Backlink Çalışmaları Değer mi Kaybediyor!

Backlink Çalışmaları Değer mi Kaybediyor

Backlink çalışmaları değer mi kaybediyor! Başlığa bakıldığı zaman aslında tamamen etkisizleşiyor algısı uyansa da Backlink çalışmaları SEO çalışmalarının temelinde bulunmaktadır. Dış çapa bağlantılar olmadığı sürece, sitenin gelişim süreci maalesef yavaş olacaktır.

Backlink Çalışmaları Dönemi Bitiyor mu?

Backlink çalışmaları dönemi, düşündüğünüz gibi sona ermiyor diyebiliriz. Sadece backlink çalışmalarında bilinçli ve doğal backlink çalışmaları yapılmalıdır. Eski SEO tekniklerine bakıldığı zaman, site linkinin PR değerli sitelerde ve yorum olarak yapıldığını görebilirsiniz. Yorum backlink kalıcı değildir yani site sahipleri tarafından aslında trafik çekmek amaçlı tuzaklardır diyebiliriz. Bir süre yorum alanında kalır ve silinirler veya nofollow olarak işaretlenirler. En yaygın kullanılan teknik ise, disqus eklentisi kurularak eski yorumlar içeri aktarılır ve içerisinde link barındırmayan yorumlar sadece sistemde kalır. Backlink dış bağlantı anlamına gelmektedir. Doğru backlink çalışmalarının nasıl yapılacağını inceleyelim;

Backlink Nasıl Yapılmalıdır?

Backlink çalışmaları son derece doğal olarak gelişen dış bağlantılar olmalıdır. Konu biraz daha detaylandıralım ve maddeler halinde inceleyelim;

 • Backlinkler en az 5 ay kalmalıdır.
 • Backlink çalışmalarında yorum backlinklerden uzak durulmalıdır.
 • Yararlı sitelerden nofollow olarak alınmalıdır.
 • Dofollow backlink çeşitleri içeriğinizin uymadığı sitelerden alınabilir lakin aynı içerikleri sunuyor iseniz nofollow olarak alınmalıdır.
 • Backlink çalışmalarına ne zaman başlanmalı? Sitenizi açtığınız an itibari ile başlayabilirsiniz. Sakin ve mantıklı adımlar ile sadece bilinir platformlarda çalışmalar düzenlemeniz gerekmektedir.
 • Ücretli bağlantı tiplerinden uzak durmanız gerekiyor.
 • Spam ve zararlı içerik üreten sitelerde link çalışması yapılmamalı.
 • Dış bağlantıları düşük olan yani Domain otoritesi düşük olan sitelerde bağlantınızı barındırmamalısınız.
 • Dış çapa bağlantıların kalitesi
 • Sosyal medya dış backlinklerin önemi
 • Az ve öz sayıda yapılan dış bağlantı çalışmaları

Sosyal medya backlink çalışmalarına önem vermek gerekiyor evet bağlantılar size nofollow görünebilir. Lakin google bir çok sosyal medya sitesi ile içerik anlaşması yapmıştır. İçerikleriniz arama sonuçlarında bazen sitenizden önde çıkabilir. Sosyal medya çalışmaları özellikle google+, facebook, linkedin, youtube çalışmaları yaparak önemli makaleleriniz için kaliteli dış bağlantılar elde edebilirsiniz. Aynı siteler üzerinden gelen aşırı bağlantı sayısı evet olumsuz etki yaratacaktır. Sürekli indexlenen bir sitede bağlantınız var ise ve site altı link alımı yapıldı ise, zamanla sitenize zarar verecektir. Örneğin bir haber sitesinden link almak gibi düşünün. Bu tarz çalışmalar yerine bilenen sosyal medya sitelerinde çalışmalar yapmak daha kaliteli dış bağlantılar almanızı sağlayacaktır. Aşırı seo dediğimiz kavram her şeyin fazlası zararlıdır. Kullanıcılara önem vermeniz gerekiyor, içerikleriniz son derece bilgi içeren içerikler olduğu sürece organik backlink elde etmeniz kolaylaşacaktır. İçeriklerinizin kalitesini gören ziyaretçiler, kendi sitelerinde, sosyal medya hesaplarında veya kaynak göstererek paylaşacaklardır. Bu yüzden içerik alanlarının alt bölümlerine sosyal medya paylaşım ikonlarının eklenmesi ile doğal backlink yapınızı oluşturabilirsiniz. Google bir sitenin bir siteyi referans göstermesine kesinlikle karşı değil, lakin bu işlemin karşılıklı ve sürekliliği halinde şüphecilik ile bakmakta ve google penaltı cezası gibi işlemleri uygulamaktadır.

Backlinklerinizin kalitesini ölçmek için öncelikle sitenize gelen bağlantıları listelemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise moz bar chrome eklentisini kurarak domain otoritelerine bakabilirsiniz. Siteyi incelemeye başladığınızda, içeriklerini mutlaka incelemeniz gerekiyor. Ne kadar sıklıkta tanıtım, reklam vb içerikler yayınlıyor. Eğer bu işlemi sık tekrarlayan bir site ise, bağlantınızı o site için reddet yapmanız gerekmektedir. Ahrefs ve moz gibi analiz yazılımları ile gelen dış bağlantılarınızın kalitesini ve bağlantılardan çıkan link sayılarını ölçmeniz mümkündür.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • Google en doğrusunu yaptı. Kalitesiz çalışma yapanların piyasadan çekilmesi hatta googlenin bu siteleri ilk 500 den kaldırması lazım. Emeklerimize yazık oluyor. Her gün binlerce site açılıyor. Herkes birbirinin içeriğini değiştirerek içerik yazıyor. Herkes aynı yerden tanıtım alıyor sonuç ortada. Yazınıza kesinlikle sonuna kadar katılıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.