Google Penaltı Cezası Nedenleri ve Çözümü

penaltı ceza neden alınır

Google penaltı ceza nedenleri; Google güncellemeleri ile bazı site sahipleri sitelerinin gerileme nedenlerini araştırmaya başladı. Google her zaman en doğru sonucu vermek adına sürekli güncellemeler yapmaktadır. Arama yapan ziyaretçilere en kaliteli sonucu sunmak adına bir çok arama sinyali kullanmaktadır. Siteniz neden google penaltıya girer, bu günkü dersimizde Google site gerileme ve ceza nedenlerini inceleyeceğiz.

Google Penaltı Cezası mı?

Google 2000 yılından itibaren sürekli güncelleme yapmaktadır ve her yıl güncelleme oranı artmaktadır. Aslında olaya Google gözünden bakmak gerekiyor. Her geçen gün artan site sayısı, içerik sayısı, spam siteler. Tabi bu kadar index ve site ile uğraşmak kolay olmasa gerek. Bu yüzden Google en iyi arama sinyalleri için geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Aklınızdaki soru sitem aniden geriledi? Acaba bir Google penaltı mı? diye düşünüyorsunuz. Google penaltıya girmeniz için bazı nedenler bulunmaktadır. Google’in Pagerank değerlerini sıfırlaması, Penguin güncellemeleri sonrasında bazı kriterler değişmiş durumda. Google kriterlerini anlamak ve sitenizin google penaltıya maruz kalıp kalmadığını anlamanız için, izlemeniz gereken yol haritaları ve Google penaltı nedenleri ders notları;

Öncelikle penaltıyı anlamanız gerekmektedir. Penaltı işlemleri manuel, algoritmik veya otomatik olarak verilmektedir. Sitenizde yaptığınız seo çalışmaları sonucunda veya bilmediğiniz nedenlerden dolayı penaltı almış olabilirsiniz. Konuyu biraz detaylandıralım;

Google Site Cezalandırma Nedenleri

Google site cezalandırma nedenlerini inceleyeceğimiz dersimizde, öncelikle Google arama sonuçları için her zaman yeni güncelleme testleri yapmaktadır, bunu bilerek hareket etmeniz gerekmektedir. Google tarafından sitelerin cezalandırması için bazı hatalı sinyaller ve hatalı seo çalışmaları bulunmaktadır. Penaltı ceza nedenlerini inceleyelim, öncelikle penaltıyı gerileme nedenleri ve Google tarafından uygulanan geçici ve kalıcı cezalar olarak değerlendirmeniz gerekmektedir.

 1. Karşılıklı Bağlantılar: En eski seo teknikleri arasında yer almaktadır. Google artık bu duruma spam olarak bakmaktadır. Yani birden fazla karşılıklı bağlantı algoritması uygulanmış ise penaltı cezasına neden olmaktadır.
 2. Ücretli Bağlantı Satma: Sitenizden sürekli ücretli olarak bağlantı satıyorsanız yani, alt kısımdan, yan alandan veya tanıtım yazısı şeklinde sürekli bağlantı satışı gerçekleştirilmiş ise yine penaltı alıyorsunuz. Diğer önemli nokta ise şudur, ücretli bağlantı satarken spam bir siteye satış yapılınca sizde o siteyi referans olarak gösterdiğiniz için Google gözünde spama yardımcı olan bir site olarak değerlendiriliyorsunuz. Aynı şey ücretli tanıtım yazısı satarken de geçerlidir.
 3. İç 404 Hata Sayfaları: Sitenizde çok sayıda iç kırık link iniz var ise, yine Google tarafından bu duruma şüpheci gözle bakılmaktadır. İç kırık linklerin düzeltilmesi gerekmektedir. Bunun için düzenli aralıklarla makalelerinizi kontrol etmeli ve içerisinde kullanılan linklerin doğru URL’ye yönlendirilip yönlendirilmediğini kontrol etmelisiniz.
 4. Farklı Dillerden Gelen Linkler: Bu maddeyi biraz detaylı anlatmak gerekiyor. Site diliniz ile alakasız ve içeriğiniz ile alakasız bir siteden sitenize anahtar kelimede link geliyor ise, bu yorum olarak ta olabilir, yine ücretli ve paravan algoritma sistemi olarak değerlendirilmektedir. Farklı dillerden gelen linkler sitenize uzun vadede zarar vermektedir ve siteniz ile hiç bir ilişkisini kuramayan Google bağlantıların artması durumunda penaltı cezası uygulamaktadır.
 5. Tekrarlanan içerik: Sitenizde yinelenen içerikler var ise google gözünde daha verimsiz hale gelen bir site olursunuz ve içeriklerin sürekli tekrarlanması durumunda yine Google penaltı işlemine maruz kalırsınız. İçeriklerinizin birbirinden farklı ve güncel ve özgün olmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tekrarlanan içeriklerin tespiti için Copyscape ve CopyGator kullanabilirsiniz.
 6. Anahtar Kelimelerin Fazla Kullanımı:  Google bir sayfa içerisinde yüksek sayıda kullanılan anahtar kelime tespitinde siteye ceza verebilir. Anahtar kelimelerin çok kullanımı ile ilerlemeniz söz konusu değildir. Eşit oranla kullanım her zaman ziyaretçi dostu ve Google dostu seo yapmak ve kaliteli içerik yayınlamak demektir.
 7. Gizli Bağlantı: Sitenizden başka bir siteyi gizli bir bağlantı kullanıyorsanız, Google penaltı cezası kaçınılmazdır. Gizli bağlantı sunmak Google tarafından şüphe ile karşılanmaktadır. Sitenizdeki tüm bağlantıların ziyaretçilere ve Google arama motoruna açık olması gerekmektedir.
 8. Gizli İçerik: Anahtar kelimeler kullanarak içerik gizlemek ve gizlenen içerikten link yönlendirmek Google penaltı cezasına neden olmaktadır.
 9. Link Alımı: Tartışmaları devam eden bir konudur. Dünya genelinde seo uzmanları tarafından halen kullanılmaktadır, lakin doğru kullanımı işe yaramaktadır. Yanlış bağlantıların kiralanması çok risklidir ve gerilemeye, çok fazla tekrarlanması durumunda ise penaltı işlemine neden olmaktadır.
 10. Kırık Dış Bağlantılar: Siteniz üzerinden diğer sitelere çıktığınız bağlantıları da düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Kırık kapalı veya yanlış url lere sürekli hatalı link çıkışı google penaltı nedenleri arasında yer almaktadır.
 11. Blog Ağları: Biliyorsunuz bunun Google bir haber yayınlamıştı ve blog ağları ile serp sonuçları üzerinde oynama yapmak isteyen siteler için son bir şans verilmişti. Yani blog ağlar üzerinden sürekli siteye bağlantı göndermek penaltı nedenlerinin başında gelmektedir.
 12. Meta Anahtar Kelimeler: Meta anahtar kelimelerin aşırı kullanımı yine ceza nedenleri arasında yer almaktadır. Meta konusunda tartışmalar devam etmektedir. Etkili veya etkisiz tartışmaları devam etse de henüz Google tarafından resmi bir açıklama bulunmamaktadır. İçerikleriniz de en fazla 5 adet kullanmalısınız.
 13. Sahte Yorumlar: Google’in üzerinde durduğu en önemli maddeler arasında yer almaktadır. İçeriği fazla olmayan veya tek yaprak sayfa ile satış yapan site vb siteler. Yorum yazarak ve yorumlar içerisinde sürekli anahtar kelimeler geçirerek spam yapmaktadırlar. Sahte yorum tespitinde Google tarafından site penaltı cezası almaktadır. Google bir siteye yapılan yorumu çok rahatlıkla öğrenebilmektedir. Örneğin o dakika içerisinde gelen ip adresi, gelen ip adresinin yorum yapılan url yi açması, Google Chrome verileri, Google Analytics verileri gibi bir çok sinyal ile google yorumların gerçek olup olmadığını anlamaktadır.
 14. Robots.txt Hataları: Robots.txt dosyanız doğru yapılandırılmamış ise ve aşırı reddetme bulunuyor ise yine ceza almanız söz konusudur.
 15. Aşırı Dış Bağlantı: Sitenizden otorite almak adına aşırı dış bağlantı çıkışı yapılıyor ise yine penaltı cezası alırsınız. Google arama motorunu aldatmaya yönelik spam çalışma şekli olarak değerlendirilmektedir.
 16. H1 Etiketlerinin Aşırı Kullanımı: H1 etiketleri içeriğin Google tarafından anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Bazı siteler aşırı H1 etiketi kullanarak Google arama sonuçları üzerinde spam çalışmalar yapmaktadır. Tespiti durumunda penaltı cezası verilmektedir.
 17. Ortak Bağlantı Zinciri: Google bu konuda aslında çok esnektir. Ortak bağlantıya karşı değildir. Lakin her site için aynı ortak bağlantıların kullanımı ve sayının giderek artması durumunda ceza uygulamaktadır.
 18. Site Haritası: Google siteniz üzerindeki değişiklikleri ilk site haritanız dan okumaktadır. Site haritanızın hatalı olması veya yapısal sorunların olması durumunda XML site haritasında oluşan sorunlar Google arama motoru tarafından farklı algılanabilir ve sitenizi tanımayabilir. Site haritanızı Google Search Consoleden test etmeniz gerekmektedir. Site haritasında oluşan hataları sizlere detaylı olarak raporlamakta dır. Hataları bir an önce gidermeniz gerekmektedir.
 19. Birbirine Bağlanan İçerikler: Bu konu çok önemlidir, sürekli içerikleriniz de aynı anahtar kelimeden bağlantı veriyorsanız seo açısından çok zararlıdır. Tüm içeriklerden aynı anahtar kelimeye birden çok bağlantı verilmesi ceza işlemlerine maruz kalmanıza neden olacaktır. Anahtar kelimelerin geçişleri doğal olmalıdır. Örneğin seo faktörleri kelimesi farklı bir makale içerisinde geçince seo faktörleri bağlantısına link verebilirsiniz. Lakin bunun her makalede tekrarlanması ve birden çok seo nedir kelimesinde aynı makale içerisinde link verilmesi şüpheli bir yaklaşım oluşturmaktadır.
 20. Çalıntı İçerik: Farklı sitelerden rewrite veya birebir içeriklerin kopyalanması durumunda ve bu içeriklerin kaynak belirtilmeden kullanılması durumunda site penaltı cezası almaktadır. Günümüzde içerikler farklı sitelerin yazmış oldukları içeriklere bakılarak çoğaltılmaktadır. Lakin bunu google çok karmaşık gelse de çok rahatlıkla algılamaktadır. Google h1, etiket, yazı fontları, h2,h3 etiketleri, kelime içerisinde geçen anahtar kelime yoğunlukları vb kriterlere göre ne kadarda değiştirseniz içeriğin düzenlenmiş bir içerik olduğunu anlamaktadır. Bu tarz içeriklere toplama içerik denilmektedir. Toplama içerikler düşündüğünüzden daha çok sitenize zarar vermektedir. Özellikle iyi bir siteden alınan toplama içerik sitenizi umduğunuzdan daha çok olumsuz yönde etkileyecektir.
 21. Anahtar kelimeli Domainler: Aynı anahtar kelimeli domainler den gelen aşırı bağlantı tipi şüphe çekebilmektedir. Örnek vermek gerekirse siteniz seo sitesi ve sitenize sürekli seo anahtar kelimeli domainler den bağlantı geliyor ise bir paravan zinciri kurulduğu anlamına gelir. Tespiti durumunda siteniz için gerekli ceza işlemleri google tarafından uygulanmaktadır.
 22. Yazı Altlarına Eklenen Eklenti Bağlantılar: Her içeriğin altında yer alan bir bağlantınız var ise, bağlantınızı nofollow yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde yükselme amaçlı sürekli aynı kelimeyi sunan linki sunmuş olursunuz ve bu durumda Google arama motoru tarafından şüphecilik ile gözlenmektedir. Her yazınızda aynı url’yi sürekli indexletmek ile aynı işlemdir.
 23. Site Yavaşlığı: Google ve ziyaretçilerin en çok dikkat ettiği sinyaller arasında yer almaktadır. Siteniz yavaş ise, içerikleriniz geç yükleneceği için ziyaretçiler ve içeriğinizi taramaya çalışan Google botları içerik oluştururken zorlanacaktır. Bu durumun önlemini almak için %99 uptime süreli hostingler, cdn kurulumu, Page Speed Optimizasyonu yapılması gerekmektedir. Sürekli yavaş ve açılmayan bir site google tarafından penaltı işlemine maruz kalmaktadır.
 24. Siyah Şapka Seo: Penaltı cezaları sıralamasında ilk sırayı almaktadır. Güvenilir olmayan sitelere ve siteler içerisine yerleştirilen gizli bağlantılarla ani sıçramalar yapmak isteyen sitelerin yaptığı çalışmalardır. Google siyah şapka seo için 2013 yılında güncellemeler yapmış ve halen siyah şapka seo ile mücadele eden bir arama motorudur. SERP arama sonuçları aldatmaya yönelik çalışmalar kalıcı penaltı cezalarına neden olmaktadır. Siteniz kısa vadede yükselebilir lakin, sonu kesinlikle kalıcı penaltıdır.
 25. Sitenizde bulunan zararlı yazılımlar: Sitenizde zararlı siteleri tavsiye eden linkler olabilir, Google zararlı siteleri tespit etmekte ve spam avına başladığını her yıl, yüzbinlerce siteyi spam cezasına maruz koyduğunu resmi olarak açıklamıştır. Siteniz hacklenerek zararlı yazılım ve link gösterimi yapabilir. Google geçici olarak ilk penaltı işlemini uygulamaktadır. İçeriklerini tarayıp, sitenizi virüs taramasından geçirdikten sonra, açıklar kapatılır ve tekrar değerlendirme isteğinde bulunarak zararlı yazılımın temizlendiğinin bilgisi verilir. Google incelemeleri sonucunda zararlı yazılımın sitenizde bulunmaması ile geçici penaltı kalkar. Tekrarlanması durumunda ise, kalıcı penaltı veya indexten silmeye kadar gidebilir.
 26. Profesyonel Optimizasyon: Çok ilginç gelecektir, Google doğallığı savunan bir arama motorudur. Seo yapılacağını göstermek adına her konuda aşırıya kaçarak optimizasyon yapılır ise, yine Google tarafından şüphe ile bakılmaktadır. Çünkü bu sitenin her türlü seo tekniğini deneyeceğini düşünür. Doğal gelişemeyeceğine inanır ve yavaş ilerlemesine neden olur. Google doğallıktan yana bir arama motorudur, sakin bir seo yapmanız gerekmektedir. Çünkü seo yapmak adına tüm içeriklerin teknik olarak hazırlanmasına neden olur ve içeriklerin doğal olmadığını gören Google bu durumdan pek hoşnut kalmaz. Tüm içeriklerin ilerlemek adına yazıldığını anladığı için, ziyaretçilere değer vermediğinizi tespit eder ve bu hatayı gidermeniz için sakinleşmenizi bekler.
 27. Spam Bildirimleri: Penguin Güncelleme sonrasında Google aslında bir servis açtı ve bir çok site sahibi bu durumdan haberdarsız kaldı. Penguin spam bildirimi ile halen güncellemeler sonrasında iyi sıralarda olan spam siteler var ise şikayet edebilirsiniz ve sizi de şikayet edebilirler. Aniden gerileme nedenleri arasında yer almaktadır.
 28. Forum Bağlantıları: Seo ile ilgilenen ve sitesine seo yapan her kullanıcı birden çok foruma üyedir, tabi burada korkulacak bir durum yok. Lakin bir forumda sürekli konu açıyorsanız ve yüzlerce foruma üye iseniz, imza alanında yer alan linkinizi nofollow yapmanız gerekmektedir. Aksi durumda aşırı bağlantı yönlendirmeden dolayı siteniz ceza alabilir.
 29. Seo Saldırısı: Rakipleriniz tarafından yapılan çalışmalardır, rakipleriniz sitenizin gerilemesi için tam spam sitelere linklerinizi ekleyebilirler. Bu durum için sitenize gelen bağlantılar bölümünü sürekli kontrol etmeli ve şüpheli olan tüm siteleri. Bağlantı reddet aracı ile reddet melisiniz.
 30. Yasal olmayan sitelere bağlantı: Yasal olmayan sitelere link çıkışı yaparsanız, bu tar siteleri tavsiye etmiş olursunuz. Yasal olmayan sitelere link çıkışı yapan sitelerde penaltı cezası almaktadırlar.
 31. Tekrarlanan Metalar: Meta tam penaltı nedeni değildir aslında gerileme nedenleri arasında yer almaktadır. Aynı metaların sürekli kullanımı durumunda Dublicate dediğimiz işlem meydana gelmektedir ve bu durumda gerileme nedenleri arasında yer almaktadır.
 32. Kodlamasal Gizli Bağlantılar: Yazılımsal olarak son zamanlarda kullanılmaya başlanan gizli bağlantı eklentileri bulunmaktadır. Sitenizden çıktığınız her gizli bağlantı Google tarafından tespit edilebilmektedir. Gizli bağlantı çıkan siteler penaltı cezası almaktadırlar.
 33. Mobil Uyumsuzluk: Sitenizin mobil versiyonu yok ise zaten sıralamalarda artık ufak ufak yok oluyorsunuz demektir. Google yıl içerisinde mobil güncellemeleri ve amp güncellemeri yapmıştır. Sitenizin mobil uyumlu olması durumunda mobil sıralamalarda daha iyi olabilirsiniz. Penaltı cezaları arasında gerileme olarak değerlendirilebilir. Mobil versiyonu yanlış url lere giden veya tam sayfa reklam veya url yönlendirmeleri ile açılan siteler penaltı cezası almaktadırlar.
 34. Cezalı Domain: Domain süresi dolmuş bir domain reglediğiniz de daha önceden Google tarafından cezalı olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Cezalı Domainler ile yola çıkmak hayal kırıklığına neden olmaktadır. Sitenin tekrar açıldığını gören ve aynı amaç üzerine hareket edildiğini gören google siteye penaltı cezasını devam ettirecektir.
 35. Sponsor Bağlantılar: Sponsor bağlantıda korkulacak bir durum yok aslında. Sadece açık olarak sponsor olduklarını göstermek gerekiyor. Bağlantıların Nofollow olması gerekmektedir. Aşırı sponsor kullanımı ve Dofollow link çıkışı penaltı cezaları arasında yer almaktadır.
 36. İçeriğe Alınan Bağlantılar: Penguin güncellemeleri sonrasında giderek etkisini kaybetmeye başladı lakin, halen geçerli bir seo tekniğidir. Aynı içerik için defalarca ücretli bağlantı alınmış ise işte o zaman Google penaltı cezası uygulamaktadır. Doğal gelişimden çıkarılan içerik olarak değerlendirmektedir, diğer nedeni ise haksız rekabet ortamı politikasına ters düşmesidir. Google ücretli bağlantı ve spam bildirme adresinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.
 37. Reklamlar: Reklam vermenin bir sakıncası bulunmamaktadır. Lakin sürekli banner reklam alımı ile tıklama esnasında ana sayfaya ve farklı içeriğe aynı anda yönlendirilen reklamlar penaltı cezasına yol açmaktadır.
 38. Kalitesiz İçerikler: Panda güncellemeleri sonrasın da kaliteli içerik dönemi başlamıştır. İçerikleri kötü olan ve sürekli çalıntı, kalitesiz içerik yayınlanan siteler, gerileme cezası almaktadırlar. İçeriklerin editlenerek özgünleştirilmesi ve içerik kalite standartlarına göre yeniden düzenlenmesi ile sorun ortadan kaldırılabilir. İçeriklerinizi çalan siteleri aslında çok rahatlıkla google’a bildirebilirsiniz. Çalıntı içerik bildirimi ve içerik kaldırma adresinden müracaatta bulunarak içerik hırsızlığı yapan sitelerin önüne geçebilirsiniz.
 39. 301 Yönlendirme: 301 yönlendirilme yapılmış bir sitenin geleceği artık yok denecek kadar azdır. Eğer siteniz ceza aldı ise, yönlendirme yapmak yerine ceza işleminin kaldırılması için çalışmalar düzenlemelisiniz. Ceza alan bir siteye yeni bir Domain alıp, tekrar aynı içeriklerle aynı hataları yapmak kalıcı penaltı cezasına neden olmaktadır. Google yönlendirme sonrasında manuel olarak takip işlemi başlatmakta ve hatanın tekrarlanmadığını gördüğünde ceza işlemine son vermektedir, hatalar tekrarlanır ise kalıcı penaltı cezası vermektedir.
 40. Sürekli İçerik Güncelleme: En çok rastladığımız durumlardan biridir. İçerik sayısı az olan sitelerin bunu sık yapmalarında bir sakınca bulunmamaktadır. Lakin dikkat edilmesi gereken konu içeriği sürekli her gün veya çok kısa süre aralıklarında düzenliyor ve tarihi bugünün tarihine sürekli çekiyorsanız o zaman penaltı cezası alırsınız.

Penaltı cezası aldı iseniz ne yapmalısınız?

Son derece sakin olmanız gerekmektedir. Yukarıda saydığımız nedenler ceza ve gerileme nedenleridir. Google cezası aldı iseniz, öncelikle yukarıda yazan maddeleri dikkatlice okumalı ve Webmaster Console Manuel işlemler alanını kontrol etmelisiniz. Sitenizin neden ceza aldığını açıklayıcı yazıları göreceksiniz. Gerekli hatalar düzeltildikten sonra yeniden değerlendirme talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Çok sık yapılan seo hatalarına düşmeyin ve sakin bir seo yapmaya çalışın, her şeyden önemlisi Google gibi kendini güncelleyen bir arama motorunun karşısında görücüye çıktığınızı unutmayın. Ziyaretçilerinize değer veren içerikler yayınlayın, unutmayın ki bir siteyi ayakta tutan tek şey ziyaretçilerdir. Yani iyi yazılmış, her sorusuna özenle cevap verilmiş, gerek video ve görsellerle desteklenmiş makaleler sitenizi her zaman Google arama motorunda değerli kılacaktır. Sitenizi bir çocuk gibi değerlendirmeniz gerekiyor. Yürümeyi bilmeyen bir çocuğa koşmayı öğretemezsiniz. Öncelikle sitenizin doğal gelişimi için kaliteli ve verdiğiniz hizmeti anlatan detaylı dokümanlar yayınlayın. Merak etmeyin kaliteli içerik ile her zaman konuşulan ve arama motorlarında ön planda olan bir site olursunuz. Seo çalışmaları yaparken abartıya kaçmadan çalışmalar yapmaya özen gösterin.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • Teknik açıklamalar çok başarılı. Muhteşem bilgiler. Seo şefi yine konuşturmuş kalitesini.

 • Google cezaları ve dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili en detaylı yazılardan biri olmuş tebrikler.

 • Bir çok bilmediğim neden varmış. Google kalite yonergelerinin önemini bir kez daha anlamış oldum. Değerli bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.