Blogunuza Daha Fazla Trafik Çekmenin Yolları

bloga daha fazla trafik çekme

İnternet dünyasına en çok bilgi servisi açılmış olan bloglardan sağlanmaktadır. Dünya genelinde yaklaşık olarak 450 milyon blogun olduğu bilinmektedir. Bu da bloglar arasında ciddi bir rekabetin olduğu anlamına gelmektedir.

Çok sayıda yayım yapan blogun olması trafik elde edilmesini her geçen gün zorlaştırmaktadır. Trafik elde etmek her geçen gün zor hale geldiğinden dolayı sizlere blogunuza daha fazla trafik çekmenin yolları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bloglara trafik çekmek ye da olan trafiği arttırmak için kesinlikle emek ve para harcamanız gerekmektedir. Rekabetin her geçen gün artmasından dolayı sizler de bir önceki güne oranla trafik elde etmek için daha fazla çaba göstermelisiniz. İşlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracağını ve sizlere rehber olacağını düşündüğümüzden dolayı trafik arttırmanın yollarını ele almak istiyoruz.

Blogunuzun Açılış Hızını Arttırın

Açılış hızı arttırma

Sahip olduğunuz blogun açılış hızı düşükse kullanıcılar içeriğinizin açılmasını beklemeden sayfanızı terk edecektir. Bu durum da bir süre sonra arama motorlarının sitenize olan ilgisini azaltmasına ve serp sonuçlarında düşmenize neden olacaktır.

Tüm bu etkilerinden dolayı sayfa açılış hızını yükseltmeye özen gösterin. Sayfa açılış hızı artınca kullanıcıların web sitenize olan ilgisi de artacaktır. Bu ilginin artmasının en büyük nedeni aslında kullanıcı deneyiminin artmış olmasıdır.

Blogunuza Düzenli İçerik Girin

Düzenli içerik girişi

Bloglar belirli takipçilere sahip olan internet siteleridir. Blogları takip eden kullanıcılar da sürekli olarak taze içerikleri görmek ister.

Bir blog çok uzun zaman aralıklarında içerik girişi yapıyorsa bu durum kullanıcıların daha aktif olan blogları tercih etmesine neden olur. Bu tip durumlardan dolayı trafik kaybetmemek için kesinlikle ilgi çekici özelliği olan içeriklere sıklıkla yer verilmeli ve içerik giriş bir düzene bağlanmalıdır.

Belirli aralıklarla, ilgi çekici ve katma değeri yüksek içeriklere blogunuzda yer vermeniz mevcut kullanıcıları tutmanızı sağlayacağı gibi yeni kullanıcılar yani takipçiler kazanmanıza da yardımcı olacaktır.

İçerik Kalitesi Yüksek Zengin İçerikler Üretin

Kaliteli içerik

Bloglara sıklıkla içerik girmek önemli olsa da sadece içerik oluşturmak için içerik yazılmamalıdır. Sektörünüze uygun, ilgi uyandırıcı ve zengin bilgi haznesine sahip içerikler oluşturmanız içeriklerinizin daha fazla ilgi görmesini sağlayacaktır.

İçeriklere olan ilginin artması bu içeriklerin daha fazla paylaşılmasına yardımcı olur. Özellikle içerikleriniz takipçileriniz tarafından sosyal medya üstünde daha fazla paylaşılırsa trafik artışı gözle görülür şekilde yaşanacaktır.

İçeriklerinizde İç Bağlantı Kullanın

Bir web siteye kullanıcı çekmek kadar gelen kullanıcıyı web sitede tutabilmek de gerçekten bir hünerdir. Kullanıcıları web sitede tutmanın en etkili yolları arasında iç bağlantılar yer alır.

Mevcut içeriğe yakın içeriğe sahip içeriklerinize iç bağlantı vermeniz kullanıcıların web sitenizde dolaşmasını sağlayacaktır. Ziyaret edilen yeni bağlantı bir önceki bağlantıyı güçlendirerek, serp sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

Birçok web sitenin kaliteli içeriklere sahip olmasına rağmen sürekli olarak düşüş yaşamasının en büyük nedeni iç bağlantılarının zayıf olmasıdır. Eğer bu güne kadar iç bağlantılara önem vermediyseniz trafiğinizi arttırmak adına uygun içeriklerinize iç bağlantı vermeye özen gösterin.

Blogunuzun Kullanıcı Deneyimini Arttırın

SEO konusunda en çok dikkat edilmesi gereken şeylerin başında şüphesiz kullanıcı deneyimi yer alır. Bir web sitenin kullanıcı deneyiminin yüksek olması o web sitede kullanıcıların daha fazla zaman geçirmesi anlamına gelir. Kullanıcılar web sitede uzun zaman geçirdiklerinde de arama motorları içeriklerinizin değerini arttırır.

Kullanıcı deneyimini arttırmak adına geliştirilmiş olan çeşitli yöntemler vardır ve o yöntemlerden bazıları sırasıyla şu şekildedir.

1) Breadcrumbs Kullanın

Breadcrumbs web sitelerde gezinme hiyerarşisi oluşturmayı sağlamaktadır. Bir kullanıcı web site içerisinde gezinirken Breadcrumbs sayesinde konumları takip edebilir ve önceki içeriklere rahat bir şekilde ulaşabilir.

2) Kırık Bağlantılardan Kurtulun

Kullanıcı deneyiminin ciddi anlamda düşmesine neden olan faktörlerin başında kırık iç bağlantılar yer alır. Broken link checker eklentisini kullanarak wordpress tabanlı web sitelerinizde kırık bağlantıları kolay bir şekilde tespit edip düzeltebilirsiniz.

Kırık bağlantılar kullanıcıların içerikleri terk etmesine neden olan bir durumdur ve bu yüzden kullanıcı deneyimini düşürür. Bu etkisinden dolayı kırık bağlantı analizi yapmanızı tavsiye ederiz.

3) Yaptığınız Değişiklikleri Gözlemleyin

Yapılan değişiklikler bazen olumlu bazen olumsuz etkiler oluşturabilir. Bu yüzden yapılan değişiklikler kesinlikle sürekli olarak gözlemlenmelidir. Pozitif yönde bir trafik söz konusuyla değişiklikler yapmaya devam edebilirsiniz ancak trafikte bir gerileme mevcutsa yaptığınız değişiklikleri geri alarak nerede hata yaptığınızı belirlemelisiniz.

Hatayı tespit ettikten sonra farklı stratejiler geliştirerek yeni düzenlemeleri yapmaya devam etmeniz de mümkündür.

4) Navigasyon Sorunlarını Ortadan Kaldırın

Bazı web sitelerin navigasyon sistemi ciddi derecede karmaşık olduğundan dolayı ziyaretçiler gezinmeyi tercih etmeden içerikleri terk eder. Bu da kullanıcı deneyiminin düşmesine neden olur.

Navigasyon sisteminizi geliştirerek kullanıcıların rahat bir şekilde içerikler arasında geçiş yapmasını sağlayabilir ve serp sonuçlarında iyi sıralamalar alabilirsiniz. Bir web sitenin değer kazanmasını sağlayan şeylerin başında içerikler arasında geçişin olması gelir. Bunu kusursuz hale getirdiğiniz zaman trafik artışı da yaşarsınız.

5) İçerikleri Kategorilere Göre Sınıflandırın

Tüm blog sahipleri kategori sistemini kullanmalıdır. Bir ziyaretçi blogunuza geldiği zaman ilgi alanı olan kategorilerde yer alan içerikleri görmek isteyecektir. Örneğin kilo vermek isteyen bir kullanıcı blogunuzu ziyaret ettiği zaman kesinlikle diyet kategorisi altında yer alan içeriklere bakar.

Bu kısımda yer alan içeriklerinizi ilgi uyandırıcıysa kesinlikle bu kullanıcı ilerleyen günlerde de blogunuzu ziyaret eder. Bu etkisinden dolayı kategoriyle alakalı içeriklere yer vermeniz SEO açısından önemlidir.

6) Responsive Tasarım Kullanın

İnternet üstünden gelen trafik masaüstü trafiğine oranla ciddi anlamda artış göstermeye devam ediyor. Mobil ara yüzde kullanıcı deneyimini arttırmak için kesinlikle Responsive yani duyarlı tasarımlar kullanılmalıdır.

Gerçekleştirilen mobile first indexing güncellemesiyle birlikte duyarlı tasarımlar bir sıralama faktörü haline geldi. Eğer trafiğinizi korumak ya da trafiğinizi arttırmak istiyorsanız, kesinlikle Responsive tasarımına geçmelisiniz.

Kullanıcı Kitlenizle Sürekli İletişim İçerisinde Olmaya Özen Gösterin

Blogunuzu sürekli olarak ziyaret eden takipçilerinizi elinizde tutmanın en önemli yolu onlarla sürekli olarak etkileşim içerisinde olmanızdır. İçeriklerinizde yer alan yorum bölümüne bırakılan yorumları önemseyip cevap vermeniz, web sitenizi olan güvenin artmasını ve takipçilerin daimi olarak blogunuzu ziyaret etmesini sağlayacaktır.

Ziyaretçilerinizle etkileşim içerisinde olmanız onların isteklerini daha iyi anlamanızı ve içeriklerinizi bu doğrultuda geliştirmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden sıklıkla ziyaretçilerinize blogunuzda neleri görmek istediklerini sormayı da ihmal etmeyin.

Konuk Yazarlık Sistemini Hayata Geçirin

Bazen yeni içerik üretmek zor hale gelmektedir. Bu tip bir durumla karşı karşıya kaldıysanız size kesinlikle en çok yardımı dokunacak olan şey konuk yazarlık sistemidir.

Yazarların içeriklere link bırakmasını birçok SEO uzmanı hoş karşılamasa da konuk yazarlığı aktif etmeniz internet dünyasında blogunuzun daha fazla tanınmasını sağlayacaktır.

E-Posta Kayıt Sistemi Oluşturun

e-posta aboneliği

Blogunuzu beğenmiş olmasına rağmen bazı kullanıcılar farklı şeylere odaklandıklarından dolayı blogunuzu ziyaret etmeyebilir. Bunun için kesinlikle her blog sahibi e-posta kayıt sistemini kullanmalıdır.

Yeni ve ilgi çekici içerikler yayımladıkça e-posta yoluyla ziyaretçilerinizi bu içeriklerden haberdar etmeniz ciddi derecede trafik çekmenizi sağlayacaktır.

E-posta yoluyla içeriklerinizi sürekli olarak göndermemeye özen gösterin. Sürekli olarak e-posta göndermeniz ziyaretçilerin sıkılmasına neden olabilir. Bu etkisinden dolayı sadece katma değeri yüksek zengin içerikleri kullanıcılara e-posta yoluyla göndermeye özen gösterin.

İçeriklerinizi Farklı Platformlarda Tanıtın

Özellikle rekabeti yüksek alanlarda kullanıcılara ulaşabilmek ciddi anlamda zorlaşmış durumdadır. Bu yüzden kesinlikle kullanıcılara içeriklerinizi ulaştırmak için içeriklerinizi çeşitli platformlarda tanıtmanız gerekmektedir.

İçeriklerinizi kısa süre içerisinde hedef kitlenizde yer alan çok sayıda kişiye ulaştırmanın en kolay yolu sosyal medya platformlarıdır. Facebook, Twitter, Pinterest, Google Plus gibi sosyal medya platformlarında içeriklerinizi paylaşarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Ayrıca Adwords gibi sistemleri kullanarak da içeriklerinizi tanıtmanız mümkündür.

İçeriklerinizi SEO Açısından Uyumlu Hale Getirin

İçeriklerin kullanıcı deneyimini arttırmak adına yapılan çalışmalar aslında içerikleri SEO açısından uyumlu hale getirmektir. Yoast SEO ya da All in One SEO gibi eklentileri kullanarak içeriklerinizi SEO uyumlu hale getirebilirsiniz.

Başlıkların uygun seçilmesi, tetikleyici özellikte meta açıklamaların kullanılması gibi temel değişiklikler, içeriklerinizin SEO puanını büyük oranda arttıracaktır.

Blogunuzu Güvenilir Hale Getirin

Kullanıcılar her zaman güvenli olan blogları takip etmeyi tercih eder. Bu yüzden eğer blogunuzda henüz SSL sertifikası yoksa kesinlikle en kısa süre içerisinde SSL sertifikası kullanmaya başlayın.

Eğer wordpress sistemini kullanıyorsanız gelen spam yorumlar için Akismet eklentisini kullanarak blogunuzu güvenli hale getirebilirsiniz. Özellikle online satış yapan blogcuların kesinlikle blogun daha güvenli hale gelmesini sağlamak adına tüm bunları sistemlerine dahil etmesi gerekmektedir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.