Sosyal Medya Sitelerinin Seo ve Sıralamalara Etkisi

Sosyal Medya Sitelerinin Seo ve Sıralamalara Etkisi

Sosyal Medya, internetin en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi haline gelmiştir. Doğru kullanıldıkları taktirde arama motorlarından daha fazla potansiyel müşterilere veya kullanıcılara kolayca ulaşabilirsiniz. Web sitenizin trafiğini artırıp daha fazla insana ulaşmanıza yardımcı olan sosyal medya trafikleri birçok etkene bağlı olarak arama motorları üzerinde sıralamalarınızın artırmasına yardımcı olur.

Sosyal Medya Sitelerinin SEO ve Sıralamalara Etkisi ?

Başta popüler arama motoru Google olmak üzere tamamının amacı kullanıcılara en iyi sonuçları sağlamaktır. Sıradan bir kullanıcı bir arama yaptığında istediği bilgiye ilk sıralardan erişmesi hedeflenmektedir. Bu mantıkla çalışan arama motorları sosyal medya’dan gelen trafiklerden kolayca etkilenerek sıralamaları yükseltmektedir. Sebebi ise gelen kullanıcıların yeniden arama yaparak sosyal medyadan trafik alınan içeriklere yeniden giriş yapmak istediklerinde en kolay şekilde erişimlerini sağlamaktır. Ancak bu kural her web sitesi için verimli sonuçlar sağlamaz gelen trafiğin kalitesi, ziyaret edilen internet sitesinin kalitesi, sitede geçirilen süre, farklı sayfaların ziyareti gibi birçok faktör sıralamaların yükselmesini etkilemektedir. Yazımızın ilerleyen kısımlarında sosyal medya hitlerinden en iyi verimi nasıl alacağınızı detaylı olarak anlatacağız.

Sosyal medya sitelerinde yapılan link paylaşımları birer tanıtım yazısıdır. Özellikle Facebook ve Twitter, forum sitelerinde de kullanılan “permanent link” mantığı ile çalışmaktadır yani yapılan her paylaşım ayrı bir sayfaymış gibi arama motorları tarafından taranarak dizinlere eklenir. En çok kullanılan sosyal medya sitesi Facebook’u örnek alarak açıklayacak olursak, bir link paylaşımı yaparken girilen yazı title olarak index alıyor. Bu içerikler ne kadar fazla botlar tarafından görülürse size katkısı o kadar iyi olacaktır. En iyi şekilde nasıl kullanacağınız yazının devamında anlatacaktır.

Sosyal Medya siteleri ile sıralama nasıl yükseltilir ?

Sitelerinizi nasıl etkilediklerinden bahsettik mantığını kavrayarak kendinize ve bütçenize uygun yöntemler geliştirebilirsiniz. Bunun yanında en iyi verimi alacağınız ve gelen trafikleri en verimli şekilde nasıl kullanacağınızı anlatalım;

Gelen trafiği verimli hale getirin

Mobil uyumlu site

Sosyal medya kullanıcılarının büyük bir kısmı mobilden oluşmaktadır gelen trafiğin sitenizde gezinmesi bilgilere en iyi şekilde ulaşması için sitenizin mobil uyumlu olması gerekmektedir. Bu kurala arama motorları da çok fazla dikkat eder.

Trafik kalitesi

Yanıltıcı paylaşımlardan uzak hedef odaklı ilerleyin, eğer yanıltıcı tanıtımlarla hit sağlarsanız kullanıcıların büyük bir kısmı sitede herhangi bir etkileşimde bulunmadan kısa sürede oturumu sonlandırır ve arama motorları sitenin içeriğinin verimli olmadığını veya zararlı olduğunu düşünerek sıralama artırmak yerine düşürebilir. Yani trafiğin çok olması iyi demek değildir. Hedef odaklı alacağınız az trafik sitelere daha fazla katkı sağlar.

Ziyaret edilen sayfanın kalitesi

Kullanıcıların edinmek istedikleri bilgiler açıklayıcı ve akıcı bir yazı ile belirtilmeli, görsel öğeler kullanılarak daha dikkat çekici hale getirilmeli, içeriğin sosyal medya üzerinden paylaşılmasını sağlayacak butonlar yer alması(Paylaşım kolaylığı ve daha fazla trafik kazanmanızı sağlar), yorum yapılması ve yorumlara açıklayıcı cevaplar verilmesi(Kullanıcı etkileşimini artırır ayrıca feedback, besleme ile sayfanın otoritesini artırır ayrıca yorum yapan kullanıcı istediği bilgiye ulaşmak için sayfayı yeniden ziyaret eder( sitenize ikinci erişimi direk veya arama motorları üzerinden yapacağı için sıralama yükselmesine büyük katkı sağlar)), içeriğiniz uygun ise kullanıcı puanlamasına izin veriniz.

Siteye gelen trafiği yönetin

Sosyal medya kullanıcıları genellikle hedef odaklı geldikleri için farklı sayfa görüntüleme oranları oldukça düşüktür ve sitede geçirdikleri süre oldukça düşük olabilir. Eğer bunu kontrol edemezseniz sitelere katkısı düşük veya geçici olabilir. Bu oranları dengelemek için makale içerisinde sitenizde bağlantılı bir yazı önermenizi tavsiye ederiz ek olarak sidebar gibi sabit alanlarda dikkat çekici öğeler kullanarak daha fazla zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Nasıl paylaşımlar yapılmalı

Eğer sıralamalarda yükselme odaklı bir çalışma yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi paylaşım yapılan linkin açıklamasında yükselmek istediğiniz kelime veya kelimeler geçmelidir. Yapılan paylaşımlar daha fazla kişi ve sayfaya ulaşmalıdır ( Sosyal medya sitelerinin farklı sayfalarında gönderilerin çıkması daha fazla bot tarafından taranmasını ve daha fazla kullanıcının erişmesini sağlar). Öne çıkarılan görseller, yapılan paylaşımlarda öne çıkarılan görseller kullanın ancak bu görsellerin yanıltıcı sadece trafik edinme amaçlı kalitesiz olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Sosyal medya kullanımı, SEO tekniklerinden sadece bir tanesidir. Her site için olumlu sonuçlar sağlamayabilir. Sitenizin otoritesi, yaşı, bilinirliği gibi birçok etken sıralama yükselmesini etkilemektedir. Yani yeni kurulan bir sitede belirtiğimiz teknik ile yapacağınız bir çalışma sizi ilk sayfaya getirecekken, otoriter, alanında kendini kanıtlamış bir başka site bu çalışma ile ilk üç sırada (Çalışma yapılacak kelimenin rekabet oranına göre değerler değişecektir) yer alabilir. İpuçları ve daha fazla detay için Facebook’da SEO odaklı paylaşımlar nasıl yapılır makalesini inceleyebilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Sosyal medya evet çok önemli bir unsur. Makalenizi okuyunca bir kez daha önemini anlamış oldum.

  • bu güne kadar okuduğum en anlamlı sosyal medya açıklaması. Seo şefi tüm taktirleri hakediyor. Örneklerle açıklamanız çok güzel hocam, videolu anlatım yapacakmısınız?

  • sosyal medya çok önemli anladığım kadarı ile. Bende bir an önce sosyal medyaya ağırlık versem iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.