Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

WooCommerce url

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi.

Woocommerce Nedir?

Woocommerce WordPress alt yapısı kullanan sitelerin e-ticaret yapmalarını sağlayan sistemdir. Eklenti ile sanal bir mağaza oluşturabilir ve ürünlerinizi satabilirsiniz. En güvenilir e-ticaret eklentisidir. Yüzbinlerce stoğunuz ve ürün sayılarınız 5000’i geçmiyor ise kesinlikle tercih edebilirsiniz.

Yüksek stoklu sitelerin kullanmamasında fayda var. Ürün sayılarınız 5000 ve üzerinde ise sistem yavaşlığına neden olmaması açısından, wordpress yerine bilinir bir e-ticaret yazılımlarını tercih etmelisiniz.

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Değiştirilir?

Woocommerce kullananların en çok yaşadığı sorun URL yapısının değiştirilebilir olmamasıdır. SEO uyumlu bir eticaret sitesi istiyorsanız şuanda woocommerce’nin sunduğu URL alt yapısını değiştirmeniz gerekmektedir. URL’yapılarını özelleştirmeye başlayalım;

Woocommerce varsayılan URL Kategori Yapısı

https://upgo.com.tr/urun-kategori/kategoriadi/

Woocommerce varsayılan URL Kategori Yapısı

https://upgo.com.tr/urun-adi/

Urun-Kategori ve Urun-Adi yapısını aynen wordpress kategori yapısını değiştirdiğimiz makalemizdeki gibi yapabiliriz. WordPress kategori yazısını değiştirme ve kaldırma makalesine göz atmanız yeterlidir.

Woocommerce URL Yapısını Eklenti ile değiştirme

Google arama motorunun istediği standartlarda URL yapısına sahip olmak için, WooCommerce Permalink Manager eklentisini kullanacağız.

woocomerce eklentisi

WooCommerce Permalink Manager Eklentisi Nasıl Kurulur?

Kurulum işlemlerine başlayalım; WooCommerce Permalink Manager linkinden eklentiyi indirebilirsiniz veya wordpress admin paneline giriş yapın > Eklentiler > Yeni Ekle > arama çubuğuna WooCommerce Permalink Manager yazın ve hemen yükleyi seçin. Eklenti yüklendikten sonra etkinleştir butonunu tıklayın.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, wordpress sol alanda duran menülerde Premmerce yazan butonu tıklayın.

woocomerce kategori

Ayarlarını yapmak için Premmerce’yi tıklayın. Full category Path olan bölümü Category Slug olarak değiştirin. Product alanı altından Produsct slug olan çeltiği tıklayın. En son olarak Additional alanında Add canonicals’ı seçmeniz gerekiyor. Tekrarlanan başlık etiketleri sorunu yaşamamanız için seçmeniz gerekmektedir.

İşlemler tamamlandıktan sonra kategori ve Ürün URL yapınız aşağıdaki gibi olacaktır;

https://upgo.com.tr/urun-kategori/
https://upgo.com.tr/urun-adi/

Bu sayede Google’ın istemiş olduğu URL yapısına geçmiş olursunuz.

URL yapısını değiştirmeden önce dikkat etmeniz gerekenler,

Sitenin full yedeğini almak. Aynı ismi taşıyan kategori, sayfa ve içeriklerin tesptinin yapılması (link değişiminde silinebilir)

Eğer siteniz yeni bir site ise ve google dizinlerinde index’leriniz yok ise yönlendirme yapmanıza gerek yok. Lakin eski bir site iseniz, link yapılarınız değiştiği için eski URL lerinizi 301 yönlendirme ile yeni URL’lere yönlendirmeniz gerekiyor.

Bunun için 301 yönlendirme makalesine göz atabilir veya Redirection wordpress 301 yönlendirme eklentisini kurabilirsiniz.

İndex almış sitelerin eski URL’lerini yeni URL’lere yönlendirmesi zorunludur. Lütfen yönlendirme yapmayı unutmayın.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Paylaşımınız için çok teşekkürler, google’da konuyu ararken sizinle karşılaştım ve gerçekten kısa ve çok açık işimi çözdüm,
    Saygılarımla çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.