En İyi 14 Kopya İçerik Kontrol Aracı

içerik kontrölü araçları

Arama motorlarının tamamı doğru bilgileri kullanıcılara listelemek için tasarlanmıştır. Kısacası arama motorlarının gayesi özgün makaleleri listelemek değildir. Bu herkes tarafından bilinen gerçekler olduğu için ilgili durumu fırsata dönüştürmek isteyenler vardır. Bu fırsatçılar sizin de anlayacağınız üzere içerik hırsızlarıdır.

Arama motorları büyük web sitelere arama sonuçlarında listelenme konusunda imtiyaz tanır. Bunu bilen web site sahipleri içerik yazıp zaman harcamak yerine yazılan içerikleri çalıp yayımlamayı tercih eder. Bu durum ilgili aramalarda sıralama alan güçsüz web sitelerin sıralamadan çıkmasına dahi neden olur.

Bunun adaletsiz bir durum olduğu aşikardır. İçeriği ilk yayımlayan web sitesi olsanız dahi güçlü web siteleri içeriklerinizi çaldığı için sıralamadan çıkabilirsiniz. Bu negatif SEO etkisini ortadan kaldırmak için sürekli olarak içeriklerinizin çalınıp çalınmadığını kontrol etmelisiniz. Ancak bu kontroller sayesinde negatif SEO etkilerinden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Az sayıda içeriği olan web sitelerin içerik kontrolünü yapması kolaydır. 1000’den fazla içeriği olan blogları düşünün. Bu blogların tüm içerikleri manüel bir şekilde kontrol etmesi aşırı derecede zaman kaybına neden olur. İşte bu aşamada devreye kopya içerik kontrol araçları girmektedir.

Sizlere en iyi 14 kopya içerik kontrol aracı hakkında bilgi vererek işlerinizi kolaylaştırmaya çalışacağız. Eğer yeni başlıyor iseniz, başlamadan önce SEO sayfamızdan genel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Kopya İçerikleri Kontrol Eden Araçlar Nelerdir?

Arama motorları içerik özgünlüğünden çok sitelerin otoritesine göre sıralama yapar. Bu yüzden içeriklerinizi kopyalayıp yayımlayan web siteler daha iyi sıralama alabilir. Bu durum bir süre sonra sizin sıralamadan çıkmanıza dahi neden olur. Kopyalanan içerik sayısının genel içeriğe göre çok olması arama motoru cezalarını dahi neden olabilir. Böyle bir cezayla karşılaşmamak için içeriklerin kopya denetimi periyodik olarak yapılmalıdır.

İçerik denetimi çok sayıda içerik varsa aşırı zaman gerektirir. Zaman her şeyden değerlidir. Bu yüzden sizlere kopya içerik denetimini kolaylaştıracak araçlar hakkında bilgi vermek istiyoruz.

1. Grammarly

Grammarly

Adından da anlaşılacağı üzere bu araç aslında dil bilgisi denetimi yapmak için geliştirildi. Ancak bu aracı kullanarak içeriklerin özgün olup olmadığı da kontrol edilebilir.

Grammarly, kopya içerik kontrolü için geliştirilmiş olan en kullanışlı araçlardan birisidir. Neredeyse her tarayıcıda kusursuz bir şekilde çalışır. Metni tarama kutusuna doğrudan yapıştırıp tarama yapabilirsiniz. Ayrıca taranacak metni bir word dosyasına kaydedip sisteme yükleyerek de tarama yapmanız mümkündür.

Ücretsiz sürümü kısmen kısıtlı olsa da size kopya içerik tespiti konusunda yardımcı olacaktır. Sorgulamaları daha hızlı bir şekilde yapmanız için premium sürüme geçmenizi tavsiye ederiz. Bizden araç önerisi yapmamızı isteyenler olacaktır. Kesinlikle size grammarly aracını tavsiye ederiz.

2. Copyscape

Copyscape

Copyscape, kopya içerik kontrolü alanındaki en eski araçlardan birisidir. Diğer araçların aksine içeriği kopyalayıp yapıştırmak yerine makalenin URL’sini girerek tarama yapmanız mümkündür. Belirli ücret ödeyerek word metinlerin kontrolünü yapmak için abonelik alabilirsiniz.

Yaptığımız analizler sonucunda ücretsiz sürümünde tarama sonuçlarının hatalı olduğunu gördük. Kısacası sistem bizi ücretli sürümünü kullanmaya teşvik ediyor. Çok sayıda içeriği olan bir web siteyi taramak istiyorsanız ücretli sürümünü kullanmalısınız. Plagiarism tools alanındaki en iyi araçlardan birisi olduğu için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

3. WhiteSmoke

WhiteSmoke

WhiteSmoke, diğer kopya içerik kontrol araçlarından farklıdır. En büyük farkı bir mobil uygulamaya sahip olmasıdır. Bu araçlar hem içeriklerin kopya kontrolünü yapabilir hem de dil bilgisi hatalarını tespit edebilirsiniz.

WhiteSmoke kopya içerik kontrol aracını hem word hem de Outlook ile kullanabilirsiniz. Günümüz popüler tarayıcılarında kusursuz bir şekilde çalışmaktadır. Sistem içerisinde noktalama işaretlerinin nasıl kullanılacağıyla alakalı videolu eğitimler de var. Bu video eğitimler sayesinde eksik olduğunuz dil bilgisi konularını da öğrenebilirsiniz. Videolar İngilizcedir. Bu yüzden özellikle İngilizce makale yazarlığı yapan kişilere ciddi manada yardımcı olacaktır.

4. Turnitin

Turnitin

Turnitin, kopya içerik tespiti konusundaki en etkili araçlardan birisidir. Size sadece kopyalanan içerikleri bulma konusunda yardımcı olmaz. Ayrıca dil bilgisi bilginizi geliştirerek makalelerinizin daha akıcı olmasını sağlayacaktır.

Yurt dışında benzersiz makaleler oluşturmak isteyen profesörler bu aracı tercih ediyor. Böyle bir yönelimin olmasının en büyük nedeni kopya içerik tespiti yaparken dil bilgisi konusunda da geliştirmesidir. Akıcı cümleler kurmakta zorlanıyor musunuz? O zaman kopya içerik sorgulaması için Turnitin plagiarism tool aracını kullanın.

5. QueText

QueText

QueText, tüm özelliklerinin kullanımı ücretsiz olan araçlardan birisidir. Kopya içerik kontrolü için yapmanız gereken tek şey taranacak metni kutuya yapıştırıp tarama yapmaktır. Tarama işlemi tüm index listesinin kontrolü yapıldığı için birkaç dakika sürmektedir. Elde edeceğiniz sonuçların doğruluğu kaliteli olduğu için beklediğinize değecektir.

QueText, herhangi bir dil bilgisi denetimi yapmaz. Bu aracı sadece içeriklerinizin özgün olup olmadığını denetlemek için kullanabilirsiniz.

6. Plagiarisma

Plagiarisma

Plagiarisma, bu aracı farklı kılan en önemli özelliği 190’dan fazla dili destekliyor olmasıdır. Ayrıca kullanımının ücretsiz olması diğer bir tercih sebebidir.

Hem masaüstü hem de mobil olarak çalışmaktadır. Aracı kullanmak için yapmanız gereken tek şey taranacak metni sisteme eklemeniz olacaktır. Daha sonra tarama yapıp içeriğin özgünlük kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz. Sistem size ayrıca bazı dil bilgisi kuralları hakkında da bilgi verecektir.

7. WriteCheck

WriteCheck

WriteCheck, kopya içerik konusunda ücretli hizmet almanız gereken bir araçtır. Kopya içerik tespiti dışında daha birçok konuda bilgi vermesi bu aracı kullanmaya değer kılmaktadır.

Türkçe dil desteği olmadığı için bazı ek hizmetlerden yararlanmak mümkün değildir. Amacınız sadece kopya içerik kontrolüyse ücretsiz olan araçlara yönelebilirsiniz. Ancak İngilizce içerikleriniz varsa WriteCheck aracını kesinlikle kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

8. PlagScan

PlagScan

PlagScan, ücretli bir araç olsa da deneme sürümü vardır. İşinize yarayıp yaramayacağını anlamak için deneme sürümünü kullanabilirsiniz. Kopya içerik kontrol araçları arasındaki en iyi araçlardan birisi olduğunu söylemek mümkündür.

İçeriklerin hangi kaynaklardan derlendiğini öğrenmek istiyorsanız bu araç size göredir. Makale metnini taradıktan sonra hangi kaynaklardan yararlanıldığını da göreceksiniz.

9. iThenticate

iThenticate

iThenticate, ücretli plagiarism araçlarından birisidir. Kapsamlı şekilde tarama yapmasından dolayı profesyonellere yöneltir. Fiyatlarının yüksek olmasından dolayı az kişi kullansa da denetimleri doğru yapması tercih sebebidir.

Özgün makale yazdığınızı düşünebilirsiniz. Ancak yapılan bilimsel araştırmalara göre insan istemeden de olsa daha önceden yazılmış şeyleri yazabiliyor. Bu tarz içerikler özgünlüğünüzün olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Böyle bir şeyle karşılaşmamak için profesyoneller için geliştirilen bu aracı kullanabilirsiniz.

10. Viper

Viper

Viper, ücretsiz bir araçtır. İnternet tarayıcısını kullanarak viper üstünden kopya içerik denetimi yapılabilir. İçeriklerinizin kopya olup olmadığını saptamak için milyonlarca kaynağı tarayan bir araçtır. Her araçta olduğu gibi ücretli sürümü de vardır.

Viper aracını diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliği taramaları çok hızlı yapmasıdır. Aynı anda çok sayıda makalenin kopya denetimini yapmanız mümkündür. Makaleleriniz de tekrara düşmemek için içerikleri yayımlamadan önce viper ile özgünlük denetimi yapın.

11. Checkforplagiarism

Checkforplagiarism

Checkforplagiarism, kopya içerik tespiti konusundaki en gelişmiş araçlardan birisidir. Ücretsiz sürümü maalesef yeterli oranda tarama yapmamaktadır. Bu yüzden ücretli sürümünün kullanılması gerekmektedir.

Checkforplagiarism aracını özellikle sıklıkla içeriklerin kopya denetimini yapan kişiler almalıdır. Aksi takdirde kendinize ekstra masraf çıkarmaktan başka bir şey yapmamış olursunuz. Belirli zaman aralıklarında içerik denetimi yapan kişilerin ücretsiz araçlara yönelmesi daha doğru olacaktır.

12. SEO Tool Station

SEO Tool Station

SEO Tool Station, ücretsiz bir araç olduğu için içeriklerin tek tek kontrol edilmesi gerekir. Makalelerin toplu olarak kopya denetiminden geçirilmesi mümkün değildir.

Tarama sırasında arama motoru listesinde yer alan çok sayıda içerik taranır. Bu özelliğinden dolayı en iyi sonuç veren plagiarism araçlarından birisi olarak kabul görmektedir.

13. UniCheck

UniCheck

UniCheck, kopya içerik denetimini en hızlı yapan araçlardan birisidir. Dilerseniz word belgesi yükleyerek içerik kopya denetimi yapabilirsiniz.

Gönderilen içeriklerin hiçbirisini kaydetmez. Bazı araçlar içerikleri kaydettiği için ileride daha fazla kopya içerik problemi ortaya çıkabilmektedir. Her ne kadar bu aracı kullanmak için ücret ödemeniz gerekse de işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

14. Pro Writing Aid

Pro Writing Aid

Pro Writing Aid, denetim sayısına göre ücretlendirme yapmaktadır. Sadece kopya içerik tespitiyle yetinmemektedir. Ayrıca içeriklerinizin okunabilirlik derecesini arttırmak için de yardımcı olmaktadır. İngilizce içerik üretenlerin kesinlikle kullanması gereken bir araçtır.

Kopya içerik kontrol aracı satın almadan önce gereksinimlerinizi belirleyin. Belki herhangi bir ücret ödemeden kullanabileceğiniz bir araç sizin için yeterlidir.

Son zamanlarda güçlü haber sitelerin içerikleri çalarak yayımladığı biliniyor. Sizinde içerikleriniz çalınıyorsa bu durum sıralama kaybı yaşamanıza neden olabilir. Bu tip durumlarda içeriklerinizi yeniden oluşturmanız gerekecektir. Kopyalanan içerik sayınız fazlaysa web sitenizi DMCA ile koruma altına almanızı tavsiye ederiz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.