Ziyaretçi dostu seo nasıl yapılır?

Ziyaretçi dostu seo

Arama motoru optimizasyonu (seo) sektörünün, Google’ın çıkardığı yeni algoritmaları ile zorlaştırıldığı düşünülse de, asıl gerçek ziyaretçi dostu seo uygulamalarının teşvik edilmesidir.

Uzun süredir geri sıralarda olan bazı siteler ilk sayfadaki haklı yerlerini alırken, bazı internet siteleride uzun süre korudukları yerlerinde kalıcı ya da geçici düşüşler gördüler. Daha önce yazdığımız (roller coaster etkisi yaşayabiliriz) isimli makalemizde bu yükseliş ve düşüşleri beklediğimizi söylemiştik.

Google’ın yeni nesil algoritma güncelleştirmeleri ile gün içerisinde bir kaç kez sıralama değişimleri görmemiz normal bir durum haline geldi. Bu yükseliş ve düşüşlerin sadece backlink spam değişiklikleri ve Google’ın yeni mobil yönergelerinden kaynaklandığını söylemek zor olur. Aslında Google site dışı bağlantılarınızın kalitesini hala önemsiyor görünse dahi, bir süre sonra site dışı bağlantılarınızın spam olup olmadığına bakmayabilir, hatta bunu bir değerlendirme kriteri olmaktan  çıkartabilir.

Seo’da başarıyı yakalamanın sıkı çalışma ve güncel olmak olduğundan önceki makalelerimizde bahsetmiştik. Sosyal medya çalışmaları, backlink spamları ve içerik kalitesi kadar önemli artık yeni bir faktör daha var. Ziyaretçi dostu seo.

Seo Şefi olarak her zaman gündemi takip edip sizin önemli haber ve güncelleştirmeleri takip ediyor ve önemli gördüğümüz hususları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Ziyaretçi dostu seo nasıl yapılmalı?

Bir web tasarımı mimarisini oluştururken seo ile ilgili yapabileceklerimiz saymakla bitmez. Herşeyi basit yaparken aynı derecede sayfamıza gelen ziyaretçileri sayfamızda tutabilmemiz önemlidir. Bir web sitesine girdiğinizde, o site içerisinde sıkılmadan geçirdiğiniz süre, o sitenin ihtiyaçlarınıza cevap verip veremediğinin bir analizidir. İhtiyaçlarınıza karşılık veren ya da ilginizi çeken farklı konuların olduğu siteler değer kazanıyor.

Bugün işleyeceğimiz konumuz içerik bağlantıların seo için önemi. Yeni bir içerik oluşturduğunuzda bu içeriği okumayı bitiren ziyaretçiler ana sayfa ya da blog ana sayfasına dönüşyaparlar. Ziyaretçiler çok önemli olmadığı sürece site içi arama yapmazlar ya da arama yapmayı bilmezler. Genel alışkanlık olarak Google ve benzeri arama motorlarına geri dönüp arama yapmayı tercih edeceklerdir. Aramalarında benzer bir konu bulurlarsa farklı bir siteye gittikleri için ziyaretçi kaybı yaşamanız kaçınılmazdır.

Çeşitli pluginler kullanarak ya da tasarım içerisine entegre edilmiş konu altı sayfa önericileri ile benzer konuları önerseniz bir çok kişinin dikkatini çekmeyecektir.

Konu içi içerik bağlantıları verirseniz eğer yazıyı okuyan kişinin ilgisi dağılmadan farklı bir sayfaya geçiş yapabilir. Bazı seo uzmanları bunun farkındadır ve içerik altlarında, farklı içerikleri öneren site bağlantıları koyarlar.Genel olarak yaptıkları doğru olsa dahi yönlendirilen konuda içerik benzerliği yoksa eğer, ziyaretçi hızlı çıkış yapacaktır.

Peki doğru şekli nasıl yapılmalıdır. Bu arada anahtar kelimeleri düşünürken konuyu gereksiz yere uzattım herhalde. Siz böyle hatalar yapmayın sakın 🙂

Alttaki tabloda önceki seo uygulama sistemini görüyorsunuz. Bir konu oluşturulmuş ve konu altında bir ya da bir kaç benzer, benzer olmayan konuya yönlendirme var.

Eski nesil seo

 

Yeni nesil seo sisteminde ise alttaki tabloyu inceleyelim.

Yeni nesil seo

Bu şablonlara uymak gibi bir zorunluluğunuz yok. Kendi şablonlarınızı üretebilirsiniz. Sayfaları ve şablonları ihtiyacınıza göre kendiniz dizayn edebilirsiniz.

Örnek bir merkez konu:

yeni nesil seo 2

 

Ana kategori içerisinde konular listelenmiş. Ana konular merkez konunun içerisinde ve ilgili konular alt konu başlıklarına bağlanmış.

Kategori içerisinde bir konuyu okuduğunuzda sizi ana konuya yönlendiriyor ve aynı bir kitap okur gibi benzer makaleleri de okuyorsunuz.

İstatistiklere göre bu tarz oluşturulmuş konu içerikleri, önceki sistem seo tekniklerine göre ziyaretçilerinizi birkaç katı oranlarda daha fazla sitenizde tutmanızı sağlıyor. Aranma motorları sitenizden hemen çıkış oranlarını önemser.

Kaliteli bir içerik, güzel dönüşler ve uzun oturum süreleri seo açısından faydalıdır. On-page ve ziyaretçi dostu seo ile ilgili konularda, güzel olacağını düşündüğümüz makaleler yazmaya devam edeceğiz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.