RSS Beslemesi ve SEO Etkisi

RSS Beslemesi ve Seo etkisi

RSS (Rich Site Summary) bir çok web sayfası tarafından kullanılan hazır CMS (content management system) sistemleri içerisinde dahil olarak gelmektedir. Web sayfasının içerik değişimleri RSS beslemesi ile takip edilebilir. Örnek vermek gerekirse wordpress altyapısı kullanıyorsanız sitenizin sonuna;

/?feed=rss
/feed/

yazdığınızda rss dosyasına ulaşabilirsiniz. .xml ya da .rss uzantılı dosyalara kaydolan RSS bildirimleri, özellikle içeriği anlık güncellenen siteler için önemlidir. John Mueller‘in Hangout üzerinden yaptığı konuşmanın bir bölümünü sizler için çevirmeye çalıştık.

RSS beslemesi ve Seo İlişkisi Google Açıklaması

Soru (Çeviri): “Bir sitede RSS bulunmasının Seo için herhangi bir etkisi var mı ?”
John Mueller (Çeviri): “Genel olarak iki farklı şekilde düşünebiliriz. Eğer sıralama arttırmak için düşünüyorsanız, RSS beslemeleri ile böyle bir şey yapamazsınız. RSS teknik olarak taramaya yardımcı olmaktadır. Çok hareketli bir haber sitesi, bir blog, belki ürün satan bir işletmelerin sıralamada üstte kalmasına yardımcı olur. Biz bu yeni URL’leri alır ve hemen alıp işlemeye çalışırız. Bu yüzden RSS beslemesi iyi çalışıyorsa, RSS’ye ping atıldığında RSS beslemeleri alır, güncellenen sayfaları taramaya çalışırız. Belki saniyeler içerisinde, gerçekten çok hızlı çalışan bir şey bu ve bir sürü hızlı güncelleme olabilir, PubSubHubbub kullanabilirsiniz ve RSS beslemeleri için hız önemlidir böylece ayrı ayrı ping çekmeniz gerekmez. bu sayede yeni değişiklikleri alma konusunda da bize yardımcı olmuş olursunuz. RSS Bağlantısı bir web sitesine sıralamasını yükselir mi ? Bu sadece içerik daha önce taranmamış ise mümkün. Yani sitenizde yeni bir içerik varsa RSS beslemesi bunu bulmamızda bize yardımcı olur ve arama sonuçlarında daha çabuk yer alırsınız.”

Alttaki videodan konferansın tamamını izleyebilirsiniz:

Bu video’da ki konuşmalardan anladığımız kadarı ile içeriği hızlı değişen bir internet siteniz varsa, değişen bütün içerikleri pinglemek yerine RSS bağlantılarını pinglemek ile site içerisindeki değişikliklerin hızlı indekslenmesi mümkün görünüyor. Konuşma içerisinde bahsi geçen PubSubHubbub ise yayıncı ve abone yönetimi üzerine kurulmuş açık kaynak kodlu bir protokoldür.

PubSubHubbub

PubSubHubbub ile ilgili daha fazla bilgi ve gerekli kaynaklara buradan ulaşabilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.