E-ticaret Siteleri için Blog Oluşturma ve Doğru Kullanımı

e-ticaret blog oluşturma

Neden birçok e-ticaret sitesinde blog sayfası var? Çevrim içi dükkan sahipleri makale yazmayı mı seviyor? Veya boş zamanları mı var? Muhtemelen hiçbiri değil. Bloglama eğlenceli olsa da mükemmel bir pazarlama ve SEO stratejisidir.
Bu nedenle e-ticaret sitesi sahipleri blog oluşturuyor. Bu yazımızda blogların neden e-ticaret için gerekli olduğunu ve faydalarını anlatıp pratik ipuçları vereceğiz.

E-Ticaret siteleri neden blog kullanır?

Blog yazmak tamamen pazarlama ve SEO stratejisidir. Yazılarınızı takip eden bir kitleye hitap ederken ürün detaylarının açıklandığı yazılarla daha fazla insana ulaşıp arama motorlarında daha otoriter bir hale gelebilirsiniz. İpuçlara başlamadan önce eğer SEO hakkında bilgi sahibi değil iseniz SEO Başlangıç Rehberimize göz atabilirsiniz.

Kitlenizi, ürünlerinizi anlatan makalelerle bilgilendirin

Bloglama, kitlenizi ürünü detaylı olarak anlatma imkanı sunar. Bir blog yazısında insanların ürünü hangi alanlarda kullanacağını ve neden satın almaları gerektiğini anlatabilirsiniz. Ayrıca kitlenize kendinizi ve şirketinizi anlatma imkanı sunar. Ürünlerin öyküleri, nasıl üretildikleri, kimler hedef aldığı gibi birçok detayı görmek müşterilerinizi mutlu eder ve kafalarındaki soru işaretlerini cevaplamış olur. Örneğin, sitenizde bebek kıyafetleri satıyorsanız, çocuk modası hakkında bir blog yazmak harika bir fikirdir.

Akılda kalıcı olun

Düzenli blog yazıp bunu sosyal medyada, bültenlerde ve müşterilerinize ulaştığınız diğer platformlarda paylaşmak marka bilinirliğin artmasına ve markanızın insanların aklında kalmasına yardımcı olursunuz. Hiçbir şey satın almayacaklar olsalar dahi insanların markanızı ezberlemesi daha sonra yapacakları alışverişlerde sizi tercih etmeleri anlamına gelir. İnsanlar öncelikli olarak tanıdıkları ve güvendikleri internet sitelerinden alışveriş yapmayı tercih eder. Yaz aylarında çocukların nasıl giyineceğine dair bir yazı hazırladınız hayaliniz makaleyi okuyan insanların yazlık kıyafetleri hemen alması olabilir ancak süreç o şekilde işlemez. İnsanlar yazınızda gördüğü ürünleri inceleyerek satın alma fikrine sahip olurlar. Çocuklarının yazlık kıyafetlere ihtiyaç duyduğu dönemlerde veya sizin herhangi bir indirim yaptığınız dönemlerde ürünleri satın alma eğilimi gösterirler.

Bloglama harika bir SEO stratejisidir

Bir blog oluşturmak SEO çalışmalarına ciddi katkılar sağlar. Yayınladığınız her taze içerik, Google’ın beğendiği yazılar olacağı için sitenizin otoritesinin artmasını sağlar. Buna ek olarak, yazınız içersin de kullandığınız anahtar kelimeler site geneli kelime ortalamasını etkiler, ürünlere verilen iç linkleme hedef linklerin daha bulunabilir olmasını ve sıralamalarının yükselmesini sağlar.

E-ticaret sitelerinde kullanılan bloglar için ipuçları

E-ticaret sitelerinde kullanılan bloglar için ipuçları

Bir e-ticaret sitesine blog oluşturmak güzel bir fikirdir ancak bunu doğru yapmanız gerekmektedir. Oluşturulan blogların yanlış stratejilerle yönetilmesi fayda yerine zarar verebilir.

Blog ne hakkında olmalı?

Klasik blog siteleri her şey hakkında yazabilir ancak siz doğru anahtar kelime analizleri yaparak, ticaretle doğrudan veya dolaylı bağlantılı içerikler yazmanız gerekmektedir. Örneğin, siyasi, politik gibi konular hakkında yazmak e-ticaret site blogları için uygun olmaz. Önceliğiniz sektörünüzde yeni çıkan ürün ve haberler olması gerekmektedir. Yeni varlık gösteren anahtar kelimeleri tespit ederek bu kelimeler etrafında kuracağınız bir öykü üretmeniz gerekir.

Bloglar için özgün fikir üretmek hiç kolay değildir ancak doğru stratejilere sahipseniz çok kolay şekilde yazılarınızı binlerce insana okutup hedef ürünleri sayısız insana pazarlayabilirsiniz. İlk tavsiyemiz haber sitelerini ve en çok izlenen haber kanallarını takip etmenizdir. Çıkan bazı haberler insanlara ürün tanıtır, yeni çıkmış ürünler ve ürünlerin faydaları gibi her gün çok sayıda birçok haber çıkar. İkinci tavsiyemiz ise trend videoları takip etmeniz. Youtube ve sosyal medyada paylaşılan popüler videolar artık bir günde 5-10 milyona kadar izlenme alıyor. Bu videolar içinde ürün tanıtımından, modaya kadar birçok içerik bulunuyor. Düzenli olarak bu videoları takip edip sektörünüzle bağlantılı olan konular hakkında yazı yazabilirsiniz çünkü insanların büyük bir kısmı bu videolarda gördüğü bilgileri veya ürünleri Google’da arama yaparak kontrol eder, bilgi alır buda size organik hit alma ve ürün pazarlama stratejisi sunar.

Menüde Blog

Menüler sitenizin ne hakkında olduğunu belirten hızlı erişim sağlayan yol gösterici bir araçtır. Bu araç her sayfada gösterilerek hem müşterinize hemde arama motorları sitenizi tararken yol gösterir. Eğer bir blog açtıysanız menüde buna yer verdiğinizden emin olmalısınız.

Blog bölümünü  menüye yerleştirirken e-ticaret kategorilerinden ayrı olarak gerçekleştirmenizi öneririz. Yani alt kategoriler veya alt menü gibi alanlar yerine menü sonunda blog olarak tek başına gözükmesi verimliliği artırır. Müşterileriniz blog sayfanız olduğunu görüp içeriklere istedikleri zaman kolayca erişebilir buda blog sayfasından alınan verimi artıracaktır.

Etiket kullanımı

Blog sayfanızda birçok ürün incelemesi ve makale yayınlayacaksınız ancak bu yazıları kategorilendirmek zor olur. Ürün kategorileri ile yazı kategorileri karışıklık yaratabilir veya ürünlerin olduğu kategorilere yazıların düşmesi iyi bir sonuç vermez. Bu kargaşayı ortadan kaldırmak için blog yazılarınızın kategorilerini etiketlerle yönetmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, Nike hakkında yazılan bir makaleye ek olarak “Nike haberleri” gibi etiketler ekleyip o alanda yazılan tüm içerikleri tek bir yerde toplamayı deneyebilirsiniz.

Sosyal medya ve haber bültenleri

Yazdığını içerikleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın özellikle insanların ilgisini çekecek içerikler üreterek sosyal medya hesaplarınızın da etkileşimlerini artırırsınız. Sürekli ürün paylaşmak pazarlama yapmak takipçiler için sıkıcı olurken ilgilerini çeken bilgi, haber, inceleme paylaşmak onları mutlu edecektir. Yazdığınız içerikleri ara ara bültenlerle mail ile takipçilere yollayarak varlığınızı hatırlatın.

Sonuç Olarak

Blog oluşturmak harika bir SEO ve pazarlama yöntemidir. Kullanmanızı engelleyecek hiçbir neden yoktur. Markanızı tanıtmak, müşterilerinize kendinizi anlatmak ve yaptığınız iş hakkında uzun uzun yazmak size önemli geri dönüşümler kazandıracaktır. Blog sayfanızın yanı sıra markanızın nasıl ortaya çıktığını anlatan etkili hikayenizi insanlara anlatarak akıllarda daha kalıcı olabilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.