301 Yönlendirme Sonrasında Sıralama Düşüşü ve İndex Almama Nedenleri

301 sorunları

Site adresinizi değiştirdikten sonra neden eski sıralamaları alamıyorsunuz? Diğer sitenizin indexleri neden halen Google arama motorunda kalıyor? Birden fazla 301 yönlendirme mi yaptınız?

301 yönlendirmeler hakkında çok fazla soru alıyorum ve genellikle 301 yönlendirme yaptıktan sonra site sahipleri eski konumlarını alamadıklarını, hatta aylarca yeni site indexlerinin gelmesini beklediklerini bildirmektedirler.

301 Yönlendirme Yaptınız ve İndexleriniz Yok Mu?

301 yönlendirme; bir URL’den diğerine yapılan kalıcı yönlendirmedir, 302 geçici yönlendirmelerden daha sağlıklıdır. Nedeni ise, eski URL’e gelen bağlantıların yeni URL’e taşınmasını sağlamaktadır. 302 yönlendirme ise geçici bir yönlendirme olduğu için aynı görevi yapamaz.

En çok yaşanan sorunlardan biridir. Aslında site sahiplerinin kusurlarından kaynaklanıyor diyebilirim. Biraz aceleye getirmek ve ufak dikkatsizler bazen ciddi sorunlara yol açabiliyor.

301 yönlendirme neden oturmaz;

  • Birden fazla domain değişimi yapmış olabilirsiniz ve bu durum artık Google tarafında spam olarak görülmektedir. Sürekli adres değiştiren sitelerin artık 301 yönlendirmeleri oturmamaktadır.
  • Yönlendirme işlemini tamamlamadan yeni adresi yayına alma.
  • Yönlendirme yaptığınız site tam spam cezası almış olabilir ve tam spam cezasını yeni domaine taşımış olabilirsiniz. Manuel ceza kalkmadığı sürece indexleriniz Google dizinlerinde yer almayacaktır.
  • Https sürümünde yayın yapan bir siteyi http sürümüne yönlendiriyor olabilirsiniz. Doğru web yayını yapan sürümleri yönlendirdiğiniz den ve eklediğiniz den emin olun.
  • Adres değişikliği talebinde bulunmamış olabilirsiniz. Sitenize 301 yönlendirme kodunun .htatccess içerisinde yer alması tek başına yeterli değildir. Eski sitenizi Search Console’dan adres değişikliği yapmanız gerekmektedir.
  • Yeni site haritasının search console tarafında gönderilmemiş olmaması.
  • Robots.txt içerisinde halen eski site haritası yolunun yer alması.
  • Anasayfa ve alt sayfaların yanlışlıkla arama motorlarına kapatılması yani “noindex” yapılması.

301 Yönlendirme için Yardımcı Kılavuzlar

Sayfa URL’lerini 301 yönlendirmeleriyle değiştirme

Sitenizi transfer etme, taşıma veya aktarma

Kılavuzlardan yararlanabilir ve 301 yönlendirmeler hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

301 Sonrasında Anahtar Kelimelerim Sıralamadan Çıktı Sorunu

Sıralama konusuna gelecek olursak, Google açık ve net olarak 301 yönlendirme sonucunda eski konumunuzdan daha iyi veya daha kötü bir sıra alacağınızı vaat etmez. Sıralamalar neden geriler? Aslınca cevabı çok net, eski sitenizi referans eden linklerin yeni sitenize yansımamış olmasından dolayıdır.

Yine ek olarak URL yapısını değiştirmiş olabilirsiniz bu durum 404 hatalarına neden olmaktadır. Dış bağlantıların kırık linkler oluşturmasına neden olursunuz ve bu durum eski sıralamaların kaybedilmesine neden olmaktadır.

Eski sitenize gelen bağlantıların yeni sitenize yansıması biraz zaman alacaktır, bu yüzden 301 yönlendirmenin tam oturması adına eski sitenizin en az 6 ay 301 yönlendirme yapılmış şekilde açık kalması gerekmektedir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.