SEO Rank Çalışmaları: SEO Sıralamalarınızı Arttırmanın 14 Yolu

sıralamalar için seo teknikleri

Google, web site kalitesine göre web sitelere 0-10 arasında bir puan vermektedir. Kaliteli web siteler 10’yakın puan alırken kalite değeri düşük olan web siteler 0’a yakın bir puan almaktadır. Bu puanlama PR yani Pagerank olarak isimlendirilir.

Yapılan algoritma güncellemeleriyle birlikte Google, PR kavramını tamamen ortadan kaldırmıştır. Pagerank kavramı tamamen ortadan kalksa da hala bir sıralama faktörü olmaya devam ediyor.

PR kavramı SEO dünyasında SEO Rank olarak isimlendirilmeye başlandı. PR çalışmaları daha iyi sıralamalar almak adına yapılmaya devam etmektedir. Bu makalede sizlere SEO sıralamanızı arttırmanızı sağlayacak 14 tekniği paylaşarak PR çalışmaları yapmanıza yardımcı olacağız.

PR Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Yapılan incelemelere göre kullanıcılar yaptıkları aramalarda ilk 3 sonuç dışında diğer sonuçlara nadir bir şekilde tıklamaktadır. Bu da web site sahiplerinin ilk 3 sırada yer almak adına SEO çalışmaları yapmasına neden olmaktadır.

Yapılan bu SEO çalışmaları PR yükseltmek adına yapılır. Dijital pazarda büyük bir paya sahip olmak için SEO çalışmalarının ilk 3 sonuç içerisinde yer almak adına yapılması gerekmektedir.

Bu güne kadar hiçbir şekilde SEO çalışması yapmadıysanız size vereceğimiz 14 taktikle sıralamalarınızı ciddi anlamda iyileştirmeniz mümkündür.

1. Sayfa Yükleme Hızını Arttırın

Bir web sitenin sayfa açılış hızının 3 saniyeden yüksek olması ziyaretçilerin %40’lık kısmının ilgili web siteyi terk etmesine neden olmaktadır.

Bugüne kadar anlattıklarımızı gözden geçirecek olursanız sayfada geçirilen sürenin önemli olduğuna değindiğimizi hatırlarsınız. İçeriklerinizden direkt çıkışların artması arama motorlarını olumsuz sinyal göndereceğinden dolayı sıralama kaybı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden sayfa yükleme hızına odaklanmanız gerekmektedir.

Sayfa yükleme hızı

Yukarıdaki görselde sayfa yükleme hızına paralel olarak içeriği terk etme oranı yer almaktadır. Gördüğünüz gibi sayfalar ne kadar geç yüklenirse terk etme oranı da o derecede artıyor.

Bunun farkında olan Google yetkilileri 2018 yılının Temmuz ayından itibaren sayfa yükleme hızının bir sıralama kriteri olacağını belirledi. Eğer 3 saniyeden daha uzun sürede açılan bir web siteniz varsa kesinlikle sayfa yükleme hızını iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapın.

2. Kalitesi Yüksek İçerikler Üretin

Kaliteli içerik

Web sitenize yüksek trafik almak ve bu trafiğin daimi olmasını sağlamak adına ziyaretçilerinize bir neden sunmanız gerekmektedir.

Yüksek kaliteli ve alaka düzeyi yüksek olan içerikler ziyaretçilerin tekrardan web sitenizi ziyaret etmesini sağlayan en önemli hususlardan biridir. İçerik kalitesinin yüksek olması trafiğin her geçen gün artmasını sağladığı gibi sayfada kalma süresini de arttıracaktır. Bildiğiniz gibi bu da önemli bir SEO sinyalidir.

Kaliteli içerikler üretirken ayrıca içeriklerin güncel olmasına özen gösterin. Bu sayede içeriklerinizi yayına soktuktan sonra yüksek oranda trafik alabilirsiniz. İçerik girişine uzun süre ara vermeniz SEO sinyallerinin kesilmesine ve sıralama kaybı yaşamasına neden olacaktır.

3. İçerik Görüntülerini Optimize Edin

İçeriklerde yer alan görüntüler, içeriklerde uzun süre kalınmasını sağlar. İyi optimize edilmiş olan içerikler bu sayede olumlu sıralama sinyallerinin oluşmasını sağlamaktadır.

İçeriklerdeki görüntüleri seçerken sadece kullanıcı odaklı çalışmalar yapılmamalıdır. Görüntülerin boyutunun yüksek olması sayfa açılış hızının artmasına neden olur. Bu etkisinden dolayı içeriklerdeki görsellerin boyutunu kaliteyi bozmadan düşürecek yönde çalışmalar yapılmalıdır.

Görüntü optimizasyonu yaparken görüntülerde anahtar kelimelerin yer almasını sağlayın. Özellikle görsel öğelerde kullanacağınız gizli anahtar kelimeler sıralamalarınızın iyileşmesini sağlayacaktır.

4. İçeriklerinizde Başlık Etiketlerini Kullanın

Başlık etiketleri

İçeriklerde H1, H2, H3… Gibi başlık etiketlerinin kullanılması makalelerin okunabilirlik düzeyini arttırmaktadır.

İçeriklerde başlık etiketleri kullanılmadığı zaman makaleler tek düze hale gelerek sıkıcı olur. Bu da okuyucuların makalenin sonuna gelmeden içerikleri terk etmesine neden olur.

Son zamanlarda yapılan SEO çalışmalarının büyük kısmı kullanıcı odaklı olarak yapılmaktadır. Başlık etiketlerinin kullanılması ziyaretçilerin web sitenizde daha uzun zaman geçirmesini sağlar. Bu etkisinden dolayı sıralama iyileştirme konusunda dikkat edilmesi gerekilen bir konudur.

Eğer bu güne kadar yayına aldığınız içeriklerde buna dikkat etmediyseniz içeriklerinizi optimize edip tekrardan yayına almanızı tavsiye ederiz. Bu bir süre sonra sıralamalardaki değişimi hissetmenizi sağlayacaktır.

5. Blog Yazmaya Özen Gösterin

Blog yazmak kısa süre içerisinde belirli bir okuyucu kitlesine ulaşmayı sağlar. Bir web siteyi ayakta tutan elbette sabit içerikler de olmalıdır ancak belirli bir okuyucu kitlesine sahip olunması serp sonuçlarında iyi sıralamalar alınmasını sağlayacaktır.

Yaptığımız araştırmalara göre okuyucu kitlesine ulaşmanın en etkili yollarından birisi blog yazmaktır. Web sitenizde blog alanı oluşturup ilgili çekici türden içerikler yayınlayarak web sitenizin daha büyük bir okuyucu kitlesine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

6. İçeriklerinizde İç ve Dış Bağlantılar Kullanın

İçeriklerinizde mutlaka alaka düzeyi yüksek olan diğer içeriklerinize bağlantı vermelisiniz. Ayrıca ziyaretçilerinize seçenek sunmak adına otoritesi yüksek olan diğer web sitelere de bağlantı vermeniz olumlu sıralama sinyalleri almanızı sağlayacaktır.

Verilen dış bağlantılar içerikte yer alan bilgilerin kanıtlanmaya çalışıldığının bir göstergesidir. Düne kadar birçok webmaster dış bağlantı vermeye çekinse de olumlu sinyallere sahip olmasından dolayı dış bağlantı vermek düne kadar daha yaygın hale gelmiştir.

Dış bağlantı verirken mutlaka bağlantıların nofollow olmasına özen gösterin. Aksi taktirde içeriğinizin otoritesini paylaşmış olursunuz. Bağlantı verilen web site ne kadar kaliteli olursa olsun buna dikkat edilmesinde fayda var.

Verilen iç bağlantılar site içerisinde daha uzun zaman geçirilmesini sağlar. İç bağlantı verirken kesinlikle akalı makalelere bağlantı verilmelidir. Aksi takdirde kullanıcı içeriği alakasız bulur ve sayfayı terk eder. Bu etkisinden dolayı iç bağlantıların dış bağlantılar kadar dikkatli bir şekilde oluşturulması gerekmektedir.

7. İçeriklerinizde Mültimedya Kullanın

Ziyaretçilerinizin hiçbirisi sadece metinden oluşan içeriklerinizi okumak istemez çünkü sadece metinden meydana gelen içerikler aşısı derecede sıkıcıdır.

SEO sıralamalarınızı iyileştirmek adına içeriklerinizde harika görseller, videolar, ses dosyaları ve slaytlar kullanabilirsiniz. İçeriklerinize yapacağınız bu eklemeler kullanıcı deneyiminin artmasını sağlayacaktır.

Ziyaretçilerin büyük kısmı bir şeyler okumak yerine görsel öğelere ya da videolara odaklanır. İçeriklerinizde görsellerin ve videoların yer alması kullanıcıların web sitenizde daha uzun zaman geçirmesini sağlar.

Tabi ki içeriklerde görsellerin ve videoların yer alması yeterli değildir. İçeriklere yapılan bu eklemelerin kalite düzeyi de önemlidir. Eklediğiniz içerikler ve videolar kaliteli olursa daha iyi sonuçlar alacağınızdan şüpheniz olmasın.

8. İçeriklerin Okunabilirlik Düzeyini Arttırın

İçeriklerinizin kesinlikle monoton bir havada olmaması gerekmektedir. Doktor ya da avukat gibi resmi bir dil kullanmak yerine karşınızdaki kişiye hitap ederek içeriklerinizi kaleme alın.

İçeriklerinizi okunabilirlik düzeyini arttırmak adına kuracağınız samimi cümleler size bu konuda büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Ayrıca içeriklerde paragrafların uzunluğuna dikkat edilmelidir. Aşırı derecede uzun paragraflar okuyucuların sıkılmasına neden olur. Bu etkisinden dolayı paragraflarınızın 3 cümleyi geçmemesine özen gösterin. Bu yönde yapacağınız iyileştirmeler sayfada kalma süresini arttıracaktır.

9. Bozuk İç ve Dış Linkleri Düzeltin

bozuk iç dış bağlantı

Bozuk iç ve dış bağlantılar olumsuz SEO sinyallerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden iç ve dış bağlantıların düzgün olup olmadığı periyodik olarak kontrol edilmelidir.

Bozuk iç ve dış bağlantılar ölü bağlantı olarak kabul edilmektedir. Özel yazılım olan web sitelerde bu bozuk bağlantıların tespit edilmesi adına online yazılımların kullanılması gereklidir.

WordPress altyapısına sahip bir web siteniz barsa bozuk iç ve dış bağlantıları kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Bu konuda size “Broken Link Checker” adlı WordPress eklentisi büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

10. Web Sitenizi Mobil Cihazlar İçin Optimize Edin

Mobil kullanıcı oranı her geçen gün artmaktadır. Arama motorları üstünde gerçekleşen aramalar analiz edildiğinde yapılan aramaların yaklaşık olarak %60’lık kısmının mobil cihazlardan gerçekleştiği görülmektedir.

Hal böyle olunca yapılan yeni algoritma güncellemeleriyle birlikte mobil uyumluluk bir sıralama kriteri haline gelmiştir.

İyi sıralamalar alabilmek adına web sitelerin mobil uyumlu olacak şekilde optimize edilmesi gerekmektedir. Kullanıcı deneyiminin yüksek olması için sizler de mobil sorunlarınızı ortadan kaldırmaya özen gösterin.

11. Sayfaları Düzgün Bir Şekilde Biçimlendirin

İçeriklerinizin zengin bir yapıda olması okuyucuların burada uzun süre geçirmesini sağlamaz. İçerikler zengin olduğu kadar düzgün bir şekilde oluşturulmalıdır.

Bu yüzden kullanılan fontlar, metin renkleri, video ve resimlerin konumlandırılması önemlidir. İçeriklerinizin kolay okunmasını sağlayacak şekilde sayfa düzeni oluşturmanız gerekmektedir.

Web sitelerde kesinlikle navigasyon sistemi yer almalıdır. Navigasyon sayesinde okuyucular alakadar kategorilere rahat bir şekilde ulaşabilir. Kullanıcı deneyimini arttıracak yönde bu tarz çalışmalar yapmanız size olumlu sıralama sinyallerinin gelmesini sağlayacaktır.

12. İletişim Bilgilerini Düzgün Bir Şekilde Girin

İletişim bilgilerinin düzgün bir şekilde girilmesi işletmenize olan güvenin artmasını sağlayacaktır.

İnsanların size olan güvenini arttırmak ve var olan güveni korumak adına iletişim bilgilerinizi kolay bir şekilde bulunduğuna dikkat edin.

İletişim bilgileriniz arasına telefon numaranızı, e-posta adresini ve işletme konumunuzu mutlaka ekleyin. Bu kesinlikle size olan güvenin artmasını sağlayacak önemli bir kriterdir.

13. Kullanıcıları Sosyal Medya Paylaşımlarına Teşvik Edin

İçeriklerinizin sosyal medya platformlarında paylaşılması organik trafiğinizin artmasını sağlar.

İçeriklerinizin daha fazla sosyal medya paylaşımı alması için kesinlikle web sitelerinize sosyal paylaşım butonları ekleyin. Sosyal paylaşım butonlarının görünür olmasına özen gösterin.

Kullanıcıların tamamı içerikleri tamamen okuduktan sonra paylaşmaktadır. Bu yüzden paylaşım butonlarını makale sonuna eklemeniz yerinde bir karar olacaktır. Makaleleriniz aşırı derece uzunsa yan menüde kayar olarak yer alan paylaşım butonları daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

14. İçeriklerinizde Anahtar Kelime Kullanın

Anahtar kelime kullanımı

Serp sonuçlarında iyi sıralamalar almak için içeriklerde anahtar kelimelerin kullanılması gerekmektedir. Kullanılan anahtar kelimeler arama motoru örümceklerini ilgili makalenin neyle alakalı olduğunu ifade etmek için önemlidir.

Kullanılan anahtar kelimeler kesinlikle makale akışını bozmamalıdır. Bu yüzden anahtar kelime eklemesi kesinlikle okuma akışı göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmelidir.

Makalelerde sadece bir anahtar kelimeye odaklanılmamalıdır. Organik trafiği arttırmak adına kesinlikle makalelerde uzun kuyruklu anahtar kelimelere de yer verilmesi gerekmektedir.

Bonus: Kaliteli Dış Bağlantılar Edinin

Pagerank değerinin artmasını saplayan en önemli şeylerin başında web siteye gelen dış bağlantılar yer alır. Bir web siteye gelen dış bağlantıların kalitesi ne kadar yüksekse Pagerank değeri de o kadar yüksek olacaktır.

Dış bağlantı edinirken kesinlikle Google kalite kurallarına sadık kalın. Yapacağınız yanlış çalışmalar web sitenizin arama motoru cezalarına maruz kalmasına neden olabilir. Eğer bu konuda uzman değilseniz kesinlikle bir SEO uzmanı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.