Google News Kaydı Nasıl Yapılır ?

Google News

Google haberler tüm dünya üzerindeki haberleri organize ederek kullanıcılara hızlı, tutarlı ve dürüst bir şekilde servis etmeyi hedefler. Bu hedeflere ulaşabilmek için News kaydı seçimlerinde dikkat edilen ve sitelerden yapmalarını istedikleri bazı temel kurallar bulunmaktadır.

Eğer başvuru yapacaksanız, öncesinde Google’ın sizden istediği temel kuralları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Genel habercilik ilkeleri

Haber içeriği, news’e dahil olan sitelerin habercilik kurallarına göre içerikler hazırlaması gerekir. Genellikle haber niteliği taşımayan hava durumları, iş alanları, nasıl yapılır, stok verileri gibi başlıklar haber olarak sıralanmaz ve Google’ın tavsiye etmediği içerikler arasında yer alır.

İçeriklerde genel habercilik standartları aranmaktadır. Orjinal raporlama, tarafsız yorum, kapsamlı içerik olarak düzenlenmesi gerekir. En önemli etken ise yapılan haberlerin özgünlük seviyesidir. Haber editörleri kendilerine ve takipçilerine uygun olarak düzenlemesi gerekir eğer bu içeriklerde alıntı yapılarak paylaşımlar yapılıyorsa robots.txt düzenlemesi ile hangi alanların altıntı olduğu Google’a bildirilmek zorundadır.

Yetki, sorumluluk ve okunabilirlik ilkelerine uyumlu olmanız gerekmektedir. Bildiğinizi yazın! En iyi haber siteleri otorite ve uzmanlık sergiler. Haber sitesinin kimliği, yazar bilgileri ( e-posta, fiziksel adresleri, telefon numaraları ve biyografileri ) kullanıcı erişimine açık olmalıdır. Yazım kurallarına ve dil bilgisine uygun açıklayıcı makalelerle kullanıcılara iyi bir deneyim sunmaları gerekir.

News teknik detaylarına uyumlu olması

Google botlarının haber sitelerinde doğru taramalar yapabilmesi için teknik kuralların uygulaması gerekmektedir.

URL yapısı

Haber içeriklerinin doğru listelenmesi için benzersiz ve kalıcı link yapısına sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bu kurala uygun bir web adresiniz yoksa news’e kabul edilmeyebilir. Haber sitelerinin kullanması gereken kalıcı URL yapısı “site.com/%postname%-%post_id%/” şeklinde olması gerekmektedir.

Makale yapılandırması

Google botları sadece HTML yapısı ile hazırlanmış içerikleri taramaktadır. Yani haber içeriğiniz PDF, java, görsel gibi HTML dışında hazırlanmış herhangi bir yapılandırmayı algılamaz bu yüzden haber içeriğinizin HTML formatına uygun zararlı kodlar içermeyen bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Webmaster yönergelerinin uygulanması

Google botlarının sizi daha iyi tanıması için Webmaster tools yönergelerinin tamamlanması gerekir;

Hızlandırılmış Mobil Sayfa (AMP), mobil internet kullanımının hızla arttığı bu dönemlerde Google internet sitelerinin mobil uyumlu olmasını kural haline getirmiştir. Buna ek olarak başlattığı tanımlı hızlandırılmış mobil sayfa özelliğini aktif olarak kullanmanızda kayıt sürecinden başarılı geçmenize yardımcı olacaktır. Daha fazla bilgi almak için “Google AMP Entegre” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Uluslararası Hedefleme, sitenizin hangi dilde kullanıcıları hedef aldığını belirlemek için hreflang etiketi ve Ülke belirlemeniz gerekmektedir.

robots.txt oluşturma, sitenizde kullanılan yazılama bağlı olarak dikkatli bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Sitenizde taranmasını istediğiniz ve Google botları tarafından takip edilmesini istemediğiniz alanları belirleterek botları yönlendirmeniz gerekir.

Künye oluşturma, teknik detayların yanı sıra kullanıcıların sizlere ulaşması, yasal prosedürlerin daha hızlı işlemesi gibi nedenlerden dolayı her haber sitesini tanımlayan bir künyeye sahip olması gerekmektedir. Google tarafından kabul edilen örnek bir künye çalışması;

– İmtiyaz Sahibi / Grantee
Ad – Soyad:
Mail:
– Genel Yayın Yönetmeni / Editor in Chief
Ad – Soyad:
Mail:
– Editörler / Editors
Ad – Soyad:
Mail:
En az beş editörün bulunmasını tavsiye ederiz. Eğer editör bilgileri yayınlanan haberlerde yer alıyorsa künye’de yer alan her editöre ait haber olduğundan emin olunuz.

-Gece Vardiyası Editörü / Night Shift Editor
-Hukuk Danışmanı / Jurisconsult
-Mali Müşavir / Financial Advisor
-Reklam / Advertise
-Adres / Addresse
Adres alında telefon numaraları belirtmenizi tavsiye ederiz. Ayrı bir başlık altında ekleyebilirsiniz.
-E-Posta / E-Mail
-Yazılım ve Sistem Yönetimi / Software Administration

Kullanıcı sözleşmesi, Gizlilik Politikası, Hakkımızda sayfaları düzenleyerek kendinizi daha detaylı olarak tanımlayınız.

Google News Başvuru Süreci

Tüm kalite ve teknik yönergelere uyumlu olarak bir haber sitesi hazırladığınızı düşünüyorsanız başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Sitenizde en az 100-500 özgün, kalite yönergelerine uygun haber yer almasını tavsiye ediyoruz. Eğer bunları yaptıysanız https://partnerdash.google.com/publisher adresini kullanarak başvuru sürecini başlatmanız gerekiyor. Belirttiğimiz adrese gittiğinizde karşınıza kullandığınız Gmail hesabında kayıtlı olan web siteleriniz çıkacaktır.

Bu alanda hangi siteniz ile başvuru yapmak istiyorsunuz onun yanında bulunan “Google Haberler’e ekleme isteğinde bulunun” butonuna tıklayarak sıradaki adıma geçiniz.

Karşınıza çıkan formda genel bilgiler yer almaktadır. Bu alanda dikkatli bir şekilde doldurulması gereken alanlar; “Haber siteniz hakkında” sitenizi tanıtan açıklayıcı bir metin hazırlayarak farklılıklarınızı, neler yaptığınızı anlatın, “Kaynak Adı” sitenizin News sıralamalarında hangi isimle yer alacağını belirler yani site isminizi veya sahip olduğunuz şirket, medya ismini kullanabilirsiniz. “Google Haberler bölümlerine ilişkin bilgiler” en önemli nokta burasıdır. Sitenizin hangi haber kategorilerinde yer alacağını belirlemeniz gerekmektedir. Sitenizde bulunan kategorileri, haber başlıkları ile ilişkilendirmeniz gerekmektedir. Yani “site.com/teknoloji” URL adresini ekleyerek alakalı kategoriye Teknoloji seçmeniz gerekmektedir. Alt kısımda bulunan “Daha Fazla Ekle” seçeneği ile sitenizde yer alan tüm kategorileri tanımlamanız gerekmektedir. Bu kategorilerin news kurallarına uygun ve yeterli içeriğe sahip olduğundan emin olun aksi halde siteniz news onayı alsa bile bazı kategoriler dahil edilmeyebilir.

Eksiksiz olarak bilgileri doldurduktan sonra Google sözleşmesini kabul ederek “Gönder” yapabilirsiniz. Karşınıza ;

Ekranı gelir. Buradan başvuru sürecinizi takip edebilirsiniz bu süreç yüzdelik dilimlerle ilerlemektedir. Birden fazla Google editörü sitenizde incelemeler yaparak sitenizin ne kadar kurallara uygun olduğunu kontrol ederek onay veya ret kararı verirler. Bu süreç genellikle 10 ila 60 gün aralığında sürmektedir.

Eğer başvurunuz reddedilirse tarafınıza hangi kurallara uygun olmadığınızı belirten bir mail alırsınız. Eksiklerinizi tamamlayıp yeniden başvuru yollayabilirsiniz.

Eğer siteniz kabul edilirse tarafınıza bilgilendirme yapılır. Başvuru yaptığınız panele kabul edildikten sonra tekrar geldiğinizde karşınıza

Haberler, dahil edildi” yazısı gelecektir. Bu aşamadan sonra sitenizi detaylı olarak haberler alanında yapılandırabilirsiniz. Ayrıntılara tıkladığınızda başvuru sürecinde kullandığınız bilgiler yer almaktadır. Bölümler alanında ise sitenizin dahil edildiği haber kategorileri gösterilmektedir. Eğer daha fazla kategoride yer almak istiyorsanız bu alandan düzenlemeler yapabilirsiniz (Genellikle bu alandaki etiket seçimi iki ile sınırlıdır). Ayrıca Google News’e kabul edilmeniz artık haberlerinizin üst sıralarda yer alacağı anlamına gelmez ” Google news kayıtlı Haber siteleri için SEO nasıl yapılır” isimli makalemizi inceleyerek sitenizi daha fazla nasıl geliştireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Çok fazla detaylı olmuş, neredeyse hiç eksik bilgi kalmamış, emeklerinize sağlık üstadım.

  • Benim sitem henüz yeni, biraz haber yoğunluğum artınca işlemleri sırası ile uygulayacağım. Harika bir arşiv olmuş hocam.

  • Zor bir sektör, gerçekten her gün haber girmek ve 50,60 civarı haber girip özgünlük yakalamak gerçekten çok meşakatli bir iş. Haber sitesi sahiplerinin çilesi diyelim, news kayıdı olmadan da olmuyor. Her haber sitesi sahibi news kayıdı yaptırabilmek için aylarca çalışıyorlar. Bu makalede yardımcı olur haber sitesi sahiplerine.

  • Benimde bir haber sitem var, saolsun hocam zamanında optimizasyon işlemlerini yaptı, beraber çok kafa patlattık. Sitem bir yerlere geldi ise hocam sayenizde olmuştur. Büyük usta lakabı size çok yakışıyor. Kısmet olursa yeni bir site ile daha beraber çalışmak istiyorum.

  • Hocam örneklemeler ile sunmanız gerçekten çok güzel, her gün yeni bir haber devam ediyor ve ben artık günlük 2,3 defa geliyorum siteye büyük bir heyecan ile acaba bugün hangi bilgi paylaşılacak diye, siteniz bizler için çok önemli, helede benim gibi seo ya yeni başlayanlar için rehber görevi görüyor. İmkanınız olduğu zaman video anlatımda yaparsanız çok mutlu oluruz hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.