Sosyal Medya Analizi Nasıl Yapılır?

sosyal medya analizi yapmak

Organik trafik sadece arama motorları üstünden elde edilmemektedir. Sosyal medya üstünde yapılan çalışmalar sayesinde de organik trafik elde edilmesi mümkündür.

Sosyal medya performansını arttırmak adına yapılan izlemeler, değerlendirmeler ve iyileştirmeler sosyal medya analizidir. Sosyal medya hesaplarınızda iyileştirmeler yaparak potansiyel müşteri kitlenizi ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Analizi Performans Arttırılması

Bu makalede sizlere temel iyileştirme çalışmalarından tutun da kapsamlı sosyal medya analizlerine kadar birçok konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Sosyal medya hesapları üstünden gelen organik trafiği arttırabilmeniz için sizlere hangi hususlara değinmeniz gerektiğini belirtmeye çalışacağız. Ayrıca ne gibi iyileştirmeler yapabileceğinize dair ipuçları da sizlere sunulacak.

1. Kitlenin büyütülmesi

Sosyal kitle büyütme

Sosyal medyadan yüksek organik trafik elde etmek için sahip olunan kitlenin büyüklüğü önemlidir. Sahip olduğunuz kitle ne kadar büyük olursa o kadar yüksek organik trafik elde edebilirsiniz.

Sosyal medyada yer alan kitlenizi elbette yapacağınız kaliteli paylaşımlar sayesinde büyütebilirsiniz. Bu uzun bir süreç olduğu için sabır gerektirmektedir. Eğer bu konuya ayırabileceğiniz bütçe varsa reklam vermenizi tavsiye ederiz. Vereceğiniz reklamlar sayesinde kısa süre içerisinde kitlenizi ciddi anlamda büyütebilirsiniz.

Sosyal medya kitlenizi büyütürken kesinlikle rakiplerinizi de analiz adin. Onlara oranla nasıl bir büyüme profiline sahip olduğunuzu kıyaslayın. Ayrıca sizi ısrarla takip etmeyen kişilerin neden sizi takip etmediklerini belirleyin. İlgili sorunları belirledikten sonra bu sorunları ortadan kaldırıp belki de sektörünüzün en büyük sosyal medya kitlesine sahip olan kişisi olabilirsiniz.

2. Doğru kitle profili oluşturulması

Doğru kitle profili

Sosyal medya hesaplarında kitle büyütülürken ayrıca kitlenin doğru profile sahip olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Doğru kitle profilinin oluşturulması için sosyal medya hesaplarının kendi içerisinde çeşitli uygulamaları mevcuttur. Örneğin Twitter hesabınız için hangi profiline sahip olan kullanıcıların kitleniz içerisinde yer aldığını öğrenmek adına rapor çıkarmanız mümkündür.

Facebook ortamında doğru kitleye ulaşılması diğer sosyal medya platformlarına oranla daha kolaydır. Vereceğiniz reklamlarda yer alan ilgi alanlarına kitlenizin ilgi alanına giren eklemeler yaparak doğru kitle profiline ulaşmanız mümkün.

Bu sosyal medya platformları dışında yer alan diğer sosyal medya platformlarında da çeşitli raporlama sistemleri bulunmaktadır. Doğru kitle profiline ulaşmak için kesinlikle raporlamalar yapılmalıdır. Bu sayede doğru kitleyi oluşturup yüksek organik trafik elde edebilirsiniz.

3. Yüksek erişim ve etkileşim elde edilmesi

Yüksek erişim etkileşim

Büyük bir kitle oluşturduktan sonra en çok üstünde durmanız gereken şey kitlenizle olan etkileşiminizdir. Yaptığınız paylaşımların kitlenizin ne kadarına ulaştığına ve ilgili kişilerin paylaşımlarınıza ne kadar ilgi gösterdiğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tabi ki yapılan paylaşımlara yorum yapılmaması ya da beğeni gönderilmemesi paylaşımlara karşı ilginin az olduğu anlamına gelmez. Bazı kullanıcılar beğeni göndermemesine ya da yorum yapmamasına rağmen içeriklerinizi ziyaret edip hizmetlerinizi alabilir.

Bu nedenlerden dolayı sosyal medya üstündeki kullanıcı davranışları daimi olarak izlenmelidir. Eğer paylaşımlarınız hiçbir şekilde ilgi görmüyorsa bu durum hedef kitlenizi yanlış seçtiğiniz anlamına gelebilir. Ya da yapmış olduğunuz paylaşımların kalitesi düşük olduğundan dolayı ilgi çekici olmayabilir. Doğru sosyal medya kitlesine ulaştığınız zaman erişimlerin de artacağına emin olabilirsiniz.

4. Gelen trafiğin yükseltilmesi

Sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yaptığınız zaman şüpheniz birçoğunuz web sitesine trafik çekmek istemektedir. Çekilen trafik önemli olsa da gelen bu trafiğin etkisinin ölçülmesi de SEO açından önemlidir.

Eğer ürün satışı yapan bir işletmeniz varsa yüksek trafik almanıza rağmen ürün satışı yapamıyorsanız gelen bu trafiğin hiçbir anlamı yoktur. Bu yüzden gelen trafik az olsa bile nitelikli trafiğe ulaşılabilmesi önemlidir.

Medya siteleri için önemli olan elbette trafiktir. Reklamlar üstünden ödeme alan bir web siteniz varsa sizin için önemli olan trafiğin yüksek olmasıdır. Çünkü yüksek gösterim reklamlardan yüksek para alınması anlamına gelir.

5. İçeriklerin analiz edilmesi

Paylaşımlarınızın yüksek trafiğe ulaşması için içeriklerin daimi olarak analiz edilmesi gerekmektedir. Kullanıcı profilinizde yer alan kişilerin nelere ilgi gösterdiğini belirleyerek daha yüksek trafiğe ulaşmanız mümkündür. İçerik analizi için şu hususlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

  • Video, resim ya da metinsel paylaşımlardan hangileri daha fazla ilgi görüyor?
  • Doğru içerik karışımına sahip misiniz?
  • Sorulan sorulara kısa süre içerisinde cevap veriyor musunuz?
  • Profil resmi ya da kapak profili ilgi uyandırmak için değiştirilmeli mi?

Yukarıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar doğrultusunda içeriklerinizi analiz edip daha ilgi duyulan içerikler haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Gözlemlemelerin sürekli olarak yapılması gerekmektedir. Bu sayede kullanıcı profilinde kısmı değişimler olsa bile yüksek trafik almaya devam edebilirsiniz.

6. Sosyal medya topluluğuyla iletişimde olmak

Kitle iletişim

Yaptığımız incelemelere göre sosyal medya platformlarında kullanıcılar sorularına yanıt alamadığı zaman ilgili sayfalarla etkileşimi kesmektedir. Bundan dolayı topluluğunuzla iletişim içerisinde olmanız önemlidir.

Özellikle sosyal medya hesaplarınız bir hizmet kanalı olarak kullanılıyorsa kesinlikle cevaplanmamış soru kalmamalıdır. Sosyal medya hesaplarına yapılan yorumlar birer e-posta olarak düşünülmeli ve bu doğrultuda cevaplanmayan soru bırakılmamalı.

7. Rakip analizinin yapılması

En iyi sosyal medya kitlesine ulaşmak için bize yol gösterecek olan şey rakiplerimizdir. Hali hazırda potansiyel müşteri kitlesine sahip olan sosyal medya hesapları varsa bunlarla kendi sosyal medya hesaplarınızı karşılaştırın. Bu sayede rakiplerinizin yaptıklarını taklit edip doğru profile sahip olan bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Rakip analizi yaparken ne tür paylaşımlar yaptığına ve bu paylaşımlara reklam verip vermediğine dikkat edin. Kullanıcı davranışları doğrultusunda ve verdiğiniz reklamlarla kıyaslama yaparak ne kadar bütçe ayırdıklarını saptamaya çalışın. Sizler de rakiplerinizi taklit ederek başarıyı yakalayabilirsiniz.

8. Kullanıcı duygularının analiz edilmesi

kullanıcı duyguları

Kullanıcıların ne tür paylaşımlara daha fazla ilgi gösterdiğinin analiz edilmesi kullanıcı duygularının analiz edilmesi olarak tanımlanır.

Yapmış olduğunuz paylaşımlar arasında kıyaslama yaparak kullanıcıların daha çok nelere odaklandıklarını belirlemeye çalışın. En çok ilgi gören hususları belirleyebilirseniz paylaşımlarınıza bunları ekleyerek organik trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Kullanıcı duygularını analiz etmek adına geliştirilmiş olan çok sayıda online analiz yazılımı olsa da ben çoğunun doğru sonuç verdiğini düşünmüyorum. Bu yüzden analizlerin bireysel gözlemlemelerle yapılmasının gerekli olduğunu düşünmekteyim.

9. Google Analytics kullanımı

Sosyal medya paylaşımlarınıza gelen dönüşümleri ücretsiz bir şekilde takip edebileceğini yer Google Analytics servisidir. Google Analytics üstünden trafiğinizin nereden geldiğini gözlemlemeniz mümkün. Bu sayede sosyal medya üstünden gelen trafiğin belirlenmesi de kolaydır.

Sosyal medya üstünden gelen bağlantılar direkt olarak SEO’ya etkisi yoktur. Bu yüzden paylaşılan bağlantıların trafik alması önemlidir.

Sosyal medya üstünden web sitemize gelen kullanıcılar site içerisinde dolaşıp ne kadar fazla zaman geçirirse bu durum içeriklerimizin kalite oranının iyi olduğunu arama motorlarına sinyal olarak gönderecektir. Bu da belirli bir süre tekrarlanmaya devam ederse serp sonuçlarında daha iyi sıralamalar edilmesini sağlayacaktır.

Reklam vermek denildiği zaman birçok işletme sahibinin yüksek yatırımlar aklına gelir. Örneğin Facebook platformunu ele alalım. Bu platformda günlük 10 TL bütçe ile büyük kullanıcı kitlesine ulaşmak mümkündür. Yani bütçenize göre 3 TL dahi olsa periyodik olarak reklam vermeye özen gösterin. Bu durum uzun vadede geniş bir kullanıcı kitlesi oluşturmanızı sağlayacaktır. Büyük kullanıcı kitlesi web sitenize yüksek trafiğin gelmesi anlamına geldiğinden uzun vadeli de olsa yapacağınız çalışmalar önemlidir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Merhaba, geçmişte belli bir tarihte belirli hashtaglerde ayılan twittleri indirmek istiyorum. Akademik bir araştırmada kullanacağım. Böyle bir hizmetiniz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.