Geleceğin SEO’su PASO Neden Önemli

PASO Nedir?

Hiç internetten sesli arama yaptınız mı? Peki sesli aramalar gelecekte ne kadar kullanılacak? Şuan ki veriler PASO (personal assistant search optimization) yani Kişisel asistan arama optimizasyonun gelecekte SEO’nun yerini alacağını gösteriyor. Web aramaları ne kadar yüksek seviyelerde olsa da sesli komutlarla yapılan aramalarda akıllı cihazların gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla artıyor.

Siri ve Google asistan’ın bilgileri nereden aldığını hiç düşündünüz mü? Tabi ki kendi sunucularından veya bağlı oldukları her zaman güncellenen bir yerden değil. Sürekli güncellenen takvimler, ürünler, veriler… gibi bilgileri kendilerinin sunması neredeyse imkansız bu yüzden kişisel asistanlar sorulan soruların cevabını web’den toplayarak cevaplıyor.

Sonuçlar kişilere bağlıdır

Türkiye’de kullanım oranı düşük olsa da Amerika ve Avrupa’da büyük bir kitle tarafından kullanılan kişisel asistanlar yakın gelecekte daha da önemli bir hale gelecek buda ticari siteler için SEO’nun yerini PASO’nun alacağı anlamına geliyor.

Kişisel asistanlar genellikle yapılan aramaları local yaptığı için sonuçlarda yere özgü olarak gösteriliyor. Örneğin; Arabada seyahat ederken almanız gereken bir ilaç olduğunu hatırladınız. Sürüş esnasında normal arama yapamayacağınız için kişisel asistanınıza “en yakın eczane” diye sorduğunuzda bulunduğunuz konuma en yakın eczaneyi size söyler. Burada kazançlı olan kişi haritalarda işletmesini tanımlayan dükkanlar karlı olacak ve daha fazla müşteri kazanabilecek.

İkinci olarak sorulan soruların cevabı uyumlu olması için kişisel asistanlar AL teknolojisini kullanarak buldukları sonuçları değiştirip cevaba uygun bir şekilde yanıtlar. Bu teknoloji şuan yetersiz olsa da yakın tarihte gelişmesi bekleniyor. Burada sağlanması gereken avantaj ise barındırılan içeriklerin kişisel asistanların anlayabileceği şekilde optimize edilmesidir.

PASO’nun Püf Noktası Haritalar

İşletmenize daha fazla müşteri kazandırmak istiyorsanız harita optimizasyonun eksiksiz yapılmış olması gerekmektedir. Eğer yapılan aramalar herhangi bir şekilde işletmeniz ile eşleşirse önerilen ilk seçenek siz olursunuz. Asistanların en büyük avantajı ise tekli öneride bulunmasıdır. Eğer o olmasa buraya da gidebilirsin gibi sonuçlar sunmaz. Kesin bilgiler vererek potansiyel müşterileri doğrudan size yönlendirirler.

Harita optimizasyonu makalemizi inceleyerek bu konu hakkında daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

PASO ile hit artırmak

PASO ne kadar ticari faliyetler amacıyla öne çıkan bir optimizasyon türü olarak gözükse de içerik sitelerinin hitlerini artırmaya da yardımcı olur. Örneğin; “ıslak kek nasıl yapılır” sorusunu yöneltiğinizde karşınıza zengin kartlar kullanan veya veri işaretlemeleri yapılmış (kişisel asistanların anlayabileceği site haline getirilen site) sonuçları cevap olarak sunulur.

Bu noktada devreye Rankbrain’de girmektedir. Bilginin doğruluğu dizinlerde ölçülür, eğer kaliteli sonuçlara sahipseniz önerilen içerik olarak arama yapan kişiye önerilir. Buda daha fazla mobil trafik kazanmanıza yardımcı olur.

Kişisel Asistanlar Bilgileri Nereden Alıyor ?

Geleceğin SEO’su olacak PASO için kendinize şunu sorun “Kişisel asistan bilgileri nereden alıyor?” bilmiyor musunuz ? sorunuza cevap verelim;

Yönlendirilen sorulara bağlı olarak kişisel asistanlar farklı kaynaklar kullanmaktadır. Örneğin, Siri’ye restoran içerikli bir soru sorduğunuzda:

  • OpenTable
  • CitySearch
  • Yelp
  • Yahoo! Local
  • ReserveTravel

Uygulama ve sitelerini kaynak alarak size sonuçlar sunar. Eğer işletmeniz bu uygulamalar üzerinde kayıtlı değilse ve optimizasyonu yapılmamışsa sonuçlar üzerinde de yer almazsınız!

Siri, diğer ticari sorularda aynı sistemde çalışmaktadır. Bilet sorgulaması yaparsanız güvenirliği onaylı popüler bilet uygulamaları, konser ararsanız etkinlik uygulaması gibi kaynaklar baz alınarak sonuçlar sunulur. Yani PASO’da sadece arama motoru optimizasyonu yoktur. Buna ek olarak işletmelerinizi uygulamalara optimize etmeniz gerekmektedir.

Kısaca, kişisel asistan arama optimizasyonu, harita optimizasyonu, arama motoru optimizasyonu, uygulama yapılandırmaları, iç seo yapılandırması (veri işaretleme) içermektedir. PASO hakkında internette şuan için bilgi bulmak çok zordur. Bunun nedeni yeni gelişen bir alan olmasıdır. İşletmelerin ve diğer SEO uzmanlarının bu konuda yetersiz olması rekabetin düşmesine neden olurken size büyük avantajlar sağlayacaktır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.