Video Rich Snippet Yapılandırılmış Veri Nasıl Yapılır?

Video Rich Snippet

Sitenizde videolar ile hazırlanmış içerikler barındırıyor iseniz. Videolarınızı yapılandırılmış veri ile işaretleyip daha çok dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Video işaretlemelerini nerede ise her arama motoru destekliyor. Ülkemizde bir çok web sitesinin video işaretlemelerinden haberdar olmadığını biliyor musunuz?

Zengin snippets’ler arama motorlarının vazgeçilmezleri halindedir. Sitenizde zengin snippetsler kullanmak daha fazla dikkat çekmenizi ve etkileşim kurmanızı sağlayacaktır.

Yapılandırılmış video veri türü tanımları

description: Metin olarak eklenilmesi gereken alan. Bu alana videonuzda yer alan açıklamanın eklenmesi gerekmektedir. Yani video’nun ne ile alakalı olduğunu tanımlamanız gerekiyor.

name: Metin olarak eklenilmesi gereken başlık alanı. Videonuzun başlığını ekleyeceğiniz alan.

thumbnailUrl: Video önizlemesinde gösterilecek resim URL. Videonuzu temsil eden en iyi resmi kullanmanızı tavsiye ederiz.

uploadDate: Video’nuzun ilk yayınlandığı tarihi ISO 8601 formatında eklemeniz gerekiyor.

duration: Süre bilgisi. videonuzun uzunluğuna göre izlenme oranı artabilir veya düşebilir. Bazı kullanıcılar kısa videoları daha çok tercih etmektedirler.

interactionCount: İzlenme sayısı, aramayı yapan kullanıcılara izlenme oranını göstererek daha fazla etkileşim kurabilirsiniz.

Eğer bu örnekler karışık geliyor ve videolarınızı nasıl işaretleyeceğini bilmiyor iseniz, tek yapmanız gereken aşağıda vermiş olduğumuz kodu videonuza göre uyarlamak olacaktır veya VideoSchema generator adresinden sadece videonuzun URL’ini ekleyip kodları hazır alabilirsiniz.

Video Şeması İşaretleme

Daha önceden farklı snippets kodu eklenmiş bir sayfa içerisine video işaretleyici kodları eklenebilir. Bu konuda bir endişeniz olmasın. Kodları ekledikten sonra Yapısal Veri Test Aracı adresinden kontrol etmeniz gerekmektedir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.