SEO Uzmanı

seo uzmanı ne demek

Web siteniz üstünden daha fazla satış yaparak gelirinizi arttıracak yönde etkisi olan anahtar kelimeler bulmak ve daha iyi sıralamalar elde etmek için SEO uzmanı olmanız gerekmektir. SEO hakkında her şeyi öğrenerek SEO uzmanı olup bu alanda hizmet verebilir ya da işletmenize ait web site üstünde çalışmalar yaparak gelirinizi katlayabilirsiniz.

SEO uzmanı olmak için illa bu alanda hizmet vermek gerekmemektedir. İşletmenize ait web sitenin SEO çalışmalarını yapmayı öğrenmek isteyen herkes SEO uzmanı olabilir. Tabi bunun için kişisel becerilerin de gelişmiş olması gerekmektedir.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı, serp sonuçlarında (Google, Yandex, Bing, Yahoo vb.) yer alan sitelerin sıralamalarını arttırmak için neler yapılması gerektiğini bilen, bu doğrultuda uygulamalar yapan kişidir.

SEO uzmanları genel olarak web siteleri, ziyaretçilere uygun forma getirecek iyileştirmelerin neler olduğunu tespit edebilen ve bu doğrultuda iyileştirmeler yapıp web sitelerin organik trafiğini arttıran kişilerdir.

Analiz, değerlendirme, uygulama, strateji oluşturma ve raporlama konusunda maharetli olan kişilerin SEO uzmanlığı alanında başarıyı yakalaması daha kolaydır.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur? Yol Gösterici 10 Yöntem

Maharetlerine güvenen kişilerin boş bilgiler peşinde koşmak yerine kısa yolsa SEO uzmanı nasıl olabileceklerini göstermek adına sizlere yol gösterici nitelikte olan 10 yöntemi sunmak istiyoruz.

1. Arama Motorlarının Nasıl Çalıştığını Öğrenin

Hangi alanda uzman olmak için çalışılırsa çalışınsın, yapılması gerekilen ilk şey o alandaki faaliyetlerin nasıl gerçekleştiğini öğrenmek olmalıdır. Bu yüzden SEO uzmanı olmak isteyen kişiler ilk olarak arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenmelidir.

SEO alanına merak saran kişilerin büyük kısmı arama motorlarının nasıl çalıştığını bildiklerini düşünür. Olayın içine girildiği zaman aslında pek de bir şey bilinmediği anlaşılır. Karşınıza çıkacak olan kavramlardan dolayı işlerinizin sekteye uğramaması için ilk olarak arama motorlarıyla alakalı temel kavramları öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Arama motorlarının nasıl çalıştıkları ile alakalı bilgi almak için https://www.google.com/search/howsearchworks/ bağlantısını kullanabilirsiniz. Bu bağlantı size genel olarak Google arama mantığı hakkında temel düzeyde bilgi verecektir.

2. Arama Motoru Pazarlama Kavramlarını Öğrenin

SEO uzmanı olmak için sadece arama motoru kavramlarının öğrenilmesi yeterli değildir. Bu yüzden arama motoru pazarlaması ile alakalı temel kavramların da bilinmesi gerekmektedir.

Sadece arama motoruna sadık kalarak SEO alanında başarılı bir uzman olmak mümkün değildir. Temel SEO kavramları ile birlikte diğer kullanılacak araçlarda yer alan arama motoru pazarlama kavramlarının da öğrenilmesi gerekmektedir.

Dijital pazarlama olarak da bilinen alanda yer alan kavramları öğrenmek için Dijital Pazarlama bağlantısında yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz.

3. SEO’nun Gerçek Anlamını Öğrenin

SEO denildiği zaman akla anahtar kelimeler ve bu anahtar kelimelere alınan dış bağlantılar gelir. SEO sadece bu tek düzelikten ibaret değildir. İçerisinde anahtar kelimelerden ve bağlantılardan daha fazlasını barındırır.

Yapılan SEO çalışmalarının gerçek amacı, kullanıcılara harika bir deneyim sunup istediklerini eskizsiz bir şekilde verebilmeyi de kapsamaktadır.

SEO çalışmalarında tek amaç sadece yüksek organik trafik elde etmek değildir. Amaçlar arasında elde edilen bu organik trafiğin korunması, web siteyi ziyaret eden bir kişinin tekrardan ziyaretinin sağlanabilmesi de yer alır.

SEO kavramını ele aldığımızda bu kavramın alt bileşenlere ayrıldığını görüyoruz. Bu bileşenler arasında teknik SEO, on page SEO, off page SEO ve içerik optimizasyonu yer alıyor.

4. SEO Öğrenmek İçin Doğru Kaynaklara Yönelin

SEO eğitimi adı altında internet ortamında paylaşılan çok sayıda kaynak bulunmaktadır. Bir kaynakta yer alan bilgi bazen diğer kaynakta aksi bir şekilde ele alınabilmektedir. Yaşanan bu durum da SEO uzmanı olmak için araştırma yapan kişilerin anlam karmaşası yaşamasına neden olur.

Sadece internet ortamında yer alan SEO eğitim kaynakları üstünden SEO nasıl yapılır hakkında bilgi edinmeye kalkacak olursanız, bu durum aşırı derecede zaman harcamanıza neden olacaktır. Ayrıca kaynakların birbirine ters düşecek yönde bilgiler vermesi kafanızın karışmasına neden olacaktır.

Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için SEO eğitimi veren kurum ve kuruluşlardan eğitim alabilirsiniz. Bir SEO uzmanından eğitim almanız daha kısa süre içerisinde SEO uzmanlığı konusunda gelişmenize yardımcı olacaktır. Google odaklı çalışma yapmayı planlayan kişiler temel eğitimine https://support.google.com/webmasters/answer/7451184?hl=tr bağlantısında yer alan bilgileri okuyarak başlayabilir. Ayrıca bizim daha önceden hazırladığımız SEO eğitimi konusunda verdiğimiz bilgilere SEO Eğitimi kategorisinden ulaşabilirsiniz.

5. SEO Değişiklikleri Hakkında Bilgi Alın

Arama motorları alaka düzeyini arttırmak adına yıl içerisinde çok sayıda algoritma değişikliği yapar. Bu durum kabul gören bazı SEO çalışmalarının zaman içerisinde negatif etki oluşturmasına neden olabilir.

SEO değişikliklerinden dolayı olumsuz etkiler yaşamamak için SEO değişiklikleri hakkında sürekli olarak bilgi alınması gerekmektedir. İyi bir SEO uzmanı olmak için bu önemli bir husustur.

https://www.blog.google/
https://www.blog.google/products/search/
https://webmasters.googleblog.com/

Yukarıda yer alan bağlantılar üstünden Google odaklı olarak yapılan SEO değişikliklerini yani algoritma güncellemelerini takip edebilir, değişiklikler hakkında bilgi alabilirsiniz.

6. Doğru SEO Araçlarını Kullanın

Hiçbir araç kullanmadan doğru bir şekilde SEO yapılması mümkün değildir. SEO çalışmalarınızda size en çok yardımcı olacak şeylerin başında kullanacağınız araçlar yer alacaktır.

Size en çok yardımcı olacak SEO aracı şüphesiz mülkünüzü eklemiş olduğunuz Google Search Console aracıdır. Gelen bağlantılar, hata veren sayfalar, en çok trafik aldığınız anahtar kelimeler gibi SEO çalışmalarınızı geliştirebileceğiniz bilgiye Google Search Console üstünden ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı hareketlerini anlamak ve yorumlamak için kullanmanız gereken araç Google Analytics olmalıdır. Daha önceden bu uygulamayı kullanmamış kişiler Google Analytics Kullanım Rehberi bağlantısından yeterli düzeyde bilgi alabilir.

Eğer ayıracak bütçeniz varsa özellikle rakip analizi yapıp doğru strateji oluşturma konusunda size yardımcı olacak nitelikte olan Ahrefs ve Semrush gibi araçları da kullanmanızı tavsiye ederiz.

7. Deneme Yanılma Yöntemini Kullanın

Teorikte alınan bilgiler pratiğe dökülmediği müddetçe hangi çalışmanın doğru hangi çalışmanın yanlış olduğu bilinmez. Bu yüzden öğrendikleriniz kesinlikle teoride kalmasın. Öğrendiklerinizi uyguladığınız zaman arama motorlarının nasıl tepki verdiğini saptamak için kesinlikle pratik yapmaya da özen gösterin.

SEO uzmanı olmak için yapacağınız pratikler sizin tecrübe kazanmanızı sağlayacaktır. Doğru yöntemi buluna kadar teorik bilgilerinizi uygulamaya geçirmelisiniz. Bu dayede doğru yöntemleri tespit edip SEO uzmanlığı alanında daha başarılı işlere imza atabilirsiniz.

8. SEO Alanındaki Bilgilerinizi Paylaşın

Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanan bir SEO kurumuyuz. Bildiklerimizi paylaşmaya başladığımız günden beri SEO uzmanlığı alanında daha başarılı işler yapmaya başladığımızı gördük. Böylesine olumlu bir etki aldığımız için SEO uzmanı olmayı düşünen kişilere bildiklerini paylaşmalarını öneriyoruz.

Sizler bilgi paylaşımı yapmaya başladığınız zaman doğan samimiyet ortamı sayesinde diğer SEO uzmanları da bilgilerini paylaşacaktır. Bu sayede daha önce deneme yapmadığınız, olumlu sonuçlara sahip olan yöntemler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

9. Tüm SEO Çalışmalarınızda Sabırlı Olun

SEO çalışmaları belirli bir süreç gerektirir. Bu yüzden kısa süre sonuç alınmasına uygun yöntemleri içerisinde barındırmaz. SEO çalışması yapan ve çalışma yaptıran kişi ve kurumlar organik kalabilmek adına sabırlı olmalıdır. Sabrı olmayan kişilerin SEO uzmanı olabilmesi mümkün değildir.

Eğer kısa süre içerisinde organik trafik almanız gerekiyorsa SEO çalışmaları yerine dijital pazarlama çalışmalarına yönelmenizi tavsiye deriz. AdWords gibi alanlara yatırım yapmanız daha kısa süre içerisinde sonuç almanızı sağlayacaktır.

10. Asla Umudunuzu Kaybetmeyin

Yaşanan algoritma değişiklikleri, yeni yapılan denemeler kimi zaman SEO uzmanlarının hayal kırıklığı yaşamasına neden olabilir. Yaptığınız çalışmalar her zaman pozitif etkiye sahip olacak diye bir kaide yoktur.

Yaşanan olumsuzlukların umudunuzu kaybetmenize neden olmasına izin vermeyin. Sürekli olarak yapacağınız denemeler er ya da geç başarıyı yakalamanıza yardımcı olacaktır. Başarılı bir SEO uzmanı olmanın en önemli sırrı sabırlı olmak ve umudu kaybetmemektir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.