Hemen Çıkma Oranı SEO Çalışmalarını Nasıl Ekiler?

Hemen Çıkma Oranı SEO Çalışmalarını Nasıl Ekiler?

Hemen çıkma oranı nedir ? sitenize gelen ziyaretçilerin tek sayfa görüntüleme oranına verilen isimdir. Yani ziyaretçiler ilk açılan sayfadan başka bir sayfaya gitmediği anlamına gelmektedir. Ortalama oturum süresi de farklı sayfaların görüntülenmesiyle hesaplanmaktadır.

Site kalma süresi, ziyaretçilerin geldikleri sayfada geçirdiği süre ve farklı sayfaları gezerek sitenizde harcadığı toplam süreyi temsil etmektedir. Bu bilgilere detaylı olarak Google Analytics > Davranış > Genel bakış alanından görebilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranın SEO Üzerindeki Etkileri?

Hemen çıkma oranı ve sitede kalma süresi Doğal SEO çalışmalarında önemli bir etkendir. Gelen ziyaretçiler sitenizde az vakit geçiyorsa içeriğiniz yararsız veya yeterli olmayan içerik olarak algılanır ve sıralama kaybetmenize neden olur. Google kullanıcı hareketlerini değerlendirerek buna karar verir. Örneğin, seo kelimesinde ziyaretçimiz olsun sitemizde geçirdiği süre 02:03 olsun, eğer bu kullanıcı bilgiyi sitemizden aldıktan sonra yetersiz buluyorsa aynı kelimeden başka bir siteye geçiş yapar gittiği diğer sitede daha fazla zaman geçirerek kalırsa ve o kelimeden ziyaretlerini tamamlarsa son ziyaret ettiği site bilgiyi içeren değerli içerik olarak kabul edilir. Bu davranış analizi sadece birkaç ziyaretçi üzerinden yapılmaz yüzlerce kişinin davranışı analiz edilerek sıralamaları etkileyen bir faktör olur.

Hemen çıkma oranında ise ziyaretçilerin farklı sayfalar görüntüleyerek sitenizde fazla zaman geçirmesi sağlar. Sitenizin faydalı içeriğe sahip olduğunu gösterir ve domain anahtar kelimesinde yükselmenize yardımcı olur. Ayrıca gezdikleri sayfalarda, fazla zaman geçirip bilgi içeren değerli sayfa olduklarını gösterirlerse bu sayfalarda yükselme elde edebilirsiniz.

Yani Hemen Çıkma Oranı SEO’da doğrudan etki eden bir faktördür. Ziyaretçilerinizin ilgisini çeken gerçek bilgiler sunarak hemen çıkma oranını düşürürseniz sıralamalarda yükselmeniz kolaylaşır.

Dikkat: Sosyal medya sitelerinden alınan ziyaretlerin hemen çıkma oranı çok yüksek olduğu için sıralama kaybetmenize neden olabilir. Sosyal medya çalışmaları yapılan sayfaların doğru optimizasyona sahip olduğundan emin olun. Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür isimli makalemizi inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.