Youtube Video Etiketleri SEO Uyumlu Kullanımı

youtube video etiketi kullanım

Youtube etiketleri, yüklenen videonun neyle alakalı olduğu hakkında kullanılan kelime ve kelime grupları olarak bilinir. Verilen bu etiketler sayesinde video içeriğinin tam olarak neyle alakalı olduğu saptanır. SEO uyumlu kullanımı söz konusu olduğunda Youtube video etiketleri sayesinde yüklenen videoların görünürlüğü arttırılabilir.

Youtube video etiketleri sayesinde hem Youtube hem de Google yüklenen videoların kategorisi, konusu gibi konularda daha net bilgilere sahip olur.

Video etiketi kullanan ve video etiketi kullanmayan içerikleri analiz ettiğimizde etiket kullanan videoların daha iyi sıralama aldığını gözlemledik. Yaptığımız analizi aşağıda yer alan diyagramdan daha iyi anlayabilirsiniz.

Youtube etiket sıralama

Gördüğünüz gibi SEO uyumlu Youtube etiketleri kullanıldığı zaman daha iyi sıralama almak mümkündür. Size doğru etiket kullanımı hakkında bilgi vererek videolarınızın görünürlüğünü arttırmaya çalışacağız.

İlk Youtube Etiketiniz Hedef Anahtar Kelimeniz Olsun

Youtube ilk etiket

Youtube videolarında ilk etiketin hedef anahtar kelime olması, iyi sıralama alma konusunda etkilidir. Bu yüzden kullanacağınız ilk etiketin hedef anahtar kelime ya da kelime öbeğiyle birebir aynı olmasını sağlayın.

Örneğin “SEO Nedir? Nasıl Yapılır?” şeklinde bir video yükleyelim. Ana hedef kelimemiz SEO ise kullanacağımız ilk etiket de SEO olmalıdır. Bunu uygulamaya geçirdiğiniz zaman değişimi bariz bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Etiketlerde Uzun Kuyruklu ve Genel Kelimeleri Kullanın

Youtube uzun kuyruklu etiket

Youtube hesabına yüklenen videonun neyle alakalı olduğunu anlatmak için uzun kuyruklu ve genel anahtar kelimelerin de kullanılması gerekmektedir.

Örneğin SEO stratejilerinin anlatıldığı bir videomuz olsun. Bunun içersine backlink, on page seo, SEO gibi genel etiketleri eklememiz videonun daha iyi sıralamalar almasını sağlayacaktır.

Bu genel kelimelerin yanı sıra SEO stratejisi oluşturma gibi uzun kuyruklu anahtar kelimelerin eklenmesi de videolarımızın daha iyi sıralama almasını sağlayacaktır.

Youtube Videolarınızda Aşırı Etiket Kullanmayın

Youtube kullanıcılarının yaptığı hataların başında aşırı etiket kullanımı yer alır. Videoları etiketle donattıkları zaman daha iyi sıralama alacağını düşünenler vardır ve bu da aslında kaliteli olan bir videonun kötü sıralamalar almasına neden olur.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda ideal olan Youtube etiket kullanımın 5 ila 8 arasında olduğunu gördük. Daha fazla etiket kullanım videonun alaka düzeyini arttırayım derken gereksiz etiketten dolayı videonun anlaşılabilirliğinin düşmesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden aşırı etiket kullanımından kaçınmanız yerinde bir karar olacaktır.

Etiketlerin Çok Kelime İçermemesine Özen Gösterin

Bazı kullanıcılar cümle denilebilecek kadar uzun olan, yani çok sayıda kelimeyi içerisinde barındıran etiket kullanımı yapmaktadır. İdeal olan kullanım bir etiketin maksimum 3 kelime içermesidir.

Eğer yağmış olduğunuz Youtube çalışmalarında bu güne kadar aşırı derecede uzun etkilet kullanımı yaptıysanız, bunu bir kenara bırakıp alaka düzeyi yüksek olan ve 3 kelimeyi geçmeyen etiket kullanımına geçiş yapın.

Tabi ki etiketlerde yer alan kelime sayısını azaltayım derken alakasız kelimelere yönelmeyin. Elinizden geldiğince video içeriğini tanımlamayı sağlayacak türden olan kısa etiketlere yönelmeye çalışın.

Etiket Bulmak İçin Online Araçları Kullanın

Youtube videolarınızda hangi etiketleri kullanabileceğiniz konusunda bilgi veren çok sayıda online araç olsa da benim favorim tagsyoutube.com adresidir.

Youtube etiket sorgulama

İlgili web siteye giriş yaptığınızda karşınıza anahtar kelimenizi girebileceğiniz kısım çıkmaktadır. Bu kısma anahtar kelimenizi yazıp arama butonuna bastığınızda sistem aktif olacak ve size uygun olan anahtar kelimeleri bulmaya başlayacaktır. Hedef anahtar kelimenizi doğru Youtube etiketlerini bulabilmek için iyi seçmeniz önemlidir. Aksi takdirde size sunulan öneri şeklindeki etiketler işinize yaramayacaktır.

Youtube etiket önerileri

Size sunulan öneriler arasında bulunan örnek etiketler arasından video içeriğini en iyi şekilde anlatanları seçerek bunları videolarınızda kullanabilirsiniz.

Video Tanımlamasında Etiketleriniz Yeterli Mi?

Youtube hesabınıza video yüklemesi yapmadan önce girmiş olduğunuz etiketleri okuyun. Videoya bakmadan ve video açıklamasını okumadan ilgili videonun neyle alakalı olduğunu anlayabiliyor musunuz? Eğer videonun sadece etiketlere bakarak neyle alakalı olduğunu anlayabiliyorsanız etiket kullanımınızın doğru olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer girmiş olduğunuz etiketler video tanımlaması yapmanızı zorlaştırıyorsa video tanımlamasını yapmayı kolaylaştıracak yönde uzun kuyruklu etiketler kullanın.

İpucu! Hedef anahtar kelimede iyi sıralama almış olan videoların etiketlerini kendi videonuzda da kullanın. Bu sayede videonu ilgili popüler video kadar güzel sıralama alabilir.

Ben popüler videolarda kullanılan Youtube etiketlerini bulmak için tubebuddy.com aracını kullanıyorum. Bu konuda başarılı olmasından dolayı sizler de popüler videolarda yer alan etiketleri görmek için bu aracı kullanabilirsiniz.

Youtube videolarınızın iyi sıralamalar alması için tek etken sadece etiket kullanımı değildir. Youtube SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gerekilen daha çok sayıda husus bulunmaktadır. Youtube SEO çalışmalarıyla yeni ilgilenmeye başlayan bir kişiyseniz İleri Düzey YouTube SEO İpuçları makalesinde paylaşmış olduğumuz tüm ipuçlarını incelemenizi ve bunları uygulamaya geçirmenizi tavsiye ederiz. İyi sıralama alma garantisi olan bu ipuçları sayesinde videolarınız popüler hale gelecektir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.