Yıllanmış Domain (Alan adı) Nasıl Alınır ?

Yıllanmış, yaşlı alan adları genellikle prestij amacıyla tercih edilir. Yıllanmış bir domaini tekrar satın aldığınızda, tüm değerleri sıfırlanmış olur.

Yıllanmış domain alma yöntemleri;

Yıllanmış eski domain almak biraz masraflı olabilir ancak doğru takip yapıp, düşmek üzere olan domainleri takip ederek backorder kullanırsanız veya ihalelere katılırsanız normal domain fiyatlarına dahi alan adı satın alabilirsiniz.

 • Alan adı sahibi veya kayıtlı olduğu firmadan satın almak

Alan adları internet sektöründe büyük bir pazar olma özelliğine sahiptir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre 900 milyon civarında kayıtlı alan adı bulunmaktadır. Böyle bir rakam karşısında işe yarar, halinizde ki domain’i bulmak çok zordur.

Satın almak istediğiniz alan adı daha önceden kayıt edildiyse alan adı sahibiyle iletişime geçerek satın alınması gerekir. Bu yöntem en pahalı yöntemlerden bir tanesidir. Alan adının sahibinin teklifine göre rakamlar değişiklik gösterse de normal kayıt ücretlerinin çok üzerinde olur.

Domain’in sahibini bulmak için who is kayıt sorgusu yaparak ilgili kişiyle iletişime geçip fiyat konusunda anlaşıp satın almanız gerekmektedir. Kayıtlı olup, kayıt süresi uzatılan domainler için başka bir alternatifiniz bulunmamaktadır.

 • Backorder 

Alan adları birçok kez yenilenmesi unutulduğu için, sahibinin domainlerle ilgilenmemesi gibi aklınıza gelebilecek birçok nedenden dolayı düşer. Bir alan adı kimse tarafından alınmadan düşerse kayıtlı olduğu sürede sıfırlanır ve yeni bir domain gibi yeniden satın alınır. Bu duruma düşmemeniz ve domaini ilk alan kişinin siz olması için Backorder yapmanız gerekmektedir.

Backorder nedir ?

Türkçe anlamı “Ön sipariş” anlamına gelir. Düşen domainleri otomatik olarak kayıt süresinin bitiminde satın alınmaya backorder denir. Bu yöntemin en büyük avantajı alan adı yaşının sıfırlanmamasıdır. Yani düşmek üzere olan 10 yıllık bir domaini ön siparişle alırsanız kaldığı yerden devam eder böylece yıllanmış, eski bir alan adına sahip olursunuz.

Backorder nasıl yapılır ?

Düşmek üzere olan, ön siparişe açılan domainlere ön sipariş vermeniz için domain firmalarını kullanmanız gerekmektedir. Bu alanda tavsiye ettiğimiz firmalar;

NameJet

SnapNames

Godaddy

Püf noktalar : Ön sipariş ne kadar otomatik gerçekleştiriliyor olsa da firmaya en fazla teklifi veren kişinin kaydı öncelikli olmaktadır. Eğer değerli bir alan adıysa diğer teklif verenlerden daha fazla ücret vermeniz gerekmektedir.

Ön siparişi birden fazla firmadan vererek alan adını alma şansınızı artırabilirsiniz. X firmasında en yüksek teklifi veren siz olsanız da Y firması daha hızlı davranıp, kendileri üzerinden sipariş veren kişiye alan adını geçirebilir.

Dikkat: Godaddy ve bazı yerli firmalar ön sipariş başarılı olmazsa para iadesi yapmamakta, bunun yerine başka bir alan adı ön siparişinde kullanabileceğiniz sipariş hakkı vermektedir.

 • Açık Artırmayla Satılan Alan Adları

Yıllanmış alan adlarını alabileceğiniz en ucuz yöntem açık artırmalardır. Düşen, ön sipariş almayan, kayıtlı firmaların daha fazla elinde tutmamak istedikleri alan adları açık artırmaya çıkar. Türkiye’de domainlere verilen değer düşük olduğu için biraz takiple açık artırmalardan düşük ücretlere 10-15 yıllık domainler almak çok kolaydır.

Türkçe domainlerinde açık artırmaya çıktığı önemli firmalar; NameJet, Godaddy, Snapnames ve namesilo’dir.

Düşen ve açık artırmaya çıkan domainler nasıl takip edilir

Ucuz fiyatlara yaşlı domainler satın almak istiyorsanız düşen ve açık artırmaya çıkan alan adlarını sıkı bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir. Bu takibi onlarca site gezmeden tek bir yerden yapmak için fres drop sitesini kullanabilirsiniz.

Sitenin kolay arama bölümünden dil seçeneğini, ALL TLDS bölümünden alan adı uzantısını sınırlayarak düşmek üzere olan domainleri kontrol edip teklif verebilirsiniz.

Açık artırmaya çıkan alan adlarını da yine aynı site üzerinden görüntüleyebilirsiniz.  Yakın bir tarihten örnek verecek olursak;

5 yaşında olan alan adını 5 dolar+ 1 yıllık .net alan adı kayıt ücreti karşılığında alabilirsiniz. Bu tür domainler sıkça çıkmaktadır. Sabırlı ve düzenli bir takiple 10-15 yıllık alan adlarını, jenerik alan adlarını 50-70 lira gibi düşük ücretlere satın alabilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • Merhaba. Ben fres drop sitesinden 3 -4 yıllık birkaç domain buldum işime uygun. Son tarihleri 15 gün kadar sonra. Ben bu domainleri alsam, yaşı sıfırlanmaz mı kayıt yenileneceği için kendi adıma?

  • Düştükten sonra her domainin yaşı sıfırlanmaktadır. Backorder dahi kullanılsa yaşı sıfırlanmaktadır. Bir domainin yaşının sıfırlanmaması için açık arttırma veya ihale satışı esnasında alınması gerekmektedir.

   • “Türkçe anlamı “Ön sipariş” anlamına gelir. Düşen domainleri otomatik olarak kayıt süresinin bitiminde satın alınmaya backorder denir. Bu yöntemin en büyük avantajı alan adı yaşının sıfırlanmamasıdır. Yani düşmek üzere olan 10 yıllık bir domaini ön siparişle alırsanız kaldığı yerden devam eder böylece yıllanmış, eski bir alan adına sahip olursunuz.”
    Yaşı sıfırlanıyorsa yukarıdaki bilginin güncellenmesi gerekiyor…

 • yeni domaine hemen link çalışması yapılmaz. Ama yıllanmış domainler arasından seçim yapıp alırsanız ilk makale ile birlikte seo çalışmasını yürütebilirsiniz.Hem daha hızlı sıralamada yükselirsiniz normalde 4 ay sürecekse bu yarı yarıya düşüyor denenmiş birşeydir . Biri çıkıp şimdi kalıcı bir çalışma deil der inanmayınçalışmayı kesmediğiniz sürece sunucu falan filan sıkıntı olmadıgı sürecede siteniz aynı sıranızda kalacaktır.

  • Yıllanmış eski domain almak biraz masraflı olabilir ancak doğru takip yapıp, düşmek üzere olan domainleri takip ederek *backorder* kullanırsanız veya ihalelere katılırsanız normal domain fiyatlarına dahi alan adı satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.