Sitenizden Uzaklaşan Ziyaretçileri Geri Getirin!

Sitenizden Uzaklaşan Ziyaretçileri Geri Getirin!

Günümüzde hem içerik odaklı hem de elektronik ticaret yapan internet sitelerinin en büyük sorunları arasında, kullanıcıları sitede tutma konusundaki başarısızlıklar yer alıyor. Özellikle mevcut internet kullanıcılarının çok sekmeli internet kullanım alışkanlığı edinmeye başlaması, sitede kalma veya dwell time üzerinde olumsuz etkiler meydana getiriyor. Öyle ki kimi durumlarda açılan onca sekme arasında kaybolan internet siteleri, doğrudan ziyaretçi kaybı ile karşı karşıya geliyor.

İşte tam da bu problemi çözmesi amacı ile hazırlanmış bir uygulama bulunuyor: Don’t Go!

Don’t Go sistemi nedir?

“Don’t Go” Türkçe olarak “Gitme” anlamına gelmektedir ve anlamı ile örtüşen bir uygulama sistemi sunmaktadır. Sizin sayfanızdan bir başka sekmeye geçen kullanıcının dikkatini çekmek için, sitenizin sekmede görünen ismini değiştiren bu uygulama, ücretsiz olarak tüm kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır.

Sitenizden Uzaklaşan Ziyaretçileri Geri Getirin

Başka bir sekmeye geçen kullanıcı, sitenizin başlığının değiştiğini görünce ilgisi o yöne kayacak ve ziyaretçi yeniden sitenize döndüğünde başlık da yeniden eski halini alacak. Böylelikle sitenizden uzaklaşan kullanıcıları, yeniden sitenize çekmiş olacaksınız.

Sitenizden uzaklaşan ziyaretçileri yeniden sitenize çekmek neden önemli?

Don’t Go uygulaması ile birlikte çoklu sekme kullanan kişileri sitenizden uzaklaştırmamanın yolunu açıklamadan önce belirtmek gerekirse, hem sitede kalma süresi hem de hemen çıkma oranları, kimi durumlarda doğrudan SEO ile ilgilidir. Dolayısıyla sitede kalma süresi veya dwell time ölçümleri yüksek olan sayfalar, arama motorları tarafından değer gören sayfalardandır. Nitekim sitenizi sadece bir açık bir sekme olarak tutan kullanıcıları yeniden sayfanıza çekerek, dolaylı yoldan SEO çalışmalarına da katkı sağlamış olabilirsiniz.

Don’t Go nasıl kullanılır?

Daha önce de belirtildiği gibi bir geliştirici tarafından hazırlanan bu uygulama, GitHub üzerinden ücretsiz olarak herkese açık bir halde dağıtılıyor ve kullanımını da oldukça basit. Hem WordPress hem de diğer içerik yönetim sistemleri ile birlikte kullanılabilen Don’t Go, özelleştirilme imkanı da sunuyor.

Öncelikle GitHub üzerinde yayınlanan kodları, şu bağlantı üzerinden indirmekle işe başlamak gerekiyor: https://github.com/tiaanduplessis/dont-go

Sitenizden Uzaklaşan Ziyaretçileri Geri Getirin

Bu sayfada yer alan “Clone or download” butonuna tıklayın ve “Download ZIP” seçeneği ile dosyaları bilgisayarınıza indirin. İndirilen bu kodlarla beraber aşağıdaki kod parçacığını özelleştirerek, sekmesinin değişmesi istenen tüm sayfalara ekleyebilirsiniz.

<script src=”dont-go.js dosyasının olduğu uzantı”></script>
<script>
dontGo({
title: ‘geri dön’,
faviconSrc: ‘favicon’un olduğu uzantı’,
timeout: 1
})
</script>

Don’t Go WordPress kurulumu nasıl yapılır?

Elbette ki kullanıcıları siteye geri çekmek için hazırlanan bu sistemi, dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress ile birlikte kullanmakta oldukça kolay. Bunun için, daha önce belirtildiği gibi GitHub üzerinden gerekli kodları indirmekle ile başlamak gerekiyor. ZIP olarak indirilen bu dosya, ZIP’ten çıkartılmalıdır.

ZIP dosyasının içinde, “public” isimli bir klasör yer almaktadır. Bu klasörü, WordPress temanızın yer aldığı dosyadaki “js” isimli klasörün içerisine ekleyin. Eğer tema klasörü içerisinde “js” isimli bir klasör yer almıyorsa, yeni bir “js” isimli klasör ekleyerek, “public” dosyasını bu klasörün içerisine yükleyin.

FileZilla aracı ile yapabileceğiniz bu işlem sonrasında, “public” dosyasının yüklendiğinden emin olun.

Bu işlemi tamamladıktan sonra, aşağıdaki kod parçasını, tema dosyalarınız arasındaki “footer.php” klasörünün içerisine ekleyin. Bu kodu, </body” etiketinin hemen üstüne eklediğinizden emin olun.

Sitenizden Uzaklaşan Ziyaretçileri Geri Getirin

<script src=”dont-go.js dosyasının olduğu uzantı”></script>
<script>
dontGo({
title: ‘geri dön’,
faviconSrc: ‘favicon’un olduğu uzantı’,
timeout: 1
})
</script>

Sekmede yer almasını istediğiniz yazı ve favicon ile ilgili düzenlemeler, bu kod parçacığı üzerinden sağlanacak. Öncelikle “dont-go.js” dosyası için ayrılan bölüme, sitenizdeki dosyanın uzantısını eklemeniz gerekiyor. Bunun için şu örnek uzantıyı kullanabilirsiniz: “https://www.site-adı.com/wp-content/themes/tema-dosyasının-adı/js/public/dont-go.js”

Bu bölümden sonra, favicon’un yer aldığı uzantıyı da eklemeniz gerekiyor: https://www.site-adı.com/wp-content/themes/tema-klasörünün-adı/js/public/faviconAlt.png

“script src” bölümüne “dont-go.ps” dosyasının uzantısını ve “faviconSrc” bölümüne de kullanılmak istenen favicon’un adresini doğru bir şekilde eklediyseniz sorunsuz bir şekilde bu özelliği kullanmaya başlamış olacaksınız. Daha önce belirtilen şekilde tema klasörünün içindeki “js” dosyasına eklediyseniz, bu linkler sorunsuz olarak çalışacaktır.

Bir diğer özelleştirilebilir nokta da “timeout” bölümüdür. Bu bölüm, normalde “1000” olarak eklenmektedir. Lakin istediğiniz gibi bu bölümü de değiştirebilirsiniz.

Favicon olarak göstermek istediğiniz görseli, aynı isim ile yenileyerek özelleştirebilirsiniz. Bu noktada örnek favicon ile değiştirmek istediğiniz favicon dosyasındaki görsellerin, aynı boyutta olmasına dikkat edilmelidir. Öte yandan değişecek sekme yazısını da “title” bölümünden değiştirebilirsiniz. Örnek olarak “SEO beklemez” kullanılmıştır.

Tüm bu adımları uygulayarak, WordPress sitelerinizde de sekme isminde değişiklik yaparak, kullanıcının dikkatini yeniden siteniz üzerine çekebilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.