Nöro Pazarlama Nedir? SEO Çalışmalarında Nasıl Kullanılır?

böro pazarlama açılımı

Nöro pazarlama, insanların almış oldukları kararların duygularıyla alakalı olduğunu ve duyguların pazarlama konusundaki etkinliğini araştıran bir pazarlama kavramıdır. Buradan yola çıkıldığında nöro pazarlama; ürün tasarımının yapılmasında, promosyonların ve reklamların hazırlanıp geliştirilmesinde, hizmet ve ürünlerin fiyatlandırılmasında, satış noktası ve tüketici deneyiminin geliştirilmesinde uygulanmaktadır.

Nöro pazarlama konusunda çalışmalar yapan şirketler, pazar araştırması konusunda ciddi bir faaliyet içerisindedir. Bu konuda çalışma yapan şirketlerin reklamların, promosyonların, yeni ürünlerin tüketicide oluşturduğu etkiyi ölçme konusunda etkili oldukları bilinir. Tüketici üzerinde oluşan etki direkt olarak satın almayı etkilemektedir. Bazı renk ve görsellerin, fiyatlandırmaların hatta satış noktası tasarımlarının tüketicileri ürün veya hizmeti almaya teşvik ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Nöro Pazarlama Nasıl Çalışır?

Nöro pazarlama nasıl çalışır

Nöro pazarlama yöntemleri hayata geçirilmeden önce potansiyel müşteri kitlesi üründe araştırma yapılır. Bunun için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) ve (EEG) yöntemleri sıklıkla tercih edilir. Bu yöntemde potansiyel müşteri üstünde manyetik görüntüleme yapılarak ürün ve hizmete karşı olan tepkisi ölçülür. Denek konumunda olan potansiyel müşteri profilindeki kişinin ses ve görsellere karşı olan tepkisi ölçülür. Bunun yanı sıra ürün veya hizmet hakkında bilgi alırken kan akış hızındaki değişim belirlenir.

Elde edilen verilerin tamamı bir potada toplanarak potansiyel müşterilerin nelerden daha fazla keyif alacağı tespit edilir. Bu sayede ürün ve hizmetler üstünde geliştirmeler yapılarak pazara sunulur ve alınma potansiyeli yüksek olan ürünler elde edilir. Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme cihazlarının fiyatı yüksektir. Bu yüzden küçük işletmeler için uygun değildir. Ayrıca denekler için de sıkıntı oluşturan bir cihazdır. Bu etkilerinden dolayı genellikle büyük şirketlerin ciddi yatırımlar yaparak kullandığı nöro pazarlama yöntemi olarak bilinir.

Nöro pazarlama alanında kullanılan elektroensefalografi yöntemi, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme yöntemine oranla daha düşük maliyetlere sahiptir. Bu yöntemde, bilim kurgu filmlerinde düşünce okumak adına kullanılan başlığa görsel açıdan benzer bir başlık kullanılır. Kişinin ürün ve hizmetlere olan tepkisi sonucunda beyinde meydana gelen elektriksel değişimler ölçülür. Her ne kadar fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme yöntemindeki kadar başarılı sonuçlar elde edilemese de daha düşük yatırım maliyetleri gerektirdiğinden dolayı birçok işletme tarafından tercih edilmektedir.

Nöro Pazarlama Yöntemleri

Nöro pazarlama nasıl yapılır

Nöro pazarlama, kendi içerisinde alt gruplara ayrılır. Sizler pazarlama alanının hangi kısımlarında nöro pazarlamayı kullanabileceğinizi tayin edebilirsiniz. Şimdi sizlere ürün pazarlamasının hangi kısımlarında nöro pazarlama tekniklerinin kullanıldığını anlatmak istiyoruz.

1. Ürün tasarımında ve paketlemede nöro pazarlama

Ürünlerin sahip olduğu şekiller, paketlemesinde kullanılan renkler gibi faktörler ürün veya hizmete olan isteği etkileyen bir husustur. Ürünün tasarım ve paketleme aşamasında nöro marketing testleri yapılarak insanların ürüne olan tepkisi ölçülebilir. Bu sayede insanlara en çok hitap eden tasarım ve paketleme şekilleri belirlenebilir.

2. Fiyatlandırmada nöro pazarlama

Mağaza vitrinlerine bakıp sadece 9,99 TL ibaresiyle karşılaştığınızda ister istemez bu ürünün ederinin altında bir fiyata satıldığını düşünürsünüz ve almak istersiniz. Bu Nöro pazarlamanın fiyatlandırmada olan etkisinin bir göstergesidir. Ürün veya hizmetin satış potansiyelini arttırmak için müşteride alma isteği uyandıran bu tarz fiyatların belirlenmesi önemlidir.

3. Mağaza tasarımında nöro pazarlama

Ürün veya hizmet satışı yapılan ürün satış noktalarına mağaza denilmektedir. Mağazalarda kullanılan dekorasyon tekniklerinin insan duyguları üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu bilinir. Mağaza içerisinde kullanılan renkler, rafların konumlandırma şekilleri, personel kıyafeti hatta ortam ışığı bile müşteri üstünde satın alma etkisi oluşturmaktadır. Nöro pazarlama teknikleri mağaza tasarımlarında kullanılarak şirketlerin ürün ve hizmet satış oranı arttırılabilir.

Nöro Pazarlamanın SEO’ya Uyarlanması

Nöro pazarlama yöntemlerinin SEO çalışmalarına uygulanması da mümkündür. Özellikle web site tasarımında kullanılan renkler, navigasyon sisteminin konumlandırılması gibi etkenler insanların web sitede daha uzun süre geçirmesini sağlar. Sizler de web site tasarımlarınız da insanda merak hissi uyandıran renklere yer vererek web sitenizde daha uzun süre geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Tabi ki tasarım tek başına yeterli değildir. Ayrıca içeriklerde de okuma hissi uyandıran öğelere yer verilmelidir. Makaleleriniz de kullanacağınız görseller ve videolar sayesinde okuyucuların duygu durumları üstünde baskı kurup daha fazla bilgiye ulaşmak adına web sitenizde daha fazla zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Nöro pazarlama nedir hakkında verdiğimiz bilgilerin tamamını SEO’ya uyarladığımızda aslında karşımıza kullanıcı deneyimi çıkmaktadır. Bir web sitede kullanıcı deneyimi ne kadar iyiyse nöro pazarlama çalışmasının o kadar iyi olduğu söylenebilir. Sizler de müşteri memnuniyetini arttırmak adına kullanıcı deneyimlerini gözlemleyin. Bu sayede kullanıcıların istek ve arzularını tespit ederek daha verimli düzenlemeler yapabilirsiniz. Özellikle Google aramalarında iyi sıralama almak için Nöro pazarlamaya dayalı düzenlemeler size büyük oranda yardımcı olacaktır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.