Haber Siteleri için SEO Nasıl Yapılır?

Haber Siteleri için SEO Nasıl Yapılır

Haber siteleri için uygulanacak çok fazla SEO tekniği vardır. Normal sitelere göre daha fazla detay isteyen zor bir optimizasyon çalışması ister ancak geri dönüşleri iyi olduğu için bu zorluklar normal karşılanabilir. Her zaman haberlerin takip edilmesi, sürekli gündemde olayların yer alması, her kitleden insana hitap edecek içeriklere sahip olması gibi çeşitli nedenler haber sitelerinin değerini artırır. Eğer başarılı bir haber sitesi sahibi olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken NEWS (Haber) kaydını başarılı bir şekilde yapmak olmalıdır.

Yapılması gerekenleri Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru olan Google hedef alınarak anlatacağız. Eğer News kayıtlı bir siteniz yoksa “Google News kaydı nasıl yapılır” isimli makalemizi inceleyerek kayıt sürecini başlatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Yandex ve Bing gibi arama motorlarında News kaydı yaparak daha fazla trafik elde edebilirsiniz.

Haber Siteleri için SEO Nasıl Yapılır ?

İlk olarak site içi SEO çalışmalarını yaparak başlamanız gerekmektedir. Özellikle yeni kurulan haber sitelerinin kayıt sürecinden başarılı bir şekilde geçmesine önemli katkılar sağlayacaktır.

Hedef Belirleyin

SEO çalışmalarına başlamadan önce hedefinizi belirleyin, habercilik işi her yönüyle dışarıdan gözüktüğünden daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Başlangıçta “Ulusal Haber” veya “Yerel Haber” kategorisinden birini seçmeniz gerekmektedir. Ulusal haber seçeneği isminden anlaşıldığı gibi ülke genelinde yaşanan olayları hedef alarak ilerler bunun içine finans, magazin, spor, sağlık, teknoloji gibi birçok kategoriyi dahil ederek daha büyük bir kitleye hitap edebilirsiniz ancak çok fazla alanda çalışmalar yapmanız iş gücüne duyulan ihtiyacı artıracaktır.

Ulusal haber sitesi diğer kategorileri kapsayan büyümekte sınırı olmayan bir alandır. Geniş bir içerik potansiyeline sahip olması avantaj gibi gözükebilir ancak her kategoride başarı elde etmek ciddi bir SEO çalışması istemektedir.

Yerel Haber tercihinde ise illeri hedef alarak daha kısıtlı bir alanda hizmet verir yani “Haber.istanbul” sadece İstanbul ile ilgili haberlere yer verir. Site içerisinde kullanılan kelime yoğunlukları, kullanılan alan adının bağlantılı olması, hedef odaklı olduğu için kullanıcıların daha sık tercih etmeleri gibi birçok faktöre bağlı olarak arama motorlarında kendilerine daha kolay yer bulmalarını sağlar.

Kategori bazlı haber sitesi, tabi ki tercihleriniz Ulusal haber ve Yerel haber seçenekleriyle sınırlı değildir. Bunun yanında yine hedef odaklı haber siteleri oluşturabilirsiniz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Sağlık haberleri, Magazin haberleri gibi seçeneklerle özdeşlemiş bir haber sitesi oluşturursanız hedef odaklı başarılı işler ortaya çıkartabilirsiniz.

Alan Adı Seçimi

Haber sitenizi kurarken en önemli etkenlerden bir tanesi alan adı (Domain) tercihinin doğru yapılmasıdır. Alan adları sizi tanıtan, sitenizin ruhunu yansıtan bir markadır. Telaffuz edildiğinde insanların aklında kaliteli bir anlam oluşturması sizlere kalıcı takipçiler kazandırır. Aynı şekilde özenle hazırlanmış bir logo sitenizin profesyonellik ve ciddiyetle hazırlandığını gösteren bir diğer etken olacaktır.

Alan adı seçerken yine hedeflerinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer arama motorları odaklı bir çalışma yapacaksanız içerisinde alan adı içinde “haber” kelimesinin bulunması daha verimli olacaktır. Ancak kullanıcı odaklı bir çalışma yapacaksanız akılda kalıcı, kısa, jenerik bir domain kullanabilirsiniz.

Doğru yazılım tercihi

Haber sitelerinin kullandığı yazılımlar oldukça önemlidir. Genellikle haber scriptleri veya WordPress tercih ediliyor. Bizim tavsiyemiz tercihinizin haber scripti yönünde olmasıdır. WordPress kullanımı kolay, sunmuş olduğu eklentiler ve açık kaynak kodu ile geliştirilmeye müsait ancak kullanacağınız sunucuyu yoran bir sisteme sahiptir. Bunun etkilerini başlangıçta fark etmeyebilirsiniz ama ilerleyen seviyelerde site trafiğiniz ve içerik sayınız arttıkça yavaşlamalar, hatalar yaşayabilirsiniz. Buda sunucu maliyetlerinizin artması, site hızınıza bağlı olarak daha alt sıralarda yer alması gibi birçok olumsuz etkene yol açabilir.

Haber scripti tercihi yaparken nelere dikkat etmelisiniz ?

Google yönergelerine uygun temiz kodlama yapılması, SEO ile uyumu, yazılımın işlem hızı, sayfalarda kullanılan cache ayarlarının hızlı ve kurallara uygun olması, microformats, data-vocabulary ve schema kod düzenlerine uygun bir şekilde hazırlanmış olmaları, ilgili alanlarda zengin snippet bulunması, site içi link ağının hazırlanmasına uygun olması gibi etkenlere dikkat ederek tercih yapabilirsiniz.

Ana sayfa ayarları

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların yeniden sizi tercih etmesi için ana sayfanızın kullanıcı dostu olması gerekmektedir. Arama motorları geri dönen kullanıcılara dikkat ederken bu ziyaretçiler site adınızı kullanarak organik olarak geldiğinde hedef kelimelerinizde daha kolay yükselmenizi sağlar.

Ana sayfanızın kullanıcı dostu olduğu gibi örümcek dostu da olması gerekmektedir. Daha kolay ve anlaşılır index alması daha sağlıklı sıralamalar almanıza yardımcı olur. Arama motoru dostu haline getirmek içinoluşturun, kullanacağınız başlık ana sayfanızın yükselmesini istediğiniz hedef kelimeleri barındırır. Bu kelimeleri seçerken sitenizin otoritesi göz önünde bulundurarak seçiniz, örnek verecek olursak yeni kurulan bir sitenin “Haberler” kelimesinde yükselmesi ciddi yatırımlar isterken “En güncel haberler” gibi rekabeti daha düşük hedefler belirlemeniz daha sağlıklı sonuçlar almanıza yardımcı olur “Doğru anahtar kelimeleri seçmek” isimli makalemizi inceleyerek hedeflerinizi belirlemenizi öneririz. Açıklama “description” sitenizi tanıtacak hedef kelimenizinde yer aldığı kısa bir açıklama, Google ve sizin sitenizi daha yakından izlemesi için webmaster tools meta id, analytics id, fav.icon gibi teknik detayları yapılandırmanızı öneririz.

Kategori ve Etiket Yönetimi

Haberleri hazırlamadan önce hizmet vereceğiniz alanları belirlemeniz gerekmektedir. Kategoriler haberlerinizin listelenmesine yardımcı olurken arama motorlarından hedef odaklı ziyaretçiler almanızı sağlar. Popüler ve sık kullanılan kategorilere menüde yer vererek kolay erişim imkanı sunarsınız ayrıca iç link sayısı bu kategorilerde daha fazla olduğu için daha hızlı bir yükselme sağlarsınız. Örnek verecek olursak, Spor, ekonomi, magazin, sinema gibi hedef odaklı içerikleri bir araya getiren kategoriler oluşturup haberleri bu alanları kullanarak yayınlamanız doğru index almanızı ve içeriklerin news.google.com.tr üzerinde daha doğru sıralama almasına yardımcı olur.

Etiket kullanımı, kategori oluşturmak kadar etiket kullanmakta önemlidir. Her alanda kategori oluşturma şansınız olmaz bu noktada etiketleri kullanacağız, şöyle ki “Spor” bir kategori ancak “Arda Turan Haberleri” etiket olarak oluşturup Arda ile ilgili haberleri tek bir sayfada toplayarak erişim kolaylığı sunarız bunun yanında etiketinde index alması alt başlıktan trafik almanıza da katkı sağlar.

Oluşturduğunuz kategori ve etiket başlıklarını aranma hacmi olan kelime öbeklerinden seçmeyi, link yapılarını SEO uyumlu hale getirmeyi ve açıklamalar eklemeyerek en iyi şekilde optimize ediniz.

Site haritaları

Normal sitelere göre haber sitelerinin kullanması gereken site haritası daha farklıdır. Eğer Google haber sıralamalarında yer almak istiyorsanız mutlaka “Google News XML sitemap” oluşturarak Webmaster tools üzerinden bu haritayı tanımlamanız gerekir.

Haber siteleri normal içeriklere sahip olmaz gibi bir kural bulunmaz, haber alanında kayıtlı olduğunuz kategorilerin dışında yayınladığınız içerikleri Google bildirmek için sıradan bir site haritası eklemenizi öneririz.

Bunların yanında haberlerle ilgili Görsel ve video aramalarda sık yapılır. Bu alanlarda daha aktif olarak trafik almak için “image sitemap” ve “video sitemap” kullanmanız gerekmektedir. Ek olarak sitenizin mobil versiyonunda özellikle farklı bir yazılım kullanılıyorsa “mobile sitemap” eklemeniz gerekmektedir.

İçerik Yönetimi

Haber sitelerinde dikkat edilmesi gerekilen en öneli nokta hazırlanan içerikler yani haberlerdir. Doğru içeriğe sahip bir haber hazırlamazsanız Google haber sıralamalarında üst sıralarda yer bulamayabilirsiniz. Kaliteli bir içerik hazırlamak için dikkat edilmesi gereken temel noktalar;

Spot alanı, haberlerin tamamını okumak istemeyenler için giriş paragrafını haber özetiyle oluşturun, haberin devamında H taglarını kullanarak haber içi kullanıcılara yardımcı olacak açıklayıcı başlıklar oluşturun (Örnek; Haberimiz “iPhone 6s Türkiye’de satışa sunuldu” hazırlayacağımız içerik kullanıcılara yardımcı olmalı bunun için alt başlıklarda “iPhone 6s özellikleri”, “iPhone 6s fiyatı”, “iPhone 6s incelemesi” gibi bilgilere yer vererek kapsamlı bir haber hazırlamanız daha üst sıralarda yer almanızı sağlar), haberin önemli alanlarını blond, italic gibi yardımcı araçlarla ön plana çıkartın, haber başlığında yer alan anahtar kelimeyi yazı içerisinde birkaç defa kulanın, alt etiket içeren görseller kullanın, haberlerinizi doğru zamanlama yaparak yayınlayın.

Sitenizi tanıtın

Şuana kadar dış SEO çalışmalarından en iyi verimi almak için temel iç SEO ayarlarından bahsettik, ancak çalışmalardan en iyi sonuçları almak için sitelerinizi tanıtmanız gerekiyor. Önemli kategorilerde dahili bağlantılar yaparak üst sıralarda yer almanızdan bahsetmiştik bu süreci hızlandırmak için hedef kategorilere veya sitenize gelen dış bağlantıları doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Kalıcı bir yükselme için bu işlemi organik SEO çalışmasıyla yapmanızı öneririz yanlış yöntemlerle elde edilen bağlantılar sitenizin yükselmesi yerine düşüşler yaşatabilir hatta Google dizinlerinden kaldırılmasına kadar kötü sonuçlara neden olabilir.

Haber sitelerine bağlantılar nasıl alınır ?

Normal sitelerin aksine haber sitelerinde uygulanacak teknik biraz daha farklıdır. Normal içeriklere sahip sitelerde hedef kelimede bağlantılar alınırken haber sitelerinde domain ismi ile almanızı tavsiye ederiz. Bu teknik sitenizin daha hızlı bir şekilde otorite kazanmasını sağlar ve yayınladığınız haberleri üst sıralarda çıkartarak site trafiğini hızlı bir şekilde arttırmanıza yardımcı olur.

Daha önce sosyal medyanın katkılarından bahsettik, bu çalışma haber sitelerinde daha aktif olarak kullanmalıdır. Facebook, Twitter ve Google+ başta olmak üzere sosyal medya sitelerinde birden fazla hesap kullanarak haberlerinizi anahtar kelimelerle beraber paylaşın, sizlere trafik sağlayacak RSS servislerine dahil olarak kullanıcı sayınızı artırıp bu alanlardan bağlantı edinebilirsiniz.

Bir sonraki yazımız Haber sitelerinin hitleri nasıl artırılır isimli makalemizde doğru zamanlama, başlık seçimi, görsel öğeleri nasıl kullanacağınız ve ipuçlarına yer vereceğiz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Hocam siz gerçekten zirve olmuşsunuz. Bu nasıl bir makaledir, bu işi açık açık anlatan tek platformsunuz, umarım sürekli haberleriniz devam eder.

  • Haberi soluksuz okudum, çünki benimde bir haber sitem var. Hocam ne desem ki size söyleyecek söz gerçekten bulamıyorum. Sayenizde çok populer bir haber sitem oldu. Halen bir rüya gibi, tam satmayı düşünürken birden sizi aradım ve hayatım değişti. Keşke istanbulda olsanız bir seminer verseniz, inanın kapıda uyurum sizi görmek için.

  • Kıskandım hocam bu kadar kaliteli bir platformun sahibi olmak, gerçekten gurur verici bir durumdur. Eğitimlere bende katılmayı düşünüyorum. Umarım en kısa sürede bende kurs alacağım sizden. Bir ansiklopedi gibisiniz maşallah. En sonunda seo adına takip edilecek Türkiye’de kaliteli bir platform oldu. Nasıl destekçi olabiliriz bilemiyorum.

  • Bilgiler harika, blog süper. Siteniyi bu kadar geç takip ettiğim için kendime kızıyorum. O kadar çok okumam gereken haber varki, tam bir seo rehberi olmuş. Diğer dikkatimi çeken konu ise, hiç bir bilgi çekinilmeden açık açık yazılmış, umarım sizleri daha yakından tanırız üstad.

  • Sizi buradan da takip ediyorum hocam, gerçekten bilgilerinizden faydalanmak bize özgüven ve yeni fikirler veriyor, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.