

Şimdi sizin için en çok dikkat etmeniz gereken unsurları anlatalım. Paravan siteleriniz için kesinlikle search console, analytics kayıdı yapmayın. Yandex metrica kullanabilirsiniz. Diğer sitelerinize giriş yaparken mutlaka proxy, vpn kullanmaya özen gösterin.

İmkanınız var ise paravan siteleriniz için bir editör ile anlaşma yaparak içerik girilmesini sağlayın ve gerekli durumlar haricinde giriş yapmayın.

Her sisteminiz için mutlaka özel ip adresi tahsis edin ve ssl sertifikasının olmasına dikkat edin. Her paravan ağınızın farklı sunucu firmalarında yer almasını sağlayın ve domain whois bilgilerinin kapalı olduğundan emin olun. Kesinlikle ayrı temalar kullanın, tüm siteleriniz de yazar isimlerinin farklı olduğundan emin olun.

 1. Rakip Analizini Doğru Yapmak

SEO’ya merak duyan ve sitesini geliştirmek isteyen herkes nerede ise artık en az 1,2 adet online analiz programına sahip diyebiliriz.Rakip analizi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken unsurlar. Öncelikle iyi bir analiz programına sahip olmanız gerekiyor. Tavsiye edeceğimiz program kesinlikle Semrush olacak, diğer tavsiye edeceğimiz program ise ahrefs olacaktır.

Aslında rakibiniz ne kadar çok ise o kadar şanslısınız demektir. Çünkü önünüzde yüzlerce hata ve doğru kurgulanmış senaryo bir tık kadar yakın halde sizi bekliyor.

Biz her zaman müşterilerimizin rakiplerinin fazla olmasından yanayız. İlk olarak nokta atışı yapmak adına rakiplerin içerik oranlarına bakarız. Sitelerine hangi anahtar kelimelerden trafik aldıklarına, içeriklerinin trafik çektiği anahtar kelimelere yani.

Her zaman bağlantıları ikinci planda değerlendiririz. Harekete geçme zamanda ilk adımlarımızı içerikler ile atarız eğer istenilen sıra yakalanmıyor ise sıra backlinkler de demektir.

Tüm kozunuzu başta harcadığınız zaman hata yaparsınız. Acaba içerikten dolayı mı geridesiniz, yoksa backlinkler den dolayı mı? Sürekli kafanız karışır ve sonunda yanlış olanı yaparsınız. Sabırlı olmalı ve rakiplerinizin trafik çeken içeriklerini farklı analiz programları ile tespit etmelisiniz.

 1. Anahtar Kelimelerin Tespiti ve Kullanımı

Çok sık rastladığımız ve en çok hata yapılan bölüme geldik diyebiliriz. Anahtar kelimeler, ah başımızın tatlı belaları ve sitemizin kaderini belirleyen temel yapı taşları içerikler! Nasıl tespit etmeli ve kullanmalıyız? inceleyelim.Çok sık tekrarlıyoruz değil mi bir analiz programına sahip olmanız gerektiğini. Evet SEO yapmak istiyorsan mutlaka bir programa ihtiyacın olacaktır. Bu yüzden SEO ajansı olarak bizler 30’dan fazla analiz programı kullanıyoruz ve kullanmak zorundayız.

Seni çok heyecanladıracak bir teknik ile karşındayız. Çok net olarak anlaman için bir örnek ile açıklayacağız. Bir mağazan var ve hediyelik ürünler sattığını düşün. Mağazan 1000 adet ürün alıyor ve ürün seçerken son derece dikkatli olmalısın değil mi?

Yani aynı ürünler yerine farklı ürünleri mağazan da sergilemek isteyeceksin. İşte arama motoru mantığı da budur. Senden önce yazılmış bir çok içerik var, yani senin mağazan dan önce mağaza açmış o kadar çok insan var ki. Farklı olmadığın sürece dikkat çekmek çok olanaksız,

İşte olay burada dostum! FARK YARATMAK yapman gereken de tam bu. Vitrinini iyi seçmek, mağazanın geri kalan bölümlerinde doğru ürünleri sergilemek.

Hemen SEO’ya göre kurgulayalım, a anahtar kelimesini yüzlerce hatta binlerce kez kullanmış birçok site karşına çıkacak. Sadece a yazarak iyi bir konum alman son derece zor. Bu yüzden anahtar kelime seçimlerini yaparken uzun kuyruklu anahtar kelimeler olmasına dikkat etmelisin.

Bununla birlikte kullandığın başlıkların etkileyici, merak uyandırıcı ve farklı olmasını sağlamakla başlayabilirsin. Anahtar kelimeni Google’a yaz ve sayfayı en aşağı çek burada en sık kullanılan kelimeler karşına çıkacak, yapman gereken en sık kullanılan kelimeler içinde tekrar bir anahtar kelime araştırması yapmak olacak. İçeriklerinde, başlıklarında semantik düşünmeye özen göstermelisin.

 1. 301 Yönlendirmelerden Uzak Durun

Şaşırtıcı değil mi? bir çoğunuz eminim çok sıklıkla 301 Redirects yönlendirme yapıyorsunuz. Forumlarda ve SEO platformlarında çok sıklıkla 301 yönlendirmeler hakkında haberler yapılıyor. Bu içerikler 301 yönlendirmenin nasıl yapılması gerektiği ile alakalı içeriklerdir. Lakin hiçbirinde zararları ile alakalı bir maddeye rastlamazsınız. Yüksek stoklu bir siteniz olduğunu düşünelim, stoklar bittiğinde ilk yapılan işlem farklı bir ürüne yönlendirme yapmak oluyor.

Hatalı hareket 1, kesinlikle farklı bir ürüne yönlendirme yapmayın. Stoğu bitmiş ürünlerin en arka sayfalarda çıkmasını sağlayın ve satışa kapatın ürün içerisine yönlendirici görsel veya büyük puntolarla yönlendirici kaynaklar koyun.

Sitenizde çok fazla gereksiz konu var ve bunları teker, teker silmeye karar verdiniz. Sildikten sonra 301 yönlendirme yaparak ya kategoriye ya da ana sayfaya yönlendirme yapılıyor. Hata 2, içeriklerinizi sıklıkla silmeyin benzer içerikler için bu aksiyonu uygulayabilirsiniz. Farklı içerikler için sadece içerik güncellemesi yapın ve asla bugünün tarihine çekip tekrar yayınlamayın. Makalenin en altına güncelleme tarihi: yazmanız yeterlidir.

Aşırı 301 yönlendirme yapmanız sitenizin gerilemesine neden olacaktır. Kısaca özetlemek gerekir ise, bir site var ve sürekli 301 yönlendirme yapıyor. Ne kadar sağlıklı bir site olabilir ki, referans gösterilecek kadar iyi değil değil mi?

301 yönlendirmeler; site adresi değişikliklerinde ve içeriğin silinerek başka bir içeriğe yönlendirilmesi gerektiği zamanlarda kullanılır. 301 yönlendirme kalıcı yönlendirmedir, 302 yönlendirme ise geçici yönlendirmedir. Bir bakım modunda veya hizmet update’i durumunda kullanılabilir.

301 ve 302 yönlendirme taşıma paremetreleri kullandığı için ne kadar çok yönlendirmeniz var ise o kadar çok taşıma parametresi çalışacaktır bu durumda sitenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Sitenize değer katmayan içerikleriniz var ve benzer konularda yok işte bu durumda 301 yönlendirme yapmanıza gerek yok. Gereksiz 301 yönlendirmelerden uzak durun!

 1. Veri Madenciliği ve Oranlar

Oranlar en sevdiğim matematiksel işlemler ve %10 sapma ile her zaman hedefi tam 12 den vurduğum oranları sizlerle paylaşacağım. Çok fazla içerik yazan bir yönetici değilim, UPGOnin kurucusuyum ve oranlar ile aram son derece iyidir. Bu yıl seni çok heyecanlandıracak bilgiler peş peşe gelecek. Senin için bir kaç oran paylaşımı yapacağım;

Basit rekabetli kelimeler için sadece 1 içerik yazman yeterlidir ve kesinlikle backlik yapmana gerek yok.

Orta rekabetli kelimeler için %10 oranında sapma ile her zaman kesin oran 3 adet makale, 1 adet nofollow link, 1 adet dofollow link fazlasına hiçbir şekilde ihtiyacın yok.

Yüksek rekabetli kelimeler için %15 sapma ile 1 ana pramit makale, 8 besleyici içerikten yönlendirme “farklı long keywordlar ile” yapılması gerekmektedir. 3 adet nofollow link, 2 adet dofollow tanıtıma ihtiyacınız bulunmaktadır.

Yukarıda yazdığım oranlar her anahtar kelime için değişkenlik göstermektedir. Toplamda her anahtar kelime için 30 üzerinde oran geliştirmeniz gerekiyor. Tüm oranları bir araya getirdiğinizde sonuç kaçınılmaz oluyor diyebilirim. Biraz kafa yormalısınız bu konuda tam 10 yıldan uzun süredir veri madenciliği konusunda kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve zaman aralıkları ile bu oranları sizlerle paylaşıyor olacağım.

 1. Link Çeşitliğinin Önemi ve Gelişim Süreci

Sitenizi referans olarak sunan bağlantıların çeşitliliği SEO’nun temelleri arasında yerini almaktadır.Backlink çalışmaları yaparken tek tip bağlantı çeşidinden uzak durmalısınız. Yani sitenize süreki dofollow linkler yönlendirmek gibi. Her zaman sitenizi referans olarak sunan bağlantılar arasında nofollow ilk sırayı almalıdır.

Bir içeriğinizi veya hizmetinizi mutlaka nofollow bağlantı ile ödüllendirmelisiniz. Sadece dofollow bağlantı geliyor ise riskli bir yola çıkmışsınız demektir. Güç her zaman kontrolü elde tutmaktır. Bağlantı alacağınız yerlerden bağlantıların kalkmamasına dikkat etmelisiniz.

Diğer unsur ise alınacak birçok bağlantı tipi bulunmaktadır. Bu konu çok detaylı olduğu için sitemizde arama yaparak şu konulara ulaşmalısın; XFN ve PBN ağları konularını incelediğinde karşına birçok bağlantı örneği çıkacak ve hatta bir canlı yayın videosu ile karşılaşacaksınız.

Kısaca sitenize gelen bağlantıların image, anchor text, nofollow,, dofollow, none ve reflink, özel paremetre linkleri olarak gelmesi önemlidir.

Ek bilgi olarak forumlardan, sözlüklerden gelen linkleri geliştirmek için çok fazla uğraşmayın sitenize değer katacak linkler arasında yer almamaktadırlar.

“Kontrolünüz haricinde olan tüm linklerden uzak durun”

 1. Hotjar ile Kontrolü Ele Geçir

Hotjar nedir? Web sitenize gelen ziyaretçilerin eğilimlerini ölçmenizi sağlayan sıcaklık ve soğukluk dengelerini gösteren online uygulamadır. Yani ziyaretçilerin sitede geçirdikleri süre, ürün ve içerik içerisindeki davranışlar, menü ve sayfa dolaşımlarını rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Tüm SEO çalışmalarında mutlaka kullanılması gereken en önemli araçtır. Tespit et ve gerekli hamleyi yap!

Ziyaretçilerinizi anlamadığınız sürece her zaman kaçan satış, başarısız içerik ve site hedefinize ulaşmayı zorlaştıracaktır.

Hotjar ile neler yapabilirsiniz;

Click Heatmaps; Sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde hangi menüleri tıkladıklarını, bir sayfa içerisinde en çok hangi alana yöneldiklerini, hangi sekmeleri tıkladıklarını tespit etmeniz için sıcaklık haritası oluşturmaktadır. Bu harita üzerinde renk tonlamalarını takip ederek en çok sıcaklık veren ve en az sıcaklık veren bölgeye yoğunlaşarak harika sonuçlar edinebilirsiniz.

Move Heatmaps; Görsel olarak tüm hareketleri size sunan ısı haritasıdır. Mouse herektlerini inceler ve size ziyaretçilerin sayfa içerisinde dolaşımını kaydeder. Sayfa içerisinde soğuk kalan alanların düzenlenmesi, sıcak alanların ise daha çok vurgulanmasını sağlayabilirsiniz.

Scroll Heatmap ; Ziyaretçilerin mouse scroll “aşağı, yukarı kaydırma” hareketleri kaydeden ısı haritasıdır. Sayfanız içerisinde hangi bölümlerin direk atlandığını tespit edebilirsiniz.

Visitor Recordings ; Hotjar da belirlemiş olduğunuz sayfaların video kayıdını tutma özelliğidir. Aslında hotjarın en can alıcı özelliği diyebiliriz. Siteniz için önem taşıyan sayfaları ekleyin ve tüm ziyaretçi izlenimlerini video olarak takip edin.

 1. Title ve Meta ve H Taglarında Yatan Sır

Çok iyi bir içerik yazmış olabilirsin, hizmetini harika anlatıyor olabilirsin peki, bir şeyleri yanlış yaptığın için iyi bir sıralama alamadığını hiç düşündün mü?Şimdi hazırlan, sana başlık, meta ve H tagları ile nasıl iyi konumlar elde edilir öğreteceğim.

Başlıklar konusunda çok uzun dönem kafa patlattım ve bir oran elde ettim diyebilirim. %90 oranında başarılı sonuç yakalıyorum bu teknikle. Tek yapman gereken iyi dinlemek, gerekirse birkaç defa okumak olacak. Hatta bir dönem sadece iyi bir başlık seçimi yaparak Seo Şefini 2. sıraya getirdim. Harika bir tecrübe oldu diyebilirim.

Hadi başlayalım;

Karşında bir yapay zekâ var ve birden çok arama motoru. Lakin en çok odaklanman gereken arama motoru Google olduğu için teknik tamamen Google üzerinde işe yaramaktadır.

Yapman gereken son derece basit bir işlem. İlk 10 arama sonucunu bir exel tablosuna taşı. Bu sonuçlar A kolonunda yer alsın, B kolonunda ise senin title ve metan yer almalı. İlk 10 sonuç içerisinde titleler de geçen ve ortak kullanılan anahtar kelimeyi tespit et. Aynı işlemi metalarda da uygula. 1. sıradan 10. sıraya kadar rakiplerinin kullandığı title ve metalarda yer alan anahtar kelimeleri bir araya getiren bir title ve meta oluştur. Titlede anahtar kelimenin 1 adetten fazla geçmemesini sağla. Meta açıklama alanında ise maksimum 2 adet kullan, işte en can alıcı nokta geri kalan anahtar kelimeleri H tagları’nda kullan ve başarılı bir içerik üret. Çok sürmeyecek merak etme harika bir konum seni bekliyor olacak. Eğer sıralaman da önemli bir iyileşme yok ise, rakiplerin mutlaka geri bağlantılar ile içeriklerini beslemişler demektir. Hemen backlink yapmak için acele etme ve içerik içerisine görsel yerleşim yap, görsel öğelerin alt açıklamaları mutlaka anahtar kelimeleri geçiriyor olsun.

Bir dönem iyi optimize edilmiş Adwords reklam metinlerini biraz değiştirip kullanarak çok iyi konumlar elde ettik ve halen aktif olarak bu yöntemi kullanıyoruz. Çünkü reklamlar daha iyi performans sağlayabilsinler diye defalarca düzenlenmiştir.

 1. Zararlı Backlink Yuvaları

Sitenizin hem dostu hem de düşmanları olan backlinkler. Kontrollü yapılmadığı sürece, can sıkıcı hal alabiliyor. Merak etme bu konu için tam 10 yıldan uzun süredir algoritmik şemalar geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. Her sektör için ortalama değerlere sahip oldum ve genellikle yanlış yapılan bağlantıları bir araya getirdim. Seninle paylaşmaktan büyük keyif aldığımı bilmeni isterim.

Sitenize Asla Yapmamanız Gereken Backlink Çeşitleri

SEO çalışmalarına başlamadan önce karar vermeniz gereken iki yol vardır. İlk yol doğal organik SEO çalışmak, diğer yol ise blackhat seo çalışmaları. Birçok SEO Uzmanından hikâye dinler durursunuz. Olayın özünde herkes masumdur ve asla black hat seo yapmadıklarını söylerler. Aslında olayın özü böyle değildir. Rekabet oranı yüksek olan kelimelerde kesinlikle herkes black hat seo’ya bulaşır.

Bir tanıtım almak dahi, aslında blackhat seo yapmak demektir. Çünkü amaç arama motorlarını yanıltmaktır. Rekabet düzeyi çok yüksek olan anahtar kelimeleri araştırdığınızda çok ince ve gözden kaçan tekniklerin uygulandığını görebilirsiniz. Lakin asıl sorun bu herkesin bakış açısı aynı yönde linkleri aramakla geçer, search console yetkisi sizde olmadığı için rakipleriniz nerelerden link almışlarsa sizde alırsınız. Ama şu hesaplanmaz bir türlü, rakibiniz aldıktan sonra geriledi ise ve bağlantıyı reddetti ise bundan haberiniz dahi olmaz.

Sana çok delice gelebilir yaptıklarımı anlatayım bu bakış açının değişmesini sağlayacaktır. Örneğin bir dönem sadece header bölümü içerisine author olarak paravan sitemden UPGOne isim ekledim ve sonuç yine kaçınılmaz en iyi konumlarda yer aldık. Daha farklı bir teknik açıklamak gerekir ise, herkes footer veya sidebar link alımı yaparken ben Adsense reklam eklentisi kurar google reklamı kodu altına link vermek istediğim sitenin bannerini ekler harika sonuçlar alırdım ve bunu halen yapıyorum.

Tuzak bağlantılar çok kullanıyorum, her canlı yayınım da buna sık sık değinirim. Neden takipçilerimin yaptığım linkleri takip edipte uygulamasından korktuğum için uyarırım. Bu linkler tamamen tuzaktır, en pahalı sitelerden tanıtım alır, almadan önce o bağlantıyı reddet yaparım. Belirli bir süreden sonra da nofollow’a dönüştürürüm. Tabi bu süreçte birçok rakibi de tuzağa düşürmüş olurum. En sevdiğim ve en çok yaptığım hamledir.

Şu an mesela SEO sektöründe olmaz deneni başarmak adına UPGOne dışarıdan gelen tüm linkler reddedilmiş durumdadır. Sıfır linkle bu kelimede çıkma dahi şansınız vardır ki yıllarca sıfır linkle ilk sayfada yer aldık. Şu an biraz bekleme sürecinde olduğumuz bir dönemdeyiz,

Asıl meselemize dönelim, Nerelerden backlink almamanız gerekiyor. Sözlüklerden kesinlikle uzun durun, forumlardan bağlantı kazanmak için uğraşmayın, sadece bilinir birkaç forum var bunları değerlendirebilirsiniz. Yabancı sitelerden sıklıkla profil backlink almayın, edu sitelerden, gov.tr uzantılı sitelerden, aşırı link çıkışı yapmış sitelerden, sürekli tanıtım satan sitelerden, siteniz ile hiçbir şekilde içeriği örtüşmeyen sitelerden, özellikle katma değeri düşük içerikli haber sitelerinden uzak durmalısın.

Senin için farklı bir tekniğimi daha açıklamak istiyorum, backlink konusunda kesinlikle alışıla gelmiş yöntemleri kullanmamalısın. Yaratıcı olmalısın biraz,

Şu şemaya dikkat et bildiğin en iyi seo tekniği olacak emin olabilirsin;

Yükselmek istediğin anahtar kelimeden sayfana link verirken tek yapman gereken, ana sayfaya değil alt sayfaya vermek ve semantik yani diğer aranma kelimeleri ile link vermek olacak. Buna canlı yayın videosunda değiniyor olacağım çok detaylı bir tekniktir.

Farklı bir tekniğimden daha bahsetmek gerekir ise, yüksek rekabetli kelimeler için paravan ağlardan link yönlendirmek yerine fontların yolunu ana sitenin yolu ile değiştirirdim. Bulduğum en iyi teknikler arasında gelmekte idi ve yıllarca bu tekniği kullandım. Açıkçası Seo Şefi o kadar çok takip ediliyor ki, uyguladığım her şeyi taklit etmekten bir adım öteye gidemeyen uzmanlar var halen bu yüzden çok sıklıkla bu teknikleri uygulayamıyorum. Tüm gün kaynak kodları gezen uzmanlar olduğundan emin olabilirsin.

2005 yılından 2018 yılına kadar yapmış olduğum tüm canlı yayınlarda ana sayfaya marka adınız haricinde bağlantı göndermemeye dikkat etmeniz gerektiğini vurgularım.

 1. Piramit SEO Tekniğini ve İçerikler

SEO Tarihinin en iyi tekniğidir diyebilirim. Bu tekniği ilk açıkladığımda bir canlı yayın yapmak zorunda kaldım biraz karmaşık geldiği için makale ile anlatması son derece zordu. Bir kaç seo platformu ve seo ajansı benden sonra bu tekniği farklı grafiklerle anlatmaya çalıştılar. Lakin burada bir oran vardı ve oranı açıklamamıştım. Bu yüzden birçok kişi anlamadı ve tam kapasiteli olarak uygulayamadı.

Çok rahatlıkla anlayabileceğin düzeyde açıklayacağım. Pazarlamak istediğin hizmet için bir alt sayfa oluşturmalısın bu kesinlikle sayfa olmalı bir içerik olmamalı. Piramit şeklini ortaya çıkaracak şema ile ilerleyeceğiz.

Pazarlamak istediğin hizmet piramitin en uç kısmı zirvesi yani. Altında kalan bölümler ise, zirveye çıkmanı sağlayacak merdiven basamakları yani içerikler. Tek yapman gereken ana hizmet sayfanda yaptığın işleri anlatmak lakin bunun detaylarını açıklamamak. Detaylar içerikler olacak. Her detay çıkmak istediğin anahtar kelimenin diğer aranma terimleridir. Rekabet düzeyine göre bir oran belirlemen gerekiyor ve bu oranlar şu şekildedir.

Basit düzey için içerik oranı sadece 1 adettir.

Orta rekabet için içerik adedinin en fazla 3 adet olması gerekiyor.

Yüksek rekabet için sadece 1 ana makale, 8 adet besleyici içeriğe ihtiyacın var.

En çok aranan terimlerini Google’dan edinebilirsin. Tek yapman anahtar kelimeni yazmak ve ekranı aşağı çekmek diğer aranma terimlerine buradan ulaşabilirsin veya analiz programları ile ulaşmam mümkündür.

Her biri için nakış gibi işlenmiş içerikler oluşturmak ve ana hizmet sayfana link vermek olacak. Yapman gereken bu dostum, kesinlikle denemelisin şu ana kadar hiç bir şekilde sapma yapmamış tek SEO tekniğidir diyebilirim.

Neden bu şekilde olması gerekiyor? Çok sık yaptığın bir yanlıştan bahsettiğimde anlayacaksın. Sitene bir makale yazıyorsun, ana hizmet konunla da pek alakalı değil ve zayıf içerikli bir sayfa buradan verdiğin link son derece geçersiz ve gereksiz, etkisiz bir bağlantıdır. İç linklerde dikkat etmen gereken konu ise bir anahtar kelimeden sürekli yükseltmek istediğin sayfaya link vermektir. En çok yapılan SEO hatalarından da biridir.

Doğru yerden az bağlantı vermelisin. İç linklerin, farklı sitelerden alacağın tanıtımlardan daha etkilidir. Aşırı tekrar yapman durumunda algoritmik ceza alacağını da unutmamalısın. Algoritmik ceza en can sıkıcı cezalardan biridir search console yansımaz birçok kişi ceza aldığını dahi bilmez.

Ana hizmet yani piramitin en uç noktası olan sayfanda olması gerekenler; en az 1 resim, alt açıklamasında kesinlikle anahtar kelime, 1 adet hizmeti anlatan video çekme şansın var ise süper olacaktır, diğer alt dallar için sadece h2 başlıkları kullanmak ve çok kısa olarak bu hizmetlerden yüzeysel bahsetmek, daha fazla detay için deyip alt hizmete yönlendirme yapabilirsin. 8 rakamı burada önemlidir yüksek rekabet için, bir içerikten aşırı link çıkmakta iyi değildir. Özellikle anahtar kelimenin diğer aranma terimine dahi link vermek, yükselmek istediğin anahtar kelimenin gerilemesine, içeriğin zayıf düşmesine neden olabilir. Arama motorları diğer içeriğin daha kaliteli veya asıl amacının o içerik olduğuna karar verebilirler.

Ne yaparsan yap şunu aklından çıkarma, SEO’yu çok gözünde büyütme. Altüstü senin gibi seo yapan siteler var, ne kadar zor olabilir ki. Arama motoru yazmıyorsun ya, sadece amacın rakiplerini geçmek değil mi? Bu yüzden hiç paniğe gerek yok. Rakiplerin 100 mantıksız hamle yapmış olabilir, sen sadece 10 mantıklı hamle ile öne geçebilirsin. İşte tek yapman fark yaratmak.

O kadar çılgın bir insan var ki karşında, en sevdiğim işler hiç olmaz denen işlerdir. Genellikle seo sektörünün en ağır işlerini alırım çok zevklidir. Çünkü rakipler çok sıkıdır dostum, iyi rakiplerle mücadele ettikçe daha iyi seo öğrenirsin. Basit rakiplerle mücadele edersen sadece backlink yapan bir kaçık olursun. Backlink her şeydir diyen insanları hayatından uzaklaştırarak başlayabilirsin mesela.

 1. Önemsiz sayfalarınız, içerikleriniz ve menüleriniz için nofollow etiketini kullanın

Sitenizde farkında olmadan indexe açık birçok gereksiz sayfa olabilir, örneğin banka bilgileriniz gibi. Aynı durum menülerinizde de olabilir. Küçük bir örnek görmek istersen üst menülerde hizmetlerimiz diye bir menü göreceksin üzerini tıkla ve kaynak kodu incele, nofollow olduğunu göreceksin. Neden? çünkü böyle bir sayfamız yok henüz oluşturulmadı ve bu anahtar kelimenin de bizlere hiç bir katkısı yok. Yani sıralama almak istemediğiniz içerikler veya sayfalar olabilir yapmanız gereken tek şey indexe kapatmak olacaktır.

Menülerinize sadece pazarlamak istediğiniz ve yükselmek istediğiniz sayfaları bırakın. Aşırı karmaşık menü yapılarından uzak durun, menüleriniz anahtar kelimeler içerebilirler lakin tüm menülerin anahtar kelime içermesi son derece yapay bir harekettir.

Yüksek rekabetli kelimelerde dahi 1 adet anahtar kelime kullanan menünün olması yeterli olacaktır. Google eski Google değil dostum her yere anahtar kelime doldurarak sitenin bir yere geleceğini sakın düşünme.

Ek bilgi; sitenden diğer sitelere çıkan tüm bağlantıların nofollow olmasına dikkat et. Asla ve asla sitenden diğer sitelere senin anahtar kelimelerinden dış bağlantı verme.

 1. Daha önce oluşturulmuş içeriklerden tanıtım alın!

İlgiç ve heyecanlı değil mi? Ben bunu çok sık yaparım, yeni bir tanıtım yazmaktansa ilk denediğim hamle daha önce anahtar kelimem ile ilgili bir blog yani rakibim olmayan bir site içerik üretmiş mi? buna bakarım. Site sahibi ile iletişime geçer, içeriğinden yükselmek istediğin sayfaya link vermesini talep edebilirsin. Hatta olayı biraz daha abartıp, rakip siteye çok iyi bir içerik yazacağını ve bunun sitesinde paylaşılmasını talep edebilirsin, tek yapman gereken yazar olarak seni eklemesi olacak veya kaynak olarak göstermesi yeterlidir.

Tanıtım alırken, gelişi güzel tanıtım alınıyor çok iyi bir gözlemciyim bu konuda yani işim bu aslında. Değer kazanmamış sitelerden sırf içerikleriniz benziyor diye tanıtım almak istersiniz, ne kadar click alabilirsiniz? bunu hiç kendinize sordunuz mu? hayır cevabını duyar gibi oldum. İşte bu yüzden trafikli sitelerden tanıtım almanız çok önemlidir ve eski bir içerikten tanıtım almak kadar değerli bir bağlantı olamaz.

Her zaman ilk hamleniz, araştırma yapmak olmalı benzer içeriği yayınlayan siteler, sosyal medya sayfalarında benzer sorulmuş sorular, şayet kaliteli ise forumlar da bu sorunun cevabını veren linkinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Özgürce ve rahat rahat paylaşım yapın. Gereksiz bir siteden çok ciddi tutarlar ödenerek alınan bağlantılardan çok daha etkilidirler.

 1. SSL Sertifikasına Sahip Olun ve Özel İp Tahsis Edin – Tarama ve Oluşturma Hatalarından Kurtulun, Mobil Sürümü Geliştirin

Bu maddelere değinmeden geçmek olmaz. Bir çoğunuz eminim biliyorsunuz lakin es geçtiğiniz noktalar olabilir. Çünkü tamamı bir sıralama kriteridir. SSL Sertifikası; Kesinlikle ücretsiz ssl sertifikası kullanmayın, eğer maddi durumlarınız dan dolayı alamıyor iseniz, cloudflare kurulumu yapabilirsiniz. Lakin 10$’a kıyıp comodo SSL almanızda fayda var. Ücretsiz SSL sertifikaları kimi zaman 3 ay içerisinde doluyor ve haberiniz olmadan sitenizin sertifikası var sanabiliyorsunuz, birçok defa denk geldim.

Özel İp Tahsis Etmek; Bu konu biraz yanlış anlaşılıyor, herhangi bir hosting firmasından alım yaptığınız zaman ücretsiz ssl olduğunu söylerler ve sizde ssl olunca zaten farklı ip adresi oluyor diye düşünürsünüz. Lakin aynı ip üzerinde barınan yüzlerce sitenin olduğu bir havuzda olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Projeniz için özel ip alın ve ücretli SSL kullanın.

Tarama ve Oluşturma Hataları; Google çok sık olarak bu sorundan bahseder ve üzerinde durduğu en önemli unsurlardan biridir. Adı üstüne bir arama motoru, yani dizinlerine eklemek için hata olmasını istemeyecektir. Yapısal veri test aracı ile her sayfanızı kontrol edebilirsiniz, ücretli analiz programları ile yine crawl analizi yapabilirsiniz. Eski içeriklerinizden kaldırmış olduğunuz içeriklere bağlantılar geliyor olabilir bu yüzden 404 hatalarına rastlıyor olabilirsiniz. Sitenizi sevmelisiniz ve düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Her sabah search console’a bağlanıp tarama hatalarını kontrol ederek başlayabilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • Seo tarihinin en iyi yayını bana göre canlı yayın çok iyiydi hocam. Şu bilgiler gerçekten altın değerinde hayranlıkla izledim çok teşekkür ederim.

 • Sıkılmadan tek seferde okudum. Böyle güzel içeriklerin devamının gelmesini temenni ederim.

 • Bir müzik öğretmeni ve yıllardır enstrüman dersi veren birisi olarak söyleyebileceğim tek şey bu işte çok başarılı bir sanatçısınız ve sanatçılar gibi eserleriniz halka ücretsiz olarak arz ediyorsunuz. Bu taktire şayan. Teşekkür ederim.

 • Enfes içerik mükemmel yayın bir seosefi kalitesi. Teşekkürler hocam tek seferde okudum içeriği.

 • Hiç sıkılmadan okudum. Ayrıca canlı yayını da izleyeceğim yarın 🙂

  • Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Doğallıgın her zaman çok önemli olduğunu bir kez daha anladım

 • Çok iyi hazırlanmış bir seo makalesi… TSK ederim yayını da izleyelim…

 • Hocam siz susmayın, siz yayın yapmayınca seo gündemi duruyor. Sizi takip etmeyen yok, sayenizde tüm seocular gerçek seo yu öğrenmeye başladılar.

 • 1 dakika dahi beklemek istemiyorum sizden hemen hizmet almak istiyorum lütfen bana dönüş yapın değerli hocam bu nasıl bir bilgi birikimdir hayran kaldım.

 • Bu işin piriyim dedirtecek bir yayın ve içerik, tüm övgüleri sonuna kadar hakediyorsunuz.

 • Çok faydalı bir yayın ben çok şey öğrendim arama motoru optimizasyonunu kulatan dolma bilgime dayanarak yapıyordum. Sizin teknikeri kesinlikle uygulayacağım.

 • 12. Sıraya dikkat! Piramit seo sayesinde oldukça güzel işler yaptım, ellerinize emeğinize sağlık.

 • Hocam bende sizden hizmet almak için sabırsızlanıyorum, banada dönüş yapınız lütfen. Canlı yayın efsane.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.