Analytics Kullanımı ve Dönüşümleri Hesaplama

Analytics Kullanımı ve Dönüşümleri Hesaplama

Google Analytics,  bir Google aracı olup ücretsiz bir uygulamadır. İnternet sitesi sahibi iseniz satışları ve dönüşümleri ölçmenizi sağlamakla beraber, sitenizi ziyaret edenlerin sitenizi ne şekilde kullandığını, siteye nasıl gelindiğini ve ziyaretçilerin siteyi tekrar ziyaret etmelerini sağlayıcı bilgiler sunan bir programdır. Ayrıca ziyaretçilerin sizin sitenize nasıl ulaştığını ve sitenizde ne tip hareketlilikler yaptığını da bildiren bir Google aracıdır.

Sitenizin ziyaretçiler tarafından hangi sıklıkla ziyaret edildiği, ziyaretçinin hangi anahtar kelimeleri kullanarak sitenize ulaştığı, sitenizin hangi sayfasında vakit geçirildiği, hangi sayfasının ziyaretçiler tarafından çok okunduğu ve buna benzer birçok sorunun cevabına Analytics programı sayesinde yanıt bulabilir, elde edeceğiniz bilgiler ışığında yeni kampanyalar düzenleyebilir ve sitenizi nasıl daha iyi yerlere getirebileceğiniz konusunda çeşitli fikirlere sahip olabilirsiniz. Google’a bağlı olan programı araç çubuğuna yazdığınız zaman rahatlıkla ulaşabilir, mevcut hesabınız varsa giriş yapabilir, programı yeni kullanacaksanız ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz.

Programa kaydolduktan sonra yapılması gereken ilk hareket, izleme kodunu yükseltmek olacaktır. Programı her kullanan site sahibinin, internet sitesinin tüm sayfalarında bulundurması gereken kişisel Javascript kodu bulunmaktadır. İzleme kodunuza, programa giriş yaptıktan sonra kolayca ulaşabilirsiniz. Bu kod size özel bir kod olup web sitenizin tüm sayfalarına yerleştirmeniz gerekmektedir. Eğer yerleştirmezseniz sağlıklı bir hareketlilik gözlemlemeniz mümkün olmaz, sitenizde olup bitenler tam olarak yansıtılmaz. Kodu anında değil de daha sonradan ekleme imkanınız da vardır.

Programa kayıt aşaması bittikten sonra Analytics Ayarları sayfası açılacaktır. Açılan bu sayfanın sağ kısmında bulunan “durum” kutusuna tıklayarak izleme kodunuzun düzgün bir şekilde eklenip eklenmediğini görebilmeniz mümkündür. Fakat verilerin toplanması ve görüntülenmeye başlanması için 24 saatin geçmesi gerekebilir. “Durum” kutusunda görüntülenen “veri alınıyor” ibaresi göründükten sonra, internet siteniz ile ilgili tüm raporlara “Raporları Görüntüle” ibaresinden ulaşabilirsiniz. Analytics sayfasının ortasında bulunan gri alan web site profili ya da profillerinizi göstermektedir. Profil, raporlarda hangi tür verilerin gösterileceğinin belirlendiği kuralların tamamıdır. Dilediğiniz kadar profil sahibi olabilirsiniz. Bir profil, bir etki alanını izlemektedir. Fakat bir etki alanının izlenmesi için çok profilin kullanıldığı durumlar da olmaktadır. Analytics hesabınız için en az bir profilinizin mutlaka olması gereklidir.

Analytics Raporları Görüntüleme

Analytics hesabınıza giriş yapıp “Raporları Görüntüle” alanına girdiğiniz zaman direk olarak gösterge tablosuna yönlendirilirsiniz. Gösterge Tablosu size siteniz ile ilgili genel bir performans özeti sağlamaktadır. Grafiğin sol üst köşesinde yer alan menüde altı tane buton vardır.

  • Ziyaretler
  • Sayfa Görüntüleme Sayısı
  • Sayfa – Ziyaret
  • Sitede Geçirilen Ort. Süre
  • Hemen Çıkma Oranı
  • Yeni Ziyaret Yüzdesi

Bu istatistikler siteniz ile ilgili oldukça güncel ve faydalı veriler sağlamaktadır. Sitede geçirilen ortalama süre, ziyaretçilerin sitenizde ne kadar zaman geçirdikleri ile ilgilidir. Eğer siteniz eğitim ya da eğlence sitesi tarzında bir siteyse, geçirilen zamanın yüksek olması, siteniz için olumlu bir durumdur. Ama siteniz e-ticaret sitesi ise uzun geçirilen bir zaman, ziyaretçiler için kararsızlık göstergesi olabilir. Hemen çıkma oranı, ziyaretçilerin anlık ziyaretlerinde siteyi terk etme oranını gösterir. Yüksek bir oran, çoğu site için olumsuz bir durumdur. Fakat blog’ların hemen çıkma oranlarının yüksek çıkması normal karşılanmaktadır. Yeni ziyaretçi yüzdesi de sitenizi yeni ziyaret edenlerin oranını gösterir. Bu oran bazen faydalı olabilmekle beraber bazen de bu oranın yüksek olması, sürekli ziyaretçilerin az olmasının göstergesi sayılabilir.

Analytics dönüşüm oranları hesaplanırken, öncelikle bir hesabınızın olması gereklidir. Yapmanız gereken ilk iş, hedef tanımlamadır. Analytics hesabınıza girdikten sonra, hedef tanımlamaya girmek için üst menüde bulunan Yönetici paneline tıklayınız. Karşınıza gelen menülerden Hedefler sekmesini seçiniz. Karşınıza çıkan “Yeni Hedef” butonunu seçiniz.  Bu sayfada hedefinizi ve dönüşüm oranınıza hesaplayabilirsiniz.  Dönüşüm oranınızı hesaplayabilmek için karşınıza çıkan formu doldurmak zorundasınız. Tüm bu işlemlerden sonra “Hedef Oluştur” sekmesini seçerek Analytics dönüşüm oranını hesaplayabilirsiniz. Analytics programı sayesinde, seo kurallarına uygun bir site elde edebilir, daha fazla ziyaretçiye nasıl ulaşabildiğinizi öğrenebilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.