WordPress seo eklentileri

wordpress için eklentiler

WordPress seo eklentileri kurulumları hakkında bilgiler. WordPress kurulduktan sonra seo çalışmalarına başlamak için gerekli olan eklentiler nelerdir ve nasıl kurulur inceleyeceğiz.

WordPress seo eklentileri

WordPress kullanım amacına göre değişkenlik gösteren dünyanın en çok tercih edilen alt yapılarından bir tanesidir. Dünya genelinde 100 siteden 25 tanesi wordpress olarak kurulmaktadır. Çok yaygın olarak kullanılan bu sistem için sayısız eklenti ve bileşen bulunmaktadır. Eklentilerin içerisinde olmazsa olmaz diyeceğimiz seo çalışmalarına başlamadan önce gerekli kaliteli eklentiler vardır. WordPress sistemler ile e-ticaret siteleri, bloglar, kurumsal siteler, soru cevap sistemleri vb gibi bir çok alanda hizmet veren site yapılabilmektedir. WordPress alt yapısını seo uyumlu hale getirmek için kurulacak eklentiler hakkında kısaca bilgi vermek gerekir ise;

All in One SEO Pack

all in one seo pack

WordPress için en uygun seo eklentileri arasında yer almaktadır. Eklenti sayesinde konu başlıklarını, title, meta açıklamalarını otomatik olarak optimize edebilirsiniz. Kopya içerikler siteniz için bir zehir görevi taşımaktadır. Eklenti sayesinde çift içeriklerinizi rahatlıkla görebilirsiniz. Eklentinin özellikleri arasında yine api sistem desteği, google analytics desteği, Conical desteği de sağlamaktadır. Blog sistemlerinde ve e-ticaret sitelerinde tercih edilmektedir. Eklenti kurulumu için Admin panelinden eklentiler kısmından yeni ekleye gelerek, sağ üst alanda yer alan eklentilerde ara bölümüne All in One SEO Pack yazın ve ara sekmesini tıklayın. Karşınıza çıkan eklentiye şimdi kur butonunu tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Ek ayarları için eklentinin dökümanları bulunmaktadır.

SEO by Yoast

yoast seo

Kişisel izlenimlerime ve tecrübelerime göre en iyi seo eklentisi olduğunu söyleyebilirim şiddetle kurmanızı tavsiye ettiğim eklentiler arasında yer almaktadır. Profesyonel içerik yazmak ve hataları görmek için en iyi eklenti olduğunu söylemek mümkün. Eklentinin özellikleri saymakla bitmeyecek kadar çok ve etkilidir. Eklenti sayesinde title,meta açıklama alanlarını, kullanılan anahtar kelime yoğunluğu, anahtar kelime barındıran görsel içerik hatalarını, toplam makale uzunluğunu ve uyarılarını, sayfa başlığında yer alan anahtar kelime analizlerini, dış bağlantı uyarılarını vb analizleri yapabilirsiniz. Eklentiyi kurmak için yapmanız gerekenler eklentiler sekmesinden yeni ekleti ekle diyerek Yoast SEO yazıp arama tuşuna basalım, şimdi kur sekmesi ile kurulumu tamamlayabilirsiniz, eklentinin kurulum dökümanları ve video açıklamaları mevcuttur. En çok tercih edilen seo eklentisi olarak bilinmektedir.

Pubsubhubbub

Pubsubhubbub

En sevdiğim eklentiler arasında yer almaktadır. Eklenti aktif siteler için örneğin, haber, e-ticaret, blog sistemleri site takipçilerine feed sistemi ile anlık bilgiler ulaştırmayı sağlamaktadır. Site içerisine eklenen haberleri anlık olarak kullanıcılara iletmeyi sağlayan kaliteli bir eklentidir. Hızlı index içinde kullanılmaktadır. Pubsubhubbub hakkında daha önce yaptığımız haberimizden detaylı bilgi edinebilirsiniz. Eklenti için tam döküman arşivi incelemesi yapınız.

Disqus Comment System

Disqus Comment System

Dünya genelinde en çok kullanılan yorum eklentisidir. Kullanıcıların çeşitli sosyal ağ hesapları ile sitenize giriş yapmasını ve yorum yapmasını sağlayan kaliteli bir eklentidir. Eklenti google+, twitter, facebook gibi hesaplarla yorum yapılmasına izin vermektedir. Otomatik olarak yapılan yorumlar disqus hesap sayfanızda da görüntülenmektedir. En güzel özelliklerinden bir tanesi ise yorumlara bırakılan spam linklerin önem taşımamasıdır. Eklenti sayesinde gerçek ziyaretçi yorumları yapılmasını sağlayabilirsiniz. Eklenti kurulumu için Disqus olarak eklentiler bölümünden ekleyebilirsiniz. Kurulum yapıldıktan sonra disqus kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eklenti için özel video sunumları ve dökümanları bulunmaktadır. Kurulu işlemi tamamlandıktan sonra eski yorumların import edilmesi gerekmektedir. İşlem yorum sayısına göre uzamaktadır. Tüm yorumların sitenizde görünmesi biraz zaman alacaktır.

Broken Link Checker

Broken Link Checker

Eklenti yine wordpress seo eklentileri arasında önemli bir yer taşımaktadır. Sitenizdeki tüm kırık hatalı linkleri rapor etmektedir. Eklenti sayesinde sitenizi zehirleyen kırık linklerden kurtulabilirsiniz. Google ve diğer arama motorları hatalı linkler için webmaster consoleden sizlere rapor göndermektedir ve hatalı linklerinizi bildirmektedir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için ve arama motorlarında hatasız bir link sunmak için mutlaka eklentiyi kurmalısınız. Eklenti kurulu için yapmanız gerekenler eklentiler bölümünden broken link yazmanız yeterli olacaktır. Default ayarlarını değiştirmenize gerek yoktur.

External Links

External Links

WordPress için önemli eklentilerden biridir. Blog vb sistemlerde çok fazla dış link çıkışı yapılmaktadır. Yapılan dış link çıkışlarının dofollow olduğu siteler ve bulunmaktadır. Sitenizin zarar görmemesi adına link çıkışlarını otomatik olarak nofollow yapan eklenti kurulumu mutlaka gereklidir. WordPress SEO eklentileri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Link çıkışlarınızı rahatlıkla yapmanızı sağlayacak eklenti kurulumu için yapmanız gereken, eklentiler bölümüne girerek, yeni bir eklenti ekleyiı tıklayıp External Link yazmanız yeterli olacaktır. Default ayarlarını değiştirmeniz gerekmektedir, eklentinin çok ayarı bulunmamaktadır.

SEO Friendly Images

SEO Friendly Images

Görsel indexler için gerekli eklentiler arasında yerini almaktadır. Site içerisinde kullanılan görsellere otomatik olarak alt resim açıklamaları girmektedir. Seo analizlerinde karşınıza çıkan bazı resimlerin alt açıklamaları bulunmamaktadır sorunlarından kurtulmak için tavsiye edeceğim, kaliteli bir eklentidir. SEO Friendly images sayesinden alt açıklamarı bulunan resimler, google arama motorlarında daha kolay anlaşılmakta ve sıralamalarda önemli rol oynamaktadır. Alt açıklaması olmayan resimler görsel aramalarda önemsiz resimler olarak bilinmektedir. Google bir arama gerçekleştireceği zaman görsellerin alt açıklamasına müracaat ederek, resmin alt açıklama ile uyumlu olup olmadığına bakmaktadır. Görsel trafikler site üzerinde etkili elemanlardır.

Google XML sitemaps

Google XML Sitemaps

All in one seo eklentisi kurulduktan sonra kurulması gereken sitemap.xml haritasıdır, yine seo amaçlı en çok tercih edilen site haritaları eklentisidir. Yoast seo kullananların kurmasına gerek yoktur. Yoast seo içerisinde sitemap bulunmaktadır. Farklı seo eklentileri kuran site sahiplerinin tercih etmesi gereken eklentidir. Kurulum işlemi için Google XML Sitemap yazmanız yeterli olacaktır. Eklenti özel ayar gerektirmemektedir.

WP Super Cache

WP Super Cache

Her wordpress sitesinde olması gereken bir eklentidir. Eklenti statik html dosyaları oluşturmaktadır. Ön belleğe alma işlemi sayesinde daha hızlı ve aktif bir sayfa sunumu yapabilirsiniz. Eklentiyi kurrarken dikkat edilmesi gerekenler, mutlaka sistem yedeği full backup alınması gerekmektedir. Eklenti kurulumu yaptıktan sonra bazen devre dışı bırak denildiğinde site açılmıyor, bunun önüne geçmek için cache klasörü içerisini boşaltmak gerekmektedir. Eklentide aktif edilmesini tavsiye ettiğim alanlar. Php ön belleğe alma, Sayfa sıkıştırma işlemi, CDN desteği, Kullanıcılar için ön bellek aktif olması gerekmektedir. Eklenti için geniş döküman arşivleri mevcuttur, yine alt yapınıza göre özel ayarlar yapmanızı sağlayacak bir eklentidir. Site üzerinde değişiklik yapıldığında, ön belleğin temizlenmesi gerekmektedir. Delete cache özelliği ile ön bellek temizleme yapabilirsiniz. Eklenti kurulumu için yapmanız gereken, wp super cache yazmak olacaktır. Eklentinin tam kullanımını öğrenmeden önce default ayarları ile kullanmayı tercih edebilirsiniz.

WordPress seo çalışmalarına başlamadan önce kurulması gereken, wordpress seo eklentileri hakkında umarım bilginiz olmuştur. Yukarıdaki eklenti kurulumlarını gerçekleştirirken yedek almayı unutmamalısınız.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • 3 tanesini kurdum. Tşk ederim paylaşım için. Takipretim sitenizi hocam. Harika bilgiler var.

  • Çok faydalı hocam emeklerinize sağlık, seo eklentileri hakkında geniş bilgiler sunmuşsunuz.

  • Merhabalar; Bende sitemde Yaost seo kullanıyorum. Daha önce all seo kullandım ancak. aşırı cpu kullanımı sebebiyle Yaost seo ya geçtim. oldukça da memnunum. Yalnız fotoğraf seo su çok iyi değil. Tabi sitemin ziyaretçi sayısını kısa sürede 3 katına taşındığı için Yaost seo yine ilk tercihim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.