İşinizi Büyütmek için 7 Dijital Pazarlama Stratejisi

dijital pazarlama önerisi

İşletmenizi büyütmek satışlarınızı arttırmak mı istiyorsunuz? Hadi o zaman neler yapabileceğinizi öğrenmeye başlayın. Öncelikle uzun ve yorucu bir yola çıktığınızı bilmeniz gerekiyor. Marka değeri yaratmak son derece zahmetlidir. Doğru hedef belirlemek, ürün seçimlerinin yapılması, kar marjlarının hesaplanması, reklam bütçesi ve daha fazlası için size yol gösterecek harika 10 öneride bulunacağız. Büyümeniz için doğru pazarlama stratejilerine ihtiyacınız vardır, aksi taktirde büyümeniz imkansızlaşıyor diyebiliriz. Dijital pazarlama çözümleri ile başarıyı yakalayabilirsiniz.

Doğru hedef kitleye ürünlerinizi ve sitenizi nasıl ulaştırabilirsiniz? reklam maliyetleri ve dijital pazarlama hakkında ne kadar bilgilisiniz. Dönüşüm oranlarına göre kar marjınızı nasıl ayarlamanız gerekir inceleyeceğiz. Kullanılan pazarlama yöntemleri arasında içerik, sosyal medya reklamları, Adwords reklamları en iyi yardımcılar arasındadır. Yola çıkmadan önce ne kadar zaman ayırabileceğinizi hesaplayın, eğer kendi işleriniz çok yoğun ise bir dijital pazarlama ajansı ile mutlaka görüşmeli ve markalaşma sürecini birlikte takip etmelisiniz. Size bu konuda yardımcı olmaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

En iyi pazarlama Stratejileri Nelerdir?

dijital pazarlama stratejisi nedir

Bir çok işletme dijital pazarlama alanında tam bilgiye sahip olmadığı ve yeterli araştırmaları yapamadığı için girişimciliğe bir türlü cesaret edemezler. Görünürlük çalışmalarının çok karmaşık olduğunu düşür ve yeterli bütçeye sahip olup olmadıkları hakkında endişe duyarlar. Doğru bir pazarlama stratejiniz yok ise çok fazla para harcayabilir ve geri dönüşüm oranın düşmesine neden olabilirsiniz. Projenize güveniyor iseniz, çok fazla para harcamadan küçük adımlarla da pazarlamaya başlamanız mümkündür. Size bu yazımızda nasıl dijital pazarlamaya başlayacağınızı anlatacağız. Çok heyecan verici değil mi? hadi başlayalım;

1. Sosyal Medya Kanallarını Kullanın

Sosyal medya sayfaları dijital pazarlamanın temelleri arasındadır. Hatta başlangıç noktası olarak görebilirsiniz. Hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak en pratik yöntemler arasında diyebiliriz. Bu yüzden sosyal medyayı kesinlikle kullanmanız gerekiyor. İlk etapta sosyal medyada hedef kitleye ulaşmak zahmetli ve yönetimini sağlamak zor gelebilir. Kesinlikle korkmayın, hedef kitleye ulaştıktan sonra işlerinizin ne kadar yürüdüğünü göreceksiniz. Başarıya ulaşmış bir çok firmanın sadece sosyal medya ile harika geri dönüşümler elde ettiğini bilmeniz gerekiyor. Sosyal medya için tek başınıza yola çıkabilirsiniz, bu noktada bir dijital pazarlama ajansına aslında ilk etapta gerek yok diyebiliriz. Bilinen sosyal medya kanallarında ilk olarak sayfalarınızı oluşturun. Unutmayın çok fazla sosyal medya sitesine sahip olmak marka bilincini hızlı oluşturacağınız anlamına gelmemektedir. Burada dikkat etmeniz gereken konu,kalitesini düşürmeyeceğiniz kadar sosyal medya sayfasını yönetmek olacaktır. Başlangıç için açılabilecek sosyal medya sayfaları;

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • Google Plus
 • Linkedin

yukarıdaki 5 sosyal medya sitesinde işletmeniz için sayfalar oluşturarak başlayabilirsiniz. Tüm sosyal medya sayfalarınız da işletmeniz hakkında bilgilerin olması gerekmektedir. Hakkımızda, iletişim ve işletme hakkında kısa bir açıklama yazabilirsiniz. Sosyal medya paylaşımlarında dikkat etmeniz gereken konu şudur, sitenizde olan her içeriğin sosyal medya sayfalarınızda olması marka değerinizi arttırmaz. Tersine marka bilincini farkında olmadan yok etmiş olabilirsiniz. Sosyal medya siteleriniz de paylaşımlara son derece dikkat etmelisiniz, güvendiğiniz ürünleri öne çıkarabilir veya sitenizde en çok güvendiğiniz blog yazılarını hedef kitlenize sunabilirsiniz.

Paylaşım yaparken peki, nelere dikkat etmek gerekiyor?

Sosyal medya sayfalarınızda paylaşım yaparken dikkat etmeniz gereken, bazı önemli noktalar;

 • Uzun başlıklardan kaçınılmalı
 • Uzun URL’ler paylaşımlar içerisine bırakılmamalı, Goo.gl link kısaltma servisini tavsiye ederiz.
 • Paylaşımlarınız da mutlaka özgün görsellerin kullanılması
 • Kısa açıklayıcı bir başlık kullanılması
 • Dikkat çeken başlık kullanımı
 • Doğru link yönlendirmesinin yapılması
 • Tüm yorumlara büyük bir özen ile cevap verilmesi

Sosyal medya çalışmaları yaparken rakiplerinizi de sürekli göz önünde bulundurmalısınız. Rakiplerinizin yaptığı etkinlik, kampanya ve blog paylaşımlarını yakından takip etmelisiniz.

2. Sitenizde ve sosyal medyalarda eğitim videoları düzenleyin

Bulunduğunuz sektör için lider olmak ve pazarda söz sahibi olmak için aslında en iyi yöntem eğitimler vermektir. Hedef kitlenize eğitimler verin, sorularını cevaplayın ve etkinlikler düzenleyin. Bilgilerinizi ve tecrübenizi paylaşmaktan çekinmeyin, bu durum size harika hedef kitlesi potansiyeli sunacaktır. Sizi daha yakından takip etmek isteyenler olacak ve sürekli markanız hakkında araştırmalar yapacak bir kitle yaratmanız mümkün. Videolarınız dan memnun kalan takipçiler, sitenizi ziyaret edecek, paylaşacak ve tavsiye edecektir. Görünürlük çalışmalarında son derece önemli olan video eğitimlerini kesinlikle uygulamanızı tavsiye ederiz. Sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiğimiz canlı yayın videosunu izleyebilir ve fikirler edinebilirsiniz.

Hedef kitleniz ile buluşmaktan çekinmeyin, sizlere yöneltilen tüm sorulara çekinmeden bilginiz dahilinde cevap verin. Sabırlı olun ve bu gelişme sürecini gözlemleyin. Emin olabilirsiniz, harika geri dönüşler alacağınızdan. Yaptığınız canlı yayınları hangi kanalda yaparsanız yapın, Youtube kanalı açarak, kanalınızda yayınlamaya özen gösterin. Yapmış olduğunuz her yayını dünyanın diğer 2nci büyük arama motoru olan Youtube’ye atarak, video arama kanalında hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Video’nuzun ne ile ilgili olduğunu açıklayan harika bir başlık seçin ve özet alanında video hakkında kısa bilgiler sunun. Açıklama alanına yine link kısaltma servisi kullanarak daha fazla bilgi ve sorularınız için linkinden sitemizi ziyaret edin şeklinde yönlendirmeler bırakarak sitenize trafik çekeceğinizi ve hatta satış yapabileceğinizi unutmayın. Bir çılgınlık yapın ve kameranızı açın yaptığınız iş hakkında hedef kitlenize bilgiler verin.

3. Blog yazılarınız ile bilgiler sunun

Bir çok web sitesi sahibi blogu son derece yorucu ve gereksiz görmektedir. Lakin, yaptığınız işi ve kampanyalarınızı anlatmak için blog kesinlikle şarttır diyebiliriz. Örneğin teknoloji alanında satış yapan bir işletme sahibi olduğunuzu düşünelim. Hedef kitlenin dikkatini çekmek için ürün incelemeleri yapabilir bu ürün inceleme videoları sosyal medya sayfalarınız da, youtube kanalınız da ve blog alanında oluşturacağınız içeriklerde kullanabilirsiniz. Bu sayede bir çok kanaldan takipçi toplayarak hedef kitlenize daha zahmetsizce ulaşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu editöryal içeriklerden uzak durmak olacaktır. Site sahipleri genellikle blog yazılarını içerik firmalarına yazdırmaktadırlar, ama bir içerik firması ne kadar işiniz hakkında bilgi sahibi olabilir veya sizler gibi ürün incelemesi, teknik bilgiler sunabilir mi? Cevap tabi ki hayır sadece orta düzeyde içerikler siteniz için üretecekleri için, markalaşma süreci uzayacak ve zamanla gereksiz içerikler site kalitenizi düşürmeye başlayacaktır. Biraz sabırlı olmalı ve kendi içeriklerinizi üretmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

4. Arama motoru optimizasyonu yapın

arama motoru optimizasyonu hizmetleri

En zahmetli ve bir o kadar heyecanlı bölüme geldiniz diyebilirim. Arama motoru optimizasyonu yapmak karmaşık ve zor gelecektir. Şunu unutmamanız gerekiyor SEO ne kadar zor olursa olsun, arama motorlarında görünür olmanız için en önemli teknik çalışmalardandır. Sınırsız bir kaynağa sahip olduğunuzu bilmelisiniz, öncelikle SEO sayfamızdaki bilgileri okuyarak genel bilgi sahibi olmalısınız. Sonrasında ise SEO haberlerimizi düzenli takip ederek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bir çok SEO blogu, eğitim siteleri ve ajansları bulunmaktadır. Bu sitelerden bilgi edinmeniz yine mümkündür, lakin bazı web siteleri sadece PBN oluşturma hakkında blackhat seo tekniklerini yaymaktadırlar bu tarz bilgiler ile yapılan çalışmalar arama motorlarının web yöneticisi yönergelerineuygun değildir.

Peki, SEO çalışmaları yaparken nelere dikkat etmelisiniz;

 • Arama Motorlarını yanıltmaya yönelik PBN bağlantı düzenlerine katılmamak
 • Köprü sayfalar üretmemek
 • Zayıf içeriklerden uzak durmak
 • Alıntı ve kopya içerik yayınlamamak
 • Ücretli bağlantı düzenlerinden “dofollow” bağlantılardan uzak durmak
 • Sayfa hız optimizasyonu
 • Mobil uyumluluk
 • Haber üreten bir platform iseniz AMP kurulum
 • Değer katan, paylaşılır içerikler üretmek

arama motorlarının en büyüğü olan Google öncelikle kullanıcılar için içerik üretmeli ve taramanın sorunsuz olması için seo optimizasyonlarının yapılmasını tavsiye etmektedir. Doğru SEO yaptığınız zaman anahtar kelimelerinizde ilerler ve daha fazla satışa ulaşırsınız. Eğer size halen karmaşık görünüyor ise, bizlerle irtibata geçebilir ve seo danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilir yine seo eğitimi alabilirsiniz.

İyi bir görünürlük elde etmek istiyor iseniz, sektörünüz ile ilgili tüm anahtar kelimeleri araştırmalı ve anahtar kelimeleriniz için en performanslı içerikleri üretmelisiniz.

5. Hedef kitlenize reklam çıkın

Yapılandırılmış hedef kitle reklamları ile markanızı tanıtmanız daha kısa ve zahmetsizdir. Lakin, iyi bir geri dönüşüm için yüksek bütçe sahibi olmanız gerekmektedir. Yeni başladı iseniz, küçük reklam denemeleri ile hedef kitlenize hitap etmek için reklam yayımlayabilirsiniz. İlk reklamlarınız olacağı için 2 kaynağı kullanarak reklam yayınlamanız mümkündür.

a. Google Adwords Kullanın

Google Adwords reklamları ile bulunduğunuz il için lokasyon denemeleri yapabilir, hedef kitle seçimi yaparak Google Adwords Görüntülü reklamlar yayımlayabilirsiniz.

b. Facebook ve İnstagram Kullanın

Facebook üzerinde doğru pixel ölçülerinde reklam verdiğinizde reklamınızın instagramda da yayımlanmasını sağlayabilirsiniz. İlgi alanı seçmek daha kolaydır. Gönderinizi öne çıkaracağınız zaman yaş, cinsiyet, ilgi alanı ve lokasyon seçimi yapmanız mümkündür.

Reklamlarınız doğru hedef kitlelerde görüneceği için, direk trafik çekmenizi ve geri dönüşüm oranınızı arttıracaktır. Rakiplerinizin nasıl reklamlar yayınladıklarını da incelemeniz sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

6. Ortaklık programı oluşturun

Sattığınız ürünler için ortaklık programı oluşturabilirsiniz. Güvendiğiniz ürünler için özel bir panel yazdırarak webmasterların ürünlerinizi kendi sitelerinde satmalarını sağlayabilir, satış başına komisyon ödeyebilirsiniz. Bu sistem affilate marketing olarak adlandırılmaktadır. Ürününüzü satmak isteyen webmasterlar siteler oluşturarak seo çalışmaları ve sosyal medya çalışmaları ile anahtar kelimede önde çıkan siteler oluşturmaktadır. Oluşturulan veya anahtar kelimeniz için daha önceden iyi konum elde etmiş sitelerde yayınlanan ürünler ve reklamlar ile gelirlerinizi arttırabilir ve sitenize daha fazla müşteri çekebilirsiniz.

7. E-posta aboneliği oluşturun

Sitenize giren ziyaretçiler için ebülten aboneliği oluşturmanız önemlidir. Yeni ürünler ve içerikler yayımladığınız zaman, listenizde olan mail adreslerine bildirim yapabilirsiniz. Bunun için sitenizde bir blog alanı oluşturabilir, dikkat çeken videolar ve içerikler yayımlayabilirsiniz. Yeni içeriklerden ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız mail aboneliğimize katılabilirsiniz tarzında yönlendirmeler ile siteniz için ziyaretçi ve üye datası oluşturabilirsiniz. E-posta bildirimleri ile yine ilgi alanı ölçmek mümkündür, mail bildirimi yaptıktan sonra. hangi kullanıcının hangi içeriği tıkladığını kontrol edebilir ve ilgi alanına göre tekrar bir e-posta pazarlama kampanyası deneyebilirsiniz.

Dijital pazarlama alanında tavsiyeler vermeye devam edeceğiz, unutmayın başarı için çok defa düşmeniz, koşmanız ve uçmanız gerekmektedir. Pes etmeyin ve ürünlerinizi pazarlamak için stratejiler geliştirmeye devam edin. Hedefe kitlenin ve başarın.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.