2020’de Web Site Denetimi İçin En İyi SEO Araçları

seo denetim araçları

2020 yılında başarılı bir SEO çalışması için kullanmanız gereken en popüler araçlar. Site varlığını en iyi şekilde sürdürebilmeniz için popüler seo araçları.

Web site sahiplerinin pazar payını düşürmek, şaşırtmak için devreye alınan bir Google algoritma güncellemesi bulunmamaktadır. Eğer algoritma değişikliklerinden olumsuz etkilendi iseniz, sizin açınızdan yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir. Bu tarz algoritma değişikliklerinde organik trafik kayıbı yaşamamak için belirli periyotlarda web site denetimi gerçekleştirmeniz gerekir.

Devreye alınan her algoritmanın amacı alaka düzeyi yüksek bilgileri kullanıcılara sunmaktır. Google algoritmaları, web sitelerini belirli kriterlere göre değerlendirir. Bu değerlendirme sonucunda alaka düzeyi yüksek içerikleri kullanıcılara sunar.

Yaşanan algoritma değişikliklerinden olumsuz etkilenmemek için web sitenize Google gözüyle bakmanız gerekiyor. Bu konuda size yardımcı olacak çok sayıda web site denetleme aracı var. Bunların bazıları ücretliyken bazıları ücretsizdir. Sizlere 2020’de web site denetimi için en iyi olan SEO araçları hakkında bilgi vereceğiz.

Web site denetleme araçları, Google için önemli olan faktörler hakkında bilgi verecektir. Verilen bilgiler dahilinde gerekli optimizasyonları yaparak Google algoritmalarıyla barışık web siteler oluşturabilirsiniz.

1. Google Search Console

search console

Google örümceklerinin web sitenizi nasıl gördüğünü anlamanın en etkili yolu şüphesiz bunu Google’a sormaktır. Google Search Console, web sitenizdeki sorunları anlamanız için geliştirilmiş olan ücretsiz bir araçtır. Ara yüzünün anlaşılır olmasından dolayı tüm web site sahipleri Google Search Console uygulamasından kolay bir şekilde yararlanabilir.

Google Search Console hesabı oluşturup web sitenizi ekleyin. Sistemde yer alan Google gibi getir bölümüne denetlemek istediğiniz URL’yi girin. Tarama yaptığınızda web sitenizi Google’ın nasıl gördüğünü inceleyebilirsiniz.

Bu kısım web sitenizde yer alan tüm tarama sorunlarını görmenizi sağlar. Hatta web sitenizin kodsal anlamda saldırıya uğrayıp uğramadığını dahi Google gibi getir aracını kullanarak gözlemlemeniz mümkün.

Pagespeed İnsights, Google Search Console tarafından sunulan önemli özelliklerden birisidir. Bu kısım, web sitenizin hem masaüstü hem de mobil performansını ölçmektedir. Bunu hız açısından değerlendirir. Kullanıcı deneyimini arttırmak için sayfa yükleme hızı aşırı derecede önemlidir.

Hatta bunun bir sıralama kriteri olduğunu söyleyebiliriz. Yaptığınız denetim sonucunda web site yükleme hızı düşük çıkarsa gerekli optimizasyonları yaparak web site yükleme hızını arttırmanızı tavsiye ederiz.

Sistem web site performansına göre 1-100 arasında bir puanlama yapar. Verilen puan 80 üstüyse performans iyidir. 60-79 arasında bir puan alındıysa orta düzeyde iyi olduğu söylenebilir. Daha düşük puanlar web site performansının kötü olduğu anlamına gelir. Bu tip durumlarda sayfa yükleme hızını düşüren kısımlarla alakalı gerekli optimizasyonların yapılması şarttır. Böylelikle SEO kusurları ortadan kaldırılabilir.

2. Ahrefs

Ahrefs

Ahrefs, özellikle anahtar kelime araştırması yapmak için geliştirilen en profesyonel araçlardan birisidir. Ahrefs kullanarak anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz gibi bağlantı ve sıralama faktörleri ile alakalı yeni SEO stratejileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ahrefs içerisinde yer alan anahtar kelime bölümünü kullanarak hedeflediğiniz anahtar kelimenin zorluk derecesini öğrenebilirsiniz. Anahtar kelimenizi taradığınızda sistem size aylık aranma hacmi hakkında bilgi verecektir.

Ayrıca ilgili anahtar kelimeyi içeren alt anahtar kelimeleri de size sunacaktır. Aranma potansiyeli yüksek alt aramaları da öğrendiğiniz için içeriklerinizin alaka düzeyini bu anahtar kelimeler sayesinde arttırabilirsiniz.

3. Woorank

woorank

Woorank, web site sahiplerinin kapsamlı site analizi yapmasına yardımcı olan bir araçtır. Woorank aracını kullanarak web site iyileştirmesine dayalı gerekli optimizasyonlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Woorank üstünden web site analizi yaparak kullanıcı deneyimi, SEO çalışmalarının etkileri ve sosyal medya üzerindeki aktiflik gibi konularda bilgi almak mümkün.

Woorank ara yüzünde tüm denetimler ayrı sekmelerde ele alınıyor. Bu sayede web site denetimi karmaşıklıktan çıkıp daha basit hale geliyor. Örneğin kullanıcı deneyimi (kullanılabilirlik) bölümüne geçiş yaparak web sitenizin kullanılabilirliği hakkında bilgi alabilirsiniz. Aynı şekilde sosyal medya, SEO ve pazarlama bölümlerine geçerek de web site denetimini yapmanız mümkün.

4. Check My Links

Check my links

Check My Links, web sitenizde yer alan dahili ve harici bağlantıları kontrol etmenizi sağlar. Ücretsiz bir araçtır. Google Chrome tarayıcınıza eklenti olarak Check My Links eklentisini yükleyip bu aracı kullanabilirsiniz.

Bu araç sayesinde içeriklerinizi yayına almadan kırık bağlantı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Wikipedia gibi bir siteyi hayal edin. Bu tarz yerlerde yer alan içeriklerin bazılarında binlerde bağlantı yer alabiliyor. Bunları tek tek denetlemek zaman kaybı olacaktır. Ancak Check My Links aracını kullanarak denetimleri çok kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Tarama yaptığınız zaman sistem size yeşil ve kırmızı renkte bağlantılar sunacak. Kırmızı renkte olanlar kırık bağlantılardır. Kullanıcı deneyiminin düşmemesi için kırmızı renkte olan bağlantıları düzenlemeniz gerekir.

5. BuzzStream

buzzstream

BuzzStream, web sitenize gelen bağlantıları görmeyi sağlayan bir araçtır. Gelen bağlantıları detaylı bir şekilde görmenizi sağlayan en ucuz araç olabilir.

BuzzStream aracını diğer backlink analiz araçlarından farklı kılan en önemli şey size bağlantı alabileceğiniz yerler hakkında bilgi sunmasıdır. Belirli bir anahtar kelimede yükselmek istiyorsanız size pozitif etki sunacak yerleri bu araç sayesinde görebilirsiniz.

SEO ile yeni ilgilenmeye başlayan kişilerin yaşadığı en büyük problem doğru backlink kaynaklarını bulmaktır. BuzzStream gibi Premium araçları kullanarak doğru backlink yerlerini belirleyebilirsiniz.

6. Moz’s Pro Tools

mozs pro tools

30 gün deneme sürümü olan Moz’s Pro Tools, web site görünürlülüğünü arttırmak için gerekli olan birçok şeyi içerisinde barındırıyor. Bu araç büyümenize yardımcı olacağı gibi SEO çalışmaları hakkında bilgiler sunarak gerekli optimizasyonları yapmanıza yardımcı olacak.

Moz’s Pro Tools aracını kullanarak, özellikle web sitenizde yer alan yenilenen içerikleri tespit edebilirsiniz. Ayrıca içeriklerinizin taranabilir olup olmadığını da sadece bir butonla tespit etmeniz mümkün.

7. Linkody

linkody

Linkody aracını çok sevdiğimi ve sık sık kullandığımı bilmenizi isterim, lisanslı sürümünü almanızda fayda var. Site dışı SEO çalışmalarının en önemli elemanı olan geri bağlantıları anlamanın en iyi yolu Linkody kullanmaktan geçiyor. Bu araç web sitenize gelen bağlantıları kontrol etmenizi, analiz ederek sorun tespiti yapmanızı sağlar.

Bu araç ayrıca kaybedilen geri bağlantılar ve kazanılan yeni bağlantılar olması halinde kullanıcıyı bilgilendirir. Bu sayede herhangi bir backlink saldırısı olması durumunda gerekli müdahaleleri çok kısa süre içerisinde yapabilirsiniz.

Linkody, ayrıca rakip web sitelerin sahip olduğu bağlantıları incelemenizi de sağlar. Rakiplerinizin sahip olduğu backlinkleri analiz ederek sizin için değerli olan backlink kaynaklarına ulaşabilirsiniz.

Sistem, web site genel durumu ile alakalı rapor da sunmaktadır. Bu sayede SEO müşterilerinize saatlerce rapor hazırlamaya uğraşmak yerine sistemden rapor alıp bunu düzenleyebilirsiniz.

8. UpCity’s SEO Report Card

upcitys SEO report card

Ücretsiz bir araç olan UpCity’s SEO Report Card, özellikle web sitenizi rakip web sitelerle kıyaslayabilmenizi sağlar. Bu aracı kullanarak web sitenizin Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında nasıl performans gösterdiğini inceleyebilirsiniz. Mevcut analizi girdiğiniz anahtar kelimeye göre yapar.

UpCity’s SEO Report Card aracı ayrıca web sitenizde yer alan backlinkler hakkında da rapor oluşturmaktadır. Anahtar kelime kullanımınızın doğru olup olmadığını bu aracı kullanarak test edebilirsiniz.

Ayrıca web site otoritesi, güvenliği ve taranabilirlik durumu hakkında da bilgiler sunar. UpCity’s SEO Report Card aracını kullanarak içeriklerinizden kaçının dizine eklendiğini de öğrenmeniz mümkün.

9. SEMrush

semrush

SEMrush, hem alan adının tamamını hem de belirlenen çeşitli sayfaların analizini yapıp rapor sunabilmektedir. İçerisinde çok sayıda özellik vardır. Bu yüzden SEO seri olarak tanımlanması dahi mümkündür.

Belirli anahtar kelimeyi referans alıp web sitenizin bu anahtar kelimede sıralanıp sıralanmadığını SEMrush üstünden öğrenebilirsiniz. Ayrıca ilgili anahtar kelimenin aylık aranma hacmini, yapılan diğer alt aramaları da SEMrush sayesinde öğrenmeniz mümkün.

SEMrush, web sitenize gelen geri bağlantıları da analiz etmenizi sağlar. Ayrıca rakip analizi yaparak değerli backlink kaynakları bulmanıza yardımcı olur. SEMrush aracında yer alan anahtar kelime bölümünü kullanarak içeriklerinizi de geliştirebilirsiniz. Bu da şüphesiz kullanıcı deneyimini arttırıp kusursuz site içi SEO değerlerinin yakalanmasına yardımcı olur.

10. Screaming Frog’s SEO Spider

screaming frogs

Screaming Frog’s SEO Spider, özellikle site içi SEO konusunda dostunuz olmaya aday bir araçtır. Bu araç web siteleri URL bazında inceleyerek mevcut sorunlar hakkında bilgi verir.

Özellikle çok sayıda içeriği bulunan web siteler Screaming Frog’s SEO Spider aracı sayesinde kolay bir şekilde analiz edilebilir.

Yapılana analiz sonuçlarını Excel dosyasına aktararak indirebilirsiniz. Site içi SEO konusunda tam bir uzman olan Screaming Frog’s SEO Spider aracı, işlerinizi ciddi anlamda kolaylaştırmaya aday.

11. Found’s SEO Audit Tool

founds SEO audit tool

Web sitede yer alan hataları belirlemek ve bu hataları çözmek için bilgi almak adına geliştirilen en iyi araçtır. Found’s SEO Audit Tool aracını kullanarak rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Found’s SEO Audit Tool aracı URL bazında tarama yapar. Yapılan tarama sonucunda size teknik sorunlar, içerik sorunları ve dış bağlantı analizi hakkında rapor verir. Hazırlanan raporu PDF formatında indirmek mümkündür.

12. Remove’em

removeem

Remove’em aracı genel olarak web sitenin backlinklerini tarar. Zararlı olan bağlantıları tespit eder. Tespit edilen bağlantılardan kaldırılması gerekenler hakkında bilgi verir.

Gelen bağlantılar web site performansının düşmesine neden olabilir. Kimi durumlarda zararlı bağlantıları tespit etmek gerçekten de zordur. Remove’em aracını kullanarak genel zararları bağlantıları belirleyip bu bağlantıları Google Bağlantı Reddetme aracını kullanarak reddedebilirsiniz.

13. Varvy’s SEO Overview Tool

varvys SEO overview tool

Bu araç sayfa hızı, teknik SEO, resim SEO, sosyal medya, alan adı gücü gibi konular hakkında bilgi vermektedir. Bu aracı kullanarak web sitenizin ne kadar güçlü olduğunu belirleyebilirsiniz.

Bu aracı kullanarak sadece 1 dakika gibi kısa sürede denetim yapabilirsiniz. Araç, web sitenizi derinlemesine analiz eder ve birçok faktör hakkında bilgi verir. Ayrıca hazırlanan raporda optimizasyon yapmanız gereken hususlar da yer alır. Bu sayede web site optimizasyonunu herhangi bir hataya düşmeden gerçekleştirmeniz mümkündür.

14. UPGO Analiz

seo analiz aracı

Web site performansınızı ölçmek için sitemizde yer alan ve tamamen ücretsiz olan seo analiz aracımızı kullanabilirsiniz. Site performansınızı yükseltmek için harika fırsatlar, seo analiz aracında sizleri bekliyor.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.