Google Araçları Nelerdir? Detaylı Kullanım Rehberi

google araçları kullanımı

SEO çalışmalarını takip etmek ve yapılan çalışmaları güçlendirmek adına geliştirilmiş olan çok sayıda Google aracı bulunmaktadır.

Google sisteminde yer alan, kullanıcıların kullanımına sunulmuş olan Google araçları sayesinde dijital pazarlama dünyasında daha iyi sıralamalar almanız mümkündür.

Çok sayıda birbirinden farklı araç olduğu için sizlere Google araçlarının kullanım desteği konusunda yardımcı olmak istiyoruz. Hangi aracın ne işe yaradığına değinerek ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu araçları SEO çalışmalarınızda kullanmanızı sağlamak hedefimizdir.

1. AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı

AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı

Bu araç, arama motoru üstünde reklamlar oluşturmak ve var olan reklam kampanyalarını geliştirmek adına kullanılmaktadır. AdWords anahtar kelime planlayıcı sayesinde anahtar kelime grupları ve göstermiş oldukları performanslar hakkında bilgi edinmek mümkündür.

AdWords anahtar kelime planlayıcı sistemi sayesinde içeriklerinizde yer almayan anahtar kelimeleri öğrenip içeriklerinizi bu doğrultuda zenginleştirebilirsiniz.

AdWords anahtar kelime planlayıcı sistemi sayesinde popüler olan ve popülaritesini kaybetmiş olan anahtar kelimeler hakkında bilgi almak mümkündür. Bu araç bizlere ayrıca reklam vermeyi düşünürsek ortalama tıklama maliyeyi (TBM) hakkında da bilgi vermektedir. Bu doğrultuda reklam planlamalarını yapmamıza da yardımcı olmaktadır.

2. Google Alerts

Google Alerts

Anahtar kelimenizle alakalı son girilen içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız Google Alerts tam da sizler için geliştirilmiş bir araçtır.

Dijital dünyaya her geçen gün yeni rakipleriniz dahil olmaktadır. Yeni girilen anahtar kelimeyle alakalı içerikleri çoğu zaman takip etmek zor olabilmektedir. Google Alerts üstünden anahtar kelimenizi belirterek ayarlama yaparsanız sistem size otomatik olarak girilen içerikler hakkında bilgi verecektir.

Bilgilendirme şekli 2 yolla yapılmaktadır. İsterseniz bilgilendirmelerin mail yoluyla gelmesini ya da tüm güncellemelerin RSS beslemeleri üstünden gelmesini isteyebilirsiniz.

3. Google AdSense

Google adsense

Web sitesine belirli düzeyde trafik alan kişilerin gelir elde etmek adına kullanabileceği Google aracı Google AdSense’dir. Reklam geliri mevcut reklam tıklamalarına ve web siteye alınan trafiğe göre değişiklik göstermektedir.

Hatırı sayılır düzeyde bir organik trafiğiniz varsa Google AdSense hesabı oluşturup reklam kodlarını kullanıcı deneyimini bozmayacak şekilde web sitenize ekleyebilirsiniz. Sadece bu reklamlar sayesinde tüm web site masraflarınızı dahi karşılayabilecek düzeyde gelir elde etmeniz mümkündür.

4. Google AdWords

Google adwords

Google AdWords, ücretli arama kampanyaları oluşturmanızı sağlayan araçtır. Eğer serp sonuçlarında yer alan indekslerle mücadele edemiyorsanız Google AdWords sistemi üstünden reklam kampanyası oluşturarak hizmetlerinizden okurları haberdar edebilirsiniz.

Verilen reklam ücretinin gelirinizi olumsuz yönde etkilememesi adına doğru anahtar kelimeleri bulmaya özen gösterin. Yer, mobil ve masaüstü tarayıcıları için uygun hedeflemeleri kesinlikle kullandığınıza emin olun. Kullanıcı davranışlarını iyi biliyorsanız kampanyalarınızı düşük maliyetlere Google AdWords üstünden tanıtabilirsiniz.

5. Google Analytics

Google Analytics

SEO çalışmalarınızı kolaylaştıracak en önemli Google aracı şüphesiz Google Analytics’tir. Bu araç sayesinde web site ziyaretçileri ile alakalı detaylı bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Ziyaretçilerin hangi sosyal ağları, hangi tarayıcıları kullanıldığını bu sistem üstünden öğrenebileceğiniz gibi mobil ve masaüstü kullanımları hakkında da bilgiler alabilirsiniz.

Trafik kaynaklarının nereden geldiğini gösteren bu sistem ayrıca en iyi içeriklerin belirlenmesi konusunda da bizlere yardımcı olmaktadır.

Google Analytics, ücretsiz Google araçları arasında yer almaktadır. Web site iyileştirmelerine önem veriyorsanız kesinlikle mazeret uydurmadan tüm web sitelerinizde Google Analytics kullanmalısınız.

6. Google Blogger

Google blogger

Web site oluşturma konusunda en ufacık bir bilgiye sahip değilseniz Google Blogger sistemi sizin için idealdir. Her ne kadar WordPress altyapısı günümüzde daha fazla tercih ediliyor olsa da kullanım kolaylığından dolayı tercihinizi Google Blogger’dan yana kullanabilirsiniz. Birçok ücretsiz bloğa oranla güçlü olmasından dolayı tercihinizi bu araçtan yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

7. Google Chrome

Google Chrome

Hızlı olmasından dolayı pazarlama verimliliğini arttırma konusunda en iyi tarayıcı şüphesiz Google Chrome’dur. İçerinde Google site araçları, sosyal metrikler, Google Plus bildirimleri olduğu için SEO çalışmalarınıza bu tarayıcıyla hız katmanız mümkündür.

8. Google Calendar

Google calendar

Aşırı derecede yoğun bir iş hayatınız varsa Google Calendar yani Google takvim aracı sizin en yakın dostunuz olacaktır. Bu araca gün içerisinde yapacaklarınızı girerek size bildirimlerin gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede gerçek bir asistana sahip olmadan sanal asistanlık görevini Google Calendar sistemine yükleyebilirsiniz.

9. Google Books

Google Books

Ücretsiz, çevrimiçi kitaplara ihtiyacınız varsa Google Books sisteminde yer alan binlerce kitaptan yararlanabilirsiniz. Kitap satışı yapan kişiler hazırlamış oldukları kitapları Google Books (Google Kitaplık) uygulamasına yükleyerek kitaplarından binlerce kişinin haberdar olmasını sağlayabilir.

10. Google Docs

Google Docs

Google Docs yani Google dokümanlar; e-tabloları, sunumları, çizimleri ve belgeleri kullanıcılarla paylaşmak adına geliştirilmiş olan bir araçtır. Dokümanlarınızı insanlarla ortak kullanıma açarak dokümanlarınızda yer alan bilgilere eklemeler yapılmasını, bu sayede dokümanlarınızın gelişmesini sağlamanız mümkündür.

11. Google DoubleClick Ad Planner

Google DoubleClick Ad Planner

Web sitenizin kısa süre içerisinde yüklü trafiğe ihtiyacı varsa Google DoubleClick Ad Planner aracını kullanabilirsiniz. Bu araç reklam veren kişilerin reklamlarını hangi web sitelerde yayımlamak istediğini belirmek adına kullanılmaktadır.

Google DoubleClick Ad Planner aracı sayesinde reklamlarınızı belirli kategoriye has, belirli trafiğe sahip sitelerde yayımlanmasını sağlamanız mümkündür. İlgili araç içerisinde yapabileceğiniz daha çok sayıda filtreleme sistemi bulunmaktadır.

12. Google Drive

Google Drive

Ortalama 5GB depolama kotasına sahip olan Google Drive, çevrimiçi dosya paylaşımı yapmaya olanak tanımaktadır. Daha büyük boyutlarda depolama alanları gerekiyorsa belirli bir ücret karşılığında Google Drive depo alanının büyütülmesi mümkündür. Çevrim için depolara ihtiyacınız varsa güvenilir olmasından dolayı tercihinizi Google Drive’dan yana kullanabilirsiniz.

13. Google Gadgets

Google Gadgets

Google Gadgets; web tarayıcınızda yer alan işlevselliği geliştirmek adına oluşturulmuş olan bir araçtır. Google Gadgets sayesinde tarayıcınıza yaşam, spor, finans, oyun, iletişim ve teknoloji alanında birçok ekleme yapabilirsiniz. Yapacağınız bu eklemeler ilgi alanınıza göre bilgilere daha kısa süre içerisinde ulaşmanızı sağlayacaktır.

14. Google Pagespeed Insights

Google Pagespeed Insights

Google Insights web sitelerin sayfa yükleme hızı hakkında bilgi almamızı sağlayan bir sistemdir. İlgili domainler kullanılıp bu araç üstünden sorgulama yaparak web sitenizin mobil ve masaüstü sürümlerindeki hızlarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca yapmanız gereken iyileştirmeler hakkında da sizlere bilgi verecektir.

15. Google Mail (Gmail)

gmail

İçerisinde yer alan ek özellikler sayesinde dünyanın en iyi mail sistemine şüphesiz Google Mail sahiptir. Gelen maillerin kategorize edilmesi, arşivlenmesi diğer sistemlere göre daha kolaydır.

Google Mail sisteminin tercih edilmesinin nedenleri arasında depolama alanının yüksek ve güvenilir olması baş sırada yer alır. Mail güvenliği sizler için önemliyse tercihinizi Gmail aracından yana kullanabilirsiniz.

16. Google Places

Google Places

Bu araç Google rehberi olarak tanımlanmaktadır. Yerel işletmelerin arama sonuçlarında ön planda görünmesini sağlar. Google Places aracını kullanan kişiler işletmelerinin ön planda görünmesi için video, resim gibi eklemeler yapmalıdır. Bu sayede yerel aramalarda önde olmak mümkündür.

17. Google+

Google plus

Google+ (Google Plus), Google içerisinde yer alan sosyal medya aracıdır. Önemli SEO sinyallerine sahip olmasından dolayı sosyal medya hizmeti dışında kesinlikle SEO çalışmalarında da kullanılması gerekmektedir. Kişiler Google+ düğmesini kullanarak içeriklerinizi paylaştığı zaman serp sonuçlarında daha iyi sıralamalar alacağınıza emin olabilirsiniz.

18. Google Reader

Google Reader

Bu araç RSS akışını tek bir yerde görüntülemeyi ve düzenlemeyi sağlamaktadır. Google hesabınızı düzenli olarak kullanıyorsanız takip ettiğiniz blogların RSS akışını bu sistem sayesinde kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

19. Google Translate

Google Translate

Google Translate, diller arasında çeviri yapmayı sağlayan sistemdir. Yabancı bir yayında yer alan bilgilerin ne anlama geldiğini öğrenmeye ihtiyacınız varsa Google Translate sistemiyle çeviri yapıp tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Yapılan çeviriler mükemmel olmasa da size ana konu hakkında bilgi almanızı sağlayacak düzeydedir.

20. Google Trends

Google Trends

Anahtar kelimeyle arama yaparak ilgili anahtar kelimenin hangi dönemlerde yüksek aranma hacmine sahip olduğunu Google Trends üstünden öğrenebilirsiniz. Ayrıca ilgili anahtar kelimenin popüler olan alt aramaları hakkında da bilgiler almanız mümkündür. Bu sistem ayrıca son zamanlarda hatta son 24 saat içerisinde popüler olan aramalar hakkında bilgi vermektedir. Sadece bu sistemi kullanıp içerikler üreterek yüksek web site trafiğine ulaşmak mümkündür.

21. Google Voice

Google Voice

Bu sistem bir sesli görüşme sistemidir. Bu sistemin diğer sistemlerden en büyük farkı yapılan görüşmeleri depolayabilmesidir. Mesajlaşmalar dahil olmak üzere tüm sesli aramalarınızı Google Voice sistemiyle kaydedebilirsiniz. Cep telefonunuzun ve internetinizin olduğu her yerde Google Voice sistemi sayesinde görüşmeler yapabilirsiniz. Bu özelliğinden dolayı dünya genelinde yer alan GSM şirketlerine rakip olacağı düşünülmektedir.

22. Google Search Console

Google Search Console

Google Search Console (Google Web Yönetici Aracı), site yapılandırması, site sağlığı, site trafiği ve site optimizasyonu konusunda web site sahiplerine yardımcı olan bir araçtır.

Google Search Console hesapları iyi bir şekilde yapılandırılarak serp sonuçlarında iyi sıralamalar alınması mümkündür. SEO konusunda geliştirilmiş olan çok sayıda online araç olsa da bunların en gelişmişinin kesinlikle Google Search Console olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bu sistemi henüz kullanmadıysanız en kısa süre içerisinde mülk tanımlaması yapmanızı tavsiye ederiz.

23. YouTube

Youtube

Video pazarının en önde gelen aracı YouTube’tur. Global dünyaya açık bir sistem olmasından dolayı yayımlayacağınız videoların büyük bir izleyici kitlesine ulaşmasını YouTube sayesinde sağlayabilirsiniz.

YouTube ayrıca serp sonuçlarında bir türlü iyi sıralamalar elde edemeyen kişilere de yardımcı olmaktadır. Yüklenen videonun kalitesine göre bu videolar anahtar kelimede serp sonuçlarında sıralanır. Hatta YouTube videolarının üst sıralarda yer aldığı söylenebilir. Bu etkisinden dolayı istediği sıralamayı bir türlü elde edemeyen kişiler YouTube aracı sayesinde büyük bir kullanıcı kitlesine kendisini tanıtabilir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Kesinlikle harika çalışıyorsunuz.Okuduğum bütün makaleler beni çok aydınlattı gerçekten. Sizleri saygıyla selamlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.