Haber Sitelerinin Hitleri Nasıl Artırılır ?

Haber Sitelerinin Hitleri Nasıl Artırılır

Haber siteleri diğer web sitelerine oranla daha çok çalışma isteyen bir sektördür ancak içerik konusunda herhangi bir sınırlama olmaması haber sitelerinde kullanacağınız en büyük avantajdır. Daha önceki Haber Siteleri için SEO Nasıl Yapılır? isimli yazımızda önemli notları paylaştık, ikinci adım ise SEO uyumlu olarak hazırlanmış bir haber sitesinde trafiğinizi nasıl artıracağınızı anlatacağız.

Haber siteleri hitlerini nerelerden alır ?

Eğer Google News kayıtlı bir haber siteniz varsa bilinen dört farklı hit kaynağı vardır. Bu kaynaklarda nasıl üst sıralarda yer alırız;

1- News.Google.com.tr

Türkiye için Google’un kullandığı news haber kaynağıdır. Eğer farklı bir dilde hizmet veriyorsanız kullanılan dilin uzantısını hedef almanız gerekir. Yani İngilizce için haber kaynağı adresi “news.google.co.uk” , İtalya için “news.google.it“, Almanya için “news.google.de” kullanır, bu adresleri incelediğinizde tamamında farklı haberlerin yer aldığını göreceksiniz. Haber listeleri local kullanıcıların içeriklerle etkileşimi, yayınlanan sitelerin otoritesi, haberin tazeliği gibi birçok farklı etkene bağlı olarak news üzerinde gösterilir.

En çok okunan haber başlıkları bu alanda sıralanırken her haberin kendine ait satırları vardır. Yani ” 2015 büyüme oranları” haberi tek bir alanda sıralanırken bu alanda haber sitelerinin yayınladığı benzer içerikleri sıralar bu alanda iyi bir hit almak istiyorsanız satırın ilk sırasında yer almanız gerekiyor.

News ilk sırada nasıl yer alınır ?

İlk sırada yer almak sistematik bir çalışma istemektedir. Öncelikle haberi doğru bir zamanda yayınlamanız gerekiyor. Yeni bir haberin gündeme gelmesiyle beraber onlarca haber sitesi bu içerikleri haber yapar, yakın süreçte benzer haberler geldiği için Google sıralamaları yaparken habercilik alanında güçlü, otoriter, içeriği kapsamlı ve detayların yer aldığı web sitesine ilk sırada yer vermektedir. Eğer siteniz onlarca site arasından sıyrılarak ilk sıraya gelecek kadar güçlü değilse beklemenizi tavsiye ederiz. Bu süreçte ilk sırada bulunan haberi inceleyerek kendi haberinizde daha fazla detaya yer verip kapsamlı bir içerik hazırlayın, içerikte görselliği ön plana çıkartın, haberi oluşturan anahtar kelimeyi kullanarak ilgi uyandıran bir başlık düzenleyin ve içeriğinizi ilk sırada bulunan sitenin yayınından yaklaşık iki saat sonra yapın ( Otoriter, Türkiye’nin önde gelen bir haber sitesi varsa bu süreç 8-10 saat kadar çıkabilir. Bunun mantığı Google hit paylaştırması kuralına dayanmaktadır. İlerleyen yazılarımızda bu süreci daha detaylı olarak anlatacağız.)

Doğru zamanlama mantığında haber sitenizde çalışma saatlerini iyi bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Eğer news üzerinden hit almak istiyorsanız gündüz saatlerinde yayınlanan haberlere ağırlık verin gündemde hangi haberlerin yer aldığını kontrol ederek 06:00-10:00 saatleri arasında kapsamlı içeriklerle ilk sıralarda yer bulun, bu saat aralığında rekabet oranı düşüktür ve güne yeni başlayan insanların haberleri ilk kontrol ettiği trafiğin fazla olduğu saatlerdir.

2- Google Trendleri

Takipçi kitlesi diğer alanlara göre düşüktür ancak sitenizi geliştirmenizi sağlayacak yönde hit kazanmanıza yardımcı olur. Ayrıca gün içerisinde saatlere göre en çok aranan ve en çok okunan haber başlıklarını gösterir buda hangi yönde haberler yapmanız gerektiği hakkında fikirler verir. Bu alanda her başlıkta sadece bir haber sitesine yer verilir. Genellikle otoriter ve haberi kapsamlı olarak yayınlayan ilk site bulunur.

3- Google Haber sıralamaları

Habercilik alanında en çok hiti kazanacağınız ancak en zor kısım Google Haber sıralamalarıdır. Normal sıralamaların yanında eğer hedef kelimeyi içeren haberler varsa ilk sıralarda yer alırlar. Yani “Apple” diye bir arama yaptığınızda resmi sitenin hemen ardından haberler sıralanır. Normal bir siteyle veya içerikle üst sırada yer almanız oldukça zorken haber siteleri birkaç saatlik içerikleriyle özel olarak yer alır. Google’un bu sıralamaları yapma nedeni kısa sürede gündeme gelmiş haber içeriklerini insanlara hızlı bir şekilde sunmaktır. Bu kuralı sadece hit almak için kullanan sitelerle karşılaşabilirsiniz. Her gün aynı veya benzer içerikleri yayınlayarak belli kelimelerde üst sıralarda kalmayı amaçlayan siteler kullanıcı gözünde marka değeri ve güven puanı kaybetmelerine neden olur. Ayrıca ilerleyen dönemlerde Google tarafından spam olarak algılanıp news kayıtları silinebilir.

Google Haber sıralamalarında nasıl üst sırada yer alırız ?

News’de en verimli ancak en zor kısmı olduğunu söylemiştik, Arama motoru çalışması ve içerik yönetimi yapmamış bir sitenin bu sıralamalarda yer alması zordur. Google bu sıralamaları yaparken kontrol ettiği en temel etken sitenizin otoritesi ve sizi referans gösteren linklerin kalitesidir.

Bunun yanında sitenizin daha önce hedef kelimede aldığı hitler, sitenizin hedef kelimede yaptığı arama motorları çalışmaları, haberinizin diğerlerinden farklı ve kapsamlı olması gibi etkenlerde göz önünde bulundurulur. Örnekle açıklayacak olursak “Facebook” ve gündemde olan “Survivor” kelimelerini inceleyelim,

 

İlk resimde bulunan “Facebook” kelimesi her zaman kullanılan aranma hacmi yüksek bir kelimedir. Facebook ile ilgili gelişmeler, yenilikler gibi birçok haber sitelerde yer almaktadır. Arama yaptığımızda hedefin yanında alternatif olarak son gelişmeler haber olarak sıralanır, örneği incelediğinizde bu kelimede öne çıkartılan siteler ise Teknoloji haber siteleridir. Daha önce “Facebook” kelimesinde daha sık haber yayınlamaları, diğer haber sitelerine oranla “Facebook” kelimesinde daha fazla hit alarak otoriter hala gelmeleri gibi bazı temel etkenler etkili olur.

İkinci örnekte ise belli süreçlerde gündeme gelen “Survivor” kelimesini inceledik, belli bir kategoriye hitap etmediği için genel yayınlar yapan otoriter haber siteleri sıralamada yer almaktadır.

Her iki sıralamada, anahtar kelimeleri içeren altı farklı haber bulunmaktadır. Yani Google aynı haberleri değil hedef kelimeyi içeren alternatifleri değerlendirmektedir. Bu kuralı göz önünde bulundurarak haberlerinizi hazırlamanız gerekmektedir. Ayrıca hedef kelimede yer alan haber siteleri güçlü siteler ise alternatif seçeneklere yönelebilirsiniz. Özellikle yeni kurulan bir haber sitesine sahipseniz belli bir hit ve otorite seviyesine gelene kadar rekabeti düşük hedefler üzerinden adım adım ilerleyin, yani “Survivor” kelimesi yerine “Survivor yarışmacıları” gibi detaylı hedefler tercih etmelisiniz.

4. Mobil Uygulamalar

Özellikle mobil trafiğinizi artırmak için bu alanı düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Birçok mobil haber uygulaması, 1. adımda anlattığımız news.google.com, RSS servisini kullanarak içerikleri sıralamaktadır. Yani ilk adımda anlattığımız kuralları uygularsanız otomatik olarak mobil uygulamalarda üst sıralarda yer alırsınız.

Bunların başında Google’a ait haber uygulaması yer almaktadır. Dünya genelinde 100 Milyon üzerinde android cihazda kullanılan uygulama genellikle her haber kategorisinin en popüler ilk dört haberini sıralamaktadır. Yani Mobil uygulamalardan daha fazla hit almak için news’de ilk sıralarda bulunan haberlere ağırlık vermeniz gerekmektedir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • Hocam birkaç konuya değinerek sizlere bazı sorular yöneltmek istiyorum.

  1- Ben Google trends’i takip ediyorum ve oradaki keywordsler nasılsa o şekilde detaylı ve bol görselli içerik hazırlıyorum. Google bunun karşılığını veriyor ve Trendslerdeki başlıkta benim haberimi listeliyor. Ancak şöyle bir sorun var ki, ne zaman benim haberim Trends’te listelense Google aramalarında bir türlü ilk sayfa’da görülemiyor. Bunun nedeni nedir?

  2-Ben haberi ne kadar güncellersem güncelleyeyim Google bunu çok geç algılıyor. Sitemap’ten de sürekli kontrol ediyorum acaba haber sitemap’e eklenmedi mi diye. Öyle bir sorun da yok. Ne hikmetse Milliyet, hangi haber olursa olsun hiçbir değişiklik yapmadan 20 dk’da bir güncelliyor ve Google’a bu şekilde algılatıyor. Bunun nedeni nedir?

  3-Olabildiğince özgün ve spam yapmadan ara başlıklarla, görsellerle dolu dolu içerik hazırlıyorum. Diğer büyük haber siteleri bu içeriklerimi kopyalayarak direk news’te yerini garantiliyor. Oysaki benim web sitem de news’te sık sık ilk 3’te yer bulan bir konuma sahip.

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Malumunuz kiminle konuşsam Google News algoritması için şu ana dek tam anlamıyla çözülemeyen bir sisteme sahip olduğu söyleniyor. Sizin engin bilgilerinizi görünce danışmak istedim. Saygılarımla.

  • Anladığım kadarı ile sitenizin otoritesi tam oturmamış bir site. Otoritenizin artması için öncelik sağlamanız gereken bazı işlemler vardır.
   İlk öncelikle haberi ilk yayınlayan ve otorite puanı yüksek olan sitelerin haberleri çıkmaktadır. Rakiplerinizden önce güncel ve özgün haberler yayınlamanız gerekmektedir.
   Diğer önemli unsur ise, bazı içerik politikaları vardır. Özgünlük yakalamak adına anahtar kelimelere yüklenmeden, yalın haber paylaşımına önem vermeniz gerekmektedir.
   Sitenizdeki diğer eksik ise, tahminimce iç link inşaasındaki eksiklikler, çeşitli algoritmalar ile daha önceden yayınladığınız haber ile ilgili bir haber yayınladı iseniz, yeni konuda eski haber başlığını yazarak link vermeniz gerekmektedir. Site içerisinde robot dolaşımlarının sağlanması çok önemlidir. Biz buna zincirleme yani halka link yöntemi diyoruz.
   Sıralamalarda en önemli faktör otorite ve ilk yayınlayan olmaktır. Otorite puanlarınızı biraz arttırmak için, haberlerinizi sosyal medya kanallarında da paylaşmaya özen göstermeniz gerekmektedir.
   Kullanılan başlıklar için bir makale yayınlamıştım, aynı başlıklarda yapılan haberde ilk yayınlanan ve özgün olan haberi seçmektedir. Bu yüzden aynı haberi farklı başlık türevleri ile özgünleştirmeniz gerekmektedir.
   Sitenizin hızlı indexlenmesinde sorun var ise, bir pingleme sistemi kullanabilirsiniz. Temanızda veya yazılımınızda yok ise yazdırmanızda fayda olacaktır. Sisteminizde haberlerin özgün başlıklarlarda sürekli tekrarlanması durumunda anlık index hızınız artacaktır.
   Çok dolu içerik yazmanız, iyi bir içerik yazdığınız anlamına malesef gelmemektedir. Önemli olan içerikteki yalınlık ve kullanıcı dostu içerik sunulmasıdır. Rewrite yöntemi ile yayınlanan içerikler ile malesef iyi noktalara gelmek söz konusu değildir. İçeriklerinizde H taglarının kullanımına, anahtar kelimeler yerine önemli alanların ziyaretçilere boldlanarak gösterilmesine ve daha önemlisi, haberin görselinin özgün olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.